Muhabbet Kuşu Bakımı

Esasında bir papağan alt türü olan Muhabbet kuşları, evcil hayvan beslemek isteyenler için sevimli, hesaplı ve zahmetsiz bir çözümdür. Bu kuşlar, insanlarla çok iyi dost olabilir, evinize pozitif enerji getirebilir ve moralinizi yüksek tutabilir. Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya’nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürmektedir(1). Bununla birlikte, muhabbet kuşları çok narin hayvanlardır ve bakımlarının düzgün yapılmaması halinde  kolayca hastanabilir ve ölebilirler. Yaklaşık 15 senedir bu kuşlarla ilgilenen biri olarak deneyimlerimi burada, muhabbet kuşları ile ilgilenen herkesle paylaşmak istiyorum. Sorularınızı yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Lütfen yorum yapmadan önce mevcut sorulmuş soruları okuyunuz.

muhabbet kuşu bakımı

1) Muhabbet kuşları neşeli, pozitif, sevgi ile yaşayan hayvanlardır. Genel olarak onları neşeli ve huzurlu görecek, yüz ifadelerinden bu durumu anlayacaksınız. Özellikle muhabbet kuşunuz tek ise, sürekli olarak onu sevmeli, onunla konuşmalı, omuzunuzda gezdirmeli ve evin içinde bol bol uçmasına, sizinle oynamasına izin vermelisiniz. Elinizden beslemek, sık sık öpmek, onunla konuşmak kuşunuzun neşesini artıracaktır. Bununla beraber, kuşu avucunuzun içine almanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda genelde korkarlar ve sizden uzak durabilirler. Omuzunuzda ve parmağınızda gezdirebilir, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

Eğer şehir dışına çıkacaksanız, bu seyahati fazla uzun tutmamaya özen gösterin. Eğer yazlık vb. uzun bir süreli tatile gidiyorsanız mutlaka kuşunuzu da yanınızda götürün. Zira bir kişiye bağlanan kuşlar, onun yokluğunda depresyona girebiliyor, yemeden içmeden kesilip tüy dökebiliyor. Eğer bu depresyon süreci uzarsa durum kuşun ölümüne kadar gidebilir. Eğer bir muhabbet kuşu ile derin bir bağ kurarsanız, demek istediklerimi anlayacaksınız. Ne siz onsuz, ne o siz olmadan artık yapamaz. Dolayısıyla ilgi ve alakayı kesintisiz vermek ve uzun süreli tatil ve gezilerden kaçınmak lazım. Kuş ile iyi ilgileneceğini düşündüğünüz birisine ancak kısa süreli olarak bırakabilirsiniz.

Kuşunuz eve ilk geldiğinde bir kaç gün şok geçirecektir. Yeni bir ortama alışmak zorundadır. Arkadaşlarından, ailesinden ayrılmıştır. Bu esnada yemeden içmeden kesilebilir ve durgun olabilir. Siz fazla üzerine gitmeden bu süreyi atlatmasına yardımcı olunuz. Yem ve suyunu eksik etmeyiniz. Evdeki ilk günlerinde onunla ilgileniniz fakat abartmayınız. Rahat bırakınız. Zamanla ortama alışacak, yem yiyecek, su içecek ve ötmeye başlayacaktır.

İlk bir kaç gün kafesten çıkarmayın. Özellikle uçmayı bilen yavruları kafesten çıkarırken dikkat ediniz. Perdeleri çekin. Cama çarpmasın. İnişlerde ayaklarını incitebilirler. Buna da dikkat ediniz ve yumuşak iniş yapması için çaba gösteriniz.

İsterseniz, sorularınızı bana forum bölümünden de iletebilirsiniz.

2)Muhabbet kuşları soğuk, rüzgarlı ortamlarda ve cereyanda kalmamalıdır, üşütmemelidir. Bu kuşlar narin hayvanlardır ve soğuk algınlığı onlar için ölüm demek olabilir. Özellikle rüzgarlı ve cereyanlı bir ortamda kuşunuzu bırakmanız çok risklidir. Mümkünse cereyan olmayan bir odada kalmalı, güneş görmeli, özellikle sabah güneşini kuşunuz almalıdır. Bununla beraber güneşin altında fazla kalması da zararlıdır. Güneşi alması yeterlidir. Altında saatlerce kalmasına gerek yok. Fazla güneş de fazla cereyan da kuşumuz için zararlı. Doğada rüzgar ve güneşten etkilenmeseler de, evcil muhabbet kuşları fazlasıyla narin oluyorlar.

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz

*****************************************

——————-

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

——————

Mutlaka kuşunuzu cereyandan koruyunuz. Bu onlar için genelde hastalık ve ölüm anlamına gelir.

3)Yem ve suyuna dikkat ediniz. Yemliğinin üzerindeki kabukları 2 günde bir üfleyiniz, kabuklar yem değildir. “Daha yemi var” diyerek yem koymamazlık etmeyiniz. 2 günde bir kabukları üfleyerek üstüne tekrar yem doldurunuz. Benim şahsi tavsiyem, vitaminli, ballı, ek maddeli çeşitli yemlerden uzak durunuz. Meyve sebze hallerinden  alacağınız tohum tipi yemler kuşunuz için idealdir. Ayrıca, suyunun da 2-3 günde bir değiştirilmesinde fayda vardır. Tatlı su veriniz, pek çok ilde musluk suları içilebilir seviyede değil ülkemizde. Yağlı besinler ve kirli su ile kuşu beslemeyiniz.

Yavru kuşlar yem kırmakta zorlanabilirler. Onlar için biraz daha pahalı olan kabuksuz yemlerden alınız ve yediklerinden emin olunuz. Daha sonra yavaş yavaş kabuklu yeme zaman içerisinde alıştırınız.

4)Geceleri uyuyabileceği sessiz ve ışıksız bir ortamda tutunuz. Gürültülü, ışıklı ortamlarda kuş dinlenmesini yapamaz ve bitkin düşebilir. Sessiz, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda geceyi geçirmesi onun için en iyisidir. Sabahları biraz gürültü yapacaklardır güneşi gördükleri anda. Bağırmayınız kızmayınız. Sabah neşesi bu hayvanların fıtratında vardır. Sabahları yaptığı gürültüye aşırı tepki verip küstürmeyiniz.

5) Sürekli olarak kuşunuza ilgi ve alaka gösteriniz. Onunla ilgilenmeniz onu mutlu edecektir. O da size fazlasıyla karşılık verecektir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır. Sürekli ilgi isterler ve alışık oldukları ilgiyi alamadıkları anda küseceklerdir. Küstürmeyin, kalplerini kırmayın.

6)Çok küçük bir kafeste tutmayınız. Kuşun rahatça hareket edebileceği, düzenli olarak temizlediğiniz bir kafes kullanınız. Kafesi açık tutmanız, onun kendini özgür hissetmesini ve istediği zaman odanın içinde dolaşabilmesini sağlar. Benim tavsiyem kafesini açık tutmanız. Fakat nerede olduğunu da daima bilmeniz. Eğer yerlerde gezmeye alışırsa ayak altında ezilirler. Yerde gezmemesine dikkat ediniz. Kuşun olduğu odada bardak, kova ya da vazo içinde su bırakmayınız. İçmeye çalışırken düşer ve ölürler. Suyun içinden tekrar çıkmaları mümkün değildir. Buna dikkat ediniz.

7)Evdeki küçük çocuklara dikkat ediniz. Küçük cocuk varsa evinizde, kuşa göz kulak olunuz. Muhabbet kuşları çok narindir ve bir çocugun avuçlarında dahi can verebilirler. Çocuğunuza kuşu tanıtınız, sevdiriniz ve onunla oynamasını sağlayınız. Çocuğunuz kuşu sevdikçe ona zarar verme ihtimali azalacaktır. Kuşunuzun ne küçükler ne de büyükler tarafından avuçta sıkılmamasını sağlayın. Avuçta sıkılmaktan hiç hazzetmezler ve insanlardan soğuyabilirler.

İsterseniz, sorularınızı bana forum bölümünden de iletebilirsiniz.

8)Düzenli olarak uçmasını ve hareket etmesini sağlayın. Aksi taktirde kuşunuz kilo alır ve vücüdunda yağlanmalar başlar. Bu onun sağlığına zararlıdır. Böyle durumlarda kuşunuzu hareket ettirin, uçurun, yeşillik ile besleyin ve zayıflaması için çaba gösterin. Hareketsiz bırakılan kuşlar hızlıca kilo alırlar.Kuşunuzu dışarı çıkardığınız zaman ailenin tüm fertlerine haber verin. Evin içinde gezen bir kuş, kafesin dışında olduğunun farkında olmayan diğer aile fertleri tarafından ezilebilir, üzerine kapı, pencere çarpılabilir vb. istenmeyen kazalar olabilir.

9)Hasta oldugunda kuşunuzu en yakın veterinere götürünüz. Hastalığını teşhis ettiriniz. Genelde ishal ve soğuk algınlığı teşhisi alacaksınız. İkisi içinde ilaçlar var.  Kuşunuzu bu ilaçlar ile ağızdan besleyiniz ve iyileşmesi için çaba gösteriniz. Hasta olan kuşların iyi bir bakımla kendilerine gelmelerini sık sık sağladım. Bu zordur fakat imkansız değildir. İyi bir bakım ile  kuşunuzu iyileştirebilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve ishal için damlalar vardır. Bunları genelde suya katmanız söylenir fakat kuşlar fazla su tüketmediklerinden ilacın etkisi zayıflamaktadır. En iyisi, ilaçlarla beraber bir de damlalık almak ve ilaçları damlalık ile ağızdan vermektir. Bu şekilde ilaçlar daha hızlı etki edecek ve kuş cana gelecektir.

10)Kuşunuzu yavru iken almaya dikkat ediniz.  Yavrular sizinle büyür, sizi sever, sizi tanır ve insanlara daha yakın olurlar. Kafes ortamında başka kuşlarla yaşamış ve büyümüş kuşları satın alsanız da artık insanlara fazla sıcak davranmaları ve insanları sevmeleri daha zordur.

11) Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi diğer hayvanlara benzemez. Yani sadece çiftleşmiş olmak için birleşmezler karşı cinsle. Aralarında gerçekten aşk ve MUHABBET olursa çiftleşirler. Bu nedenle, eğer iki kuşunuz varsa ve çiftleşmiyorlarsa muhtemelen aralarında bir aşk ilişkisi kurulmamış demektir. Böyle bir durumda dişinizi ve erkeğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kuşunuzu alır kuşçuya götürürseniz, orada ilgi gösterdiği karşı cinsle bir arada gözlemleyebilir ve o kuşu yanına satın alabilirsiniz.

12)Eğer cana yakın bir kuşunuz varsa, zaman zaman kafasının etrafındaki bölgeleri size kaşıtabilir. Ensesi ve yanak bölgesi kendi kaşıyamadığı yerlerdir. Bu işi onu fazla sarsmadan ve narince yaparsanız çok hoşuna gidecektir. Kuşların gagaları ile erişemedikleri bölgeleri birbirlerine ve sevdiklerine kaşıtmaları normaldir. Eğer kuşunuz bunu size yaptırıyorsa tebrikler. Size güveniyor demektir.

13)Kuşunuzu yıkamak ve temizlemek için aceleci olmayınız. Senede 2 banyo yeterlidir. Bunun dışında, pek çok kuş geniz ağızlı bir bardak ile veya yayvan bir salata tabağında kendi kendisini ılık suda yıkayabilir. Yıkamak amacıyla  tazyikli duş ahizesinin altına zorla sokmayın kuşunuzu. Bu tarz eylemler onu korkutup şoka sokabilir. En iyisi kendi kendine yıkanmasını öğretmektir. Aşağıdaki resimde kendi kendine yayvan bir tabakta yıkanan bir kuşu görmektesiniz.

Anahtar kelimelerimiz sevgi ve sabır.

Bu kuşlar hakkında genel bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Dostum Raşit artık bizimle değil. Onun anısını bu sayfada yaşatmak ve başka kuş sahiplerine yardım etmek istiyorum

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhabbet_ku%C5%9Fu

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlar bölümünde sorularınızı cevaplamaktayım. Sıkça sorulan sorular için diğer yorumlara ve cevaplarıma göz gezdirebilirsiniz.

*****************************************

İsterseniz, sorularınızı bana forum bölümünden de iletebilirsiniz.

—————————————————-

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

 


Comments

 1. merhaba kuşuma soğuk su verirsem hastalanır mı n olur cevap verin

 2. muhabbet kuşum 2 yaşında kaç gün hiç kafesten çıkmadan, yanında ben olmadığım zaman(yanında birisi olacak) kaç gün durabilir acaba kanatları açılmadıkça zarar görür mü çünkü o bana çok alıştı ben de ona. Her zaman çıkarıyorum birlikte oyunlar oynuyoruz. Yanında kalacak kişiye güvenemem çünkü kuşum benim her şeyim oldu. Kaçırabilir yani bir de geri kafesine sadece ben koyabiliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Bir kaç gün durur. Sonrasında huysuzlanmaya ve bağırmaya başlar çıkmaya alışkınsa. Kimi kuşlar ise hiç dert etmeden kafeste günlerce durur. Alışkanlık ile alakalı. Eğer kuşun çıkmaya alışmışsa bağıracak ve huzursuz olacaktır

 3. merhabalar yaklaşık 5 aylık bir muhabbet kuşum var. son günlerde kafesin içinde ve üstünde iken aşırı derecede asabi bir hal takındı. ama parmağıma geldiği zaman sakin. kafesin üstünde iken parmağımı uzattığım anda ısırmaya başlıyor. bunun nedeni ne olabilir? bir diğer sorumda muhabbet kuşumu ilk başlarda avucuma aldım bundan dolayı bana karşı bir tepkisi olabilir mi? var ise bu tepkisini nasıl azaltabilirim?

  • Kızdırmışsınız. Elinize alınca falan fazla sıkıştırmayın kuşu. Bir de kızışmış olabilir.

 4. pardon 1.5 yaşında

 5. benim kuşum 1.5 aylık. Yeni bir eve taşınmayı düşünüyoruz da şimdi oturduğumuz eve çok alıştı yeni bir eve taşındığımız zaman yabancılık çekecek illaki ama onu eve alıştırmak için bir gün hiç çıkar mıyım mı bilmiyorum kuşumu eve alıştırmam için ne yapmam gerekiyor.Şimdiden teşekkürler.

  • Biraz yabancılık çekecektir. Yapacak bir şey yok arada salacak evi öğreteceksiniz

 6. 4 insan 1 hayvan etmiyo
  16 Temmuz 2016 - 15:40

  Öncelikle s.a benim sana bi sorum olucaktı kardeşim benim erkek dişinindişinin kuyruğunu ısırıyor nedeni ne olabilir bide çiftleştirmek için kısa bir bilgi alabilirmiyim

  • Nedenini bilemiyorum. Anlaşırlarsa, çiftleşme olur zaten. Senin bir şey yapmana gerek kalmaz.

 7. benim kuşum kuş yemlerinde olan çekirdekleri yemeyi seviyor kuşuma normal insanların yediği çekirdekten verirsem bir zararı olur mu zararı olursa da bu zarar ne olabilir acaba?

 8. muhabbet kuşum bir yaşını geçti ama tatile giderken evde bırakamıyorum bir şey olur diye . Yemi ve suyu tam dolu bir şekilde toplam en fazla kaç gün hiç dışarıya çıkmadan durabilir acaba?
  Şimdiden teşekkürler.

  • 3 günden sonra yemlik kabuk dolar zaten. Yiyemez kalanları da. Su da kirlenir. 3-4 günden fazlasında kuş sıkıntı yaşar. Bir komşuya ya da kuşu olan başka bir eşe dosta bırakmak en iyisi kafesiyle birlikte. Yemi ve suyu değişmiş olur.

 9. kuşumun ısırmaması ve elime gelmesi için ne yapmalıyım?

 10. Merhaba öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler 🙂

  Yaklaşık bir-buçuk yaşındaki dişi muhabbet kuşum bugün cereyanda kaldı. Ve akabinde direk hastalandı zannediyorum. Sürekli uyuyor. Hatta kafasını bir yerlere yaslıyor karnının üzerine yatar pozisyonda yatıyor . Ve tüyleri kabarık. Normalde tepki verdiği şeylere tepki vermiyor. Suyuna vitamin koydum içmeyince elimle tutup bir kaç damla zorla içirmeye çalıştım ama bir değişiklik yok. Yaklaşık 2 saattir bu şekilde. Ne önerirsiniz ? Veterinere götürmem gerekiyorsa acil bir şekilde götürebilirim . Şimdiden teşekkürler .

  • Kuşçulardan soguk algınlıgı damlası alın ve damlalık ile ağızdan verin. İsterseniz veterinere de götürebilirsiniz. Ama acilen tedaviye başlayınbaşlayın

 11. Kuşların resmini yollasam yaşını soyleyebilirmisiniz

 12. Benim kuşum yavru baya küçük çok kısa mesageli uçuşlar yapabiliyor bunu düzeltmek için ne yapabilirim

  • Kendisi geliştirebilir ancak. Üzerine düşmeyin ayağını kanadını falan kırar

 13. zemine alışmasını şu yüzden istiyorum onu eğitmek istiyorum birde şu dönemler de çok ısırmaya başladı ısırmaması için ne yapmalıyım ya da neden ısırıyor?

 14. merhaba,ben kuşumu zemine nasıl alıştırabilirim hep elimde duruyor hiç zeminin üstünde durmuyor yem koyuyorum yinede zeminin üstünde durmak istemiyor zeminin üstünde durması için ne yapmalıyım ? en kısa zamanda evap verir misiniz lütfen.. 🙂

  • Zemine alışmaması daha iyi. Kuşlar genelde evlerde ezilerek ayak altında ölürler. Bırakın yükseklerde kalsın.

 15. Merhaba benim evime iki gun once muhabbet kusu girdi ona hemen kafes aldim ama kus yemek yemiyor sadece ben yemlikle agzina gotutursem yiyor. Açliktan olebilir mi cunku cok az yiyor zamanla alisir mi

  • Alışır. kafesin tabanını da yemleyin. Suyu temiz tatlı su koyun. Sürekli ilgilenin

 16. Merhaba bugün yeni bir kuş aldım ikiside 1.5 yaşında birbirileriyre alışmaları ve çiftleşmeleri ne zaman olur cevaplarsanız sevinirim

 17. Merhaba dişi kuşumun gagası kabuk bağlamış gibi ve rengi koyulaştı ne yapabilirim çok ürkek bi kuş elime alamıyorum hiç almaya çalışınca kaçmaya çalışıyo. (bu arada onu verip yenisini almayı düşünmüyorum sadece tedaviyi nasıl uygularım diye söylemek istedim :))

 18. Kuşlarım kafesin kapısını bulamıyor yesillik koyuyorum elimle gosteriyorum mecburen elimle yakalayıp icine koyuyorum ne yapmam lazım gunde 3 4 saat dısarda tutuyorum bir kere bile girmiyorlar kafeste onları rahatsız edecek hicbirsey de yok .

  • Benimki de öyle. Yapacak bir şey yok. Akıllı kuş kaç kelime konuşur ama kapıyı bulamaz

 19. kuşum bana hala alışmadı 3 ayı geçti alalı neden? bazen korkuyor bazen kaşıttırıyor bana kendini bu kaşıttırması cana yakın olduğu anlamına geliyormuş ama alışmadı… sizce alışması için en önemli yöntem nedir?

 20. kuşumun parazitleri gitmezse yani üstünde kalırsa ne olur? azaldı gibi sanki…

 21. Meraba bugun arkadasım bakamadıgı için iki kusunu bana verdi biri disi digeri erkek ilk geldiklerinde yem yiyor su iciyor ve surekli ötüyordu aksam durgunlastılar gözlemledigim kadariyla arkadasm kafesin icinden zorla eline almaya falan calıstı muhtemelen bilgisizlikten burfa yazilanları okudum biraz bilgi sahibi oldum bana cabuk alışırlarmı eski ailesini ozlermi ve acayip ısırıyorlar bunu engellemem mumkun mu kafesleri cok iyi durumda herseyinden 2 tane var cok da iyi anlasıyorlar

  • Isırmanın geçmesi için iyice alışmaları lazım size. Büyük bir ihtimalle ısırmayı kolay kolay bırakmazlar

 22. Iyi gunler. Benm oğlum sürekli sert şekilde cııkk cııkkk diye bağırıyor ve suratıma doğru uçuyor ne olduğunu anlamadım bi sıkıntısımı var acaba bilemedim.

 23. kuşum boyna kaşınıyor bi kere tüylerinde turuncu renk çok küçük bir böcek gördüm daha önce demiştim size sprey sıkın demiştiniz kuşumun kanat altlarına sıkamıyorum kaçıyor yani kısacası ben ve ailem yapamıyor ne yapmalıyım pet shoptan başka kimlere danıışabilirim?

 24. Merhaba benim kusum suan tuy dokme donemine girdi ve puf diye bir ses cikartiyor hapsurma gibi bkr ses fakat ust uste 10 kez falan bu sesi cikartiyor yani ciddi bir sey midir? Birde kuyrugu bu tuy dokme donemine girdiginden beri asagiya dogru normalde bu kadar asagida degildi fakat bu aralar oyle. birde gagasini cok acip kapatiyor sanki bogazina birsey takilmis gibi bunu hep yapiyor ciddi birseymidir buda simdiden tesekkurler

  • gaga açma kapatma ciddi değildir bazen yapıyorlar fakat suyunu değişin yine de. Bir de yemine kum katın kuşçularda satılır

 25. kuşumda böcek gördüm ama çok ufaktı karıncanın yarısı kadardı ve turuncu bi renkti galiba boynundan geçip gitti ben normal saç bit spreyi sıktım kafese bide kuşumun gövdesine kanatlarının dışına falan doğru yapmış mıyım veterinere götürmelimiyim? acil cevap lütfen… internnetten okudum tüneklerin altına gidermş bitler gündüzleri ama ben bir şey göremedm bide koyu renklilermiş ama benim gördüğüm açık renkti ve ben ilk defa gördüm bitler karanlık oluncamı kuşları rahatsız ederler acaba?birde benim kuşum yavru 3.5 aylık galiba lütfen her soruma yanıt verirmisniz?acill….

  • Kuşunun resmini görmeden yaşını bilemem. parazitler kuşlar dadanır. Bunu engellemek için kuşu arada bir yıkamalısın ya da kendini yıkaması için su birikintisi oluşturmalısın. Spreyler var kuşçularda onlardan alarak da sıkabilirsin. Saç biti spreyi işe yaramaz sanırım. Onların yapıları farklı.

 26. ben kuşumu severken tüylerinin arasında küçük bir böcek gördüm ne yapmalıyım acil ceva verirmisniz lütfen…..

 27. kafesin içindeki yuvalığın içine ne koyulabilir ? kimileri talaş diyor ama talaş biraz sert değilmi sizce? başka ne gibi şeyler koyabilir?

 28. bahçede kargalar tarafından kafasındaki tüyleri yolunmuş egzotik bir kuş buldum. yer yer yaralar da oluşmuş ne yapabilirim acil cevap lütfen

  • Merhabalar. Çevrenizde varsa bir veteriner ya da kuşçuya götürerek temel bakımını yaptırın. Daha sonra güzel bir kafes ile evde besleyebilirsiniz. Resmini atarsanız bakabilirim kuşa

   http://www.imgsafe.org‘a resimi yükleyip linkini verebilirsiniz buradan

 29. Benim kuşum kafesten dışarı çıkınca bir yere konuyor hep orda duruyor.. ben parmağıma alıpta koyuyorum kafese… ne yapayım?

 30. benim kuşumun adı cankuş… gündüzleri kafesten çıkmak istiyor-ama akşamları çıkmak istemiyor.. bende onu akşam çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım sabahta salabilirim ama sabah okulum var o yüzden pek salamam….. cevap = ?

