İkinci El Kralları – Les Gold Kimdir?

Detroit Merkezli Rehin ve İkinci El Kralı: Les Gold Kimdir?

DMAX ekranlarında gösterilen İkinci El Kralları (Hardcore Pawn) programı ile ülkemizde de tanınır bir sima haline gelen TV ünlüsü Les Gold hakkında merak ettiğiniz bilgileri bu yazıda derledik. Les Gold, Michigan Eyaletine bağlı Detroit kentinde 1950 yılında doğmuş bir TV ünlüsü, rehinci, yazar ve konuşmacıdır. Şu anda 73 yaşındadır. İkizler burcudur. American Rehin ve Mücevherat şirketinin kurucusu ve yöneticisidir. Günümüzde işleri büyük ölçüde oğluna ve dolaylı olarak kızına devretmiştir. 1950 yılında Yahudi bir Detroit ailesinde doğmuştur. Dedesi ve babası da rehincilik ve mücevherat işleri ile uğraşmıştır. Bu bağlamda rehin işinde ailenin üçüncü kuşağını temsil ettiği söylenebilir. İlk satışını 7 yaşında, şu an kapanmış olan dedesinin rehin dükkanında yapmıştır. Tam anlamıyla işletmeciliğe ise 12 yaşında girdiği söylenebilir. İbrani okulundaki arkadaşlarına pizza satarak ilk önemli ve sürekli işletmecilik deneyimini yaşamıştır. Şu an 73 yaşında olan Les Gold, hala şirket işlerine dahil olmakla birlikte, yönetimde önemli ölçüde geri plana çekilmiştir ve 6 milyon dolar olduğu tahmin edilen servetinin keyfini sürmektedir.

Les Gold: Kariyeri, Ailesi ve İşletmeciliği Hakkında Bilgiler

 • tRU TV için yaptığı reality programı İkinci El Kralları ile büyük şöhret yakalamıştır. Program 9 sezon (2010-2015) sürmüş ve tRU TV’nin en başarılı işlerinden biri olmuştur.
 • Programın Pawn Stars kopyası olacağı düşünülmüş. Ancak Les Gold sıradışı karakteri, ticari zekası ve ilgilendiği ürünler ile Detroit’i de arka plana alarak bambaşka ve başarılı bir iş yapmayı başarmıştır.
 • Oğlu Seth Gold ilk başta program fikrine mesafeli yaklaşmış ancak baba Les Gold tarafından ikna edilmiştir. İkili üçüncü sezondan itibaren programın yapımcıları da olmuşlardır.
 • 2013 yılında yayınladığı işletmecilik ve yönetim ile ilgili deneyimlerini aktardığı kitabı, New York Times En Çok Satanlar listesine girmiştir.
 • 2019 yılında mağazalarında temassız ve nakit para içermeyen Rehin Bırakma sistemine geçmişlerdir. Bu sistem bir otomat makinesine benzer bir şekilde işlemektedir ve veznedarı ve nakit parayı ortadan kaldırmıştır.
 • Programda satın aldıkları ilginç ürünlerden biri, ötenazi uygulamaları ile tanınan Dr. Jack Kevorkian‘ın ölüm minibüsüdür. Les Gold minibüsü 20000 dolara almış ve daha sonra kar ederek elden çıkarmayı başarmıştır.
 • 1975’ten beri eşi Lili Gold ile evlidir. Programda da izlediğimiz Ashley Broad ve Seth Gold olmak üzere iki çocukları vardır.
 • Kendisine sahte para kalıpları ve sahte para makinesi satmaya çalışan bir adamı Amerikan Gizli Servisine yakalatmıştır. Adamın sadece şöhret olmak istediğini ve bunu bilerek yaptığını anlayınca programda kendisine bir rol vermiştir.
 • İyi bir yardımseverdir. Detroit halkına, yoksullara ve muhtaçlara yaptıkları bağışların yanısıra genç girişimcilere yönelik eğitimler ve finansal destekler de sunmuştur. Hayırseverlik faaliyetleri ile ilişkili pek çok ödülün sahibidir.
 • Yaklaşık 1.90 boyundadır.
 • Pazarlık etme, yönetim becerileri, şirket kurma ve idare etme ile ilgili konuşmalar yapmakta, eğitimler vermektedir.
 • Yaklaşık servetinin 6 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.