Makedonya Gezi Rehberi

20171029 180705
Son yıllarda Türk turistler için en popüler yerlerden biri olan Makedonya hakkında kısa bir gezi rehberi sunmak istiyorum bu hafta ziyaretçilerimize. Makedonya’nın Türk turistler arasında popüler olmasının bir kaç nedeni var. Öncelikle ülkede Türkçe konuşan ya da bilen önemli bir nüfus var ve dil problemi yaşatmıyor. Ülke olarak biraz yabancı dil sıkıntısı içerisinde olduğumuzdan, Makedonya Türk turistler için çok önemli bir sıkıntıyı ortadan kaldırıyor. Ülkede yaşayan azınlık Türk nüfusunun yanında, esnaf da çat pat da olsa Türkçe konuşabiliyor ve sizinle anlaşabiliyor. Dolayısıyla iletişim probleminiz minimal olacaktır. Ülkenin alım gücünün düşük olması ve Türk turistler için ucuz olması da bir diğer popülarite kaynağı. Gayet doyurucu bir kebap menüsünü yanında bir bira ile 12-13 TL civarına yiyebilirsiniz Makedonya’da.  Eğer kısıtlı bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, 50 Euro ile konaklama dahil bir hafta bile geçirebilirsiniz. Daha evvel de belirttiğim gibi Makedonya alım gücü düşük bir ülke. Bu nedenle özellikle gıda, konaklama ve ulaşım gibi kalemler göreceli olarak sizlere ucuz gelecektir. Ülkeniz uzunca bir süre Osmanlı egemenliği altında kalmış olması ve pek çok tarihi/kültürel tanıdık öğe barındırması da popülaritenin son nedeni. Sokaklarda dolaşırken yabancılık çekmeyeceksiniz. Ayrıca Makedonya’ya vizesiz seyahat edilebildiğini de hatırlatayım. Vize prosedürleri ile uğraşmadan tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

20171026 182159

Makedonya’da turistik olarak ilgi çekebilecek üç bölge var. Bunlardan birincisi başkent Üsküp. İkincisi Üsküp’ten rahatlıkla ulaşabileceğiniz Matka Kanyonu ve son olarak Makedonya ve Arnavutluk tarafından paylaşılan Ohri gölü.

Ben bu yazıda daha ziyade genel bilgiler vereceğim zira bu işi profesyonal olarak yapan gezi bloglarında harika bilgiler verilmiş.

ÜSKÜP GEZİ REHBERİ

Üsküp genel olarak ucuz bir şehir. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 14 Makedonya Dinarına tekabül ediyor. İçi dolu bir dana hamburgeri 70-80 dinar civarına rahatlıkla yiyebilir, yerel kebabı da yine 100-150 dinar arasında değişen rakamlarla porsiyonuna göre satın alabilirsiniz. McDonalds, Burger King gibi mekanlar pek popüler değil. Şehir merkezinde bir Burger King var ve bizim TAB Gıda tarafından işletiliyor. İsterseniz meydan civarında bulursunuz zaten. Macarlardan aşina olduğumuz Gulaş çorbası, pizza ve börek dilimleri de yine burada popüler. Domuz eti hassasiyetiniz var ise dikkat edin. Börek ve pizzaların önemli bir bölümünde domuz eti var.  Satın almadan önce mutlaka sorun ya da peynirli/patatesli/ıspanaklı olanları tercih edin. Börek+yoğurt/ayran kombinasyonu Balkanlarda çok popüler, Makedonya’da da karşımıza çıkıyor. İçi malzeme dolu ve lezzetli börekleri 45-50 Dinar civarına Pekara (Bakery) denilen fırınlardan temin edebilirsiniz. Vardar nehri boyunca pek çok kafe/bar mevcut ve fiyatlar Türkiye’ye göre iyi diyebilirim. Belki 3 kişiye yetecek patates kızartmasını biranın yanında 4 TL gibi bir fiyata alabilir ve bitiremeyebilirsiniz dahi. Bu nehir kenarı mekanlarda yerel bira 9-10 TL gibi bir fiyata satılmakta. Kulüp kültürüm pek yok fakat gece kulübü olarak da güzel alternatifler mevcut. Yalnız rezervasyon gerektiğini unutmayın.