 31. kuş yuvasının içine kuşların rahat olması için ne koyulmalı?

  • Kafes zeminine ot olabilir. Ayrıca salıncak ve bir kaç tünek de iyi olur

 32. anne kuş yavrusunu neyle besler? yavrulara (yeni doğan) / yumurtalara nasıl bakılmalı?

 33. Abi selmun aleykum benim 2 aylik bi kusum var erkek 1 aydir bende kafama falan konuyo omuzuma konuyo gayet aliskin ama elimi ve kulagimi isiriyo nasil onleyebilirim

 34. siz kuşunuzu aldığınız ilk 2 ay ne yaptınız?

 35. benim akrabalarımında kuşları var ben benim kuşumu onların yanına götürüyorum arada sırada çok değil ama hep onların yanında durmak istermi? Kuşlar 5-6 aylıkken ele alıştırma olayı 2-3 aylık kuşlara göre dahamı zor olur? benim kuşum hiç ısırmıyor 🙂 şuan 3.5 aylık galiba… sorularımın hepsine cevap verirseniz sevinirim 🙂 🙂

  • Arada başka kuşları görmesi neşendirir ama insanlardan soğutabilir. Ben şahsen görmeleri taraftarıyım. Yalnızlık Allah’a mahsus. Büyüdükçe ele alışmaları daha zor olur evet. İlk aylarda ürkütmeden sevmeli ve bol bol ilgilenmeli.

 36. küçük bir kafeste iki muhabbet kuşum var bir tanede albino cinsi kuş aldım 3 kuş birarada dururmu?

 37. kuşlar en fazla kaç ay sonra sahibine alışır? şuan 3.5 aylık ben alalı 2 ay falan oldu belki daha fazla… biraz alıştı ama hala korkuyor bazen..

 38. kuşumu alalı 2 ay falan oldu bazen sakin olunca ele geliyor ama bazende hiç elime gelmiyor kafese yaklaştığımda haraketleniyor….. Ben onu ürketecek şeyler yapmıyorum ama bana güvenmiyor kanatları titriyor ben yanına gelince (kanat titremesi hafif) aç bırakmaktan başka yöntem yokmu?Bir kere de cama çarptı ama birşeyi yok gayet sağlıklı… ben banyo yaptırmak istiyorum ama tabi bana alışmadan bu banyo işini yaptıramam diye düşünüyorum.. Kendini bana kaşıttırıyor bu iyi birşey galiba.. ben onu kaşıyınca kafası kabarıyor 🙂 Hiç sebze yemiyor sadece kuş yemi yiyor.. ben kuşuma sadece onu salıp , elden yem verip, yemini suyunu hazır edip, kafesine parmağımla içeri koyup, ona ismini tekrar ettiripte günümü geçirmelimiyim? yoksa daha fazlası olmalımı? 🙂 lütfen en etkili yöntemi bana söylermisiniz hemen bana alışmasını istiyorum 🙂 🙂 🙂

  • Kaşıttırıyorsa cana yakındır. Siz fazla sıkmayın, avucunuza almaya zorlamayın. Sizi sever ve zamanla daha da alışır. Banyo yapmak için zorlamayın. Korkarlarsa bir daha size gelmezler. Biraz daha büyüsün kendi yıkanır su dolu bir kapta. Akşamları salın evde odada dolansın. Gündüzleri de salınabilir. Çocuklara dikkat edin korkutmasınlar. Korkmazlarsa cana yakın olurlar.

 39. http://hizliresim.com/Xk8MQ5 resmi yükleyebildim mi? kaç aylık gibi duruyor?

 40. ele alıştırmak için aç bırakmaktan başka yöntem yok mu acaba?

 41. Buraya nasıl üye olunuyor?

 42. Ben kuşumun önüne (kafes içi) yemlik koydum. İstediği zaman ordan yiyor ama ordanda başka yere gitmiyor sadece su içmek için kafesin aşağısına iniyor haraketsiz kalırsa kilolu olur mu? sebzeleri pek sevmiyor kuşuma nasıl sevdirebilirim? kuşuma banyo yapmayı nasıl öğretirim? Kuşum bana hala alışmadı.. bazen sakin duruyor kendini sevdiriyor ama bazende elimi kafesin içine sokunca her yerlere kaçmaya çalışıyor…. kafesten dışarı çıkmak isteyince kafes kapısının önüne geliyor bende kapıyı açmaya gelince geri kaçıyor 🙁 hala güvenini kazanamadım… onu korkutacak şeyler yapmıyorum ama benden korkuyor çok üzülüyorum o böyle yapınca.. kuşum tek olduğu için onunla arkadaşlık yapmak istiyorum. Kafesten çıkınca bana gelmiyor hep yüksek yerlere gidiyor. Benim yazdığım sorulara cevap verirmisiniz lütfen ve Bana bu konularda EN ETKİLİ önerileriniz nelerdir? acil cevap verirmisiniz? 🙂

  • Ele alıştırmak için 5-6 saat aç bırakabilir ve sonra elinle yem tutabilirsiniz. Fazla aç bırakma ama. Etkili bir yöntem olabilir. Ayrıca, bazı kuşların mizacı insanlara yakın olmuyor ne yapılsa da. Bunu da aklından çıkarma. ilgi ve sevgiyle devam et.

 43. mesela benim kşum yumurtladı onun yavruları büyüdü işte 2-3 aylık falaan oldu.. Ben onlara yeni kafes almalımıyım yoksa başa türlü birşeyler yapmalımıyım

 44. Merhaba, yaklaşık 2 yaşında ki dişi kuşumuz 12 gündür ishal. Gerçi son günlerde ishali geçti sayılır ama kuş çok halsiz. Dün kafesten çıkardım büro içinde 1 tur atabildi ve ondada zorlandı, hemen kafese girdi zaten. Kuş gün içinde bazen yorgun, kabarık duruyor ve uyuyor bazen de canlanıyor. Kafeste eşi var. Hasta olmadan önce eşine yem yedirmiyordu, şimdi sesini çıkarmıyor, kendini iyi hissettiği zaman arada bir eşini gagalıyor. Ancak bu halleri hasta olduğundan beri çok nadir oluyor. Büro sıcak, ishal olduğundan beri de akşamları üzerini örtüyoruz. Kuş eskiden beri çok yem yiyor. ishal olduğundan beri sadece 3-4 gün çok az yem yedi, onun dışında maşallah iştahı yerinde. Son 3 gündür her gün suyuna sıvı vitamin koyuyorum. günde 3-4 defa su içiyor. Kimisi vitamin verin diyor kimisi vermeyin diyor. Kuş hasta olduğundan beri internette ishalle ilgili yazılara bakıyorum. İshal olan muhabbet kuşları kolay kolay kurtulmaz diyorlar. Bu yazılar beni etkiledi. Kuşumuz bürodakilerin neşe kaynağı ve onu çok seviyoruz. Kuş pencereden ofisimize girdiğinden beri kimseye büroda sigara içirmiyoruz. Bende ona öyle çok alıştım ki sormayın. Sizce kuşu kurtrabilirmiyiz ve ne yapmamızı önerirsiniz. Lütfen acele cevap verebilirmisiniz.

  • Doğru değil. İshal olan kuşlar pek ala iyileşebilir. kuşçularda ishal ve soğuk algınlığı için olan damlalar var. Mutlaka onlardan temin edin ve damlalık ile ağzına günde 2 kez damlatın. Rüzgar almamasına dikkat edin ve dinlensin bir süre. İnşallah iyileşir.

 45. Merhaba ben neredeyse youtube de ki bütün muhabbet kuşu eğitimi videolarını izledim. Bunları kuşuma uyguladım. Ama bana hala alismadi.siz kuşunuzu nasıl kendinize alistirdiniz?

 46. Benim kuşum sebze yemiyor yedirmek istiyorum ama tadına bile bakmıyor muhabbet kuşları elma çok severlermiş ama benim kuşum onu da yemiyor dediğim gibi tadına bile bakmıyor ne yapmalıyım yedirmek için?

 47. merhaba benim kuşum 3aylık oldu ama ben alalı 1 ay yada 1.50 ay oldu. Birazcık alıştı bana ama hala benden korkuyor kanatlarının uçlarını kestirmem gerekir mi? birde ben onu banyo yaptırmak istiyorum mesela ben onu parmağıma alıp bir kabın içindeki suya elimi kuşla beraber sokuyorum ayaklarına su deyince kaçıyor acaba banyo yapmayımı bilmiyor yoksa ,sudan mı korkuyor? banyo yapmayı nasıl öğretebilirim? Lütfen her soruma bir cevap verirmisiniz…. 🙂 Ben bu soruyu bir kere daha sormuştum ama cevap vermediniz lütfen cevap verirmisiniz.. :/

 48. Merhaba ben 2 gün önce okulda yavru bir muhabbet kuşu buldum . Bende de 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşu vardı. Onun yanına koydum. Ama dişi kuş yavru kuşa arada bir pençesiyle ve gagasıyla dürtüyor ve ona yem yedirmiyor. Onun dışında anlaştılar gibi birbirlerinin kafasını kaşıyorlar yani çok büyük bir kavga yok ama dediğim gibi ona yem yedirmiyor napacağımı bilemedim en kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim , şimdiden teşekkürler…

  • Maddi imkanınız varsa yavru kuş büyüyene kadar bir süre ufak bir kafeste ayrı tutun. Daha sonra yine aynı kafese koyarsınız. Ya da yavruyu arada bir çıkarıp siz dışarıda besleyin.

 49. Merhaba benim yaklaşık bir yıllık dişi kuşum var aldığımda iki aylıktı ceresinin rengi koyu kahverengiydi ama birkaç gün önce sanki o kahverengi bölüm kabukmuş gibi soyuldu ve altında beyaz – çok açık mavi bir renk ortaya çıktı bir problem varmıdır

  Bir de kuş her yeri kemiriyo kafesin tellerini tünekleri yemlikleri bazen elimi ama çok iyi anlaşırırız bana boynunu falan kaşıttırır kafeste gaga taşı olmasına ramen her yeri kemiriyo ne yapmalıyım

 50. Kuşumun adı ne olmalı bikaç öneride bulunurmusunuz ? kuşumun rengi: gövdesi açık mavi, kanatları beyaz, kafasının ön kısmı sarı. fotosunu atamadım da bu arada nasıl foto atılıyor?

 51. Teşekkür ederim. Ayrı tutuyoruz, biraz da yem yedi umarım iyileşir.

 52. merhaba benim kuşum 3aylık oldu ama ben alalı 1 ay yada 1.50 ay oldu. Birazcık alıştı bana ama hala benden korkuyor kanatlarının uçlarını kestirmem gerekir mi? birde ben onu banyo yaptırmak istiyorum mesela ben onu parmağıma alıp bir kabın içindeki suya elimi kuşla beraber sokuyorum ayaklarına su deyince kaçıyor acaba banyo yapmayımı bilmiyor yoksa ,sudan mı korkuyor? banyo yapmayı nasıl öğretebilirim? Lütfen her soruma bir cevap verirmisiniz….

 53. ya nolur çok acil cevap verin!!! benim çift kuşlarım bugüne kadar çok iyi anlaşıyordu hatta daha dün öpüşüyorlardı nolduysa bugün oldu sanırım biz evde yokken kavga etmişler eve geldiğimizde annem gördü ayırdı sonra bu sefer çok daha kötü kavga etmeye başlamışlar annem bakmaya gittiğinde dişi olan erkek olanı yere yatırmış üstüne çıkıp didikliyormuş erkek kaçamamış annem ayırmış farklı kafeslere koyduk şuan erkek olanın kanatları çok yamuk duruyor bir de ceresi kanlar içinde ağzı yüzü kan olmuş veterinere götüreceğiz ama anca beşte gelebilirlermiş erkek şuan kabarık ve hareketsiz duruyor çok korkuyorum ona bir şey olsun hiç istemiyorum nolur en kısa sürede cevap verin onun için yapabileceğim bir şey var mı?!!!!

  • Asya şu an yapabileceğin en iyi şey onları ayrı tutmak ve veterinere gidene kadar göz önünden ayırmamak. İnşallah veteriner gerekli müdahaleyi yapar. Böyle şiddetli kavga ettilerse artık ayrı tutun derim.

  • Geçmiş olsun

 54. kusumun gagasi cok kasiniyo heryeri kemirip duruyo elimi falan kemiriyo yavru kemirincede agritiyo yumurta mamasi yapmistim onunla ilgili olabilirmi sorun ne

 55. merhaba ben muhammet kuşu almayı planlıyorum ama seçim bulamıyorum sizce nasıl bir kuş seçebilirim.

  • Cana yakın ve sizle kuşçuda oynayan kuşlara bakın bence. Dış görünüş ya da ırka takılmayın

 56. dostum bir çare yazayım belki bi umut yardımcı olabilirsin. yaşını almış bir kuşum var 8-10 yaşlarında tahmin ediyorum. dişi muhabbet. kuşta 1 aydır bir sıkıntı var. sürekli gıcırtı, ıslık, hırıltı gibi sesler çıkararak nefes alıp veriyor. cogu zamanda hızlı nefes alıp veriyor. keyfi yok. yemesi icmesi iyi ama zayıfladı iyice. geceleri uyuduğunu sanmıyorum çünkü geceleri de böyle. veterinere gittim açıkcası bi dünya para aldı, anlarmış gibi baktı, antibiyotik, vitamin, yem verdi.. kuştan anlarım dedi ama bence kuşun neyi olduğunu anlayamadı. ilaçları kullandım ama hiçbir fayda da etmedi zaten. hele ki ağzına damlatmam gerekiyordu. kuş daha bir yıprandı, yoruldu. bal veriyorum, aspur veriyorum, yesillikler asıyorum, uğrasıyorum ama bir gün az biraz iyi gibiyse diger gün kötü. veteriner dışında bu kuşun sence neyi var? nette okuduğum hic bir şeye gore de teshis koyamadım ben. cereyan değil. soguk alginliği degil. cereyandan dolayı kuşlarım öldü sadece bi kaç günde bu kuş bir aydan fazla süredir böyle..

  • Maalesef yaşlanmaya bağlı belirtiler gibime geliyor bunlar. Gayet iyi uzun zamandır bakmışsınız. Özellikle bu hırlama yaşlandığını gösteriyor. Başka veterinere de gidebilirsiniz tercih sizin. Olabildiğince iyi vakit geçirtin. Geçmiş olsun.

   http://www.rosencruz.com/forum

 57. Araştırdığım kadarıyla Cincan bana da 4 aylık civarı geldi.
  gözlerin irisi belirgin değil ama kafa çizgileri yok olmaya başlamış.
  Eğitiminde zorlanırmıyım bilmiyorum kafes içinde elimden yem yiyor. Göğsünü ve gaga altını sevdiriyor. Kafesin dışına çıkmak istemiyor. Kafes içinden parmağıma alıp, dışarı çıkartmayı deniyorum. bazen parmağıma çıkıyor. Ama kafesin kapısından çıkaramıyorum. Şu ana kadar 2 kere dışarı çıktı. yanımıza yaklaşmıyor. Umarım eğitebilirim. bu arada çok güzel bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık.

 58. Merhabalar
  Muhabbet kuşumuz Cincanı 2 hafta önce aldım
  Umarım resim yüklemeyi becerebilmişimdir. bu kuş kaç aylıktır.
  Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  http://hizliresim.com/OAApg3

  • Tam yaş söylemek zor ama Cincan bana taze yavru bir kuş gibi gelmedi. En az 4 aylık, belki daha fazla

   http://www.rosencruz.com/forum

 59. dün kuşumun banyo yapması için bir kaba su dodurdum ama girmedi bu arada kuşum 2.5 aylık. banyo yapması için banyoluk mu almalıyım ? bilemedim. kuşum kaşınıyor diye banyo yaptırmak istiyorum. banyo yapması için ne yapmalıyım? Lütfen acil cevap… 🙂

  • Banyo için acele etmeyin kuşu sık boğaz da etmeyin. Sakin olun.

 60. Kuşum 2.5 aylik. önüne ayna koyuyorum hiç birşey yapmıyor birde güvenini nasil kazanirim?

  • Bir şey yapmak zorunda değil. Güvenini kazanmak için ilgilenmek, beslemek ve uçurmak lazım. Korkutacak hareketler yapmamak lazım

 61. benim kuşum 2.5 aylık ona oyuncaklar aldım ama oynamıyor (korkuyor galiba), birde elimi kafesin içine sokup dışarı çıkardığımda uçmuyor Lütfen bana bir cevaap..

  • Ne söylenebilir bilemiyorum. Kuş belki cana yakın değil, belki de henüz alışmadı ortama. Biraz zaman verin bakalım

 62. Abi kusuma elimi sevdiremiyorum hep tedirgin oluyor kafasinin arkasina elletmiyor galiba elimi sevmiyor nasil sevdirebilirim ne yapmam gerekir

 63. Abi ben furkan ciflesmiyor kuslarim neden

 64. Abi benim kusum nerdeyse her gun disarda kafesinin ustunde veyada benim omzumda duruyor hep ama aciktiginda falan kafesine giriyor yem yiyor bi sorun olurmu zaten fotosunu gondermistim agacin ustunun icine etti yani disarda durmasi sorun olurmu..

  • Ağaçları çok severler zira onların doğal ortamları. Forumdaki başlıktan devam edelim.

 65. Abi ben okan bu resim iyimi cinsiyeti ney http://hizliresim.com/6PQ3XP

 66. Iste abi bu kizmi erkekmi bide cinsi ney biliyormusunuz http://dosya.web.tr/Kp0aqp

  • Bu resimden anlamak kolay değil. Önden ve temiz bir çekim yaparsan daha iyi olur. Gaga üstünün rengi anlaşılmıyor

 67. Merhaba, erkek muhabbet kuşum yaklaşık 30 40 günlük. İki gün önce aldım. Ancak sürekli gagasını açıp kapatıyor. Bazen konuştuğumda ya da bir ses duyduğunda tekrar başlıyor. Sürekli gagasını açıp kapaması bir şeye işaret midir, yoksa alışma süreciyle ilgili midir?

  • Sıkıntı yok. Beslenmesine ve suyuna dikkat edin. Küçükken çok kırılganlar hasta olmasın

 68. Kusum yavru yanina ne zaman eş allmalliyyim

 69. Merhaba kusum sari ustunde az yesillik var pet shopcu alirken erkek dedi ama gagasi beyaz koyu birenk var bide kusum bendenkorkmuyor ama yuvasinin ustune cikinca elime gelmiyor bide arkasina elletmiyor isiriyor kafasinaa iyi ucamiyor kisa sureli ucuyor 2 aylik falan galiba

  • Resmini atarsan bakayım burada. hizliresim vb. siteye yükleyip linki paylaşabilirsin

 70. MERHABA. BİZ 1 HAFTA ÖNCE MUHABBET KUŞU ALDIK. ALIRKEN KAFESTE ÇOK HAREKETLİ ÇOK GÜZEL BİR KUŞ GİBİ GELDİ. 1 HAFDTADIR EVDE AMA HALA ALIŞAMADI,ÖTMÜYOR,KAFES İÇİNDE HAREKET ETMİYOR.İLGİDE GÖSTERİYORUM AMA FAYDA ETMİYO.NE YAPMALIYIM.

 71. Öncelikle böyle bir sayfa oluşturduğun ve soruları cevapsız bırakmadığın için teşekkür ediyorum.
  Bende 35 günlük yerli bir erkek kuş aldım. Kuşum kafesinde hep hareketli bir aşağı bir yukarı hareketler yapıyor bazen kafesini açıyorum bir süre sonra çılgınca ötmeye başlıyor ve kafesten çıkıp bir o yana bir bu yana uçuyor. En son gidip çerçeveye konuyor ve kafese tekrar dönmüyor. 15-20 dakika sonra bakıyorum olacak gibi değil ışıkları söndürüp yakalıyorum kafesine kendim sokuyorum. Yani kısacası ben kuşu kafesine nasıl alıştırabilirim?

  • Normaldir. Kafese dönmesi için acıkması beklenebilir. Acıkınca dönecektir. Bu şekilde zamanla dönmesi gerektiği yeri bilir aksi türlü aç kalır

 72. Merhaba. Daha önceden de söylediğim gibi kuşum uçamıyordu. Hala uçamıyor. Kafesten bile çıkmak istemiyor. Veterinere götürdüm 2 hafta önce ve çok sağlıklılar kilo problemi de yok ama tüy değiştirme dönemine girmişler uçamazlar demişti ama 2 haftadır hiç tüy dökmediler. Emin olamadım size sormak istedim.
  Bu arada uçamayan mavi olan:
  http://i.hizliresim.com/1MWjn1.jpg
  http://i.hizliresim.com/7Mn2bv.jpg
  Bir de kanatları düzgün mü:
  http://i.hizliresim.com/0m6bqW.jpg
  Cevaplarsanız sevinirim.

  • Bana biraz kilolu gibi geldi. Bu uçma meselesini dert etmeyin kuş sağlıklı ise. Benim kuşum da maalesef uçamıyor ve biraz kilolu. Aynı sizin maviye benziyor. Annelerinden erken koparılan ve uçma içgüdüsünü alamayan kuşlarda da bu sıkıntı olabiliyor.

  • Soru ve sorunlarınız için forumu ziyaret edebilirsiniz. Üyelik sadece 1 dakikanızı alır.

   http://www.rosencruz.com/forum/index.php

 73. öncelikle merhaba. ben dün 1 aylık erkek bi muhabbet kuşu aldım. Dün kafesine yem su koydugum halde yiyip içmedi. yemi elime koyunca yedi. sonra sabah kalkıp yedirmeye calıstım elimle. elimi kafese yaklastırınca bile titremeye baslıyo direk. sonra bıraktım bi kaç saat odada onunla sohbet ettim ürkütmemeye çalıştım. ama hiçbişekilde yem yediremedim. sonra kafesten cıkardım yere yem ve su koyup odadan cıktım. geldiğimde yemişti. sonra yanına gidip oturdum elimi uzatmaya kalmadan birden ucmaya basladı ve dolaba carptı. şimdi gidip perdeye kondu ve yarım saat 40 dakikadır orda duruyor. hiçbişey yapamadım odaya bile girmedim. ne yapmam lazım. Ve kafesteyken oldugu yerden hiç kıpırdamıyor bile saatlerce duruyo öyle ve ne kadar ürkütmemeye calıssamda korkuyor.
  toparlamaya calısayım.
  geri kafesine nasıl koyucam hem ben korkuyorum hem hayvan korkuyor ne yapmam lazım:(

  • Merhabalar. Kuş yeni ortamına girince bu tarz davranışlar sergilemesi normal. Siz yemlerin kısmını kafesin tabanına dökün. Yemlikleri de dolu olsun. Acıkınca kafesine dönecektir. Dönmezse de hava kararınca perdeden elinize alın ve siz koyun fazla sıkmadan. İlk günler rahat bırakın üzerine düşmeyin. Yazılarımı iyi okuyun.

