Salinui chueok (Memories of Murder) Film İncelemesi (2003)

Salinui chueok (Memories of Murder) Film İncelemesi (2003)

Cinayet Günlüğü 

Yapım: 2003 – GüneyKore,
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Polisiye, Suç,
Süre: 132 dakika

 

Askeri diktatörlük ile yönetilen, soğuk savaşın son yıllarının yaşandığı Güney Kore‘deyiz. Halk sürekli olarak tatbikatlar ve Kuzey Kore tehdidi ile korkutulmakta,  rejimin baskısı protestolara ve isyanlara neden olmaktadır. Bu esnada, Seul’e yakın bir kasabada, yağmurlu gecelerde cinayetler işlenmeye başlanır. Kadınlar bağlanarak öldürülmekte, tecavüze uğramaktadırlar. Cinayetlerin tek bir elden çıktığı bellidir. İlk başlarda, alaylı, yerel bir dedektif olan Park Doo-Man olayı kendi yöntemleri ile çözmeye çalışır. İşkence, gözaltılar ve sanıktan delile gitme yöntemi ile olayı çözmekte yetersiz kalınca, Seul’dan mektepli bir dedektif Seo Tae-yoon da ekibe katılır. Tae-yoon modern yöntemler ve analizler ile olayı çözmeye çalışırken, cinayetler devam edecek, polis teşkilatı yetersiz kalacak ve kasabada kargaşa artacaktır.

 Sıradışı bir polisiye var elimizde.

—–spoiler——

Holywood’un bize dayattığının aksine, filmin sonunda dedektiflerimiz başarıya ulaşmamaktalar. Yakalanan çeşitli sanıklar, toplanan deliller ve ABD kriminal biriminden gelen DNA raporuna rağmen dedektiflerimiz katili kesin olarak tespit edemiyorlar.

—–spoiler——

Bu aşamada film, suçluluk ve masumiyet kavramları üzerine göndermelerde bulunurken, askeri darbe ortamındaki soruşturmalara ve polis teşkilatlarının işleyişine ilişkin bir fikir de veriyor bizlere. İşkencenin normal olduğu, suçların insanlara dayak ve tehdit ile zorla ezberlettirildiği bir dönem bu. İşte bu noktada polis teşkilatı zeki bir katil ile karşılaşıyor ve çuvallıyor.

 Güney Kore sinemasının son 10 yılda çıkarttığı en iyi filmlerden biri Salinui chueok . Anlatması zor, izlemesi keyifli, sonu zor tahmin edilen ve izleyiciyi afallatan bir film. Oyunculuklar çok iyi, sımsıcak ve karakterler her nasılsa keyifli görünmeyi başarıyorlar. Cinayet günlükleri polisiye, aksiyon ve gerilim sevenlerin izlemesi gereken bir film .8,5/10

Daha fazla bilgi;

http://www.sinemalar.com/film/6058/cinayet-gunlugu

http://www.imdb.com/title/tt0353969/

 

 

 

You may also like...