Amazon Prime Video – Blumhouse Filmleri

Prime Video’da Korku Filmleri Geçidi

ABD’nin ünlü korku filmleri şirketi Blumhouse Productions, Amazon Studios ile yaptığı anlaşma kapsamında Prime Video exclusive korku filmlerini bir bir platforma getirmeye devam ediyor. Ben de vakit buldukça bu filmleri izleyip incelemelerini burada sizlerle paylaşacağım. Get Out, Paranormal Activity, Insidious, The Purge, The Lie gibi filmlerle bilinen şirket ilk etapta düşük bütçeli korku filmleri ile ortaya çıksa da, filmlerin getirdiği başarının ardından çok daha yüksek bütçeli yapımlar ile korku/gerilim sevenleri tatmin etmeyi hedefliyor.

The Lie (2018)

The Lie filminde annesi ve babasının ayrılığını atlatmakta zorlanan Kayla’nın arkadaşı ile oynadıkları küçük bir oyunun getirdiği sonuçları izliyoruz. Kendisi gibi ergen arkadaşı Brittany ile dans kursuna gitmek için babası ile birlikte annesinin evinden ayrılan Kayla, yolda Brittany’nin kaybolması sonucu arkadaşının ölümü ile suçlanır. Her ikisi de anne ve babalarına bir ders vermek isteyen ergenler olayın ciddiyetini kavrayamasa da, işin içine polisin ve ailelerin karışması Kayla ve Brittany’nin aileleri için ölümcül sonuçlar doğuracaktır. Gerilim ve rahatsız edicilik dozu yüksek bir film The Lie. Korkudan ziyade gerilim ve polisiye yönü ağır basıyor. Peter Sarsgaard ve Joey King’in başrolde olduğu filme  Puanım 6.5/10.

Nocturne (2020)

Black Swan ve Whiplash gibi yapımları andıran Nocturne filminde klasik müzik eğitimi veren bir lisede öğrenim gören iki kız kardeşin hikayesini izliyoruz. İkiz kardeşlerden biri üstün başarısı ile nitelikli bir güzel sanatlar üniversitesinden kabul alınca, hayat boyu arka planda kalmayı sindirememiş diğer kardeş şeytan ile Faust benzeri bir antlaşma yapar ve bir anda kendisini çok daha ön planda ve başarılı olarak bulur. Fakat şeytan ile yapılan antlaşmanın bir bedeli olacaktır. Sydney Sweeney‘in başarılı oyunculuğu ile taşıdığı film yine gerilim unsuru ön plana çıkan vasatın üstünde bir yapım. Puanım 6.5/10.

The Manor (2021)

Barbara Hershey‘i başrolde izlediğimiz filmde 70.yaş gününü kutlarken geçirdiği bir sağlık problemi sonucunda kendi isteğiyle huzur evine yerleşen Judith’in hikayesini izliyoruz. Hayatta kızı ve torunundan başka kimsesi olmayan Judith, kendi isteğiyle yattığı huzur evinin bir hapishaneden farksız olduğunu ve yaşlılara pek de iyi muamele edilmediğini görür. Bununla birlikte Judith’i asıl endişelendiren huzurevinde yaşanan şaibeli ve sıralı ölümlerdir. Huzurevinde doğa üstü bir varlığın yaşlıları öldürdüğünü anlatmaya çalışan Judith, bunama teşhisi ile reddedilir ve ailesi ile iletişimi de kısıtlanır. Judith’in hayatta kalmak için bu doğaüstü varlık ve hizmetkarları ile yüzleşmekten başka şansı kalmamıştır. CGI efektlerinde ucuza kaçılmış, hikayesi pek de orijinal olmayan bir korku filmi The Manor. Yine de diğer Blumhouse filmleri gibi nispeten kısa süresi ile kendisini bir şekilde izletiyor ama açıkçası zayıf kalıyor. Puanım 5.5/10.

You may also like...

2 Responses

  1. 6 Aralık 2021

    […] sıkça söz ettirebilecek bir aktris portresi çiziyor. Daha önce yine sayfamda incelediğim Nocturne filmi ile takıntılı ve problemli karakterleri oynamaktaki başarısını ortaya koyan Sweeney, […]

  2. 1 Ağustos 2022

    […] Nocturne (2020) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.