Infinite (2021)

Reenkarnasyon, Antoine Fuqua ve Mark Wahlberg

Ünlü yönetmen Antoine Fuqua‘nın son filmi Infinite, büyük beklentilerle Paramount+ platformunda yayınlandı. Ülkemize ise Amazon Prime Video üzerinden izlenebiliyor. Hikayesinin merkezine reenkarnasyon konusunu alan film reenkarne olduğunun bilincinde ve önceki yaşamından deneyimlerini hatırlayabilen üstün yetenekli insanları konu ediniyor. Sayıları oldukça az olan bu insanlar dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış ve iki farklı gruba bölünmüştür. Bir kısmı reenkarnasyon deneyimlerini insanlığın iyiliği için kullanırlarken, diğer gruptakiler ise onbinlerce yıl süren bu süreçten sıkılmış ve insanlığın ve yaşamın sonunu getirmeye ant içmiştir. İşte filmde bu iki grup arasındaki mücadeleyi izliyoruz.

Çıkış noktasi itibariyle oldukça ilgi çekici bir konuya sahip olan film, uygulamada aynı başarıyı gösteremiyor. Hikayenin felsefi arka planına odaklanmak yerine bol CGI’li bir aksiyon filmi çekmeyi tercih etmiş Fuqua. Bu da filmin senaryosunda aksamalara neden olmuş ve maalesef mantık hataları peş peşe gelmiş. Filmin yapımcıları arasında da yer alan Mark Wahlberg, filmde sıradan bir oyunculuk sergiliyor. Yan rollerde de etkileyici bir oyunculuk göremiyoruz. Filmde en göze çarpan oyunculuğu kötü adamların lideri konumundaki Chiwetel Ejiofor sergiliyor. Filme kendisini adamış tek aktör izlenimi veriyor kendisi. Mexico City’de geçen güzel bir aksiyon ve araba takip sahnesi ile açılan filmimiz, aksiyonun dozunun iyice abartıldığı bol efektli ve abartılı bir uçak sahnesi ile izleyicideki ciddiyet ve gerçeklik algısını tamamen yok ediyor. İki grup arasındaki çekişmenin tarihsel arka planı oldukça boş ve yüzeysel bırakılırken, hem iyilerin hem de kötülerin binlerce yıllık deneyime rağmen yaptıkları basit mantık hataları izleyicinin filmle bağ kurmasını bence güçleştiriyor.

Aksiyon/Bilimkurgu filmlerini sevenler için vasatın altında bir seyirlik olarak göze çarpan filmi Amazon Prime Video üyeliği ile Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Türü seviyorsanız bir şans verebilirsiniz. Aslında Matrix tarzı felsefi altyapısı güçlü bir film ya da dizi olabilecekken, bol vurdulu kırdılı bir aksiyon filmine dönüşmesi yazık olmuş The Infinite’in. Konu itibariyle ciddi bir potansiyel barındıran filmi ancak vakti bol ve türün mutlak hastalarına öneriyorum. Diğer izleyiciler için vakit kaybı olacaktır. Puanım 5.5/10.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.