Whiplash (2014) Film İncelemesi

Duymayan kaldı mı bilmiyorum. Son dönemlerin en popüler yarı bağımsız filminden söz ediyorum. Whiplash. Başrollerinde Miles Teller ve J.K. Simmons‘ın rol aldığı film, son zamanların en çok konuşulan yapımı olmayı başardı. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını ise Damien Chazelle üstlenmiş.

Peki ne anlatıyor Whiplash ? Film, saygın bir müzik okulunda okuyan davulcu Andrew’ın, okulun katı hocalarından Fletcher’ın her sene geleneksel olarak kurup, büyük salonlarda konserler veren orkestrasına girme ve orada tutunma çabasını anlatıyor. Andrew, istekli, hırslı ve içine kapanık bir tip. Öte yandan Fletcher, çok zor bir hoca. Mükemmeliyetçi, sinirli, agresif, ağzı bozuk, sarkastik ve dominant. Bu iki dünyanın çarpışması ve kapışması filmde son derece sert oluyor. İlk başta yumuşak başlayan çarpışma, gittikçe şiddetli ve filmde de görebileceğiniz şekilde “kanlı” bir hal alıyor.

Simmons ve Teller gayet iyi oyunculuklar çıkarıyorlar

Teller filmde enfes bir davul performansı sergiliyor.

Daha ziyade iki karakter ve onların müzikal ve psikolojik çarpışmaları üzerine kurulu film, kesinlikle izleyiciyi sıkmadan ilerliyor. Miles Teller inanılmaz bir davul performansı sergilerken, Simmons, katı, dominant ve mükemmeli arayan müzik ustasını gayet iyi oynamayı başarıyor. Filmin akışında ve oyunculuklarında hiç bir problem yok. Caza aşık kulaklar için müzikleri kesinlikle enfes.

Film yavaş yavaş finale doğru ilerlerken, bir “eye of the tiger” hikayesi olmaktan çıkıp psikolojik bir gerilime dönüşüyor ve izleyiciyi finale giden yolda gergin bir bekleyişe sokuyor. Kapanışını enfes bir müzikalite ile gerçekleştiren film, böylelikle yılın en iyi yarı-bağımsız ABD kökenli işlerinden biri olmayı başarıyor. Henüz izlemediyseniz, kesinlikle izlemenizi tavsiye edebileceğim, kaliteli bir iş. Davulcular ve caz müzik aşıkları için filmin ayrı bir önemi var. Onların kulaklarına ve dünyalarına hitap eden filmler sürekli yapılmadığından, bu isimlerin filmi kaçırmamasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Filmde yerli zil firmalarının ürünlerini de görebiliyorsunuz. Filme sponsor olma başarısını göstermiş ve gerçekten iyi olduğumuz bir alanda yerlerini almışlar. Bunu da ekleyeyim. Hikayesinde ufak tefek tutarsızlıklar ve abartılar olan Whiplash, bunların göz ardı ederek keyfine varabileceğiniz sağlam bir müzik filmi. Böyle filmlere her zaman rastlamıyoruz. Filmle ilgili, pek çok sinema blogunda ve sitesinde pek çok yazı yazıldı. Bende fazla sözü uzatmak istemiyorum. O nedenle kesinlikle tavsiye ediyor, iyi seyirler diliyorum. Filmin tüm müziklerini buralarda bir yerlerde bir Youtube penceresinden dinleyebilirsiniz. İyi seyirler, iyi dinlemeler.

Benim notum : 8.5/10

You may also like...

1 Response

  1. 1 Ağustos 2022

    […] hikayesinin altında yatan derin çöküntüyü hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, film Whiplash tarzı, daha müzikal, daha sert film bekleyenleri ya da fragmandaki sahnelere kanıp […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.