Büyük İskenderin at üstündeki heykelinin yer aldığı meydanı başlangıç noktası olarak alırsanız şehirin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Daha fazla heykelin ve modern binaların yer aldığı kısım ve nehirin öteki yakasındaki Türk/Osmanlı izlerinin daha rahat görülebileceği Müslüman/azınlık ağırlıklı kısım. Mimari ve sokak yapısındaki farklılıktan dahi Üsküp’ün ikiye ayrıldığını kendiniz görebilirsiniz. Taşköprüyü geçip Türk çarşısı kısmına geçince sizi tipik bir Osmanlı çarşısı karşılıyor. Ufak dükkanlar, zanaatkarlar, kuyumcular, kebabçılar genelde bu kısımda. Hediyelik alışverişleriniz için de bu çarşıyı öneririm. Uygun fiyata eş dost sevindirebilirsiniz. Yine bu çarşının üst kısmında Makedonya’nın sanırım tek Craft Beer (Butik Bira) üreticisi olan Temov Brewery işletmesini göreceksiniz. Bira sever iseniz biralarına bir şans verebilirsiniz. Yemekler ve yan servisler için tavsiye edemem fakat Butik Bira tadımı için hoş bir mekan. Eski taverna formatındaki mekanları hoşuma gitti. Yine bu çarşı bölgesindeki tarihi Destan Kebap da turistler arasında popüler. Hemen hemen her turist Destan’ın kebabının tadına bakıyor. 160-180 dinar civarına bir porsiyon da siz yiyebilirsiniz. Bu sayfada bir yerlerde Destan’ın porsiyon tabağının resimleri de olacak. Bosna’da yediğimiz kebabın bir benzerini burada da afiyetle yiyoruz.
20171026 165133
20171025 16422120171025 163904

Üsküp’te inanılmaz bir heykel çılgınlığı var. Büyük İskender meydanı civarı ve çarşı girişi heykeller ile donatılmış. Bina pervazlarına bile heykeller dikilmiş. İlginç bir yaklaşım. Şehirde bir kaç alışveriş merkezi de var. Bunlardan biri bizim Migros’un kardeşi olan Ramstore Mall. Burada Waikiki gibi Türk markalarının yanısıra yerel firmalar ve uluslararası başka firmalar da mevcut. Ramstore’un yemek katı da var. Ayrıca Skopje City Mall da gezebileceğiniz bir diğer AVM. Fakat bizdeki AVM’lerin kalitesini ve çeşitliliğini tam yakaladıklarını söylemek zor. Kapitalist olarak Makedonya Türkiye’nin gerisinde bir ülke ve bu tarz sistemlerin oturması ve uluslararası firmaların tam olarak girişi biraz daha zaman alacak gibi duruyor.

Üsküp kalesi Türk çarşısının olduğu kısımda. Biraz bakımsız ve turistik olarak yetersiz bir mekan. Belgrad Kalemeydan ile karşılaştırılması bile yapılamaz ama oraya kadar gittiyseniz göreceksiniz. Şehrin panoramik bir fotoğrafı ve tepeden görünümü için de kaleye çıkılabilir. Kalenin az ilerisinde Modern Sanat Müzesi var ve giriş 300 Dinar. Turistler pek gitmiyor oraya ama zaman zaman ilginç sergiler olabiliyor. Bir şans verebilirsiniz. Kalenin görüntüsünü aşağıya bırakıyorum.