 74. Merhaba muhabbet k usum altına ağıt kondurmuyor koyunca ayağıyla kenara çekiyor özellikle ben gelince yapıyor ben biraz uzağa oturduğumda yukarı çıkıp bana bakıyor hollanda cinsi galiba 2 aylik olması lazım kağıtçı koyduğum an kenara çekiyor altına ne sersem iyi olur veya niye yapıyor…

  • Kağıdın üzerine çimen, ot gibi yeşillik koymayı deneyebilirsiniz. Ya da ızgara gibi bir şey. O zaman müdahale edemez

 75. Muhabbet kuşunu alali 4 gun oldu biraz küçük 2 gun bir sey yiyip icmedi sürekli uyuma halindeydi.hareketsizdi.bu gun yemlikteku yemleri dokmeye başladı hırçın hırçın hareketler yapıyor bacaklarının arasından geciyor.dar yerlerden geçmeye calisiyor.kendine zarar verecek diye korkuyorum .salincagi var gagasiylav vura vura düşürüyor.kasiniyor gagasiyla kanatlarını. Durakladı yerdeki cubukta tüyler kalmış sürdürmüş olabilir mi.ötmesi biraz düzeldi.ses çıkarıyor BU iki kere.gagasiyla tuhaf ses çıkarıyor.teşekkürler

 76. kardeş k.bakma yazmayı unutmuşum aspirin 0.5 ilacı toz haline getirip suluğuna koymaya başladım inş.faydası olur birde önceden hiç bu kadar acıtacak kadar ıssırmazdı çok feci ıssırıyor önceden böyle ıssırmıyordu ayaklarına baktım normal yani soğuk hissetmedim suluğuna toz halinde o aspirini koyuyorum ama sorun olmaz değilmi k.bakma unutmuşum yazmayı geceleride üstünü örtüyorum yan sağ sol vs kapalı tek ön tarafı açık hava alması için cevapların için teşşkürler şimdiden

 77. RosenCruz kardeş oda nerden baksan 17-24 arası sıcaklıkta ortada olduğu için oda sıcak kafasını geceleri koyuyor yatarken kanatlarının arkasına bilmem ki bildin kabarma yani ayakları biraz soğuk yem yemesinde uçmasında vs sorun yok suluğuna limon damlatıyorum 3-5 damla c vitami olsun diye hasta olmasından korkuyorum camı açmıyorum açsamda odada kuş olmuyor zaten

 78. a.s kardeş benim kuşum bi kaç gündür kabarık duruyor nefes alışı yem yiyişi normal bırakınca uçuyor falan yanına gidince o kabarıklık gidiyor ama uzaklaşınca tekrar kabarıyor ötmüyor bir yardımcı olursan sevinirim teşekkürler

  • Kızışma belirtileri var mı? Nasıl bir kabarma bu? Başını arkaya atıyor mu? Bir de cereyanda kalmasın ve sıcak bir odada dursun bu mevsimleri sevmezler

 79. slm.a kardeş bende iki kuş var dişi albino erkek yeşil bi kuş
  erkek bıkmadan kur yapıyor dişinin ağzına yem koyuyor, öpüyor, ayak atıyor, dişi durup izliyor erkeğin kur yapışını ama erkek 10-15 dk dan fazla kur yaptıgında üzerine uçup vuruyor

  form bölümü açın bence güzel olur

 80. Muhabbet kuşları ile ilgili bir forum bölümü de açmak istiyorum siteye. Orada kuşlarımızın resimlerini, sorunları vs. paylaşarak fikir alışverişinde bulunabiliriz. Görüşlerinizi bu yorumun altında cevap olarak eklerseniz değerlendireceğim.

  Teşekkürler

 81. evet çiftleştiler.

 82. benim 2 kuşum var ve 3 yumurtası var ama ilkini kırdı şimdi 2 tane kaldı ben dolu olup olmadığını anlamak istiyorum fenerle bakıyorum ama hiçbir şey anlamıyorum ikisininde alt kısmında siyah yuvarlak var o nedir?
  eğer yumurta boşsa onun üstünde oturur mu?
  hiç üstünden kalkmıyor.

  • Boşsa da oturur. Kuşlar farklı cinsiyetlerde ise yumurtaların dolu olma ihtimali var. Bazen tek dişilerin de yumurtası oluyor ama elbette ki boş. Kuşlar çiftleşiyor mu?

 83. Tekrardan merhaba. Kuşumu salmayı denedim ve yine aynı şey oldu. Uçmak istedi, uçunca da sürekli etrafa çarpıp yere düştü. Sürekli karnını yere yakın tutuyor ama hasta gibi bir hali yok. Acaba hamile olabilir mi ve bu uçmasını etkiler mi?

  • Etkiler. Hamile değil ama kilo almış bence. Biraz yeşillikle besleyin ve uçamıyorsa dahi salın hareket etsin halıda yerde. Aman ezmeyin

 84. Benim muhabbet kuşum yaklaşık 4 aylık ve erkek. 5 gün önceye kadar kendini sevdirir , başını , sırtını kaşıtır onu öpmeme bir şey demezdi. Ama şimdi sırtını kaşımaya çalıştığımda ısırmaya çalışıyor , başına zar zor yaklaştırıyor , eğer başını sevmeye başladığımı anlarsa başını yana eğip sevdiriyor ama onun dışında sürekli ısırmaya çalışıyor. Elimden yemeye alıştırdım onu biraz araştırdıktan sonra ama hala ısırıyor sırtına dokunduğumda , hatta parmağımı bazen ayağının önüne tuttuğumda atlamak yerine ısırıyor. Dişleri çok kaşınıyor , eskiden de kaşınırdı ama asla elimi ısırmazdı ne yapabilirim lütfen yardım edin.

  • Bir kireç taşı alıp kafese koyun ve kuşu bir süre rahat bırakın. Sıkılmış da olabilir

 85. Merhaba benim kuşum ayağı mor renge döndü birde tek ayağı içine çekiyor sürekli.
  Gözlerinin etrafinda sarı renkte çizgi gibi bişey var yardimci olur musun?

  • İçine çekmesinde sorun yok. Fakat morarma konusuna dikkat etmek lazım. Devam ederse bir veteriner görmeli

 86. Merhaba. Benim dişi kuşum 4-5 gün önce duvara çarptı. Yerine koydum. Ertesi gün yine salmak için gittim kuşum cıvıl cıvıldı kafesin içinde. Kafesin kapısını açınca durgunlaştı. Uçmayı çok seviyordu ama bu sefer çıkmak istemedi. Ben de onu hareketli görünce bir şey olmamıştır diye düşündüm zorla çıkarttım. Bu sefer uçmak istedi hareketlendi çıkınca. Uçmaya çalıştı ve yere düştü. Sürekli bir yerlere çarpmaya başladı. Sanırım kanadı incilmiş. 3 gündür salmıyorum ama çok neşeli dışarı çıkmak istiyor. Ama korkuyorum yine çarpar diye salamıyorum. Onun için bir şey yapmam gerekir mi? Hiç içim rahat etmiyor. Lütfen yardım edin.

  • Salın siz. O uçup uçamayacağını bilir. Kanadı incindi ise bir kuşçuya gösterin

 87. Kuşumun bogazına bişey kaçmş gibi sürekli kafasını sallıyor bogazndan bişey cıkartmaya calşıyo sanki kafasnı aynaya sürtüyo gözleri kısıldı ne yapmam lazm bogazndaki seyi nasl cıkarabilirim nolur yardm edin 🙁

 88. Benim iki kane muhabbet kuşum vardı. Fakat bir tanesi benim yüzümden öldü bugün. Açlıktan. 🙁 🙁 🙁 Diğeri duruyor. Ona nasıl ilgi göstermeliyim. Onu veterinere götürecem zaten. Nasıl bekmelıyım ona. Nolur yardım edin. Nolurrrrrrrrrrrrrrr. 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 :(((

  • Eğer ilgilenemiyorsan eziyet etme kuşlara. Ver başka birine o ilgilensin

 89. selam ikigün önce birbuçuk aylık kuş aldım ama hareketsiz duruyor uçmuyorda kanatlarını açıp ayaklarını uzatıyor kaşınıyor tüyleri dökülüyor sizce normalmi

  • Değil. Sürekli aynı haldeyse bir veteriner ya da kuşçu görmeli

 90. Benim kuşum o zaman mal 🙂 ucamıyor sanırım odaklanamıyor

  • Uçamıyor diye mal dememek lazım. Annesinden çok erken ayrıldıysa kanat çırpmayı bile öğrenememiştir. Deneye yanıla öğrenir fazla şişman değilse

 91. Merhaba benim erkek muhabbet kusum var ve bu aralar elime gelince agzindan hem tarzi bisey dokuyo birde puf diye bir ses cikartiyor hapsuruyor herhalde ama hapsurmasi cok uzun suruyor ust uste hapsuruyor yani ne yapmam gerek kotu birseyi yoktur dimi ? Simdiden cok tesekkur ederim

  • Kuş iyi merak etme. Fakat kızışmış ve eş istiyor. Yaptığı hareketler bunu gösteriyor.

 92. öncelikle merabalar.ben kuşumu daha yeni aldım 45 günlük benle ise 3.günü.en büyük sorunumuz elimden cok korkuyor baya bi ilgi gösteriyorum kuşumda cok hareketli kafesinde taklalar atıyor falan pek rahat durmuyor yalnız bide elimden korkmasa… onu nasıl alıştırabilirim elime veya kendime nasıl bir tutum sergilemeyelim. böyle kuşların insana cok yakın olacagını söylemişsinz fakat benimki korkuyo napabilirim. yardımınız için şimdiden teşekkürler

  • Bence biraz rahat bırakın. fAzla üzerine varmayın. Hareketli bir kuş gibi. Ürkmesin. Ayrıca, bir kaç saat aç bırakarak elden yem yedirerek alıştırabilirsiniz. Ama 4 saati geçmesin. Kuşlar kedi köpek gibi değildir. Parmakta durur. Ama okşanmayı ve avuca alınmayı genelde sevmezler. Öyle hareketlere kalkışmayın iyice korkarlar. Yazılarımı iyi okuyun

 93. muhabbet kuşum albino dişi ve alacağım erkek te ana baba bir kardeşler 5 aydır ayrı birbirini görmüyorlar ama kardeş oldukları için çift olur mıu olmazmı bilmiyorum erkek kızgınlık belirtilerinin hepsini gösteriyor dişi çok hareketli ve hırçın sizce bu ikili çift olur mu

 94. 7 aylık dişi muhabbet kuşum var kafese elimi yaklaştırdığımda bana saldırıyor
  9 aylık oldugunda mı eş alayım yoksa şimdi mi

 95. Yine sorum olacak. Kuşum sürekli duvarlara çarpıyor. Sorun çıkarmı bir de bilgisayar başından kalkmıyor bilgisayar ona zarar verirmi.

 96. Merhabalar kuşum da bit olduğunu nasıl anlarım sürekli kepek döküyor ve kaşınıyor. Kafasında sert tüyler var ve kuşuma nasıl kelime öğretirim ve son sorum elime yemlerini verip benimle konuşması normal bir şey mi yoksa elime mi kusuyor şimdiden teşekkürler

  • Kusması eş istediğini gösteriyor. Kızışmış. ANti parazit spreylerden alıp kanat altlarına ve kuyruğuna sık. Gözüne gelmemesine dikkat et. Ilık suda yıkanmasını sağla ya da bizzat yıka. Bit olmaz, kaşınma problemleri de azalır o zaman

 97. çalışkan arı
  13 Aralık 2015 - 09:42

  benim 2 tane kuşum var biri yavru diğeri büyük , büyük kuşum hiç gelmiyor ama küçüğü elimize alabiliyoruz acaba o da büyük gibi yapar mı ? büyüğün yanına gidip duruyor birde aynı kafesteler??

  • Birbirlerine çok yakınlaşırlarsa size mesafe alabilirler. Ama bu işler belli olmaz. Tam tersi de olabilir

 98. çalışkan arı
  12 Aralık 2015 - 19:55

  kuşumda büyük bir kanama yok ama korkuyorum acil cevap lütfen

 99. çalışkan arı
  12 Aralık 2015 - 19:42

  1 aylık bir kuşum var tam olarak uçmayı bilmediği için uçarken duvara çarptı ve kanadının içi kanıyor birşey olurmu yani ölür mü ??

 100. Meraba yaklaşık 1 bucuk hafta önce 2 aylık erkek bir kuş aldım. Başlarda ele kolaylıkla geliyordu, ısırma falan yapmıyordu. Fakat evde 9 aylık bir kız kuş daha var farklı kafesteler ama onun yaptığı seyleri yapmaya başlamış ısırmayı öğrenmiş ele gene geliyor kolda geziyor fakat öncesinde ısırıyor. Dişi olan kuşumuz erkeği öldüğü zamandan beri saldırgan bu kuşunda ona benzemesinden korkuyoruz aynı odada bırakmamaya özen gösteriyoruz. Bi de yeni kuşumuzun kanadında aşırı titreme var ama herhangi bir hastalık belirtisi yok gayet güzel yemek yiyor ötüyor uçuyor titreme sebebi sizce ne olabilir?

  • Bol bol salın ve sizle yakınlaşsın. Dişi ile temas etmemesi de onu gerginleştiriyor olabilir.

 101. Iyi akşamlar 1 ay önce muhabbet kuşu aldım 2 gündür çok halsiz 1 gözünü hiç açamıyor 1 gözüde yarım açabiliyor devamlı uyuyor kafasını arkaya verip ucabilirmi diye attım havalandı duvara çarpıp düştü çok kötü korkuyorum ölecek diye ne yapabilirim

  • Acilen tedavi etmezseniz ölür. Bir kuşçuya gösterin ya da ağızdan soguk algınlıgı damlalarından verin

 102. Merhaba, erkek kuşum yaklaşık 1 yaşında fakat mavileşmedi mavileşiyordu sonra birşey oldu ve kahverengileşti dişi kuşumla öpüşüyorlar birbirlerini kaşıyorlar falan ama tuhaf bir renk oldu erkek kuşum sizce neden? çok üzülüyorum ona….


 103. Merhaba Kusumun Gagasında mantar mi var çeresi maviydi koyulaştı bide Gagasının üstü soylur gibi oldu

 104. Benim minik yukim 3 aylık. Ben avcumla sararak alıyordum kafesten bilmiyordum meğer sevmiyormuş. Ben konuşurken genelde sinirleniyor. Sanki ‘lafımı kesmesene’ der gibi 🙂 kıpır kıpır, meraklı, oyunu çok seviyor, çok zeki bi kuş. 2 gün önce uzun kuyruğunu düşürdü ve kuyruğu kırık gibi eğik duruyor dümdüz durmuyor. Gaga taşına rağmen gagası sürekli uzuyor babası beslerken dövmüş yukiyi o yüzden gagası yamulmuş biraz 2 kere kestirerek düzeltebildik biraz. ne yapmalıyım ?

  • Kuyruk kendiliğinden çıkar mesele değil. Gagasını da fazla dert etmeyin. Rahatsız edecek seviyeye gelirse bir kuşçuya gene kestirin.

 105. Muhabbet kuşu
  28 Kasım 2015 - 09:38

  Benım 1,5 yasında bir dişi kuşum var erkek bir kuş alacagım eşini kendimi seçsin yoksa ben mi alayım

 106. Kusumu yeni aldim alismasi icin ne yapayim. Ne gibi oyuncaklar neler alayim sadece bir tünek var oda plastik

 107. Merhaba. benim 2 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Bize çok ilgiliydi ve sürekli öterdi. Son 15 gündür çok durgunlaştı hiç ötmez oldu. Nedeni ne olabilir ve eski neşesi yerine gelir mi?

 108. gizemli kişi
  22 Kasım 2015 - 14:44

  Kuşum durmadan sağ ayağını içine çekiyor. acaba her kuş mu bunu yapıyor yoksa anormal bir şeymi????

 109. Birşey daha soracaktım 9 aylık erkek kuşuma 4 aylik dısi aldım erkek dişini kuyruğuna dokunuyor kafasını kaşıyor ama dişi çok fazla yaklaştımı
  Erkek onu uzaklastiriyor. Bugün onları dışarı saldım erkek çıktı dışı arkasından çıkıp erkeğin yanına kondu beraber uçtular yeşillik verdim yediler kavgada etmiyorlar acaba es tutmuşlar mıdır? ?
  Bide kaç aylıktan sonra yuvalık koymalıyım

 110. Meraba. Bizim kus 2 gun once kapiya sıkıştı ilk gun topalladi ama suan iyi bi sorun yok gibi fakat artik bizimle hic konusmuyo yanimiza gelmiyo ne yapmamiz gerekiyo eskisi gibi olmasi icin

 111. Benim kuşum var 9 aylık erkek Gagasının üstündeki yer eskiden maviydi şimdi rengini kaybediyor acaba neden

 112. Benim 1 yaşında dişi bir kuşum var. Hiç eşleşmedi, eşi yok. Biraz önce yumurtladı. Bir tane yumurtası var. Daha yumurtlar mı? Ne yapmam gerektiğini nasıl bakacağımı bilmiyorum bilgi verir misiniz?

 113. Ben bugun ikisinide aldim kuslarin ama eve geldiklerinde bizimki erkek kusun kafasini gaglamaya ve kovalamaya basladi. Ona yemek yedirtmiyor. Sanirim kafesini ve beni kiskandi. Cok kovalamaya ve bagirmaya baslayinca erkegi ayri kafese aldim ama ilk basta da opusur gibi hareketler yapiyolardi. Kavga mi ediyolar kur mu yapiyolar anlamadim. Sizce kusu degistirmeli miyim yoksa sonradan birbirini kabul ederler mi? Acil cevap verirseniz sevinirim.

  • Siz gözleminiz altında tutun ama bir arada kalsınlar. Ara ara kızıştırmak için ayırabilirsiniz. Yakından gözlemleyin

 114. merhaba kardeşim ben daha yeni aldımda ilk kakası suyla karışık geliyodu sonra düzeldi ve gözünüde tam kapatmıyor nolmuşki

  • Sürekli kakası o şekilde ise damla ile tedavi etmeli. Geçiçi ise sorun yok. Diğer şeylere takılmayın

 115. Tekrardan merhaba. Kuşumu dün eş seçmesi için petshopa bıraktım. Bugün bakmaya gittim. Yanına erkek kuş koymuşlar ama hiç kavga etmemişler. Muhtemelen yarın alacağız ama bizde biraz daha kalması gerek dediler. Sizce kuşum eş tutmuş mudur yoksa daha sonradan onu istemeyebilir mi?

  • Kavga etmemişler ise güzel gelişme. Petshoptakilere güveniyorsanız dedikleri gibi hareket edin

 116. Merhaba
  Benim muhabbet kusum son iki gundur ötmuyor ayna aldik acaba onla fazla oynadigi icin mi? Birde gagasinin etrafinda benek benek pul pul birseyler var acaba ne olabilir kusum kotumu ne yapmam gerek ?simdiden cok tesekkurler

  • Resim atarsanız bakarız beneklere. Onun dışında ayna ile alakalı olabilir ötüşü evet. Özellikle de garip sesler çıkarıyorsa

 117. Merhaba. Benim yaklaşık 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var. Bana çok alışık ama evde çok yalnız kalıyor. Yanına erkek bir kuş almak istiyorum ama onu kabullenir mi bilmiyorum. Sizce ona eş almalı mıyım ve alırsam eşini nasıl seçebilirim? Şimdiden teşekkürler.

  • Kuşçu ile konuşun deneyerek alın. Anlaşamazsa geri götürün başka alın. Eninde sonunda birini kabullenir

 118. Merhaba Rosencruz, benim kuşumu alalı 4 sene olacak. son zamanlarda poposunda yuvarlak bi şişlik var ur diyorlar çok yaşamaz diyenler de var 🙁 veterinere götürdüm o da çift cinsiyetli olabilir kuşun ceresi mavi diye erkek sanmayın dedi bu saçmalığın üzerine başka veterinere götürdüm o da kuşunuz erkek bu şişlikle yaşayacak malesef biz bunun ameliyatını yapamayız dedi damla ve bir surup verdi. zaten ufacık kuşu hayatta röntgene sokupta ameliyata vermem doğasına bıraktım şuan kuşumun neşesi yerinde konuşuyor ama kuyruğunun arkası topak topak oldu bide dışkısı açık renkli. o şişlik yüzünden mi oluyo bunlar? zayıflamaya başladı bide:( kuşumu kaybetmek istemiyorum takviye besin olarak ne iyi gelir ne yapmalıyım?

  • Merhaba. Kuşun için çok üzüldüm. Gerçekten de bunun bir olma olasılığı yüksek. Veterinerlerin ve uzmanların tavsiyesi dahilinde hareket etmeni öneririm. Tekrar geçmiş olsun. Neşesinin yerinde olması iyi bir gelişme umarım böyle devam eder

 119. kuşu avuç içine alırsak ne olur

  • Genelde hoşlarına gitmez ve bundan sonra mesafeli olurlar sana karşı

 120. Selam. Biz bugün 1 aylık erkek kuş aldık. İlerleyen zamanda bize alışması ve elimize konması için nasıl bir tutum sergilemeliyiz.

  • İlk etapta kafesinden çıkarmayın 3-5 gün kadar. İlgilenmeye devam edin. Kafesten kendi çıksın. Özellikle besleme yoluyla elinize iyi alışabilir. Cana yakın ise zaten omzunuza alışması bir hafta sürer.

 121. merhaba benim kuşum çok sosyal bir kuş başka bir binadaki kuşla konuşuyor ve dışardaki kuşlarla da bizim balkona arada başka kuşlar geliyor benim kuşum da onlarla konuşuyor benden uzaklaşır mı ve kuşumu alalı 6 ay civarı oldu ama hala yavru kuş gibi duruyor neden ?

  • Ne güzel işte. Çok sıradışı bir ilişki kurmuş bence bozmayın size tavırlarında bir değişiklik yoksa

 122. merhaba benim kuşum 4 aylık 1 aydır bizimle birlikte . erkek ve ilk aldığımda çok hareketliydi iki ayağının arasından geçiyor kafesinde alt kısmında yürüyordu. yine aynısını yapıyor ama çok korkak onunla ilgileniyorum konuşuyorum ama herşeyden çok korkuyor ben uzaktayken bile kafeste korkup direk yere zıplıyor ve hiç dışarı çıkarmadım. sizce bu kuş alışır mı ? alışması için ne yapabilirim ?

  • Zor alışır. Ama aç bırakmayı deneyerek alıştırmayı deneyin. Çok uzun sürmesin 4 saat falan

 123. merhaba tek ayağını içine çekiyo tek ayak üstünde duruyo sebebi ne

 124. bişey daha sorcam unuttum ağzının içinde sanki dişi var iki tane beyaz bişey diş gibi yani minik beyaz bunu sordum birine diş olmaz o çiçek hastalığı olablr dedi sence ne

 125. selam benim kuşum 3 aylık bugün ishal olmuş su gibiydi napabilirim ve geceleri uyuycağım zaman ışığı kapatınca birden kafese tırmanıyo baya dolaşıyo onu merak ettim bide nasıl konuştururm sence cicikuş diyorum arada

  • İshal içim damlalar var onlardan ağzına damlatın bir iki damla

 126. 4 gün önce petshopdan muhabbet kusu aldım ötmüyor ama kafes içerisinde yemliklerin içinden geçyor ve telleri ısırıyor sonradan geçermi değiştirmem mi lazım ?

 127. Bi de son bişey kuşum bizleri çok kötü ısırıyor ısırmaması için ne yapılması gerek?

 128. Kuşum bazen kendini şişirip sağ ayağını içine çekiyor ilk günler yapmıyordu ne yapmamız gerek kuşum hasta mı oluyor?

 129. muhabbet kusu
  23 Eylül 2015 - 21:03

  Merhaba benim bir kuşum var 7 aylık üstü galiba arada arka arkaya hapsuruyor üşüttü galiba başka bi sitede çok ilerlememişse ilaç vermek yerine suyuna sarımsak koyun yazıyor suyuna sarımsağı ezip koydum başka ne yapabilirim. Bu arada hapsuruyor ama hareketli.
  Bide birşey daha soracaktım hareketli ama sabahları ötuyor sadece sebebi nedir?
  Şimdiden teşekkürler…

 130. Merhaba benim 1.5 yaşında bir erkek ve 8 aylık bir dişi kuşum var. Dişi kuşu yeni aldık . Erkek kuşum bize çok alışkın elimize aldığımızda bile hiç ısırmıyor. Son derece sevecen ve sosyal bir kuş. Dişi kuşu kafesine koyduğumuz anda onu çok sevdi . Sürekli olarak ona ilginç ilginç ötüyor. Tüylerini temizliyor kaşıyor.hatta önceleri biraz korktuysam da yem kusarak dişiyi besliyor. Ama dişi kuş onu pek sevmedi galiba . Erkek kuşum onunla ilgilenmesine karşılık o hiçbişey yapmıyor. Hatta bazen üzerine yürüyüp gagalıyor bazen de kaçıyor ama erkek kuşum onu takip etmeye devam ediyor . Yine de dişi çok asabi. Korkuyorum acaba dişi kuş ona zarar verir mi?

