Lucy (2014) Film İncelemesi

Yönetmenliğini Luc Besson‘un yaptığı bir aksiyon/bilimkurgu ile (Lucy) tekrar film incelemelerimize dönüyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse, baş roldeki kahramanımız bir uyuşturucu mafyası tarafından karnına çok güçlü bir sentetik uyuşturucu yerleştirilerek kurye olarak Avrupa’ya gönderilmek istenir. Bir oldu bitti ile kendini uzakdoğu uyuşturu mafyası içinde bulan kahramanımız, karnındaki uyuşturucunun kanına karışması ile bambaşka bir kişiliğe bürünür ve intikam arayışına girer. Filmin başrolünde Scarlett Johanssonn‘u izlemekteyiz. Morgan Freeman ona destek veren yardımcı erkek oyuncu rolünde.

Lucy‘nin temel hikayesi, günlük hayatta da sıkça muhabbetini yaptığımız, “eğer bir insan beyninin tamamını kullanabilse neler olurdu” sorusu üzerinden kurgulanıyor.

——–spoiler———-

Kahramanımızın midesinden kanına karışan sentetik kimyasal, zihnini gittikçe artan kapasitede kullanmasına neden oluyor ve düşmanları ile savaşında ona güç veriyor. Filmi izledikçe, aklını kullanan insanın zaman/mekan kısıtlarından kurtulduğunu ve adeta dünyaya hükmettiğini görüyoruz.

——–spoiler———-

Luc Besson filmlerinden aşina olduğumuz etkileyici araç takip ve trafik sahneleri, renkli aksiyon sahneleri ve iş bilmez Fransız polisler bu filmde de eksik olmuyor. Kahramanımız ve yan karakterler beynelmilel bir ortamda hikayelerini anlatıyorlar. Film Uzakdoğu’da açılırken, finalini Paris’te yapıyor. Oyunculuk olarak Johansson’un ön plana çıktığı filmde, Freeman her zamanki gibi etkileyici ses tonu ve anlatısı ile izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Film temel problemini, Interstellar gibi daha felsefi bir temelden değil, ortalama izleyiciye göre ve çerezlik bir film olarak kurguluyor. Luc Besson’dan daha fazlasını beklemek de kanımca hata olur zira şu haliyle bile film Besson sineması için iyi bir yerde konumlanıyor.  Hikayesini duru bir şekilde anlatan ve kafa karıştırmayan bir film Lucy. En azından finale kadar. Finalde ise izleyiciler için bırakılan açık kapılar ve yorum olasılıkları mevcut ki bu iyi bir şey.

Öte yandan film safkan bir aksiyon filmi de değil. İzleyiciyi eğlendirirken az da olsa düşündürmek gibi bir misyonu da var. Kurgusu fena değil. Final kısmı pek çok izleyiciye biraz sürreal gelecektir ama filmin anlatmak istediği temel hikaye açısından bence kötü bir son değil. İzleyiciyi sıkmayan, hoş bir seyirlik Lucy. Vakit geçirecek film arayanların bir şans vermesinde fayda var. Benim puanım 7/10

Lucy IMDB Sayfası 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.