20171025 160423

Makedonya’da Osmanlı döneminden kalma pek çok camide mevcut. Mütedeyyin vatandaşlarımız için bu Üsküp’ü güzel bir tatil destinasyonu haline getirebilir. Yurtdışında konaklayan pek çok kişinin şikayeti ezan sesinden mahrum kalmak oluyor bazen. Üsküp’te bunu yaşamıyor, üstüne üstlük ibadetinizi tarihi camilerde yapabiliyorsunuz. Burada camiler daha ziyade bağış ile ayakta duruyor. Bağış yapmayı unutmayın. Bazı camilerin restorasyonu ve bakımını TİKA üstlenmiş.

20171025 154243

Tarihi çarşıda gezinmek, geçmişten yadigar kalan camilerde ibadet etmek, Türk çalışanlar ve işletmeciler tarafından işletilen kafelerde keyif yapmak için şehrin Çarşı kısmı birebir. Bu kısımda hiç yabancılık çekmezsiniz. Ayrıca bir bitpazarı da yine bu çarşının sonunda mevcut. Kale, modern sanat müzesi, bit pazarı, Destan restoran, irili ufaklı kebapçılar, Türklerin işlettiği kafeler, Temov Bira Evi, futbol stadı, küçük bir Barlar/kafeler sokağı ve Opera ve Bale binası bu tarafta kalıyor. Gezmeyi ihmal etmeyin.

Nehirin öte yakasında ise Üsküp Şehir Müzesi ve diğer müzeler, daha ağırlıklı olarak bar ve kafeler, Ramstore Mall, küçük slot kulüpleri, Holiday Inn oteli, Marriott Hotel, Büyük İskender meydanı kalıyor. 1960’larda şehirin yaşadığı korkunç depremin izleri için Üsküp şehir müzesini ziyaret etmenizi öneririm.

Üsküp genel olarak küçük bir şehir ve 2-3 gün içerisinde hemen hemen her köşesini gezebilirsiniz. Fakat ben gidenlerin göl ve kanyonu rahat gezebilmeleri için en az 4-5 gün ayırmaları gerektiğini düşünüyorum. Booking.com üzerinden ucuz yollu bir otel bularak kalış sürenizi uzatabilir ve rahat rahat gezebilirsiniz.

20171025 15294620171025 14583420171025 144014

ÜSKÜP’TE YAŞAM

Eğer kumar oynamayı seviyorsanız Holiday Inn otelinde güzel bir kumarhane var. Ayrıca şehir içerisine serpiştirilmiş ufak slot kulüpleri de mevcut. Buralarda rulet ve slot oyunları ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Minimum bahis son derece düşük ve düşük paralar ile bir kaç saat geçirebilirsiniz. Özellikle Admiral Club şubeleri fena değil.

Havaalanından kente ulaşım için Vardar Express firmasının otobüsleri var. Bizdeki Havaş gibi düşünebilirsiniz. Şu sayfa üzerinden uçağınızın iniş saatine göre yaklaşık 1,5 Euro ücret ödeyerek kent merkezine ulaşabilirsiniz. Taksiciler pazarlığa 20 Euro’dan başlıyor. Sakın bu paraları vermeyin. Keza kanyona gidiş içinde kent içinde 25 Euro’ya turlar var. Fakat Türkçe bilen bir taksici ile pazarlık eder ve anlaşırsanız 10 Euroya sizi kanyona götürür getirir. Siz kanyonda gezerken de sizi bekler. Dolayısıyla havalimanı ile ulaşım için Vardar Express en ideal ve hesaplı çözüm. Tekrar havalimanına dönüş içinse Holiday Inn oteli önünden yine Vardar Express’e binebilirsiniz. Saatleri yine web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Üsküp Havalimanını TAV işletiyor. Zorluk yaşamayacağınıza eminim. Her köşesi aşina gelecektir.