  • Verebilir. Sizin yakından gözlemlemeniz lazım. Erkek eş istiyor. Kusması bu nedenle. Kur yapıyor dişiye. Ama dişi uzun süre pas vermezse dişiyi değiştirin.

 131. Merhaba benim kusu alali 5 gun oldu kuscuda alirken en genc ve hareketlisiydi simdi de hareketli ama tuhaf tuhaf hareketler yapiyor kafes demirliklerine tirmaniyor sonra tepetaklak ayaklariyla tutunarak sallaniyor bunu coktur yapiyor sizce normal mi tesekkurler not:cok iyi bir is yapiyorsunuz tebrikler

 132. Merhabalar, bu ikinci yorumum diğerine cevap vermedinz. Erkek bir ingiliz muhabbet kuşum var. Alalı 13 gün oldu, daha öncede muhabbet kuşu baktım fakat bu kuş bana biraz farklı geldi. Üreticisinden aldığım kuş kafes ortamına ve tek yaşamaya alışık. Bana en fazla 3 4 aylık bir yavru olduğunu söyledi satıcı fakat 13 günün ardından gözünde açık renk bir hare belirdi ben kafa üstü tüğleriyle birlikte kuyruk tüğlerini de değişti bence biraz büyük bir kuş. Sorunum şöyle; erkek olmasına rağmen fazla ötücü bir kuş değil, sadece sabahın ilk saatlerinde veya dışarıdan kuş sesi geliyorsa ötüyor. Yemesi içmesi gayet iyi fakat çok hırçın elime aldığımda kanatana kadar ısırıyor. Onunla 1 saat boyunca ilgilensem bile yaptığı tek şey şımarıp kafeste oraya buraya atlayıp maymunluk yapmak. Odaya saldığımda ise sağa sola çarpıp düşüyor, endişeleniyorum. Sizle kuş insancıl mı değil yoksa bana daha alışamadığından mı bu şekilde. Ne olur yardım edin eğer kuş mutsuzsa ona eziyet çektirmek istemem. Cevabınıza göre kuşumu değiştirmeyi düşünüyorum. Lütfen cevap verin..

  • Maalesef işten güçten ancak girebiliyorum bloga. Herkese cevap vermeye çalışıyorum yetişebildiğim kadarıyla. Tam zamanlı bir işim ve bir ailem olduğundan oldukça yoğunum. Tüm gün bilgisayar başında geçmiyor.

   Öbür yorumunuza cevap verdim. Burda yinelemenin manası yok. Değiştirin kuşu.

 133. Merhabalar efendim, sizden bir konuda fikir almak istiyorum. Ben bir muhabbet kuşu aldım, alalı 12 gün oldu cinsiyeti erkek. Aldığım yer bana kaşun yavru olduğunu en fazla 3 4 aylık olduğunu söyledi. Aradan geçen 12 günün ardından gözünde açık renk bir hare belirdi ve gagasının maviliği netleşti. Kuşum hırçın, elimden cok korkuyor, sadece sabahları erken saatlerde veya dışarıda kuş sesi var ise ötüyor yemesi içmesi yerinde. Kafese elimi sokunca korkuyor elime alıncada kanatana kadar ısırıyor. Odaya salınca duvara çarpıp yere iniyor ve geri koyması baya güç oluyor aralıksız 1 saat onunla ilgilendiğimi bilirim fakat sesimi duyunca kafeste oynamaktan başka hiç bir şey yapmıyor maymun gibi sarkıyor kafesin tellerinde ben bu kuşi anlayamadım. Daha öncede baktım fakat böyle bir şey yaşamadım. Acaba bana alışır mı yoksa zaman kaybı mı? Şuan tüğ değiştiriyor sizce tahminen ne kadarlıktır? Ve ne yapmalıyım bu konuda? Şimdiden teşekkürler..

  • Bu kuş insanlara alışacak gibi durmuyor. Zaten daha önce de kuş bakmışsınız. Böyleleri vardır. Maalesef insana mesafelidirler. Bence değiştirin

 134. cevapsızkişi
  15 Eylül 2015 - 14:00

  Benim kuşum küçük ip yedi bir sorun olurmu acaba ?

 135. Kuşum tüy döküyor kafasında kapsüller var eş alsam sorun olurmu

 136. Benim kuşum 5 aylık erkek ona 6 aylık dişi alsam olurmu?

 137. Merhabalar.. Lutino Cinsi Kuşum Var Henüz 1,5 Aylık Eve Alıştı Banada Fakat Geçen Gün Televizyondan Gelen Kuş Seslerini Duyup Elimden Fırladı Kendini Duvara Çarptı Ve Kafasında Uçtuğunda Belli Olan Nadiren Durduğu Yerde Belli Olan Eser Tarzı Birşey Var Uçtuğunda Çok iyi Konduğu Yerlere Zorlanarak Konmaya Başladı Yardımcı Olurmusunuz Ne Yapabilirim ?

  • Ayakları incinmiş olabilir. Bir süre az uçurun, kafeste tutun. Durum daha şiddetli görünüyorsa biz uzman veterinere gösterin. Krem vb. tedavilere başlasın.

 138. Geçen gün 2.5 aylık 2 tane biri dişi biri erkek kuş aldım. Dişi olan sürekli kabarık ve çoğunlukla uyuyor ama yem yiyiyor sizce neden kabarıyor

  • Dişi olan hasta olabilir. Vitamin ve tedavi damlaları vermeyi deneyin ağızdan.

 139. merhabalar,kuşumu 2 haftalıkken aldım.elimi çok ıssırıyor ve dışarı çıktıgında ucamıyor.Duvara sert bir sekilde carpıyor.bende korkuyorum.bunlara nasıl bir çozum bulabilirim.simdiden tesekkurler

 140. Kuşumuz dişi ve 1,5 yaşında iken biz yanına 15 gün önce 1 yaşında bir erkek aldık. İlk günlerde bizim kuş ona yakınlık göstermek istese de yeni kuş hiç karşılık vermiyor ve sürekli kendisini geri çekiyor. Sonra da bizim kuş gerginleşiyor ona gagasıyla vurmaya çalışıyor. Zamanla alışırlar mı yoksa yeni aldığımız kuşu değiştirmek mi lazım?

 141. Benim kuşumu yeni aldim çok harejetli sürekli kaçmaya çalışıyo çok da sinirli neypamam gerekiyo nolur yardım ?????

 142. kanadını kessem bana artık güvenmezmi

 143. Mrb 6 gün önce 1 muhabbet kuşu aldım erkek yaklasık 1.5 aylık çok ürkek naparsam yapayım kendime elime alıştıramadım ilk çıkardıgımda elime yem alarak konmasını sağlayıp kafese soktum ancak artık elimde yem olsada olmasada kaçıyor benden bazen elimden yiyor fakat çok korkuyor ve en ufak harekette kaçıyor kafes içindeyken elime gelmesini sağlayabiliyorum okşayarak fakat ona rağmen en köşeye kaçıyor elime oraya götürdüğümde atlıyor parmağıma dışarıda iken kesinlikle yaklaşmıyor bile çok korkuyor bende oyun olsun diye parmağımı 10 dk peşinde koşturuyorum 1-2 seferdir fakat hala değişiklik yok çok korkuyor ne yapmam gerek

 144. kuşum 1,5 aylık aylık yeni aldım ama böyle bir durgun yemek yemiyor su içmiyor acaba ilk aldıgım için şok geçriyo olabilir mi sizinde başta yazdıgınız gib arkadaşlarından ailesinden ayrıldıya ?

 145. kuşumu bügün aldım 1,5 aylık ama böyle bir durgun yemek ve su içmiyor neden ?

 146. merhaba ben kuşumu alalı 5 gün oldu ve kuşta dışkılarken zorlandığını gördüm aldığımızdan beri böyle alırken en hareketli en çok öten kuşu seçmiştik ama kabız olmuş olabilir mi ne yapabilirim lütfen yardım edin

 147. ben kuş beslemeye yeni başladım.. kuşum sürekli olarak sanki elektrik çarpmış gibi yada tikliymiş gibi kafasını titretiyo. heryere baktım araştırdım ama boyle sorunu olan hiç kimse yok galiba.
  neden olabilir acaba. sadece kafası titriyor

 148. Abi benim ilk erkegim vardi abimin arkadasi kuslari atiyodu bende 1 tane disi istedim ve verdi bende direk benim erkegin icine koydum disiyi sikinti olurmu abi

 149. Kardeşim kuşum yanru 1,5 aylık muzik dinleysem sıkıntı olurmu yükek ses filan ?

  • bangır bangır müzik rahatsız eder. özellikle geceleri asla. sessiz ve az ışıklı ortamda kalmalılar geceleri. diğer türlüsünde sorun yok

 150. Benim 2tane kusum var biri erkek biri disi ve 2si herseyi hemen hemn ayni yapiyo yem yemeye gidiyolar erkek yem yerken diside geliyo erkek bu sefer yemligin icine giriyo ve uatiyo disi yem yiyemiyo gibi oluyo neden acaba.

 151. Ben kuşları çok severim ama birazda korkarım kendimi nasıl alıştırabilirim yani kısaca korkumu nasıl yenerim?

  • Sev, yakınlaş,kafesin dışından konuş. Bir zararları olmadığını görürsün. SOnraki aşamada eline almaya çalış

 152. Selam rosencruz sana birşeyler sorucam benim iki kuşum var bir birine kur yaptıklarını nasıl anlarım kur hareketleri nelerdi erkek kuşum dişi kuşumun kafasına gagasını getiriyor dişi kuşun geri çekiliyor ama onları ayrı tutuğumada birbirlerini arıyolar bağrıyorlar alalı 1 ay oldu ama 25 gün kuşçuda kaldı birbirlerini sevmişlermidir cevap verirsen çok sevinirim şimdiden teşekkürler (:

  • Öpüşmeler, kaşımalar, yem kusmalar ve karşılıklı ötüşler sevdiklerinin göstergesidir.

 153. merhaba. iki buçuk aydır bir kuşum var. daha doğrusu evin kuşu ama ben sahiplendim hep benim odamda benimle. sanırım 3-4 aylık bile değil. erkek. ilk geldiğinde çok korkaktı kafesten çıkmak istemiyordu ama ben çıkarıp omzuma göğsüme koya koya alıştırdım şimdi girmek istemiyor. kuşum biraz uykucu. ilgilenmeyip kendi haline bırakınca uyuyo. ama uyumadığı zaman çok neşeli oynuyor falan. gün içinde uyuması normal mi ? çok endişeleniyorum.
  yemi harici yiyeceklerden korkuyor yeni yenibaşka şeyler yemeye başladı o da dudağımdan alıp yiyiyor büyük şeylerden hala korkuyor. ne yapmalıyım?
  bir de konuşmaya çalışıyor sanırım gıcık diyor cici kuş demeye çalışıyor. tekrarlıyorum devamlı. 3-4 aylıkken konuşma ihtimali var mı?

  • Elbette konuşma ihtimali var. 3-4 ay onlarda gençlik zamanlarıdır. Ömürleri bizim kadar uzun değil. Gündüzleri de uyuması normaldir

 154. Kuş düşkünü
  10 Ağustos 2015 - 14:01

  Merhabalar sana bir sorum olacak yeni muhabbet kusu aldım burun ustundeki etin altı cok açık mavi ustu beyaz dişimidir ve salmak doğrumudur 1gün once aldık ve kafeside baya büyük doğrumudur

 155. Meraba ben de muhabbet kuşu besliyorum.Ben köye gidicem ama kuşumu köye götüremem.Kuşum bana çok bağlı beni çok seviyor.Kuşumu köye giderken dedemlere bırakcam.2 hafta kadar dedemlerde kalcak.Kuşum dedemide seviyo ve dedem ona çok iyi bakabilir ama kuşum daha önce hiç dedemlerin evine gitmedi.Size bi kaç soru soracağım.
  1-)Beni çok seviyo,benden ayrı kalınca ona bişey olur mu ?
  2-)2 Hafta benden ayrı kalcak,beni unutur mu ?
  3-)Başka eve geçince çok korkar mı alışması uzun sürer mi ?

  • Bu soruların cevabını yazılarımda verdim. Tatilin uzunmuş. Seni özleyebilir ve biraz depresyona girebilir. Ama dedeni de seviyorsa ve deden iyi ilgileniyorsa bu durumu düzeltebilir. Unutmaz merak etme. Yeni eve alışması zaman alacaktır

 156. Benim dişi kuşum arada sırada kanatlarını açıp ağzını kapatıp açıyor ve kalbi baya hızlı atıyor , Bunu yaparken.Son 5 aydır adet edindi. Bir sebebi olabilir mi sizce?

 157. Ben muhabbet kusumu sokaktan buldum azcik bitkindi kac aylik oldugunu bilmiyorum kuscuya verdik es bulmasi icin es sectigini nasil anlariz ve sen ne kadar muhabbet kusu baktin cevap verirsen cok sevinirim

 158. muhabbet kusu
  29 Temmuz 2015 - 21:46

  Birsey daha soracaktım dikkatli inceledigimde gördüm kuşumu ilk aldığım da göz bebekleri simsiyahti şimdi fark ettim etrafı grilesmis acaba ısırmasıyla bir alakası olabilirmi

  • Yaşı büyüdükçe ve zaman zaman kuşlar gerginleşip sinirlendiklerinde veya kızıştılarında göz bebekleri etrafında bir çember oluşabilir açık renkli

 159. muhabbet kusu
  29 Temmuz 2015 - 21:24

  Yanına bir kuş daha alsam asabileşmesi düzelir mi acaba

 160. muhabbet kusu
  29 Temmuz 2015 - 01:39

  Kuşum alalı 2.5 ay oldu ilk baslarda kusum elime geliyordu sonra ballı krekarlerden verdim ısırması öğrendi galiba artık elimde gelmiyor kafesinden de çıkmıyor kafesin yanına elimi uzatın urkuyor ve değişik ses çıkartıyor çok fazla asabilesti bu arada kuşum 5 aylik

  • Eline alan birisi korkutmuş olabilir artık gelmiyordur. Ya da büyüdükçe insanlardan soğumuştur.

 161. Ben muhabbet kuşu aldım. Ona youtubeden muhabbet kuşu sesler açıyorum kafeste çıldırmaya başlıyo bi oraya bi burraya gidip geliyo onun görmiyeceği yerden açıncada ötüyor açmalı mıyım yoksa açmamalıyımım?

 162. ben kuşuma yavaşca yaklaşıp seviyorum ama bogazını okşayınca veya kafasını elleyince elimi ısırıyor nasıl alışabilirim

  • Boğaz ve kafa bölgesinden huyludurlar. Birisi senin de boğazına ensene sarılsa hoşuna gitmez. Normal bunlar. her kuş sevdirmez boğaz ve kafa bölgesini

 163. Ben 2.5 aylık kuş aldım kuşu alalı 1 hafta oldu bana ve eve hemen alıştı fakat dışarı saldığımda sürekli duvarlara çarpıyordu öceki günde saldığımızda çok sert çarptı ve yere düştü kafesine geri koyduk.Önceki günlerde hep dışarı çıkmak isterdi ama şimdi hiç çıkmak istemiyor ve kanatları hafif açık bir şekilde çok titriyor kakasıda sürekli üstüne yapışıyor ve tüneğine yapıyor kakasını sizce ne yapmalıyım vitamin aldım suyunun içine ne kadar koymalıyım ? Cevaplarsanız sevinirim

  • Çok korkmuş ve şok içinde. Siz ilgilenin ve kıç bölgesinin temiz kalmasını sağlayın. Korkutmayın inşallah kendine gelebilir

 164. benim muhabber kuşum erkek ama yaşını bilmiorum adam deişelim dedi deiştirm gene yaşı vermiş bn nabıcam deiştirmek için 10 tl istior lanet bana yol gosterirmisin bidekuş ilk gunler otuordu şidi ses çıkarmıyor bide yemi kndi yemiyor agzına istior nabıcam bn

 165. iyigünler rosenbey 4-5 aaylık kız muhabbet kusumzun yanına yeni 2-3 aylık bi erkek aldık alalı 1-2 hafta oldu alıstı bize ve eve kız zaten bize yanaşmıyodu pek ama erkek geldigeleli elimize rahatlıkla ggeliyor.2side surekli gagalarını tokusturuyor ve surekli birbirlerinin tuylerini düzeltiyormu diyim nediyim bitlilermi anlamadım birbirlerinin koynunu kafasını surekli temızlıyorlar yada duzeltiyorlar.erkek olan surekli kafesin demirlerini ısırmaya calısıyor.aksama dogru oluyor bunlar genelde ve cok konusuyorlar aralarında. kafesin yanına kutu yaptım 3 gun oldu ama halen girmediler galiba sevmediler. sizden yardım bekliyorum ne gibi şeyler yapmalıyım sizce çifleşirlermi bize yeni bebekler verirlermi 🙂 hamileligini nasıl anlıyacagız bunlarda tavuk gibimi 1 günde yumurluyorlarmı ve kutularının tabanına bez serdim bişey olurmu acaba 🙁 yemleri herşeyi tamam ha bu arada erkek olan kafeste asıl kalıp saabun şeklindeki taşımı ne tam bilmiyorum kuscu asmıstı surekli yiyor gerci bizim erkek baya bi yiyor iniyo cıkıyor yem yiyor aklımda deli sorular cok bogduysam ozur dilerim yardımlarınız için simdiden cooook tesekkür ederim rosen bey…

  • Erkek kuş aktif ve canlı bir şey belli ki. Çiftleşme işi uyum meselesi. Elektrik alırlarsa kendileri işi pişirir. Siz güzel bir yuvalık alın isterseniz. Çok para değil. Kendi yaptığınızdan iyi olur. Hamile dişi yumurta üstünde kalır sürekli. Tüy düzeltme onlar için karşılıklı yardımlaşma ve kur yapma hareketidir. Gagalarının yetmediği yerleri kaşırlar birbirlerinde. O taş gagalarını törpülemek ve düzeltmek için. Hem de sindirime yardımcı. Bırakın yesin.

   Yazıları iyi okuyun. Sorularınız olursa hep burdayım.

 166. Benim kuşum kafasını öne etmiş kabarık ve gözlerini kapamış uyuyo gibi bi sitede gördüm kuş kabarık olursa hasta belirtisi olur diyodu doğrumu veterinere götürmem lazımmış ve otobüste zorunlu olarak yolculuk yapmam lazım götürürsem kızarlarmı yalnız kuşum DÖRT tane

  • Kuşların çok fazla. Otübüse bineceksen üşütmeden götür veterinere. Kabarık ve halsiz ise soğuk algınlığı ve ishal için olan damlalardan alıp evde kendin ağızlarına damlatabilirsin.

 167. Kuşum daha yeni hep yemlerini dokuyor yavru bir kus adi minnoş sürekli kafessi tirmaliyor degosik otmeye basladi disari cikmiyor hiç surekli ters donuyor tuy dokuyor ve su icmiyor ama bana alisti sebebi nedir Acilen yard edin

  • Ufak ve hareketli kuş. Tam sevdiğim cinsten. İnsanlarla iyi anlaşır bu. Suyuna yemine siz dikkat edin ve ilgilenin. Büyüdükçe düzelir. Size alışması iyi. Hiperaktif kuş bu

 168. merhaba umarım soru sormak için geç kalmamışımdır. Benim yaklaşık 1.5 yaşında erkek bir kuşum var.7-8 günlük ağır bir ishal sorunu geçirdi. Vitaminlerle ve doğru besinlerle bu durum düzeldi. Ancak bu sürede çok fazla enerji kaybetti. Eskiden aşırı hareketli ve çok konuşkandı. Salıncağındaki pula vurup koşmaca oynardı. Şimdi hiç enerjisi yok ve uçamıyor. Yerde biraz yürüyor sona durduğu yerde tekrar uyuyor. Son iki gündür ise kusmaya çalışıyor ancak bir şey çıkaramıyor ve yemek de yemiyor. Ayrıca artık hiç konuşmuyor, halbuki çok gevezeydi. Acaba boğaz enfeksiyonu falan mı oldu? bu nedenle mi bir şey yemiyor veya konuşamıyor ? sürekli uyuyor … cevap verirseniz çok sevinirim.

 169. merhaba verdiğiniz tüm bilgiler cok yararlı . yanlız sorun olucak. havalar cok sıcak annem babam pencerelerı acıyor ve bazen ufak esinti oluyor . kuşum da orda oluyor. üşütür mü

 170. Merhabalar benim çok eskiden bir kuşum vardı adı miço idi belki hatırlarsınız bir sene kadar önce almıştım fotoğraflarını falan paylaşmıştım ama canı sıkılınca ona bir arkadaş aldım ama neyazık ki miço öldu 🙁 ve arkadaşı berfo yalnız kaldı su anda hala yanımda ama berfo nun canı çok sıkılıyor acaba onu muhabbet kuşu yerine diğer kuşların arasına verip başka bir kuşla değiştirsem mi ama berfo şimdi yetişkin oldu bu yüzden ele gelmiyor ama konuşmak üzere şimdi ne yapmalıyım açıkçası canı çok sıkılığı ii n onu değiştirmek istiyorum aldığım yeni kuş daha önceden evcilleştirilmiş olmalıki yoksa olmamali mi

  • Yeni kuş yavru olmalı. Berfo sıkılabilir. Sıkılmamasını siz sağlayacaksınız, ilgilenecek uçuracak seveceksiniz

 171. merhaba bana yardımcı olur musunuz? dört kez üs üste kuş aldım çünkü,ılk aldığım kuş şirin bı yavruydu fakat strese gırdı bı hafta içinde ıyıce kendıne kapandı hep uyuklar oldu en son ıshal oldu ölecek dıye korktuğumdan aldığım yere götürdüm değiştiler kuş orda kendıne gelmış tekrar,yerıne verdıklerı kuşu eve getırdım orda çok hareketlıydı hatta sevınıyordum eve geldım bı kaç saat sonra kuş hareketsız kafeste duruyordu yanına yaklaştım tuaf davranıyordu can çekışıyomuş meğer elime aldım bıldığımız su olarak elime pisledı berrak suydu şaşırdım bişeyde yapamadım sonra çok fena can çekışerek öldü,eve gelır gelmez böle olunca şok oldum ve çok üzüldüm bı daha almam dedım ama kuşçu tekrrar bı kuş verdı bana ve oda strese gırmesın dıye yanına hasta ölecek olan bı kuş daha verdı eve ıkı kuşla tekrar döndüm ıkı gün içinde o hasta olan kuşta öldü 🙁 ama aldığım kuş çok hareketlı ve sevımlı ötmesınde hareketınde çok sorun yok elımede alıştırdım ıstedığım zaman parmağıma çıkıyo,şimdi soruma geleyım,
  kafesı açtım uçtu çok güzel uçuyor bı koltuk var hep oraya konuyor fakat artık kafese koyamıyorm elıme alıp kafese götürüyorum tam gırcekken kaçıyor gırmek ıstemıyor çok acıkıyor yıne gırmıyor zorla gırdırıyorm yem yıyo sonra yıne aynı çıkınca yıne gırmıyor bu normalmı ne yapmam gerek kafesı nasıl sevdırcem,bırde ne gıbı oyunlar öretebılırım dışarı çıkınca pek oyun oynamıyor hep uyukluyor koltukta kısa sürece cevaplarsanız mınnettar kalırım ..

  • Bu normal. Bazı kuşlar kafeslerini sevmiyor ve girmek istemiyorlar. Kuşu elinize alıştırmanız lazım.

