Artificial Intelligence: AI (2001) Film İncelemesi

Artificial intelligence

Söze nasıl başlasam bilemiyorum. Bir Stanley Kubrick rüyası aslında Artificial Intelligence – Yapay Zeka (AI). Tekonolojinin ilerlemesiyle birlikte, bu tarz bir filmin artık mümkün olduğuna inanıyor ve projesini Steven Spielberg‘e açıyor. Kubrick’in ömrü yetmeyince, eski dostundan bir miras olarak film Spielberg’e kalıyor.

Spielberg, elindeki tüm imkanları kullanarak, bir peri masalı ile bir bilimkurguyu bir araya getirmeye çalışmış. Gerçek ile hayalin, bilimkurgu ile dramın, organik ile mekaniğin birbirine karıştığı, anlaması zor bir film AI.

Gelecekte geçen film, çocukları tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanan bir ailenin, gerçeğe çok benzeyen, prototip bir robot çocuk evlat edinmesi ile başlıyor. İlk başlarda iyi giden işler, gerçek çocuğun iyileşerek eve dönmesi ile karışıyor. Çocuklar arasındaki rekabet, robot çocuğun annesine duyduğu bağlılık ve sevgi gibi aşırılıklar nedeniyle filmin bir sonraki sekansına geçiyoruz. Annesine duyduğu sonsuz sevgi ve bağlılık ile, robot (mecha) uzun bir yolculuğa çıkıyor. Pinokyonun gerçeğe dönüştüğü gibi, o da gerçeğe dönüşerek, bu sefer organik olarak annesine sarılmak için uzun bir yolculuğa çıkıyor. Yolculuk sırasında başından geçenler, hayatına giren diğer insanlar, robotlar hepsi hikayemizin birer parçası. Film oldukça uzun sayılabilecek, yüreklere dokunan bir final ile noktalanıyor. Anlamak için birden fazla kez izlememizi gerektiren, ağır, evrim, gerçek, hayal, organik, mekanik, zeka, sevgi, aile gibi kavramlara dokunan bir film bu.

Filmdeki dünyayı, ben şahsen Spielberg’in “Kubrick olsa nasıl yapardı” diyerek yarattığını ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Robotların geçirdiği değişim ve evrime dikkat edilmeli. Sevgi duygusuna sahip bir makine olsa nasıl olur sorusunun cevabını filmde vermeye çalışmışlar. Mecha (robot) çocuk David rolünde Haley Joel Osment‘ı son derece başarılı buldum. Frances O’ConnorSam RobardsWilliam HurtJude Law filmin diğer ağır topları. Jude Law’ın filmde son kez göründüğü sahneye ve repliğine mutlaka dikkat ediniz.

Sinema severlerin mutlaka görmeleri gerektiğine inandığım, farklı, sıradışı bir film. Görsel efektleri zamanının oldukça ilerisinde. Arkasında Kubrick ve Spielberg iki önemli isim var. Son yılların bence en önemli bilimkurgu işlerinden biri ve izleyiciyi düşündüren, sorgulatan bir film. Son 45 dakikası biraz daha hızlı işlenebilirdi kanımca. Fakat belliki Spielberg masalını derinlemesine anlatmak istemiş. Benim puanım 7.5/10 .

http://www.imdb.com/title/tt0212720/

You may also like...