20171025 16435520171026 18364420171028 221711

Öğrenciler için tavsiyem, Üsküp’te Hostel adı verilen çok ucuz paylaşımlı odalarda kalmaları. Böylelikle Üsküp’te bir hafta bile vakit geçirseniz çok uygun miktarlara konaklama yapabilir, Hostel mutfağı ile ucuz yemekleri kendiniz yapabilir ve paranızı gezmeye harcayabilirsiniz. Hostelde edineceğiniz yeni dostlar da cabası. Düşük bütçe ile gidilebilecek en ideal kentlerden biri konumunda Üsküp. Booking.com pek çok Hostel seçeneği sunuyor. Vize derdi de olmadığından öğrenciler için ideal bir gezi destinasyonu diyebiliriz Üsküp için.

Makedonya’da alkol satışının saat 19:00’da sona erdiğini belirteyim. Bir iki bakkal bu yasağı delse de, onlarda gece 23:00-00:00 gibi dükkanı kapatırlar ve bira dışında seçenek zor bulunur bu bakkallarda. Bu saatten sonra perakende olarak marketlerden alkol alamazsınız. Eğer ev partisi, Hostel partisi, ya da arkadaşlar ile nehir kenarında bir iki bira içmek için alkol almak gibi bir niyetiniz var ise içkinizi daha erken almak zorundasınız ya da kulüp/bar gibi ortamlara gitmeniz lazım. Kısıtlı bütçe ile seyahat edenler için bar/kafe gibi yerlerde alkol fiyatı 2-3 katına çıktığından tavsiyem marketler kapanmadan içkilerini hazırlamalarıdır.

Rahibe Theresa Makedonya için önemli bir figür. Onun evi ve üst katında bulunan küçük bir şapel de, şehir müzesine giderken karşınıza çıkacaktır. Ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. O bölgede ciddi bir restorasyon da var. Açık olduğu saatlere denk gelmeye çalışın.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Üsküp hakkında kafanıza takılanları bana yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Ohri Gölü ve Matka kanyonu için daha profesyonel gezi sayfalarına bakmanızı öneririm. Vakit bulursam yazıyı genişletir, oralarla ilgili gözlem ve yorumlarımı da eklerim.  Son olarak bu sayfadaki bazı bağlantılarda referanslı linkler bulunduğunu hatırlatır, iyi seyahatlar dilerim.

You may also like...

3 Responses

 1. ss dedi ki:

  Biraz çarptırmışsınız.
  1-)Skopje’de Türkçe bilenler sadece Türkler ve bir kısım Arnavut, Türkçe bilen ya da sizinle Türkçe sohbet edebilecek Makedon bulmanız çok zor hatta imkansıza yakın.Dediğiniz ‘Türkçe bilirseniz zorluk çekmezsiniz’ olayı sadece köprünün karşısındaki bir semt için geçerli orası da çarşının olduğu kısım.Köprüyü geçip Iskender heykelini geçtiğinizde hiç bir girdiğiniz dükkanda Türkçe bilen olmayacaktır (hoteller dışında).
  AVM’ler konusunda ise ‘gelişmişlikten’ kastımız nedir? Heralde nüfusu 650,000 olan bir şehirde Istanbul’daki (15 milyon nüfusulu) kadar AVM beklemiyordunuz. 🙂
  Satın alma gücünün düşüklüğü de aynı şekilde dediğim Arnavut-Türk semti için geçerli genelde.
  Diğer semtlerde (biz belediye diyoruz) satın alma gücü dediğiniz kadar düşük değil.
  Ama yine de güzel bir yazı olmuş 🙂 Umarım tekrar gelirsiniz

  • RosenCruz dedi ki:

   Hatalar da sizin sayenizde düzeltilmiş oldu. Teşekkürler.

  • Utku dedi ki:

   Nereyi çarpıtmış? Arkadaş bunun adı blog. Kendi blogunda, kendi fikirlerini yansıtmış. Takılmayın böyle şeylere. Ek bilgi vermek istiyorsanız verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.