 172. yeni kuşumuz bıdık için çok yardımcı oldu . teşekkürler

 173. Yavru muhabbet kuşu en erken kaç günde yuvadan atlar söyler misiniz.

 174. merhaba. benım kusum son zamanlarda ince ince sesler cıkmarmaya basladı böyle korktugunda oluyor bıde yem yerken.acaba solunumuyla ılglı bırsey olablrmı onceden hıc yapmıyordu basınıza geldımı hıc yardmcı olurmusunuz lutfen

 175. pelin kılıç
  27 Haziran 2015 - 00:20

  meraba kuşumu alalı 3 ay oldu son günlerde uçamıyo duvarlar çarpıyo uçamıyo hep yerde geziyo sol kanadı üstde biraz galiba incindi ölürmü gerçekten üzülüyorum ölmezse ne zamana kadar iyileşir 🙁

 176. kuşum 1 gün önce öldü

 177. bahsetiğğim şeyde ne hastalık var ilaç alamazmıyız tedavi edecek yer yok çok korkuyorum kuşum ölücek diye 1 haftadır böyle 🙁 🙁

 178. kuşum hareketsiz hep uyuyo ne oldu bilmiyorum veterinerede götüremiyoruz ne yapıcam ilacı yokmu lütfen acill cevap veriniz lüüüüüüüüütttfffffffffeeeeeeeeennnnnn !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • üşütmüş ya da ishal olmuştur. kuşçulardan ilaç alıp damla şeklinde ağızdan verin

 179. Muhabbet kuşum da burun tıkanıklığından şüphe ediyorum. Nasıl giderilebilir?

 180. merhabalar wireless ın muhabbet kuşuna zararı olabilir mi ona 2,5-3 metre yakınında modem duruyor kullanmadığımızda kapatıyoruz

 181. Hocam muhabbet kusumun icerde rahat ucmasi kizismasini geciktirir mi.

 182. Hocam sorumu cevaplarsaniz sevinirim
  Hocam ben kuscudan iyice kizismis bir cift aldım fakat eve getirince kizismalari geçti ve cok sakin oldular tekrar kizismalari uzun sürer mi ve ev icinde serbest birakmam kizismalarini geciktiri mi ucmalarina izin vereyim mi

 183. muhabbet kuşum iki gündür sürekli kafasını arkaya gömüp uyuyor eskisi gibi oynamıyor halsizlik var.ve sanki boğazına bir şey takılmış gibi kafasını arkaya öne sallayıp hareket ediyor gözlerini sürekli kapatıyor titriyor lütfen yardım edin ne yapabilirim ne olmuş olabilir ? 🙁

 184. MERABA 🙂
  Benim bir kuşum var.Adı Maviş. Cinsiyeti erkek yaşı da 4-6 aylık.Çok sevimli ve akıllı bi kuş.üstelik de bana çok alışık ayrıca konuşabiliyor 7 den fazla kelime söylüyor bu aralar kanatlarını havaya kaldırıyor sanki kabarıyor.Sizce neden yapıyo?

 185. muhabbet kusu
  6 Haziran 2015 - 17:42

  Ben birşey daha soracaktım kuşum sürekli kanatlarını titretiyor.

 186. muhabbet kusu
  4 Haziran 2015 - 13:05

  Kusu alalı 3 gün oldu kuşun kafesini açıyorum çıkmıyor ancak ben dun elime alip cikardim salonun içinde 2 tür attı ve yere kondu çok az hareket ediyor sadece internetten kuş sesi açınca hareketleniyor ötmeye başlıyor yemek yemesinde sorun yok ama su ictiginden şüpheliyim ishal değil hasta gibi de gözükmüyor ama endiseliyim
  Çabuk cevap verirseniz sevinirim

 187. AŞŞAĞIDA Bİ SORM VAR ALTTADA ÜSTEDE CEVAP VERMİŞSİN BANADA VER YA NOLUR KAÇTIR AZIYOM CEVAP VER LÜTFEN

 188. MERHABA.Benim bir muhabbet kuşum var.Alalı bir buçuk ay olacak.Ama bir türlü bize alışamadı parmağımı uzatıyorum ısırsın zarar vermeyeceğini anlasın diye hemen korkuyor ve kaçıyor.Her gün dışarı çıkarıyoruz.Bize alışsın diye ama yinede alışamadı.Ceresi mor erkek dediler ama dişi diyenlerde var.Dişi mi erkek mi sizce?Çok hırçın ve çok korkak.Geçen gün komşumuz eline almaya çalıştı.Ama elini ısırdı.Ne yapmam lazım?Yanına yavru bir kuş daha mı almalıyım?Yavru kuş alırsam zarar verir mi?Bir de eğer yanına alırsam konuşmayacağını söylüyorlar ne yapmam lazım?? Lütfen yardımm…

 189. muhabbet kusu
  2 Haziran 2015 - 23:11

  Bugün yeni bir kuş aldım 3 aylık hangi sebzeleri yiyebilir

 190. kuşum yükseklere konuyor çok fena dişliyor ve benden sürekli kaçıyor yemek verdim elimi yedi ne yapabilirim

  • İnsana yakın olmaz bazı kuşlar. Sizinki de onlardan. Yapacak pek bir şey yok

 191. Merhaba.Benim kuşum ile ilgili çok problemim yok. Ama benim kuşum sürekli yuvasını kirletiyor. Temizliyorum 10 dakika sonra geldiğimde yuvasına yemini dökmüş ve kirletmiş olarak görüyorum. Kuşumu alalı neredeyse yaklaşık 1 yıl oldu.Çok alıştı bize. Hem konuşuyor da .. 🙂 Tırnakları da çok uzun.. Kesmeli miyiz ? Kesersek ne ile kesmeliyiz? Ve annem bazen pencereyi açıyor. Hava çok esmiyor.Ama yinede korkuyorum.Bir şey olur mu? Şimdiden teşekkürler:)

 192. Ek olarak eve geldiğinden beri nefes alırken sanki kuyruğundan nefes alır gibi kuyruğu kımıldıyor.

 193. Merhaba benim 2 tane muhabbet kuşum var. Bir tanesini yaklaşık 1.5 yıl önce dışarıda bulmuştuk. Geçen yıl mantar rahatsızlığı geçirdi.Sonra düzeldi. Tahminimizce solunum yolundan bir rahatsızlığı var. Arada hızlı hızlı nefes alıyor ve alırken deliklerinde tıkanıklık varmış gibi ses çıkartıyor. Korktuğunda da genelde o şekilde ses çıkartıyor. Sizce nedeni nedir? Ne yapmalıyız?

  • Hastalığı detaylı bir problem gibi. En iyi yanıtı bir veteriner verebilir

 194. muhabbet kusu
  26 Mayıs 2015 - 22:42

  Kuş almayı düşünüyorum çift olarak mı alsam yoksa ilk önce erkek sonra dişimi

 195. benim kuşum sürekli ısırıyor önceden öle değildi 2 3 haftadır böle kafese elimi soktuğumda ısırıyor kafesi elleyince ısırıyor kafesini kemiriyor önceden böle değildi elime konradı dolaşırdık şimdi konsada elimde elimi ısıroyr napmalıyım acaba acele yardım nolurrrr çabucak

 196. merhabalar bnm çift kuşlarım var yavruyken alındı ikiside 15 veya 20 günlüktü şu an 2. buçuk yaşındalar bnmle büyüdüler ama dişi kuş hiç bir türlü elime gelmiyor erkek kuşum sadece kafama üstüme omzuma geliyor oda elime gelmiyor her şeyi denedim günlük en az yarım saatimi onlara ayırıyorum konuşuyorum vs ne yapmam gerek yaşları biraz var ama sonuçta hep bni gördüler ne yapabilirim.

  • Anlıyorum. Kuşların mizaçları o şekilde. Bazısı çok yaklaşmıyor insana.

 197. Iyi gunler ben bir sey sorcaktim benim kusum 10 gun babamla yalniz kaldi 10 gun sonra gordugumuzde gagasinin ustu ve gaga rengi degismisti ilk geldiginde pembeydi sonra mavi ydi bu 10 gun icerisinde pembeye donmu ve 10 gun once konusuyodu simdi hic konusmuyo bunun nedeni nedir ve birdaha kendimize nasil alistirabiliriz

 198. Ben kuşumu daha yeni aldım kuşum hiç yemek yemiyor. Ayrıca çok tırsak herşeyden kaçıyor daha kumunu da koymadım bana yapabileceklerimi ve yapmam gerekenleri söyler misiniz ?

 199. Merhaba ben yeni 1 kuş aldım yavru 1 aylık ama ısırıyor zamanla alışır mı alışması için neler yapmalıyım

 200. Merhaba. Ben kuşumu alalı 9 ay oldu. çok alıştı bize. konuşuyor ve bizi çokseviyor. ama yuvasını cok kırletıyor. temizliyorum. 2 dk sonra geldıgımde kirletmiş oluyor. yemını dokuyor ve cok kırletıor yuvasını. bir de annem bazen kuş yuvasındayken pencereyi acıyor. hava cok esmıyor ama hastalanır diye korkuyorum . bişey olurmu

 201. muhabbet kuşu
  21 Mayıs 2015 - 14:09

  bizim kuş çok korkak ne yapmalıyım sevgi gösteriyoruz ama genede çok korkak

 202. Mrb dun bir cift muhabbet aldim bugun aksam ucursam alismalari icin bir sikinti olurmu saygilar

 203. benim sarı bir muhabbet kuşum var. alalı 5,6 ay oldu. kuşum bize geldiğinde yükseklere uçuyor ve hem orada kalıyordu. çoğunlukla da perdenin takma yerine giriyordu. sonra uçarken duvarlara veya aynalara çarpmaya başladı ve artık uçamıyor. bazen de normal dururken bir kanadı yukarda bir kanadı aşşağıda oluyor. dün de kafasını yukarı aşşağı doğru sallıyordu iyice baktım. ağızından yemlerini çıkarıyordu.kustu galiba. 1 ay önce yemini değiştirmiştik yemi kabuksuz sarı bir şeydi. yemini beğenmediği için mi? bu arada biz muhabbet kuşumuzu bir yerden almadık. kuzenimin kuşlarının yavruları doğmuştu bize verdiler. ne yapabilirim? lütfen bana yardım edin =(

 204. merhaba benim kuşum 1 yaşına gelmek üzere.bi süredir poposunu gagataşına veya tellere sürtüyor.kaşıma hareketi mi yapıyo yoksa çiftleşmek mi istiyo ?

 205. Merhaba 2 gün önce bir muhabbet kuşu aldım çok iyi bir kus ama gazetenin altına girip duruyor daha kafesten hic cikaramdim aldığımız yerdeki adam 15 hic cikarmayin dedi gazetenin altından da çıkarmak istemiyorum benden korkar diye … Birde kafesin içinde onu sevmem için ekimi uzattigimda dışarı çıkmaya çalışıyor bi de kafesin tavanında yurumeye çalışıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

 206. Merhaba bi sorum olcak. Benim 2 tane kuşum var 2side erkek ama ben 1 tane erkek ve yavru kuş istiyordum. Bana hediye geldiler aten. Birbirinden ayırırsam ölürler birbirlerini çok seviyorlar. Zaten biraz büyükler 6 aylık ikisi de. Bir kuşcuya götürsem satsam psikolojilerinde bir bozulma olmaz değilmi? Alışmayı çok denedim ama elime bile alamıyorum ısırıyorlar konuşmuyorlar birbirlerini koruyorlar o yuzden yeni ve yavru istiyorum psikolojilerinde bir bozulma olup olmayacağından emin olmak istedim.

 207. CİMCİMEABLA
  17 Mayıs 2015 - 17:19

  BENİM KUŞUM 2 GÜNDÜR HERŞEYİ KEMİRİYOR TEK KUŞ OLDUĞUNDAN YANLIZ DİYE ARADA ELİMLE BESLEDİĞİMDEN ELİMİ,SALINCAĞINI,KAFESİNİ KEMİRİYOR.VE SÜREKLİ TAKLALAR ATIYOR GÖSTERİŞLİ HARAKETLER YAPIYOR VE BUNUDA BİR SES GELİNCE YAPIYOR BUNUN SEBEBİ NE OLA BİLİR LÜTFEN ÇABUK YARDIM ET ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Kızışmış olabilir bu kuş. Kemirme ile ne kastedildiğinden emin değilim

 208. slm bnm dişi bir kuşum vardı kuşcular 8 aylık oldugunu söyledi, yanına erkek muhabbet kuşu aldım oda 4.5 aylıkmış dişi kuşum cok asabileşti
  2 aydır erkek kuşa vuruyor ama erkek hiç vurmuyordu son zamanlarda oda karşılık vermeye başladı ona. ara sıra öpüştüklerini gördüm ve erkek yemek kusuyor ağzına, ama genelde akşama doğru dişi cok sinirli oluyor ve garip sesler cıkartıyor sinirli oldugu belli oluyor vuruyor erkek kuşa kavgalarının sebebi nedir ? kafesleri kücük oldugundan olabilirmi
  cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 209. merhabalar muhabbet kuşum heralde iki veye 3 aylık yavru aldım benim kuşum arada yerde yatıyor ve cıvırdıyor garibime gidiyor kuşun yerde yatması hastalık belirtisimi kuşumu cok seviyorum ve telaşlanıyorum normalde çok candan bir kuş elimde üstümde hareketli bir kuş geceleri tüneginde uyuyor ama bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim birde dişi kuşum bir tek erkek kuşlarmı konuşur dişiler konuşmazmı

  • Dişiler de konuşur ama daha zordur. Erkekler meyillidir konuşmaya. Yatan kuş görmedim hiç. İlginç

 210. Merhabalar,
  4 aylik erkek muhabbet kusum var. Yaklasik bir bucuk aydir konusuyor, surekli elimizde. genel olarak yemiyle besliyoruz.
  Kus yaklasik on gundur hep tiksiriyor. Ve bu hapsirik benzeri sesi cikarmaya basladiginda yaklasik uc dakika araliksiz yapiyor. Bogazinda bir sey varmis gibi. Ve konusmayi da birakti, konusursa da oldukca sessiz yapiyor bunu. Bu tiksirma durumu gun icinde defalarca oluyor.
  Veteriner usutme olabilecegini ve ilk etapta hayvani oraya goturmememizi soyledi, usutmesin daha cok diye.
  Fakat soguk alginligi icin verdigi antibiyotik bitmek uzere. 5 gunluktu ve yarin son gun. Her hangi bir duzelme durumu soz konusu degil.
  Ek olarak da ayaklarinda iki gundur altindan kirmizilik cikan pullanmalar oluyor.
  Yardimci olur ve yorum yaparsaniz cok sevinirim.

 211. Merhabalar benim 2 tane muhabbet kusum var 4 aylık 2 side hareketliler yem yemede su içmede vs. bi problem yok vitamin falan herşeyi veriyorum hergün temizliyorum kafesi tunegi ama bazen kusma oluyor erkek olanda tıf tıf ses cıkarıp kusuyor bunun sebebi nedir

 212. Selam. Benim bir dişi kuşum vardı 1 senedir. yanına bir erkek kuş aldım aynı kafese koydum ama dişi kuş erkeğe sürekli saldırıyor. erkek kusu baska bır kafese aldım sımdılık sızce ne zamana kadar alısırlar…

 213. merhaba ben kuşumu alalı 1 yıla yakın oldu .kuşum çok tüy dökmeye başladı .özellikle kafasından tüy dökmesinden dolayı galiba diken diken şeyler oluştu.bu normal mi yoksa kuşum hastalanmış olabilir mi ?

  • Normal bir durum. Ama siz parazit spreylerini ayda bir iki kez uygulayın. Gözüne ağzına gelmememsine dikkat edin

 214. benim kuşum bu aralar kafesinin bir köşesinde hep taklalar atıyor baş aşağı duruyor ve ağzıyla kafese tırmanıyor.sürekli kabartıyor kendini bana pek alışamadı ve kafesin yukarısına tırmanıyor atlıyor ve köşeye gidiyor açıkkende perdenin en tepesine konup aşağı inerken düşüyor acilen yardım et nolur bu gün cevaplarsan çok sevinirim

  • Hareketli bir kuş. Ele gelmek istemiyor galiba başka da bir sorunu yok

 215. kuşum ilk günden kafese alıştı sanırım.takla atıyor oynuyor ama kafese elimi soktuğumda kaçıyor.salıncakta sallanıyor.ama kafesi süslemekte sorun varmı bilmem oyuncak koymak iyimidir acaba ve takla atması iyimidir

 216. kuşumu çok seviyorum kafesinde bir tek salıncağı var zaten kuşta yeni kafesine nazar boncuğu veya başka şeyler asacağım ama babam kuş seninle ilgilenmez konuşmaz diyor peki asmalımıyım asmamalımıyım?

 217. ben kuşumu yeni aldım 1 haftadır kuş gelir gelmez ama dayanamıyorum hiç hepi oynamak istiyorum ailemdeki herkes çalıştığından bende dükkanda duruyorum gece eve dönüyoruz kuşumu da götürüyorum sürekli alıp oynuyorum koyuyorum oturunca alıyorum iyimi yapıyorum kötümü.

  • Kuşu sevmeniz çok güzel fakat dükkana giderken gelirken kuşu götürmek iyi değildir. Soğuk alır, hasta olabilir. Bir de biraz kendi haline de bırakmak lazım arada bir. Kafasını dinlenemeli, dinlenmeli, uyumalı. O nedenle sevgiye devam ama ilgiyi biraz kısabilirsin.

 218. benim kuşum 7-8 gündür kafesinin köşesinde uyuyor.Çok az uyanıyor ve eskisi gibi ötmüyor.Tüm arkadaşlarım ölecek diyor ama ben inanmak istemiyorum. Kuşum için ilaç aldık. onu 3-4 günDÜR damlatıyorum suyuna ama suyunu içmiyor ve çok az yem yiyor.Çok korkuyorum hep uyuyor ve uçamıyor ne yapmalıyım? ÇOOOK ACİL LL

  • İLacı ağzına damlalık ile sen damlat. Ya da veterinere götür acil. Çok hasta o kuş. Derhal kuşçu yada veterinere götür.

 219. Bilmiyorum yogunsunuz herhalde ama bunu lutfen cevaplayin ayni sorun devam.ediyor.Merhabalar.Benim bi muhabbet kusum var.Alali 3hafta oldu.Ilk 1hafta falan omzumda surekli gezer benden hic kacmazdi.Ama özellikle son hafta evde yuksek.bi yer buldu kafesten ciktigi an direk oraya ucuyor iceri zor aliyoruz.Bunun icin ne yapabiliriz.

 220. mehmet bacak
  30 Nisan 2015 - 10:56

  selamun aleyküm abi bizim kuş daha 4 günlük hiç ele gelmiyor kafesin iiçinde bile gelmiyor . fazla sıkmadan elimize koyoruz yemek alıyoruz elimize yiyo azında yemmek olmadan yemek yer gibi sesler çıkartıyo gagasından bide tırnakları uzun her yere batıyo o yüzden korkuyo ama kuşu aldığmız yer uzun değil dedi naapmalıyım acele cevep verirmisin?

  • Daha 4 gün olmuş. Acele etmeyin. Biraz kendi haline bırakın. Zamanla size de alışır ortama da

 221. Benim 4 tane sorum var
  1) Kuşum erkek ve adı şirin ben cinsiyetinin ilk aldığımızda kız olduğunu sanıyordum bu yüzden şirin adını verdim ona herkes dalga geçiyor ismiyle adını değiştirirsem cevap vermeme gibi bir sorun olurmu bu arada kuşum 10 aylık
  2)Kuşum sürekli duvarın boyasını gagalıyor bunun için ne yapmalıyım
  3)Sürekli acaip sesler çıkarıyor birşey istiyor olabilirmi
  4) Teknolojik aletlere çok fazla ilgisi var telefon tablet gibi araçlar elimizdeyken ekranı gagslamak istiyor uzaklaştırdığımız zaman da elimizi ısırıyor bunun içi ne yapmalıyız

  • 1)İnsanları boşver. Kuş şirin adını sevdiyse şirin kalsın değişmez.
   2)Kafesine kireç taşı koyun. Kuşçularda 2-3 TL’ye satılır
   3)Eş istiyor olabilir. Onun dışında sesleri genelde zaten acaiptir
   4)Bırakın ilgilensin. Renkler ve yumuşak yüzey dikkatini çekiyor. Benim kuşlarım da aynı

 222. kuşum yaşlı yanına genç bir kuş alıram ne olur

 223. Merhaba…
  Yetişkin dişi bir muhabbet kuşumuz var.İlk geldiği zamanlar oldukça hareketli,gürültücü bir halde iken son zamanlarda oldukça durgunlaştı.Yemek ve su konusunda hiçbir değişimi yok.Kilo durumu da aynı.Yeni geldiğinde yetişkin olduğu için zaten bize alışmasını beklemiyorduk ama son zamanlarda durgunlaşma ile beraber birdenbire elime gelmeye ve hatta elimi kuytu hale getirdiğimde kedi gibi sokulmalar yapmaya başladı.Acaba bunun sebebi ne olabilir?
  Bilgilendirirseniz sevinirim…

  • Sanırım eş istiyor kuşunuz. Yaşı da ilerlediyse yalnızlık sıkıntı yaratmaya başlar. Bir erkek eş düşünün

 224. hocam kuş kanatlarını hareket ettirebiliyor ama uçmuyor bu kanadını kafese sıkıştırmıştı kanda geldi kırık varmıdır?

 225. Çabuk yavrulamasi icin nasil bir ortam lazim ?

 226. merhaba benim ıkı çift kusum var kuşlar ilk basta 4 yumurta yaptılar 2 tanesı cıktı birtanesı öldü biri yaşıyo sora bı 4 tane daha bu sefer bır tane cıktı 3 tanesı cıkmadı sora bu kuş yem yemeye baslamadan tekrar yumurtladı 5 adet yalnız yumurtalar boş cıktı nedenını ogrene bılırmıyım tesekkurler
  ,

  • Çoğaltma için gürültüsüz, aşırı aydınlık olmayan, çiftlerin rahat hareket edebileceği ortamlar ve yuvalık lazım

 227. Kuşumu ilk aldığımda kiprikleri çıkmıştı yaşlı diyolar bana nasıl alışıcak

 228. benim muhabbet kuşumun tırnağının dibi şişti kızarıklık var bana acil yardımcı olabilir misiniz ne olduğunu çözemedim

 229. Merhabalar.Benim bi muhabbet kusum var.Alali 3hafta oldu.Ilk 1hafta falan omzumda surekli gezer benden hic kacmazdi.Ama özellikle son hafta evde yuksek.bi yer buldu kafesten ciktigi an direk oraya ucuyor iceri zor aliyoruz.Bunun icin ne yapabiliriz.

 230. mrb yavru 2 aylık sanırım gagası mavi erkek muhabbet kuşum var bir gözünün kenarlarında kabarıklık ve kızarıklık oldu .alerjimidir kendi tozundan bile alerji olabilirmiş . kuşçu kremi sür geçer dedi.3 gün oldu
  teramicin göz kremi sürdüm henüz geçmedi .ve bu arada kremi sürmek için elime aldığımdan kafese yaklaşıldığı anda korkup kaçıyor.artık elime bile gelmeyecek . bize nasıl alışacak . ne yapmalıyım nasıl güzeldi aldığım zaman kafası sarı gövdesi mavi bir kuş .şimdi ise bir gözü hasta lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Eğer siz sonuç alamadıysanız kuşu kuşçuya ya da veterinere götürün

 231. -Kuşumun boynundan garip sesler çıkıyor. Çıtlıyor sanırım ne yapmalıyım?
  -Bir de kraker aldım onlara yemlerin dondurulmuş hali gibi bişey onları ne sıklıkta vermeliyim çok seviyorlar 2 günde 1 veriyorum fazla mı vitamin içeriyor?
  -Bir de kuşlarımı salamıyorum korkuyorum çünkü çok hırçınlar (2kuşum var) Salmam gerekir mi?

  • Salarsanız hırçınlıkları geçebilir. Mutlaka salın. Krakerleri haftada 2-3 kez verin. Çok satıyorlar her yerde ama bence kuşlara ağır geliyor ve ben pek vermiyorum şahsen.

