Black 47 (2018) Film İncelemesi

Büyük İrlanda Kıtlığı Döneminde Geçen bir Kovalamaca

Sene 1847. Büyük kıtlık İrlandayı kasıp kavurmaktadır. Patateslere musallat olan bir hastalık tüm ekini yok etmiş, kalan sınırlı sayıdaki besin ise İngiltere’ye aktarılmaktadır. Halk seneler sürecek bir kıtlıkla pençeleşmektedir. İngiliz ordusunun elit birlikleri için Afganistan’da savaşan İrlandalı bir genç (Feeney) birliğini terk edip ülkesine döner. İngiltere’ye sunduğu hizmetlere rağmen annesinin evine el konulduğunu, kadının donarak ve açlıktan öldüğünü öğrenir. Kardeşi ise isyana teşebbüs ederek asi ilan edilmiş ve asılmıştır. Kardeşinin eşini ve çocuklarını alarak Amerika’ya kaçma planları kurmaktadır.

Fakat İngilizler peşini bırakmaz ve Feeney’i yengesi ve yeğenlerinin gözü önünde tutuklarlar. Nezaretten kaçan Feeney, yengesinin ve yeğenlerinin de ölümüne tanık olduktan sonra, halkına bunu yapan yerel soyluları ve sorumluları bulmaya ant içer. Annesine, kardeşine ve kardeşinin ailesine kast edenleri bir bir yok etmeyi hedeflemektedir. Bu sırada İngiliz hükümeti Feeney’in peşine, başı kanun ile belada olan eski bir askeri müfettişi ve bir yüzbaşını yollar. Müfettiş (Hannah), Feeney ile daha önce savaşmış bir askerdir ve onun yeteneklerinin bilincindedir. Genç yüzbaşı Pope ise kendini bu gizli görev ile ispatlamak ve Feeney tehdidini durdurmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Fakat bu görev kesinlikle kolay olmayacaktır. Black 47 bir asker kaçağı ve onun peşindeki adamların hikayesini anlatıyor.

İntikam Yemeği Bu Sefer Soğuk Yenmiyor

Konusu yukarıdaki gibi olan film, kasvetli görüntü yönetimi ve açlık sahneleri ile izleyiciyi rahatsız etmeyi ve İngiltere’ye rahmet okutmayı (!) başarıyor. Feeney karakteri ile empati kurarken, bir yandan da açlık ile terbiye edilmenin ne zor olduğunu görüyoruz. Açlığın ortasında Katolik ve Protestan kiliseleri bile birbirine girmiş durumda ve çorba yardımı yapmadan evvel perişan haldeki kitlelerden rakip kiliseyi terketmesini istiyorlar. Böyle bir ortamda, Feeney önde, Pope ve Hannah arkada bir suç takibini izliyoruz. Film fazla diyalog içeriyor. Hafif western esintileri taşıyor ve hikayesini yavaş da olsa izleyiciye anlatmayı başarıyor. Açlık ile birleşen soğuk, sefalet ve yoksulluk izleyiciyi atmosferinin içine çekmeyi biliyor.

Katıksız bir aksiyon filmi değil elimizdeki. Yer yer dram öğeleri de içeren bir tarihi öğreti biraz da. Dönemin İrlandasına ve sonraki yıllarda yaşanan İrlanda-İngiltere çekişmesinin kökenine izleyiciyi yüzeysel de olsa alıyor. Oyunculuklar açısından bir sıkıntı yok. Görüntü yönetimi son derece iyi kotarılmış. Filmin hiç bir sahnesinde, güneş, ışık ya da düzgün yeşermiş bir ot göremiyorsunuz. İrlandalılar için hiç bir şeyin yolunda gitmediği o yıllar başarılı resmedilmiş diyebilirim. Bununla birlikte yer yer iyice düşen tempo, aksiyon sahnelerinin bazılarında görülen mantıksızlıklar ve Feeney karakterinin yer yer izleyiciyi sinir edebilen soğukluğu filme eksi olarak yazılabilir. Hugo Weaving fevkalade karizmatik bir görünüm çizmiş. Bunu da ekleyeyim. Döneme ilgi duyanlar için nitelikli bir seyirlik Black 47. Benim puanım 7/10.

IMDB

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.