King Arthur:Legend of the Sword (2017) Film İncelemesi

Guy Ritchie, Kral Arthur ve Excalibur efsanesi üzerine bir film çekerse nasıl olur? Sorunun cevabı King Arthur:Legend of the Sword filminde saklı. Muhtemelen bir seri olarak olarak devamı gelecek filmde, Kral Arthur ve arkadaşlarının, zalim kral ve Arthur’un amcası Vortigern‘e karşı mücadelesini izliyoruz.

Başrollerinde Jude Law ve Charlie Hunnam‘ı gördüğümüz film, klasik “kılıcı yerinden çıkaran Kral’ın gerçek oğludur” hikayesi üzerinden ilerliyor. Amcasının ihanet ile babasını öldürüp kendi içinde bir insan avı başlatması sonucu, Londra’nın sokaklarında büyüyen Arthur zamanla gücünü ve kuvvetini kanıtlayarak söz sahibi bir yerel lider olur. Saf bir şekilde kralın adamların önünde kılıcı yerinde çıkardığında ise gerçek gücü keşfedilir ve kral tarafından infazı emredilir. Filmin esas hikayesi ve aksiyonu bu noktada başlıyor.

Warner Bros tarafından dağıtımı üstlenilen film, hikayeye bir giriş niteliği taşıyor. Antik dönem İngilteresi, monarşi, büyü ve savaş öğeleri barındıran film, görsel efektleri ve dövüş koreografileri ile ilgi çekmeyi başaran bir yapım. Özellikle görsel efektler için kullanılan renk paletini çok beğendim. Warner Bros CGI konusunda masraftan kaçınmamış. Fakat özellikle final kısmında aceleye getirilen bazı efektler olduğu söylenilebilir. Merlin dizisini seven ve takip edenler için de sanırım bazı karakterler tanıdık gelecektir. Film güzel akan hikayesi, etkili mekan seçimleri ve heyecan dozu ile izleyici sıkmadan finalini yapıyor. Vizyon filmi ve büyük bütçeli yapımları sevenler sıkılmadan seyredecektir.

Sonuç olarak, King Arthur:Legend of the Sword filminin seriye bir giriş niteliği taşıdığını ve bunu da başarı ile yaptığını söyleyebiliriz. Guy Ritchie’nin dokunuşları özellikle flashback ve flashforward sahnelerinde kendini hissettiriyor. Avrupa ağırlıklı oyuncu kadrosu da filmi Hollywood atmosferinden biraz olsun sıyırmayı başarıyor. Filmin dünya çapındaki gişesi ve eleştirileri hayal kırıklığı olarak nitelendirilse de, serinin diğer filmlerinde de aynı kalite korunabilirse hoş olacağı kanaatindeyim. Charlie Hunnam açıkçası muhteşem görünüyor ve Jude Law soğuk ve acımasız kralı gayet iyi canlandırmış. Game of Thrones sevenler için de filmin bir sürprizi var. Büyük bir sinemasal beklenti taşımazsanız bu film ile iyi vakit geçirebilirsiniz.  Benim puanım 8/10. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.