 232. abi sana bi sorum olacak ben bi muhabbet kuşu almak istiyorum . yavru bi kuş alıcam ve erkek.mesela bu kuşu elime alıştırırsam dısarıda kafesten çıkarırsam kçar mı ?

  • Muhtemelen kaçar. Açık havada elden kuş bırakmak hiç akıllıca değil. Senden biraz uzaklaştığı anda bir kedi kapabilir kaçmasa bile.

 233. Merhaba,

  1 Ay önce bir dişi kuş aldım. Tek başınayken çok sakindi hiç ses çıkarmıyordu. Daha sonra yanına bir erkek aldım. Erkek kafese renk kattı, çok ötüyor ve sağo sola çok tırmanıyor, dişinin başında ki tüylerle oynuyor vs vs. Çabuk alıştı kafese. Yalnız ben her kafese yaklaşıp onunla konuşmaya kalkışsam erkek olan hemen dişinin arkasına, altına saklanmaya çalışıyor.

  Geceleri uyurken kafesin üstünü hava alacak şekilde montumla örtüyorum soba söndükten sonra üşümesinler diye.

  gündüz hava güzelse az güneşe çıkarıyorum veya güneş cama vurduğunda yarım saat bir saat camın kenarında bırakıyorum.

  bazen odaya salıyorum. ama odada sağa sola uçuşmuyorlar yan yana bir yerde öylece duruyorlar.

  1 aylık bir sürede daha bana alışmadılar tam olarak. acaba anlattıklarım da bir eksiklik veya fazlalık yapıyor muyum ? ilginiz ve vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Gayet iyi devam ediyor gibisiniz. Sevgi ve ilgiyle bakmaya devam edin onlara.

 234. benim kuşumun bacağı kırık benden korkuyor güzel sözler söylüyorum elime alıyım derkenden ızgaralığa tutunuyor gelmyor

 235. Evet sabah kafesi açıyorum akşam yatana kadar açık evde olmadığında açmıyorum sadece. Ozaman cildiriyo zaten. Kafesten çıkınca sahte büyük bi çiçeğim var yüksekte oraya giriyo açıkınca kafese giriyo biraz durup tekrar oraya giriyo arada evin icinde ucuyo ama konduğu yer hep çiçeğin dalı. o sebepten de evimi pek pisletmiyo ☺

 236. benim 1 erkek kuşum var daha yeni aldık bir yerde oyle suskun suskun oturuyor, yemini yiyemedi yetişemedi ben kaldırdım ,elime aldığımda ısırıyor

 237. Merhaba size daha öncede soru sormuştum. Benim muhabbet kuşum un eve geleli 2 ay oldu. Hala kendisi elimize veya omzumuza gelmiyor. Kafesteyken kafasını sağa sola sallıyor. Neden olduğunu çözemedim. Birde değişim ötüşleri var nerdeyse bizi konusturnuyo bizimle birlikte sesi yükseliği de artıyo konuşmaya baslar mi? Satıcını söylediğine göre şuan 4 aylık.

 238. Kuşum biraz keyfi yok gibi eskisi gibi değil baya uyuyor hep hep kuytu yerler istiyor bir hastalığı var mıdır varsa da bunun için nababilirim?

  • Muhjtemelen hasta. Kuşçuya gösterin ya da soğuk algınlığı ilacını alıp kendiniz verin. Tam sıkıntısı nedir üşüttü gibiyse damlalar işe yarar

 239. merhaba benm 2 kusum var büyük olanı 8 aylık yeni bi tane aldım 3 ay oldu..büyük kusum bizim omzumuzdayken kucuk kusum kendilğinden geliyor..normalde byuk kusum olmadan gelmez..bu zamanla buyuk kusum olmadan kendilignden gelir mi ?

 240. Tbi eş almayı bende istiyorum fakat ailem razı olmuyor onların rızası olmadan da eş alamam. eş almayınca bize kızar küser ve sevmemeye mi başlar. ailem önce buna alıştır sonra eş al diyor. ama bu da bir türlü alışamadı. 1 buçuk-2 ay fln oldu neredeyse nasıl alıştırabilirim kendime kuşu. nsl omzuma gelmesini ve elimde elimi ıssırmadan drmasın ı sağlayabilirim lütfen yardımcı olun??

 241. Merhaba,

  2,5 aylık bir dişi bir erkek kuşum var dişi olan elimden yem yiyor erkek olan biraz tırsak ilk başta korkuyor dişinin yaklaştığını görünce elimin üzerine çıkış yem yemeye başlıyor. İkisi de bana alıştılar birbirleriyle de gayet iyiler fakat dışarı tam olarak ne zaman çıkarmam lazım bunu kestiremiyorum. Aldığım arkadaş 3 ay kadar çıkarma birbirlerinden soğumasınlar dedi bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

  • 3 ay beklemeyin. Kafeste olmaz sürekli. Bulundukları ortamda 4-5 gün geçirdikten sonra çıkabilirler

 242. kuşum sürekli kafasını aşağı geri sallıyor ve bazen delirmiş gibi kafasını oynatıyor. sizce neden olabilir??eş istiyorsa ve eş almassak bize küser mi???

 243. muhabbet kuşum ıkı gündür sürekli kafasını arkaya gömüp uyuyor eskisi gibi oynamıyor halsizlik var.ve sanki boğazına bir şey takılmış gibi kafasını arkaya öne sallayıp hareket ediyor gözlerini sürekli kapatıyor titriyor lütfen yardım edin ne yapabilirim ne olmuş olabilir ? 🙁

 244. kuşum kabarıyo abi 2de 1 abi birde tek ayağını yukarı kaldırıyor çok halsiz yemeek yiyo su içiyo sence ne olmuştur abi şimdiden saol cevap yazarsan sevinirim

  • Üşütmüş gibi duruyor. Kuşçularda damlası var. Al ağzına damlat günde 2 kez. İyileşir inşallah

 245. Merhaba benim kusum hapşiriyo gibi ne yapmaliyim

 246. benim bir muhabbet kuşum var ilk aldığım zamanlar elime geliyordu ama şimdi elime gelmiyor birde kuşumu çıkardığımda içeri girmiyor çok geç giriyor bazenleri geceleri bile dışarda kalıyor neyapmalıyım

 247. Kuş Öldü Lanet olsun 🙁 hayvanın ayağı pislikle duruyordu babam yıkayayım derken öldürmüş hayvanı 🙁

 248. Sonucu bana yazın demişşiniz kuş ölmedi düzeldi fakat ayağı sakat onun için veterinere götüreceğim .Gelişme olursa size söylerim iyi günler. 🙂

 249. Bnm kuşum çilli ve cacık var çilli yi büyük aldınız elime gelmiyo ve fooluğa girmiyorum halbuki iyi kaynatılır ve 3 ila 5 ay oldu aynı zamanda arkadaşımın da var aynı sorun onda da var iki kuşu da altı yaşında oda ii anlaşıyo ama yumurta yok kalesinde hersey vr ve buyuk

 250. sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. bir sorum daha olaca. Alalı 1 buçuk ay fln oldu ama hala pek alışamadı ve elimize aldığımızda çok kötü ısırıyor. bi arkadaşımın da vardı ona sormuştum kuşu bir keresinde arkadaşımın parmağını kanatmış. tabi benimki kanatmadı ama çok acıtıyor. neden olabilir?? (teşekkürler)

 251. benim muhabbet kuşum çok küçükte degil çok buyukte degil nasıl temizliiğini yapacagını ve nasıl ilgilenecegimi bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum

  • Yazılarımı iyi okuyun. Temizlik işini abartmayın kuşları hasta etmeyin

 252. 1-Merhaba benim iki tane muhabbet kuşum var biri kız diğeri erkek sürekli birbirlerinin gagalarını gagalıyorlar amaçları ne 😀 ?
  2-Birbirlerine çok bağlanmışlar beni hiç takmıyorlar 1 aydır olmalarına rağmen daha alıştıramadım kendime ne yapmalıyım? Kafesi açıyorum çıkıyorlar ama kaçıyorlar geri girmek istemiyolar onlara elimden yem yedirmeli miyim?
  3- Tüm gün içiçe duruyorlar aynalarının askılarında oylece birbirlerini koruyorlar benimle samimi olmalarını nasıl sağlayabilirm lütfen yardımcı olur musunuz çift kuşlar hakkında pek bilgi edinemedim sizin bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum 🙂 Şimdiden teşekkür ederim.

  • Çift kuşların insanlara alışmaları zordur. Aç bırakmak ve susuz bırakmak yöntem olabilir ama aman öldürmeyin. En fazla bir iki saat.

 253. Öncelikle merhaba benim bir cift kusum vardır ve bunlardan doğan 3 tane de yavru oldu suan 3u de erkek gozukuyor cere renklerinden dolayi yavrularin en buyugu 2.5 aylik en kucugu de 2 aylik cok sukur bir sorunlari yok fakat en kucugu yuvadan erken ayrildi biraz o yuzden bazen kardesi annesi falan da besliyor ama yem de kırıyor tembel biraz sanirim 🙂 asil sorum su 5 kisilik bir aile ayni kafesteler anne biraz hircin davraniyor ufakliklara ayri kafese alinca da deliriyor yapmadigi sey kalmiyor onlar icin daha ne kadar ayni kafeste kalabilirler bir de kucuk kusla kardesleri bazen kafesin kosesine ust uste dip dibe yatip uyuyorlar bu bir sorun mudur? Simdiden tskler 🙂

  • Yavruların dib dibe yatması sorun değil. Birbirlerini ısıtıyorlar. Anne ne kadar haşin davransa da yavruları bırakmak istemiyor. Yetiştirme tarzı bu. Sorun değil bunlar. KAfes biraz büyük olursa iyi olur 5 kuş var madem.

 254. kuşum a daha bu gün oyuncak aldık biraz fazla oldu birkaçını takmadık. 3 tane oyuncağı var içinde. 1 merdiven, top gibi içinde minik top olan bir oyncak bi de gitar biçiminde bir oyuncak aldık. gitara çok ilgi gösteriyor fakat diğer 2 oyuncağa yaklaşmıyor bile. acaba oyuncaklarımı sevmedi ne yapmamız gerekiyor???

 255. Kuşum 4- 5 gündür cok hasta.tünekte duramiyor denge sorunu var kafesin altinda duruyor.yem ve su hicbir sekilde yemior ve icmiyor.ayklarida tutmamaya baslamisti ishal ilaci aldim onu verdim siringayla biraz duzelir gibi oldu ama hala hic bisi yemiyor.ishal ilacinida sulugunugunun icine 5 damla damlatip kullanmami soyledi aldigim yrdeki bayan.direk versem agir mi gelir acaba ilac cunku boyle suyla karistirip verince cok etkisi olmuyo sanki.bide beslenmesi icin ne yapabilirim kacgundur sadece o bikac damla iacli suyla duruo 🙁 lutfen yardim edin

  • Direk ağzına damlatın ilacı damlalık. İyileşmeden bir şey yemez o. Geçmiş olsun

 256. Merhaba biz iki tane kuş aldık. Biri 4 yaşında erkek biri 1 yaşında dişi ve hamileymiş. Bana alışmaları uzun zaman alır mı ? Ne yapmam gerek yardım edermisiniz 🙂

  • 4 yaşındaki kuşun alışması zor olabilir. Baya büyümüş zira

 257. opalgökmavi
  20 Mart 2015 - 21:46

  merhaba 1 hafta önce muhabbet kuşu aldım ilk başlarda kafesinden çıkarma dediler ama kendısını kafesde ordan oraya attıgı ıcın dayanamadım cıkardım ucmasında felan bır sıkıntı olmadı kafesine kendisi girip yemegini felanda yiyiyor fakat bana hiç alışmadı elimi ona yaklasdırınca ucup kacıyor ne yapmam gerekıyor tekrar kafese koyup adım adım mı ılerlemelıyım yoksa baska bır yolu varmı (kafese kapatınca ilk gun gibi cıkmaya calısıyor)

  • Hareketli akıllı ve insana uzak bir kuş. Az birazcık (1-2)saat kadar aç bırakarak elden yem yedirmeyi deneyin. Alışacaktır

 258. arkadaşım bir çift muhabbet kuşum var sürekli kıvıl kıvıl ses çıkarıyo erkek çifleşmek istiyo ayağını üzerine felan koyuyo sence çifleşirlermi resmini atsam şimdiden saol

 259. Merhaba benim bi muhabbet kuşum var 1 haftalık odaya falan alisti otuyor fakat hiç elime gelmio kapısını hep acıyorum ama dısarı da cıkmıyo lutfen cevaplayın

  • Kapıyı açık bırakın ve siz uzaklaşın. Ya da yemliği alarak 2-3 saat aç bırakın. Sonra kafes kapısından yem uzatın. Bir de böyle deneyin

 260. http://hizliresim.com/07AyvW bu kuşu arkadaşım getirdi komşusu hiç bakmıyormuş kuş hastalanmış birde ishal olmuş nasıl iyileştirebilirim ? Böyle yatıyor kafesde ama ayağı kalkmaya çalışıyor kalkamıyor yemek falan yiyor suda içiyor bi yardım edin lütfen 🙂

  • Bu kuş ilaç tedavisi ile kurtarılır. İshal ilacı al kuşçudan ağzına damlat. Yem yemesi iyiye işaret. Geç kalmayın sonucu bana yazın.

 261. Merhaba muhabbet kuşumuz bir yaşına yakın. Sürekli kaşınıyor ve aşırı derecede tüy döküyor. Bir kaç defa bit ilacı sıktık ama kaşıntı durmadı.
  Son 3 haftadır çok daha fazla tüy döküyor ve bir kaç gündür tüylerin dışında kuşun kaşınmasıyla yoğun biçimde ufalanmış hindistan cevizi şeklinde beyaz tozlar ( kuşun rengi sarı ) dökülüyor. Bu tozlar çok fazla.
  Daha da kötüsü kuş her gün gagasıyla uzun uzun ayaklarını kaşıyor. Belirli zamanlarda da kafasını, kafesinin tellerine sürterek kafasını kaşıyor. Belli ki kuşun bir derdi var. Bu durum normal midir ne yapmamız lazım ? Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • Bu kadar aşırı kaşınma normal değil. Haftada iki kez, gözüne ve ağzına gelmeyecek şekilde parazit spreyini sıkın. Ev ısısı müsaitse, kuşu sabunlu bir kez yıkamanız da iyi olacaktır ama üşütmeyin. Mevsim bahara dönerken tüy dökecek bu normal ama aşırı bir durum varsa uzman bir veterinerin görmesi iyi olur. Geçmiş olsun

 262. elife1808@gmail.com
  12 Mart 2015 - 00:06

  bir kuşum vardı bana alışkındı ama ikiknci kuşu alınca ikiside yüksek yelere konup beni fena halde ısır maya başladılar bana yeniden alışmaları için ne yapabilirim bu arada yorumlarda yazıyo deme orada milyon tane yorum var hangine bakayım 🙂

 263. Merhaba kuşumun ayağı kalçasından kırıldığı için veteriner hiçbişi yapamadı mineral vermemizi ve kaynamasını beklememizi söyledi elimiz kolumuz baglı hayvanın zamanla iyileşmesini beklerken birden kırık ayağının olduğu kalça tarafında kan toplandığını fark ettik tüylerden pek belli olmuyor ama tüyleri uzaklaştırdığımızda top şeklinde bilye büyüklüğü kadar kan toplanması olduğunu gördük. Bunun için ne yapabiliriz ? veterinerler hiç bişi yapamıyor kangren mi oluyor hayvan? ve bu şekilde iyileşme sanşı var mıdır sizce? birde gagası mavi renge döndü hastalıgıyla ilgili midir normal bişi mi? şimdiden sonsuz teşekkürler

  • Maalesef bu uzmanlık gerektiren bir konu. Veteriner bir şey diyemiyorsa benim uzaktan konuşmam mantıklı olmaz. Belki kuşlarda uzman bir veterinere gösterseniz iyi olur. Kimileri kuşlardan çok iyi anlıyor

 264. Hayır çiftleşme yok malesef

  • Sanırım anlaşamıyorlar ve sabah enerjileri tavan yapınca birbirlerine bağırıyorlar. Sabahları öyledirler.

 265. Biz taşın caz ve kuşlarımıda götürmek istiyorum birşey olurmu

  • Rüzgar ve cereyanda kalmasın. Hızlıca götürün araba ile yeni eve.

 266. yaaa eskiden kuşum omzumda gezerdi simdi ise yuksek yerlere cikip beni ısırıyo yavru aldk bir tane daha o da ona uyuyor

 267. Benim sorumada cevap verirmisininiz

  Hocam merhaba benim bi çift kuşum var ikiside yaklaşık bi yaşında son bi kaç gündür sabahın ilk saatlerinde çok gürültücü oldular ikisi de karşılıklı tüneklere geçip kızgın kızgın örüyorlar bide birbirlerine doğru uçup taciz ediyolar birbirlerini ama izlediğim kadarıyla zarar vermiyorlar birbirlerine bi sorun mu var acaba böyle yapıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim

 268. Abim biraz hızlı cevap verirmisiniz … Bişey olucak diye korkuyorum !!!

  • Ötüş sesi kısılması hastalık değildir illa. Halsiz değilse hastalık yoktur. Sabahları neşeli ve zinde olurlar. Tavuk, horoz gibi bunlar da bir nevi kuş. Sabahları daha aktif olmaları normaldir. Ama halsizlik ve kabarma varsa kuşçuya ya da veterinere göster

 269. yarın yeni bir kuş alıcaz kuşu ne zaman kafesten çıkarıp uçurmam lazım bir kız bir erkek aynı kafeste durcaklar banyo yaptırabilirmiyim yani kısa bilgi bilgilendirin yeni kuş yeni bilgi

  • İlk 2-3 gün kafesten çıkmasın. Ortamı görsün alışsın. 4.gün çıkabilir.

 270. Bnim kusum 1 aydır bizde ve disi 4-5 aylık. Bnim şikayetim kusum sabahları bizi cok guzel uyandiriyo otuyo ama öğleden sonra akşam olunca kısık sesle otuyo. Okuduklarima gore grip falan olabilirmis. Bu arada bn gribim ama kusuma cok yakinlasmamaya çalışıyorum. Çiğ yumurta sarısından 2 damla gagaya damlatin geciyor diyorlar. Ne yapim veterineremi goturuyum. Veya takviye bisi mi alınabilir. yardım edin lütfennnn !!!

  • Ötüş sesi kısılması hastalık değildir illa. Halsiz değilse hastalık yoktur. Sabahları neşeli ve zinde olurlar. Tavuk, horoz gibi bunlar da bir nevi kuş. Sabahları daha aktif olmaları normaldir. Ama halsizlik ve kabarma varsa kuşçuya ya da veterinere göster

 271. Benim 2 yaşlarında hem erkek hemde dişi muhabbet kuşlarım var. Bu zamana kadar kuşlarım çiftleşiyorlar ama bir türlü dişi kuşum yumurtlamadı. Kuşumun yumurtlaması için ne yapmam gerekir. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 272. benim kusum tüy döküyor ve halsiz ne yapayım

  • Halsizlik varsa vitamin takviyesi verin oral yoldan. Kabarma, soğuk algınlığı varsa gerekli ilaç kuşçularda mevcut

 273. yeni aldım olduğu yerde duruyor hiç yem yemiyor neden lütfen cevap verin.

 274. Merhabalar daha öncede yazmistim bizim kuslarimiz birbirine alisti yuvalikta aldikbir iki defa dişi kuşum içine girip cikti ve bu aralar birbirlerini öperken dişi kusumuz acayip sesler cikarip kabariyor acaba yuvaliga kum yem herhangibirşeykoymam gerekirmi ne zaman yumurtlar yapmam gereken bisey varmi acaba

  • Üreme konularında uzman bir kuşçudan yardım almanız daha iyi olur

 275. safiye karakoca
  24 Şubat 2015 - 10:06

  kusumun karnının orda bir yumru oldu ne yapabilirim

 276. merhaba, kuşumu bugün aldım. 20günlük erkek olduğu söylendi. 1saat kadar odada uçtu, dolapla duvar arasına düşünce tedirgin oldum uçurmadım daha fazla. ama şuan iyi birşeyi yok. ağır ağır düştü. dolabı çektim, zorlamadım kendi çıktı geldi. bir yerde okumuştum, alışması için, üstüme fermuarlı uzun kollu giydim. içime soktum orda biraz sevdim onu, zorlamadan. kalp atışları normale dönünce yem döktüm karnımın üstüne kabuklu yem döktüm ordan yedi biraz. sonra gözünü açıp açıp kapadı, kafese koydum, kafesi örttüm. 2 3 saat oldu, hala uyumuş değil. bıdık bıdık sesler geliyo 😀 sorularım şunlar,
  1) kum kullanmalımıyım?
  2) petshopun verdiği bilgi doğrumu ? 20günlük ve erkek olduğu ?
  3) ek gıda ne verebilirim ?
  4) kafesi oyuncaklarla doldurmak doğru mu ?
  5) şuan tek tüneğim var daha fazla almalımıyım?
  6) yem seçimim kabuklu mu kabuksuz mu olmalı ?

  cevaplarmısınız bilmiyorum ama şimdiden çok teşekkür ederim.. 🙂

  http://i.hizliresim.com/8lYQpW.jpg

  • Bu kuş daha büyük duruyor 1 aylıktan. İlginç. Gaga üstü kısım daha da koyulaşırsa erkektir ama şu haliyle kesin değil. Kabuklu yem kırabiliyorsa kabuklu verin. Yağlı, sindirimi zor şeyler vermeyin. Yeşillikler, sebze, meyve, ekmek kırıntıları ve çekirdek kabuğu iyidir.

 277. 4 yada 5 aylık olan Dişi Muhabbet Kuşum son 1 haftadır çok huysuz sürekli erkek kuşa vuruyor ve tüy döküyor bit veya parazit yok nedeni sizce ne olabilir ?

 278. Merhaba ben yaklaşık 5 ay önce muhabbet kuşu aldım kuşu aldığımdan bu yana beni hiç isırmazdı ama iki gündür bana saldırıp ısırmaya çalışıyor neden böyle yapıyor olabilir

 279. merhaba ben kuşumu erkek diye almıştım yani alırken öyle dediler ama bunu hiç koyu mavi olmadı alalı 1 seneyi geçti bir ara beyazlı pembeliy di bir ara beyazlı mavili oldu şimdi ise kahverengi bunun sebebi ne dişi diye mi yoksa hastamı

 280. merhaba ben kuşumu erkek diye almıştım yani alırken öyle dediler ama bunu hiç koyu mavi olmadı bir ara beyazlı pembeliy di bir ara beyazlı mavili oldu şimdi ise kahverengi bunun sebebi ne dişi diye mi yoksa hastamı

 281. Merhaba. Benim kusum ilk once hep elime geliyodu ama artik kaciyo ve isiriyo son iki gundurde yerde geziyo ve benim ustume geliyo ama elimi uzattigimda kaciyo yine gelmiyi ne yapabikirim ustume gelmesi alisiyo oldugunu mu gosteriyo ? Yerde neden geziyo ?

 282. ben 2 yaşında bi kuş aldım arkadaşımdan ama beni sevmedi galiba alışır mı ?

 283. Kusumun burnunda 3 tane delik var ve nefes almakta zorluk cekiyor ustelik hırıltıli nefes aliyor. Soguk alginligidir diye vitafer adli ilaci 6 gun kullandik ve hala hırıltısı var ne yapabilirim yardimci olur musunuz?

 284. Merhaba, biz yavru bir muhabbet kuşu aldık ama evimizde bir kedi var. Bizim gözetimimizde ve kuş kafeste iken sadece bir arada bulunmalarına izin verdik şimdiye kadar (1 gün oldu daha). kedimiz hiç kafese vurmadı ya da bir hamlede bulunmadı, sadece kafesin yanında oturarak bekledi. Acaba çıkmasını mı bekliyor? Sizce ikisini aynı anda nasıl yetiştirebiliriz? Bir de biz eşimle çalışıyoruz kuş yalnız kalıyor bütün gün, bir kuş daha yanına getirmeli miyiz?

