Mindhunter (2017)

Bir David Fincher Yapımı

Uzun zamandır ara verdiğim dizi film incelemelerine, bir Netflix dizisi olan Mindhunter ile devam etmek istiyorum. Netflix’in orijinal içerikleri her zaman tüketiciyi memnun etmese de, Mindhunder sıradışı bir Netflix işi olarak göze çarpıyor. Joe Penhall tarafından yaratılan ve büyük usta David Fincher imzalı Mindhunter, ABD’nin büyük toplumsal ve ekonomik dönüşümler geçirdiği 1970’ların sonuna götürüyor izleyiciyi. İkinci Dünya Savaşının iktisadi ve toplumsal zafer yılları yavaş yavaş geride kalmaya başlamıştır. 50 ve 60’ların refah döneminin ardından ABD, büyük toplumsal buhranlar ile uğraşmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde mantar gibi türeyen şiddet olayları sonucunda, FBI, biraz da görevli ajanların kendi inisifiyatifi ile bir Davranış Bilimi ünitesi kurmuştur. Biri deneyimli, diğeri çaylak diyebileceğimiz iki ajanın inisiyatifi ile kurulan üniteye, akademiden de bir isim transfer edilir ve üçlü ABD’nin seri suç örüntülerinin bir haritasını yapmaya başlar. Birime liderlik eden üç ismin kendi özel yaşantılarındaki çalkantılar ve gitgellerin yanısıra,  seri katillerin psikolojik analizleri, davranış örüntüleri ve toplumsal bunalımlar ile birlikte elimize geçen şey ise Mindhunter oluyor.

Alt üst olan bir toplum

Başrollerinde Anna Torv, Jonathan Groff ve Holt McCallany gibi isimleri izlediğimiz dizi, muhteşem bir 70’ler canlandırması yapmayı başarıyor. Tüm sahneler titizlikle kurgulanmış ve kıyafetlerden arabalara, eşyalardan sokaklara kadar dönemin Amerikası başarı ile tasvir edilmiş. Bütün bunlara ek olarak Edmund Kemper, Charles Manson gibi karıştıkları suçlar ile Amerikayı şok eden bir çok isim de dizide muhteşem oyunculuklar ile ekrana taşınıyor. Psikolojik gerilim ve polisiye türlerini sevenler için muhteşem bir tercih olabilecek Mindhunter, bu türden hoşlanmayanlar için biraz ağır ve yavaş bir yapım olabilir. David Fincher kalitesinin hemen her sahnede kendisini gösterdiği dizinin, görsel ya da işitsel olarak hiç bir sorunu yok. Muhteşem ve yerinde kullanılan soundtrack, dönemi harika bir şekilde ekranlara taşıyan görüntü ve sanat yönetimi, zekici yazılmış diyaloglar ve polisiye klişelerinden uzak duruşu ile Mindhunder en kaliteli Netflix işlerinden biri olarak göze çarpıyor.

Diziyi iyi anlayabilmek için, dönemin Amerikası hakkında biraz bilgi sahibi olmak işe yarayabilir gibi görünüyor. Charles Manson ve kurduğu tarikat, ABD’deki sivil haklar hareketi, 1970’lerde yaşanan petrol krizleri sonucu oluşan iktisadi buhran yılları ve anarşist/cinsel devrim hareketleri hakkında bir kaç şey bilmek diziye olan bakışınızı değiştirebilir.

Sonuç olarak, Netflix üzerinden ne izleyeceğine karar vermekte zorlananlar ve türü / David Fincher’ı sevenler için harika bir eser Mindhunter. Harcadığınız vakte kesinlikle değecektir. Şu sıralar ilk iki sezonu Netflix Türkiye üzerinden izlenebilir. Herkese iyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.