Spider-Man Homecoming (2017) Film İncelemesi

Spider-Man serisi bir kez daha reboot yapıyor. Belki de Holywood’un yaşadığı bir tıkanıklık olarak değerlendirilebilir bu. 2000’lerin ilk yıllarında Tobey Maguire‘i başrolde izlediğimiz seri ve daha sonra Andrew Garfield‘i başrolde gördüğümüz Amazing Spiderman serisinin ardından, Spider-Man efsanesi, 2017’de başrolde Tom Holland ile bir kez daha liseli genç örümcek adamı beyaz perdeye taşıyor. Yönetmen koltuğumda Jon Watts‘ı gördüğümüz filmde, Spider-Man’i Avengers ekibine katılmanın arefesinde, Queens mahallesinde vatandaşlara yardım eden, Tony Stark‘ın mentorluğunda kendini geliştiren bir liseli genç olarak izliyoruz. Devletin kurduğu yeni birim aracılığıyla süper kahramanları ve faaliyetlerini denetlemesi de filmde arka planda yoğun olarak işleniyor. Bu gelişmeleri takip edebilmek için son Captain America ve Iron Man filmlerinden bir nebze haberdar olmak gerekiyor.

Esasında bu kısım gayet ilginç zira daha önceki filmlerde Spider-Man yeteneklerini keşfetmesinin ardından kısa sürede kendi kendini eğitiyor ve büyük düşmanlar ile savaşıyordu. Bu kez ise, Spider-Man’i örümcek ısırması, aile içindeki çelişkiler, yeni gelen güçlerin getirdiği sorumluluklar, kahramanımızın lisede kabadayılar ile uğraşması gibi klasik olayları neredeyse hiç izlemiyoruz. Tek bildiğimiz örümcek tarafından ısırılan ve özel güçlerinin farkına varan bir genç ve bu genci verdiği kostüm ile eğiterek uzaktan takip eden bir Tony Stark. Filmi anlamak için Civil War ile yeniden şekillenen Marvel evrenine de biraz hakim olmak faydalı olabilir. Bu filmde Ben amca’yı görmüyor sadece May halayı izleyebiliyoruz. MJ için de fazla ümitlenmeyin. Bu film daha ziyade yeni Spider-Man serisine bir giriş niteliğinde. Marissa Tomei yardımcı rolde May halayı oynarken, usta oyuncu Michael Keaton‘ı ise Spider-Man’ın filmdeki rakibi Vulture rolünde izliyoruz.

Filmin sinematografisinde, görsellerinde ya da tekniğinde herhangi bir sorun göremiyorum. İlk Spider-Man filminden beri bu seri başarılı bir şekilde en son görsel efekt ve sinema tekniklerini bence başarı ile yansıtıyor. Bu filmde Spider-Man yüksek teknoloji ile de (Tony Stark sayesinde) buluşmuş vaziyette. Düşmanlarını alt ederken dinleme ve gözetleme teknolojileri, izleme teknikleri, özel elektrikli ağlar vb. yararlanıyor. Tom Holland ve Michael Keaton başarılı bir şekilde rollerinin hakkını veriyorlar. Tom Holland genç ve yeni sorumlulukları ile uğraşan Peter Parker rolünde bence gayet iyi.  Michael Keaton McDonald’s kurucusu Ray Kroc’u canlandırdığı The Founder sonrasında bir kez daha işlerine odaklanan iş adamı rolünde. Bana Vulture olmadığı sahnelerde fena halde Ray Kroc rolünü tekrar oynuyormuş gibi geldi. İlginç. Marissa Tomei’nin filmdeki olayını henüz anlayabilmiş değilim. Yüksek bel pantolonlar giymesi ve garsonlarla flörtleşmesi dışında senaryoya etkisinin olduğu bir sahne göremedik. Sanıyorum onunla ilgili gelişmeler de serinin diğer filmlerinde görülebilecek. Marissa Tomei gibi bir ismi figüran formatında tutmanın israf olacağı kanaatindeyim.

Vulture

Bu Spider-Man filmi, bence biraz uzun süresi ve filmde neden yer aldığını anlamadığımız bilgi yarışması vb. sahneler dışında seriye iyi bir başlangıç. Andrew Garfield ve Emma Stone’lu seriye asla ısınamamış biri olarak, bu seriden ümitliyim. Fakat 2000’lerin başındaki ilk Spider-Man filmlerinin heyecanını vermekten uzak olduğunu da berlitmeliyim. Belki daha kompakt bir hikaye ile daha hoş olabilirdi. MJ ve PP ilişkisi bir sonraki filmde görülecek muhtemelen. Vulture ile final kapışması da beklenen heyecanı vermekten uzaktı. Tom Holland bence kesinlikle doğru bir seçim. Sonuç olarak Marvel evrenini sevenler, arka planda neler döndüğünü anlamak için diğer filmleri de bilmek kaydıyla bu filmi beğenebilirler. Aksi halde ayak işleri yapan bir Spider-Man izlemek ortalama seyirciyi tatmin etmeyecektir kanaatindeyim. Michael Keaton ve Tom Holland’ın güzel oyunculukları hatrına benim puanım 7.5/10.  Michael Downey ve Jon Faevrau’nun filmde bol bol gözükmesi de bence hoş bir artı. Biraz da seriye giriş olduğundan beklentileri şu aşamada makul tutmak gerekiyor bence. Herkese iyi seyirler.

IMDB

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.