 285. muhabbet kuşum
  19 Şubat 2015 - 19:29

  bn kuşumu alalı yaklaşık bir ay oldu. ikiside yavrular. ama kaç yaşlarında olduğunu bilmiyorum. (biri dişi biri erkek) kendime alıştıramıyorum. eline al dediler almaya çalışırken avcumun arasından sıyrılıp gidiyorlar. canlarını yakmak istemiyorum. akşam uyuklarken alayım diyorum ama uyukluyorlar güvenlerini kaybetmek istemiyorum. aldığım güne göre büyük bir ilerleme kat ettik. kendilerini sewdirmiyorlardı ama artık gagalarını başlarını gaga altını kanatlarını falan sevdiriyorlar ama sadece akşam saat 6-7 arası. gündüz asla yaklasamıyorm. kaçıyorlar. kafesin içinde çırpınıyorlar. bnde bişi yapmıyorum. (okuldan geldikten sonra asla sevdirmiyorlar. sadece akşam 6-7 arası sewdiriyorlar) aldığımdan beri hiç dışarı bırakmadım. çünkü kafesine geri girmeyecek korkusuyla. ne yapmam gerekiyor? cvp verirseniz cok mutlu ve memnun olurum. ortaokul öğrencisiyim ve ilk defa kuşum oldu

 286. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

  (( Güncel ))

 287. Hocam merhaba benim bi çift kuşum var ikiside yaklaşık bi yaşında son bi kaç gündür sabahın ilk saatlerinde çok gürültücü oldular ikisi de karşılıklı tüneklere geçip kızgın kızgın örüyorlar bide birbirlerine doğru uçup taciz ediyolar birbirlerini ama izlediğim kadarıyla zarar vermiyorlar birbirlerine bi sorun mu var acaba böyle yapıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim

 288. Benim kusum cok fazl tuy dokuyo bunun nedeni nedir ve bunu nasil önleyebıliriz

  • Mevsim geçişlerinde ve parazit durumlarında olur. Parazit spreyi kullanın ve 3-4 ayda bir kuşu yıkayın.

 289. 2 kuşum var 2 ay oldu alalı.Mavi ve yeşil yeşil olan çok iri duruyor.ikisi erkek.yeşil olan çok cana yakın kendini sevdiriyor kaçmıyor ama konuşmuyor gırtlaktan kalın kalın ötüyor ama mavi olan ise tuttuğumuz zaman deli gibi elimizi ısırıyo kaçıyo bizden elimde yem varsa gelip yiyor yoksa ilgilenmiyo bile acaba 2 si bi kafeste durmamalımı?

 290. Merhaba.Size kuşumun gözünü kızarttığını söylemiştim. Geçti şimdilik iyi. Ama kuşum gözünü tellere sürtmeye devam ediyor, bu da kızarıklığa yol açıyor. Sürtmemesi için ne yapmalıyım??

  • Kafesi değiştirmeyi deneseniz ? Kuşta sanki bir tik oluşmuş ve bunu tekrarlıyor da olabilir.

 291. Kuşumu alalı 3 hafta oldu. ilk gün elimden kaçıp kafesten çıktı. sonra 1 hafta sonra biz çıkarttık benim odamda. Sonra onu mutfağa aldık orada duruypordu. Çıkartalım dedik, yemekleri falan kaldırdık. o da dışarı çıktı sonra mutfakta 2 tur attı ve aşağı inerken tezgaha çarpı ve düştü. bi şey olur mu.

 292. şeyma özceylan
  14 Şubat 2015 - 22:21

  merhaba yaklaşık 9-10 aylık dişi bir muhabbet kuşumuz var .iki hafta önce misafirimiz geldi gelirken erkek kuşlarınıda getirdiler. iki üç gün birlikte saldık oynasın diye .bizimki erkeğin üstüne konmaya çalışıyordu diğeri kaçıyordu .pek yakın değillerdi yani .ama onlar gittikten on gün sonra yumurtlamaya başladı .iki üç gün arayla 4 yumurtası oldu ve üzerlerine yatıyor . size sormak istediğim
  1.baba olmadan yavruları büyütmeyi başarabilir mi
  2.kuluçkada sürekli yatıyor ona nasıl yardım edebiliriz (yemi yanına koydum çok uzaklaşmasın diye )
  3.aynı zamanda ishal gibi normal mi ilaç versemmi
  4.yumurtaları yerde ayrı bir kafes alamadan yumurtladı ellemek istemedim . acaba alıp yavruluğa yerleştirsemmi
  5.yumurtaların boş olma ihtimali var mı kontrol etmek için el feneri ile bakalım mı
  6.yuva kirlendi yumurtalar var diye temizleyemiyorum ne yapabilirim
  7.kuluçka da diye sessiz ve oldukça karanlık bir yere aldık ama orada yalnız başına kalması doğru mu yaşadığımız odada kalması daha mı iyi olur .
  UMARIM CEVAP VERİRSİNİZ ZOR DURUMDAYIZ

  • Karanlıklara atmayın kuşu. Diğerlerini anneye bırakın. Annelik içgüdüleri ile kendisi halledecektir. Normal ilacı düşük dozda verin.

 293. merhaba benim muhabbet kuşum kapıya sıkıştı kafası ağır darbe aldı şoka girdi ne yem yiyor ne su içiyor veteriner yapılcak bişey yok dedi ama hayvan aç susuz 2 gün geçirdi neyseki hala yaşıyor. ağzına su damlatıyoruz içiyor ama yiyecek bişey veremiyoruz acaba şoktan ne zaman çıkar ve şoktan çıkana kadar nasıl bir yol izlemeliyiz? şimdiden teşekkürler.

  • Bir resmini atın da bakayım. Şoku zor atlatır ama hayatta kalırsa sizin için bir teselli olur.

 294. yaklasık 25 gün oldu yeni bir yavru erkek kus aldm..kafes içinde anında elime gelior dışarda kaçıyor..öle 10 dakika darlattm elime gelmesi için cabaladm 10 dakika sonra anında geliyor..yeni bir günde tekrar aynı seyi yapıyor benden kaçıyor..ne zaman sonra alısır bize

 295. Merhaba tekrar ben bi soru soracaktım dediğim gibi 3 haftalık bir dişi kuşum var. Ve elime daha gelmiyo. Elimi kafesin parmaklıklarına sokmuyorum. kafesin içine sokuyorum ama kaçıyor 🙁 napcam!!???

 296. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Kuş üretmek istediğimi ve odamın biraz daha detaylı halini, diğer sorumda bulabilirsiniz. Odamın 20C’ye sabitlenmesini nasıl sağlarım, odada odun sobası mı yakayım naapayım 🙂

  Şaka maka onu da düşündüm ama gece tehlikeli olabilir diye vazgeçtim ama bu elektrik mevzudunu nasıl halledeyim ya da odayı nasıl sıcak tutayım?

 297. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

 298. MERHABA BEN KUSUMU 1 HAFTA OLDU ALALI.5 GUN SONUNDA PARMAGIMA GRLMEDIGI ICIN BENDE HERGUN AVUCUMA ALIP SEVIYOTUM.SIMDI BENDEN COK KORKUYO UZAKTAN BILE YAKLADSAM KACIYO ESKIDEN OYLE DEILDI KUSTUMU ACABA BIDAHA SEVMEZMI BENI NOLUR YARDIM EDIN COK KACIYOR BENDEN TEKRAR NASIL GUVENINI SAGLAYABILIRIM

 299. Kuşum yaklaşık 1 senedir uçamıyor kanatlarını çırpıyor ama cok güçlü olmadığı için düşüyo bunun için çare varmı günde arada biraz havaya atarak uçurmaya calısıyoruz. bide son günlerde hiç kafesten çıkmıyor (kafes 7/24 açık) ne yapmak lazım

 300. Benim kuşum 2 dakikada bir kabarıp titriyor (yani sıcaktan soğuğa geçince insan titrer ya öyle) yapmam lazım ??!!

 301. bide benim kusum hiç elime gelmiyo elimden yemini yemiyo. onunla çook konusuyorum ,ilgi gösteriyorum ama olmuyo.. daha sabırlı mı olmam lazım??

 302. Benim kuşum şarkı açtığımda hep öterdi.Şimdi ötmüyor aynasında hep kabarıp duruyor. Ve yem kabında uyuyor 😀 ne olabilir bu ? ona ilaç alacağız nolur ölmemesini istitiyorum ? Acaba veterinere mi götürsek ? Yoksa sıkılmış mıdır ? NOLUR CEVAP VERİN ! ACİLLLL !

 303. benim kuşum dişi ve alalı 3 hafta oldu.günde 2-3 kere ağızından bir ses çıkıyor.gıcırdama sesi gibi.ne olabilir veya acil bişeymi söylermisiniz lütfen????

 304. Merhabalar,Benim Muhabbet Kuşum Erkek Prens , Prens’i dün değil evelsi gün aldık (yani 2 gün önce) Prens’in alt kısmını (karın kısmını) severken hissettim titreşim oluyor sanki kedi gibi mırlıyor.Acaba neden birşeyi yoktur dimi???? Birde Prens’in kafesi hep aynı yerde mi durmalı , hani salondan odaya falan taşıyabilirmiyiz birkaç kere?? Ve son sorum olacak bu,, söylediğim gibi 3 gündür bizde kaç gün sonra odada kafesten çıkartabiliriz??…Teşekkürler (tabi bilgili birini bulunca )

 305. bide kuşumu bugün aldım ve ilk kez kuş beslediğim için bilemedim kuşumu elimde tutuyordum birden uçtu uçtu duvarlara çarptı çok üzüldüm. bir daha kafesten çıkarmayacağım ama ne zamana kadar bu sürecek? yani ne zaman uçurmalıyım odamda serbest bırakmalıyım ?

 306. ben bugün kuş aldım 1 aylıkmış satıcı öyle dedi. ama cinsiyetini sormayı unutmuşum. cere rengine bakarak anlamaya çalıştım sanırım bi kızım var 🙂
  eve getirdim ama hiç ötmüyor yemiyor su içmiyor. sonra yazınızı okudum normalmiş bu alışana kadar. bide kuşum biraz kirli burada kimisi banyo yaptırdığını yazmış. muhabbet kuşları yıkanıyor mu? yıkanıyorsa nasıl. ve ilk defa kuş besliyorum.

 307. selamın aleykum kardeşim . benim bir çift kuşum var erkek dişinin kuyruğuna basmaya çalışırken gördüm bi kaç kere sence ne kadar zaman sonra kuluçkaya yatar

 308. Kumun malzemesinde gıda boyası varmış.

 309. harun barın
  8 Şubat 2015 - 13:59

  Merhaba ben kusumu alalı 5 gun oldu. Paparmagimi kafesin disindan sokunca kacmiyo.iceri sokunva biraz uzaklasiyo cok az.ama sevebiliyorum.sizce alisabilecek gibimi.vee onu kendime nasil guvenini saglayabilirim ve ne zsman disari salmaliyim

  • Artık dışarı salmalısın. Kafese el ve parmak sokmayalım, hoşlanmazlar.

 310. merhaba. Kuşuma bilye gösterdiğim ada kafesin içinde uçmaya çırpınmaya başlıyor. neden olabilir??
  Şİmdiden tşk 🙂

  • Korkuyor. Göstermemelisin. Mazallah kalbi durabilir ve ölebilir. Korkutacak şeyler yapmayın.

 311. bi sorum daha var kuşum hiç ötmüyor nedeni nolabilir

 312. cevappppppppppp bekliyorummmmmmmmmmmm

 313. ben kuşumu bugün aldım 6 ay 6 günlük çok tüy döküyor nedeni ne olabilir acaba

  • hasta olabilir ya da mevsimsel olabilir. bu mevsimde dökmemesi lazım aslında. bir parazit spreyi alın ve sıkın.

 314. Merhaba. Kuşumun kafesine oynasın diye pet shop’tan oyuncak merdiven aldım. Merdivenin tırmanma çubukları kumla kaplanmış ve değişik bir yeşile boyanmış. Kuşum merdiveni çok seviyor ama sürekli renkli kumu yiyiyor. Kakası merdiveninkiyle aynı renk yeşil ve içinde kum tanecikleri var. Gagası da yeşil oldu biraz. Bu ona zarar verir mi?

  • Malzemeyi bilmiyorum ama verebilir. İsterseniz değiştirin merdiveni başka bir oyuncak ile

 315. Çok saol cok cok teşekkür ederim birde birtane daha sorum olucak ben kuşuma gaga taşı aldım gaga taşından korkuyo kızıyor napabilirim

 316. Arkadaşlar benim kuşumun kafesi çok kötü ve kafeste bir delik var sürekli o delikten çıkıp kafesinin tavanına çıkıyor ve ben bu kafesi değiştirmek istiyorum acaba kuşumun psikolojisi bozulurmu?

 317. Kuşumu kafesten çıkartmadan 4 sprey parazit spreyi sıktım kuşa gelmedi ama kafesi kemirdigi için süpheliyim birşey olur mu?

  • Bu tarz işlemleri kafes dışında yapın. Büyük ihtimalle bir şey olması zor sadece kemirmekten.

 318. benim kuşumda o resimdekinden

 319. merhaba evet kuşum iyi ama hiç parmağıma falan gelmiyor.elimden yem yiyor.onu öpmeme pek izin vermiyor.yani pek yaklaştırmıyor kendini.yaz olunca banyo yaptırıcaz ilk banyosu için önerileriniz var mıdır?lütfen sorularımın hepsine cevap verin

 320. Merhaba. Benim 1 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Aldığımda 3-4 aylıktı. Kendime bir türlü alıştıramadım elime alıştırmak için sevdiği yiyecekleri elimle verdim hatta başlarda elime çıkıyodu ama aynısını ikinci gün yaptığımda elime sanki düşmanıymışım gibi ısırıyor. elimde yiyecek varken çok iyiyiz ama elimi boş bi şekilde üzerine çıksın diye uzattığımda var gücüyle ısıryor. Omuzuma çıkıyor ama sadece yemek için. Eğer yemek yoksa ilgilenmiyor bile. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 321. Merhaba. Öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkürler. Kuşumun uçması için kafesi açmıştık. Ama hiç bir şey yapmadı. çıksın diye uğraştık çıkmadı. Ben kuşuma dokunduğum an fırladı uçtu. Başka bir gün de seviyorduk ablam sevdi kaçmaya başladı ben sevdim kıpırdamadı. İyi bir şey gibime gidiyor benim açımdan. Ama kafesi açık olduğunda dokunduğum zaman uçması iyi mi kötü mü anlayamadım. Sizce iyi mi?

 322. Dişi ve erkek kuşum var dişi kuşum özellikle kafes tabanına serdiğim dergileri ısırıyor kafesin içinde 2 tane gaga taşı 1 tane kalamar kemiği var ama yinede dergiyi ısırıyor kafes tellerini kemiriyor bundan vazgeçmesi için ne yapmalıyım ?

 323. harun barın
  3 Şubat 2015 - 20:31

  MERHABALAR.MUHABBET KUSUMU 1 AY ONCE ALDIM.PARMAGIMA GELMIYOR HALA.DEISTIRCEM YARIN.YESIL RENKLI YAVRU BI ERKEK ALCAM.SIZCE KAFESINI NASIL BIR YERE KOYMALIYIM YANI DUVVARAMI ASMALIYIM YOKSA SEHPAYA MI KOYMALIYIM.BIDE SALONDAMI YOKSA KRNDI ODAMDAMI BESLIMELIYIM.BENIM ODAM SAKIN GUNES GOREN SICAK BI YERDIR.SALON ISE AYNNI ODAM GIBIDIR .FAKAT COK SES OLUR AILEM ANI HAREKETLER YAPIYOR VE KUS TELEVIZYON ZARALIMIDIR YANI SALONDAMI YOKSA ODAMDAMI BESLEMELIYIM.COOOK TESEKKURLER ONCEKI SORULARIMA CEVAP VERDIGINIZ ICIN.

 324. Öncelikle soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

 325. Merhabalar biz bugun disi muhabbet kuşu aldik kafesten cikartalim mi
  ??????

 326. Hocam Allah Senden Razı Olsun..

  Kuşumun 1-2 aydır hafif titremesi var arada sırada hapşuruyor ve en son uçurayım dediğimde uçamadı yerde geziyor yep 1 metreden yukarı çıkmıyor ne yapmam gerek anlayamadım ilaçları var soğuk algınlığı ve vitamin onları veriyorum ama bi değişikik yok. İsali vardı o geçti ama bu titremesini bi türlü geçiremedim. Birde tüğ döküyor aşırı kuyruk kısmında kalmadı neredeyse.. Oda sıcaklığında herhangi bi sıkıntı yok anlayamadım ne yapmam gerek?
  Teşekkür Ederim..

 327. Kuşum arabada kaldı bende kuzenime gittim yağmurda onu içeri koşa koşa getirdik gelince göğsü ıslanmış bisey olurmu?

 328. biraz önce kuşumun gözünün kanadığını söylemiştim. Aslında tam olarak kanama değilmiş. Gözü kızarmış ama tüyleri de kopmuş galiba göz çevresindeki. Veterinere götürmemiz gerekir mi yoksa iyileşir mi?

  • Veteriner görse iyi olur. Kanama ya da kızarma varsa enfeksiyon riski de olabilir.

 329. merhaba acil cevaplanması gereken bir sorum olacak. Kuşum aşağı düşen yemleri yemek için kafasına tellere sokmuş ve gözünü kanatmış. Ne yapmalıyız.

 330. Kuşuma kuş sesleri dinletsem iyi olur mu ????????????????????

 331. SİZDEN RİCA EDİYORUM LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN SORULARIMI YAITLAYINNN

 332. Mrhaba disi muhabbet kusum var ilk once erkek diye almistik oylr seviyoduk adini capkin koyduk konusur diye almistim ama disi oldugu icin konusmayacak mi

 333. merhaba yine ben. Kuşum normalden farklı ötüyor. Acaba kızgın olduğundan mı?

 334. merhaba. benim erkek yavru kuşum var. 1 hafta önce aldık 1 haftadır banyo yapmıyor. önüne kabı koyduk içinde de su var ona uzatıyoruz kabın içinden su içiyor ama yıkanmıyor ne yapmalıyız?

  • Kış günü banyoya zorlamayın. Gerek yok. Senede bir iki kere yıkansa yeter zaten. hasta edeceksiniz.

 335. Bir sorum daha olacak kuşum bizden çok korkuyordu bunun için ne yapabilirim.

 336. Bir sorum daha olacak kuşum hiç ötmüyor ne yapabiliriz.

 337. Bir sorum daha olacak hiç ötmüyor kuş sesi açınca ötüyor

 338. Merhabalar;
  Ben muhabbet kuşlarını tek beslemekten çok üretmek istiyorum. Bahçeli bir yerde orta çapta bir odam var. Bahçeli olduğundan kemirgenlerin de haddi hesabı olmuyor. Bunu önlemek için, delikleri iyice kapatacak ve kapı dibine bir mermer yapacağız. Olur da giren fare olursa diye de saklanabilecekleri yerlere yapışkanlı tuzaklar koyacağız ama sorum bu değil 😀
  Bahçeli bir yer olduğundan bahsetmiştim ve malesef kışın çok da elektrik gidiyor. Kışın soba ve ampullerle odayı ısıtacağım, ama olurda elektrik giderse odanın ısısı 14 C’ye düşer, kuşlara bu ısıda birşey olur mu, en az kaç Cantigrad derecede yaşayabilirler?

  Şimdiden sağ olun. .. 🙂

  • Bu kuşlar soğuğa pek gelemezler. Patır patır dökülürler. Sana tavsiyem oda sıcaklığı, yani 20 derecenin altında asla bırakma muhabbet kuşlarını. Bir soğuk algınlığında ölürler, canları narindir. Bir çift kuş beslemek ile yetiştirmek arasında da çok fark var. Tedavileri vs. öğrenmen lazım. İlla ki hastalanan, bulaştıran vs olacak. İlk etapta bence 2 kuş işe başla ve işi öğrendikçe büyüt. Bir kaç ay içinde hakim olursun.

   Kolay gelsin.

 339. Merhaba, 11 aylık bir dişi muhabbet kuşumuz var. Ofiste akşamları ve pazar günleri yalnız kaldığından çok sıkılıyor. Bazen hafta içi de ofiste kimse olmuyor, kuş çok keyifsiz oluyor. Ofise geldiğimizde genelde bir yere sinmiş, sessiz sakin durmuş olarak görüyoruz. Ofiste biri yada kalabalık varsa kuş çok neşeli, yerinde durmuyor; perdeleri gagalıyor, aynasını kemiriyor, üzerimizde uçuyor, ötüyor oldukça hareketli oluyor.
  Erkek bir muhabbet kuşu alarak yalnızlığına son vermek istiyoruz. Ancak şu andaki kuşumuz pencereden içeri girdi bizde onu sahiplendik. Elimize gelmiyor, omzumuza konmuyor ama biz onu çok seviyoruz. Alacağımız kuşu bize alışsın diye 1 yada 2 aylık almak istiyoruz. Aradaki 10 ay fark sorun olur mu ? Alacağımız yavru kuşu ilk zamanlar ayrı bir kafese mi koyalım yoksa aynı kafese mi koyalım ? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Çok küçük alacaksanız ilk etapta aynı kafese koymayın. 3-4 ay geçtikten ve erkek kuş kendini bulduktan sonra aynı kafese koyabilirsiniz.

 340. Benim kuşum 4aylık daha bugün aldım adı bulut hiç su içmiyor korkuyorum erkek aldım erkekler daha iyi dediler o yüzden neden su içmiyor?

  • Daha yeni almışsın kuşu sakin ol bakalım. İçer su merak etme sen.

 341. muhabbet kuşumu alalı 3-4 hafta veya daha fazla olmuştur kesin.adını aşkım koyduk.her şey normaldi.tek parmağa gelme sorunu var onun dışında bir sorun yok.1 gün önce dolabın arkasına düştü uçarken.aldık görünüşte birşey yok ama 2 gündür daha çok ötmeye ve sürekli kafes parmaklıklarına tırmanmaya başladı.bir de kafasını yemliklerin ayakları için yapılmış yerlere sokmaya çalışıyor.ne yapabilirim.hem parmağa gelme hem de düşme konusunda?

 342. Merhabalar, öncelikle bu konuda gerçekten çok bilgili ve ilgili olduğun için teşekkürler. Iki tane yavru kuş aldım bir hafta oldu. Bence birkaç aylık varlar. Erkek kuş aşırı ötüyor ve bazen çıldırıp kafeste uçup dişiyi itip tellere tutunup basbas bağırıyor. Arada dişinin üstüne ayağını koyuyo. Dişi sinir oluyo uzaklaşıyor. Ama onun dışında güzel konuşuyorlar. Erkek kuşumun sorunu ne olabilir? Elimi kafese sokunca baya bağırıp uçuyorlar meyve sebze de yemediler napcam bilemedim:(

  • Erkek aktif, dişi biraz pasif kalıyor ve kendine uyum sağlamıyor olabilir. Genel olarak sorun yoksa fazla takılmamak lazım. Elinizi kafese mecbur kalmadıkça sokmayın. Özel alanlarına tecavüz gibi algılarlar bunu. Güzel düşünce ve yorumlarınız için teşekkürler

 343. kanatlarını kesersek ne olur

  • Üzülür, morali ve psikolojisi bozulur. Kendiniz kesmeyin, illa kestirmek istiyorsanız bir uzmana götürün o kessin yoksa ölür

 344. harun barın
  29 Ocak 2015 - 16:24

  MERHABA BEN 1 AY ONCE BIR DISI YAVRU BI KUS ALDIM.HALA PARMAMA GELMIYOR.PARMAGIMA BAZEN SEVEBILIYORUM.O DA SESSIZIR ORTAMDAYSAK YANI.SANKI BENDEN BIRAZ KORKUYO.BEN ONA HERGUN GUZEL SOZLER SOYLUYORUM HER DAKA YANI NEREDEYSE HIC BOS BIRAKMIUOTUM KAFESI DE HEP ACIK GECELERI HARIC TABII.NASIL GUVENINI KAZANABILIRIM.CEVAP VERIRSENIZ COK SEVINIRIM.SIMDIDEN SAOLUN.

