Finding Neverland (2004)

Düşler Ülkesi – Finding Neverland

Ünlü İskoç yazar Sir James Matthew Barrie‘nin ve onun en başarılı eseri Peter Pan‘e ilham kaynağı olan Davies ailesinin öyküsünü anlatan Finding Neverland, 2004 yapımı bir drama/aile filmi. Başrolde Johnny Depp, Kate Winslet ve Dustin Hoffman gibi isimleri izlediğimiz filmde yetişkin olmakta ve evliliğini yürütmekte sıkıntı yaşayan bir oyun yazarı olan James Matthem Barrie’nin sorunlu bir ailede ilham bulmasını izliyoruz. Babalarını kaybeden ve 4 erkek çocuk ve bir anneden müteşekkil Davies ailesi ile düzenli olarak köpeğini gezdirdiği parkta karşılaşan Barrie, bu aile ile dostluk kurar ve bir yandan onlara destek olurken öte yandan da yeni oyunu için materyaller üretir. Kendisi de sorunlu bir çocukluk geçiren Barrie, Davies ailesinin çocuklarına bir sempati besler ve kendi büyürken kaybettiklerini o çocukların yaşamaması için elinden geleni yapar.

“Kısmen” gerçek olaylara dayanan film ailece izlenebilecek bir yapım ve içimizdeki çocuğu asla öldürmemekle ve hayal gücünü dinç tutmakla alakalı önemli mesajlar içeriyor. Özellikle çocuk oyuncuların oldukça başarılı bir performans sergilediği filmde 1900’lerin başındaki İskoçya manzaraları gayet güzel tasarlanmış ve filme aktarılmış. Görüntü yönetimi açısından bilerek basit tutulan görsel efektler her türlü imkansızlık içerisinde hayal gücü ile başarabileceklerimizi simgelerken, Depp ve Winslet da kariyerlerine yakışır standart bir oyunculuk ile filmi tamamlamışlar. Filmin yer yer yükselen drama dozu gözlerinizi doldurabilir. Fakat filmin esas yapmak istediği Sir James M. Barrie’nin çocuklar ve çocukluk ile ilgili mesajlarını izleyiciye aktarabilmek ve bunda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Marc Foster‘ın yönettiği filmin Jan A.P. Kaczmarek imzalı müziklerinin de fevkale olduğunu eklemeliyim. Hayata, yaşama, sonsuzluğu, çocukluğa dair umut aşılayan bir yapım Finding Neverland. Benim puanım 7.2/10.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.