Unutulmuş Hazineler – DMAX (Shed & Buried)

Britanya’nın Saklı Motor Hazineleri!

DMAX ekranlarında Unutulmuş Hazineler adıyla izlediğimiz Shed & Buried, Birleşik Krallık yapımı bir TV programı. Programda motorlu araçlara tutkusu ile tanınan, İngiliz TV yapımcısı Henry Cole ve arkadaşı Sam Lovegrove‘un maceralarını izliyoruz. İkili minibüsleri ile Britanya’nın farklı bölgelerini gezerek bir garajda çürümeye terkedilmiş ya da koleksiyonerleri tarafından artık elden çıkarılmak istenen motorlu araçları alıp restore etmeyi amaçlıyorlar. Genellikle motorsikletlere odaklansalar da, zaman zaman tarihi değer taşıyan tarım makineleri, deneysel arabalar hatta traktörler ile bile ilgilendiklerini görüyoruz. Programda özellikle Britanya yapımı çeşitli motorlu araçlar ve aletler hakkında derinlemesine bir bilgi izleyiciye sunuluyor. Henry ve Sam, kısıtlı bütçeleri ile her bölümde ancak bir aracı (genelde motosikleti) alıp restore etseler de, alamadıkları ürünler ve tarihçeleri hakkında da detaylı bilgiler verdiklerini görüyoruz. Ülkemizde DMAX ekranlarında yayınlanan program, özellikle klasik motosiklet tutkunlarına hitap ediyor gibi görünse de, antika meraklıları, Britanya taşrası ve sosyal yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için de güzel bir içerik sunuyor.

Programda ikiliyi genelde bütçe sıkıntısı içerisinde, alıp onarıp kar getirecek şekilde satabilecekleri motorlu taşıtları ararken görüyoruz. Tabii kar etme işin TV için ilginç hale getirilme kısmı. Özellikle Henry Cole bütçe sıkıntısı çekecek bir isim değil. Fakat formata sadık kalmak adına genelde bir kaç yüz sterline alıp tamir edebilecekleri motorlu araçlara odaklanıyor Cole ve Lovegrove. Britanya taşrasının arka bahçelerini ve garajları gezdikten sonra minibüslerinde çay içerek alacakları motorlu araca karar veriyorlar. Daha sonra araç Lovegrove’un tamirhanesine getiriliyor, elden geçiriliyor, gereken yedek parçalar Cole tarafından bulunuyor ve bir test sürüşü yapılıyor. Programın finalinde ise restore edilmiş motorlu araç tekrar trafiğe kazandırılıyor ve yeni sahibine satılıyor.

Unutulmuş Hazineler Sunucusu Kim?

Unutulmuş Hazineler programının sunucusu Henry Cole‘dur. İyi bir eğitime (ETON College) ve TV geçmişine sahip olan Cole pek çok TV ve tiyatro işinde yapımcılık, yönetmenlik, senaryo yazarlığı gibi işler üstlenmiş, yaklaşık 30 yıldır TV dünyasında adı geçen bir isimdir. Kendisi aynı zamanda bir motosiklet tutkunudur ve eski motorsikletler ile hız yapma konusunda bir dünya rekoruna da sahiptir (2013). HCA Entertainment adını verdiği bir yapım firması mevcuttur. Unutulmuş Hazineler dışında farklı programları da hali hazırda yapımcı ya da sunucu olarak yürütmektedir. Aralarında çokuluslu şirketlerin de olduğu firmalara 70’ten fazla reklam filmi çekmiştir. Motosiklet tutkusu dışında balık tutma, eski traktörler ve bisikletlere düşkündür. Henry Cole evli ve iki çocuk babasıdır ve ailesine düşkünlüğünü sık sık ifade etmektedir. Özellikle 19-24 yaşları arasında eroin bağımlısı olduğunu gizlememektedir. Son 30 yıldır temiz olduğunu ifade eden Cole, uyuşturucu bağımlılarına destek verme ile ilgili gönüllü çalışmalar da yürütmektedir.

Unutulmuş Hazineler Tamircisi Sam Lovegrove Kimdir?

Programın belki de esas yükünü sırtlayan isimlerden birisi elbetteki “motosiklet tamircisi” olarak tanıdığımız ama aslında bir mühendis olan Sam Lovegrove. Henry Cole ile birlikte Britanya’nın kapalı garajlarını, kilerlerini ve bahçelerdeki hurda odalarını gezen Lovegrove iyi bir mühendistir ve motorlu araçların tamiri konusunda uzmanlaşmıştır. Programda sık sık Henry ile alıp restore edebilecekleri motorlar konusunda ayrım yaşasalar da Henry ve Sam özel yaşamlarında da iki iyi arkadaştır. Evli ve 4 çocuk babası olan Mühendis Sam Lovegrove, Henry Cole’a göre özel yaşantısını daha kapalı tutmayı tercih eden bir isimdir. Eşinin adı ve ailesi ile ilgili diğer detaylar bilinmemektedir. Bir Cornwall kasabası olan Redruth’da gözlerden uzak bir yaşantıyı tercih etmekte ve burada motosiklet ve otomotiv restorasyonu tutkusunu yaşatmaktadır.

Henry Cole Instagram Hesabı Var Mı?

Program sunucusu Henry Cole’un instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Sam Lovegrove Instagram Hesabı Var Mı?

Programın restoratörü Sam Lovegrove’un instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Unutulmuş Hazineler Programının Kaç Sezonu Var?

Unutulmuş Hazineler programının 6 sezonu mevcuttur. DMAX ekranlarında hali hazırda ilk iki sezona ait bölümler gösterilmektedir. Programın sonraki sezonlarında Henry Cole sabit olmakla birlikte, Sam Lovegrove’un yerine zaman zaman farklı isimler motorlu araçların restorasyonunda görülebilmektedir.

Program Hangi Kanalda ve Saat Kaçta Yayınlanıyor?

Unutulmuş Hazineler programı DMAX ekranlarında yayınlanıyor. Kasım 2023 itibariyle program genelde akşam 18.30’da DMAX ekranlarında izlenebilmektedir.

Diğer DMAX ve TLC programları hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Detaylı bilgi edinmek istediğiniz TV programlarını yorumlar kısmında yazarsanız, burada olduğu gibi detaylı bir inceleme gerçekleştirebilir ve web sitemiz yayınlayabiliriz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.