  • Kuşun mizacı insana yakın, cana yakın değilse bişi yapamazsın. ilgilenmeye devam et bakalım zaman neler gösterecek

 345. merhaba daha öncede yazmıştım size kuşumun ayağında incinme var diye ama kuşun ayağı çok daha kötü duruma geldi incitmiş diyen veterinere yeniden götürdük bu defa kalçadan kırılmış geçen sefer fark edememişiz ve şu anda yapılacak hiçbir şey yok dedi. Hayvan öyle acı çeke çeke mi kalsın yapılacak bir şey vardır illa ki lütfen yardımcı olur musunuz? lutfeeennnnnnn

  • Maalesef hassas ve zor bir durum bu. benim bilgimi ve uzmanlığımı aşar. Çok üzüldüm. Hareket edebiliyor mu? resimi var mı ?

 346. merhaabalar..ben 3 gun önce yavru erkek muhabbet kusu aldım..ilk getrdgm gun kafa hareketi yaparak içinden sesler cıkardı.. o gunden sonra hiç içinden ses çıkarmıor..normal ötüşü var sizce kötü mü böle olması ??

  • Daha yeni gelmiş ortama. Korkutmayın hayvanı kendi haline bırakın sesi de şekli de düzelir

 347. 2 tane kuşum var 3,5 aylık erkek mi? dişi mi? olduklarını nasıl anlıyacağız

  • Resmini atın söyleyeyim. Erkeklerin gaga üzeri koyu renk olur burun kısmı

 348. Selam, 4-5 aylık muhabbet kuşum var, kakasını yiyor. Neden? Yememesi için ne yapabilirim? Teşekkürler.

  • Güzel soru. Kakasını yememesi için kafesin tabanını ızgara tel ile kaplatın. Böylece kakalar alta düşer ve kuş oraya gaga sokup yiyemez. Haftada bir ızgaranın altını temizlersiniz.

 349. Kuşlara parazit spreyi nasıl sıkılmalı ? onlar sürekli kendilerini temizledikleri için sıktığımda tüylerine dokunduğunda zehirlenmez mi ?

 350. Kardeş sanq yalvarırım cevapppppppppp verrrrr

 351. 2 tane muhabbet kuşum var biri erkek biri dişi.Oğluşumu 8 ay önce almıştım dişi olanı da 6 buçuk 7 ay önce almıştım. Onların hiç bir bakımnı hiçbir şeyini aksatmadığım onlara sevgimi en uygun şekilde göstermeye çalıştığım halde hala benden korkuyolar. Ne olur bi şeylerler önerin LÜTFENNNN !!!!!!

 352. Merhaba benim bir tane erkek muhammet kusum var ona kizmi yoksa erkekmi muhabbet kusu aliyim alirsam bizimle iliskisini koparirmi

  • Kız kuş alın. Ama o zaman sevişip size az ilgi gösterebilirler.

 353. slm benim 1.5 yaşında erkek 1.5 yaşındada dişi mubişim var 8aydır aynı kafesteller iyi anlaşıyor fakat çiftleşmiyorlar 1 dişi daha aldım 1.5 yaşında bunları aynı kafeste beslesem olurmu follluk koyup teşekkürler

 354. Yeni bir cift kus aldim disi olan durgun kabarik duruyor bide az titriyor kuscuya goturdum yasli ve hasta dedi iki tane ilac verdi avisol ve aviron die bi ilac verdi iki gundur kullaniyorum kusum simdilik iyi gibi diskisi acik yesil ortasi beyaz buyuk akitiyor cok iyi yem yiyor. Ilaclarida suluga koyuyorum dogrumu yapiyorum

  • Doğru yapıyorsunuz. İlaçların iyi gelmiş olması lazım. Ki gelmiş zaten. Geçmiş olsun

 355. merhaba daha öncede yazmıştım size kuşumun ayağında incinme var diye ama kuşun ayağı çok daha kötü duruma geldi incitmiş diyen veterinere yeniden götürdük bu defa kalçadan kırılmış geçen sefer fark edememişiz ve şu anda yapılacak hiçbir şey yok dedi. Hayvan öyle acı çeke çeke mi kalsın yapılacak bir şey vardır illa ki lütfen yardımcı olur musunuz? 🙁

 356. kardeşşş ne olur cevappppppppppppppp ver
  lütfen acilll

 357. kardeşşş ne olur cevappppppppppppppp ver

 358. Evet sağlıklı, yemini yer suyunu içer dişiyle oynar ama gece 3 gibi sesine uyandım kafesin içinde tek ayağı üstünde zıplıyordu tek kanadı da açık tıpkı balerinler gibi balet kuşum var galiba 🙂

 359. Kusum kafesinin içindeyken ayağı tule takıldı ve bi hafta oldu ayağını yukarıya kaldırıyor henüz başamiyor nasıl ve kac gunde iyileşir acil cevap lütfen

 360. Muhabbet kuşum gece kalkıp karanlıkta kafeste tek ayak üstünde bi kanadı açık zıplıyordu yerde dişi tünekteydi erkek zıplıyordu tek ayakta anlamadım sizce neden ?

 361. benım muhabbet kusların 7 tane yumurta yaptılar sadece 1 tane cıktı oda büyüdü ,tüylendi fakat erkek kuş dişiyi yavruluktan kovuyor yavruluğa girdimi ikisi arasında baya büyük kavgalar oluyor erkek dişiyi dövuyor ,bir kez yavruyu kafesın içine koydum ama yavru yuvaya geri cıktı babası yolu gösterdi dişi yavruyu dövuyor ne yapıcaz

  • Dişi ile yavruyu bir, babayı bir ayrı koyun bir kaç saat. Bakalım ne olacak

 362. harun barın
  19 Ocak 2015 - 16:32

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim cevap lutfrn

 363. 4 yaşında kardeşim var ben 8 yaşındayım bir kuş almayı düşünüyoruz muhabbet kuşu alırsak sağlık açısından bir şey olurmu

  • Küçük olan kardeş kuşa zarar vermesin dikkat edin. Kuşla yalnız başına kalmasın. Büyükler yanınızda değilken kuşu çıkarmayın.

 364. Merhaba.1 hafta once annem muhabbet kuşumu yıkamis. Bilincsizlikten hasta olmasin diye kurutma makinesiyle kurrutmusve sicak odaya koymus..o gunden beri kusum cok durgun hep uyuyor ve ayaklari cok sicak.olay olduktan 2 gun sonra veterinerin onceden verdigi antibiyotik ve vitamini kullanmya basladım.4 gundur veriyorum ilaclari.ama 2 gundur kuşta titreme basladi.ne olmus olabilir.ne yapmam gerekiyor..

  • Veteriner kontrolünde tedaviye devam edin ve ilaçları ihmal etmeyin. Kuşta soğuk algınlığı var gibi.

 365. Öncelikle İyi Günler..Benim bir muhabbet kuşum var henüz yavru gagasının rengi bile belli değil bize geleli 2-2,5 ay oldu kuşum bizimle oynuyor,sofraya geliyor kucağımıza çıkıp yemek yiyor fakat elimizi uzattığımızda uçarak uzaklaşıyor ne yapmalıyım elime alışması için ???Bide akşamları kafese elimizi uzattığımızda bağırıp kızıyor….

  • Kafese el kol uzatmayın kapağı açın kendi çıksın. Cana yakın bir kuş gibi. Ama özgür ruhlu. Onu böyle kabul edin.

 366. BENİM BÜYÜK İHTİMALLE BU GÜN MUHABBET KUŞUM OLUCAK.EVE İLK GELDİĞİNDE ONA NASIL DAVRANMALIIM ÇOK HEYECANLIYIM:)İLK KUŞUM OLUCAK

 367. Merhaba.Ben sizin yazılarınızı okudum.Bizde kardeşim istediği için bir kuş almıştık 3 ay önce. cinsiyeti erkek. 7 kelime soyluyor bizi cok seviyor cok alıstı. tavsiyeleriniz işe yarıyor. yalnız kafesten dısarı cıkardıgımızda bıturlu iceri girmiyor. ne yapmalıyım? birde bu kusların en faazla ve en a omurlerı kac yıl ??

  • Maksimum 10-11 sene, ortalama 5-6 sene yaşarlar. Dışarıyı çok seviyor sanırım. Bazı kuşlar öyle. Bu durumlarda geri sokmanın tek yolu acıkmasını beklemek. Yakalamaya çalıştıkça uçar, sağa sola çarpar ve kendine zarar verebilir.

 368. merhaba çok iyi bir site açmışsınız tebrik ederim. ya erkek kuş kızın üstüne çıkacağına kız kuş erkeğin üstüne çıkıyo yavru öye oluyomu:s

 369. bu kuş sizce karnının doydugunu anlamıyo olabilir mi yem kaplarını aldım önünden yarım saatte bir veriyorum kum kumu da aldım ama kursagı gene şişik gene kussun istemiyorum bu hep böyle mi gidicek gece bile yarım saatte bir uyanıp yem veriyorum bi çaresi yok mu istediği kadar yesin mi bırakıyım mı nolur cevap verin . bide dün akşam çok az yem yedi su içti bu sabah gene yem verdim bu kez yemi yemedi sadece su içti kafesinde de suluk var ama ordan içmemiş belliki ben napıcam yardımcı olurmusunuz

 370. harun barın
  14 Ocak 2015 - 07:15

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim

 371. elife1808@gmail.com
  13 Ocak 2015 - 15:39

  merhaba kuşlar hakkında çok şey biliyorsnuz tebrik ederim erkek kuş kızın üstüne çıkacağına kız kuş erkekğin üstüne çıkıyo öyle yavru olurmu

 372. selam daha öncede yazmıştım hatırlarmısınız bilmiyorum ama neyse benim bir dişi bir erkek muhabbet kuşum var dişi ara ara kafesin dibine yatıyor yumurtlamaya yavruluğa girmiyorlar.Birde kafesin altına koyduğum kağıtları parçalıyorlar niye acaba bilginiz varmı

  • Erkek çiftleşmeye istekli değil sanırım. Bana öyle geldi. Öbür mesele normal

 373. kuşlarımın ikisi de erkek birbirlerini öldürürler mi?Kuşlarımın biri değiştirmeli miyim?ikisi de eş istiyor ama 4 kuş besleyemem birinden vazgeçmeli miyim ?

 374. nolur yardım edin bahsettiğim kuş şimdide kafesin üstünde tüylerini kabartıp on dakika uyuduktan sonra kalktı fazla ama baya fazla yem kustu 3 aylık eş istiycegini düşünmüyorum kursagı şişkindi çok fazla yem yiyodu ama kafes aldıgım yer önünden alma yemi istediği kadar yer o dedi şimdi kustu hasta falan da ondan mı yoksa çok yediği için mi ne yapabilirim şimdi hareketlendi yavas yavas veterinere götürmeye durumumda yok lütfen yardım edin olmaz dimi birsey ne yapabilirim vitamin vereyim mi? bide hasta olsa şimdiye bi belirti olmazmıydı herseyi çok güzeldi odadan çıkartmadım camı bile açmadım hasta değildir dimi

 375. tekrar meraba cevabınız için teşekkürler bir sorum daha var ben hırçınlaştıktan sonra zorlamadım bi daha kafesini öpüyorum sürekli cicikuş falan diyorum dün dudagım kafese yaklastırdıgımda oda benimkine yaklastırdı ses çıkartmaya çalıştı gagasını açıp kapadı bugünde parmagımdayken yüzüme dudagıma gene aynı şekilde gagasını değdirip açıp kapadı aradada acayip acayip sesler çıkarıyor kafesi açık yatagımın yanında duruyor kafesten çıkıp arada gelip elimi gagalıyor kolumun altına giriyor dışardayken elime geliyor fakat kafesteyken gelmek istemiyor yem verirsem elimle geliyor ancak nasıl alıştırıcam bilmiyorum bide o acayip sesleri neden çıkartıyor ? son soru olarak yemini suyunu oyunu herşeyini tam yapıyorum sürekli ilgileniyorum ama bugun gagasını çıtlattı kafesin üstünde bu kötü bişey mi acaba ben çok korktum. geceleri hariç rahat dolaşsın diye kafesini hep açık bırakıyorum size bi kaç gün açmasam daha mı iyi olur ?

 376. merhaba 5 aylık erkek muhabbet kuşum var ona eş almak istiyorum nasıl almalıyım ve ne zaman almalıyım ?

 377. harun barın
  11 Ocak 2015 - 13:10

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim acil cevap.

 378. mhemet kizilkaya
  10 Ocak 2015 - 23:24

  muhabbet kuşum orta sıcaklıktaki sobanın üzerine kondu ayakları yandı mı ve yandıysa ne yapmalıyım

  • Yanık kremini ayaklarına uygulayın. Eczanelerde satılır. Dikkat edin bundan sonra

 379. Merhaba,

  Ben muhabbet kuşu almayı istiyorum daha önce hiç beslemedim fakat evim bahçe katı ve panjurlu gündüzleri evde olmadığımız için panjurlar hep kapalı bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim panjuru açık bırakmam imkansız ışıklı bir kafes alsam kuşa zarar verir mi yada gündüzleri yalnız kalmasın diye 2 tane kuş alıyım diyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Acil dönüşünüzü bekliyorum.
  Teşekkürler.

  • Bu kuşlar güneş ışığı almadan mutlu olamazlar. Panjurlu evde olmaz. Almayın.

 380. Bir sorum olacaktı. Bir hafta önce bir gün aryla bir erkek bir de dişi muhabbet kuşu aldım. Dişi çok sağlıklı yerinde duramıyor ama erkek olan kabarıyor, uçamıyor, titriyor, çok sık nefes alıyor, hiç ötmüyor, dingin ve durgun ancak yemesinde, içmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Sizce sıkıntısı ne olabilir ? Ne yapmam gerekir ?

 381. ben bişey soracam acil kuş eşiyle kavga edip kafesten aşağı düştü erkek.ve kafasını oynatamıyo nasıl yem yedirecez yoksa kuş ölecek açlıktan veteriner vitamin verdi ama onuda çok zor içemiyo bile napmamız gerek çok acil

 382. merabalar iki gün önce camımda bi tıkırdı duydum ve camı açtıgımda bi muhabbet kuşuyla karsılaştım hiç zorlamadan elimi uzattım ve hemen geldi ancak 1 saat sonrada yem aldırabildim ve çok fazla yedi aşırı uysal davrandı uzaga koydum yatagın üstünde geldi bana sokuldu gece ezilmesin diye agzı açık bi karton kutuya yemi ve suyuyla birlikte ama benle kalmak istedi ertesi gün hafif hırçınlaştı bende akşamdan gittim kafes aldım geldim ona kafesi gördü deli gibi sevindi içine girdi hertarafını gagaladı mutlu oldu gel gör ki ben onu ordan bi iki kere zorla çıkartmaya çalıstım diye galiba benden sogudu elimi ısırıyor yaklastırmıyor ye veriyorum elime çıkıyor fakat tutmaya çalışınca tutturmuyor bi kaç kere uçmaya zorladım çarptı düştü daha önce hiç kuşum olmamıştı yeni arastırıyorum bana tekrar nasıl alısabilir bu arada kafes aldıgım yere sordum 3 aylık bi dişi olabilicegini söylediler yardım ederseniz sevinirim

  • Çok cana yakın bir kuş size gelmiş ama siz onu korkutmuşsunuz. Ne kadar sevimli olsalarda zorla ele avuca almaya çalışmayın kuşları. Sizden soğur ve bir daha asla yaklaşmazlar. Siz ilgilenmeye sevmeye devam edin ve sakın zorlamayın hayvanı. İnşallah tekrar kanı ısınır.

 383. harun barın
  9 Ocak 2015 - 21:30

  Merhaba benim 2 tane sorum olacak
  1-kuşumu alalı 2 hafta oldu kendisi 2 aylık yavru dişi.elime gelmiyor.sadece parmagımla sevebiliyorum.oda bazen nasıl alıştırmalıyım.
  2-ona iltifat ettigimde veya sevgi dolu sozler soyledigimde acaba anlarmi.

  • Anlar. Ele gelmesi lazım artık 2 hafta olmuş. Çok sıkıştırmayın siz kafes kapağını açık tutun biraz.

 384. mrb. Benim 8 gün önce aldığım 2 muhabbet kuşum var biri erkek biri dişi …. başlangıçta her şey iyiydi kafesinde tırmanır demirlere , yemini yer elimden yerdi… Dün gece çok yem yedi bu sabah pek halsizdi hiç yüz vermedi elimden yem yiyor yine dışarıda yürüyor ama karışmayınca kafasını bel kısmına döndürüm uyuyor ne zaman rahat bıraksam öyle dişiyle çok iyi araları birbirlerinin tüylerini gagalıyorlar falan arada sırada tüy döküyordu çok değil ama az. Yemini suyunu içiyor ama bi durgun geldi sizce neden ? bu arada pet shoptan aldığımdan 2-3 aylık dedi ikisi içinde …

  • Havalardan ya da ev ısısından olabilir. Kabarıyorsa üşütmüş olabilir. Geçici bir durgunluk da olabilir. Devam ediyorsa kuşçunuza götürüp bir gösterin.

 385. Merhaba. Ben size daha önce soru sormuştum. Kuşum benden çok korkuyordu. Şimdi bana çok alıştı. Kafamda omzumda falan geziniyor . Elime bazen çıkabiliyor ama elimi koparacak gibi ısırıyor. Önceden dışarı saldıktan sonra elimle yakalayarak kafese koyuyordum. Sanırım bu yüzden ısırıyor. Elimi ısırmasını nasıl önleyebilirim?

  • Seni seviyor ama elinde olmak istemiyor. Zira eline alınca tekrar kafese gideceğini anlamış durumda. Mesele bundan ibaret.

 386. Merhaba ben 2 hafta önce kuş almıştım kuşum sıkılıyor diye düşünerek bir tane daha kuş aldım yanına Sanırım birbirlerini tanıyorlardı ayrı kafeslerde tutacaktım ama birbirlerine gitmek istiyorlardı aynı kafese koydum bayağı seviştiler falan sorum şu birbirlerini daha önceden tanıyor olabilirler mi yoksa ilk görüşte birbirlerinin dikkatini mi çekmişlerdir yani ilk görüşte aşk mıdır?

 387. kuşum ağzını açıp kapıyor kafasını çevirdğinde panikleyip kafeste geri geri gidiyo. Dısarı bıraktım sağa sola çarpmaya başladı düzgün uçamadı yerde geziniyo ,salıncaktayken dengesini kaybedip düşebiliyo ve eskisi gibi ciklemiyo garip sesler çıkarıyo,ishal gibi ama bundan kaynaklandıgını düşünmüyorum snki boğazına bişey kaçmışta çıkarmak istiyomuş gibi geldi bana napıcağımı şaşırdm:?

  • O kuş maalesef çok hasta. Moralinizi bozmak istemem ama o hastalık kuşlarda ölümcül olabiliyor. Ben norolojik olduğunu düşünüyorum zira hayvanın denge fonksiyonları vs.de ciddi şekilde etkileniyor. İsterseniz bir veterinere gösterin.

 388. Benim kuşum konuşuyor akşam okuldan geldiğimde salıyorum kafesin kapağını açıyorum 1,2 dk uçuyor sonrada hemen kafesin içine giriyor hemde çok gagalıyor acaba daha alışmadımı ?

  • Konuşuyorsa iyi. Demek dışarıda ilgisini çeken bir şey yok. O da kafesinde takılmayı tercih ediyor.

 389. çok teşekkür ederim cevabınız için. çok agresif, kopartacak gibi elimizi ısırıyor. kafeste deli gibi koşturuyor bir o yana bir bu yana. sürekli kenar tellerde geziniyor. yeni olduğu için mi başka bir derdi mi var acaba?

 390. merhaba

  3 gün oldu bir kuş aldık. pet shop 1 aylık ve erkek olduğunu söyledi, önceki kuşumuz da bir aylıktı aldığımızda. bu ondan hayli büyük duruyor. rica etsem cinsiyeti ve ayı hakkında yorum yapar mısınız.

  teşekkürler..

  http://i.hizliresim.com/pm0EMq.jpg

  • Kuş erkek ama 1 aylık değil daha büyük. Bence epey büyük bu.

 391. Meraba rosencruz kuşumdilinin ucu ve gagasının ucu bıraz siyah oldu acaba yediği bişeyden mi oldu suphelenıyorum neden olabılır

 392. bn 2 tane alıcamda bir erkek bir dişi eğer birbirlerini sevmezlerse birbirini öldürebilirlermi

 393. harun barın
  4 Ocak 2015 - 15:26

  Ben kusumu alalı 1 hafta oldu kafesini actim bugun .uctu ama kafesin ustune gitti iceri giremedi bende bekledim baktim giremiyor elimle koydum.parmagima cikmiyor kendisi 50 gunluk bi disi acaba 1 hafta normalmi ve parmagima nasil alistirabilitim.acil cevap oncekine yaanit vermediniz ama olsun yine de tesekkurler…

  • 1 hafta normal ve yeterli. Kafesten çıkınca kendi haline bırakın bulur o yolunu yemini. ele almak için zorlamayın. siz sıkıştırdıkça sizden korkar.

 394. benim arkadaşımın kuşu varmış ayna koymuşlar sonra o kuş hiç konuşmamış küsmüş doğrumu

 395. arkadaşımın da kuşu vardı onun evine götürmüştüm kuşu kuşumun cinsiyetini bilmiyorum arkadaşım içeri girdiğinde onun kuşu erkek benim kuşun üstündeydi bide çok öpüştüler benimki kız mı bilmiyorum yavrusu olur mu? Bide cinsiyetini nereden anlıyoruz?

  • Öpüşme ile olmaz hemen. Sen kuşunu götür bir kaç gün kalsın arkadaşının kafesinde. Seninki dişi muhtemelen, bunlarda eşcinsellik olmaz 😉

 396. Merhaba benim 2 tane sorum olacakti 1.si kusum cok kasiniyor onu nasil yikamaliyim 2.si ise kusumuzu saldigimizda kendi kendine kafesine geri girmiyor nasil alistirabilirim

  • Kafese acıkınca girer. Bırakın acıksın dışarıda. Kışın yıkamak iyi değil. Parazit spreyi alıp sıkın kanat altına, sırtına ve göğsüne. Yıkama için yazılarımı iyi okuyun. 2 Yazım var sitede.

 397. Ayhan kiraz
  3 Ocak 2015 - 12:33

  dişi kuşumun yanında egitebilirmiyim ? yeni alacagım erkek kuşumu ? aynı kafeste olsalar bi zararda olur mu ?

 398. ben bir sitede okumuştumda kuşun beği olunca onu öldürüyormuş ayırmamız lazımmış bu doğrumu?

  • Ayırırsanız da ölür. Yavru kendi başına yaşayamaz ilk anneden çıktığında böcek kadar çirkin, sevimsiz ufak bir şey olur. Siz bakamazsınız anne bakmalı

 399. Son bir soru daha sorup sizi rahat birakicam inanin kuslardan anlayan insan bulmak cok zor veterinerler de kanatlilardan hic anlamiyor 🙁 Kuslarimizi alali 3 yil oldu ama yavru bakimini ustlenmekten korktugumuz icin yuvalik almadik bu kuslari olumsuz etkiler mi? yani erkegin ayagi iyilesince bi yuvalik almali miyiz? alinmazsa eger hayvanlarin cinsel hayatina zarar verir miyiz?

  • Yavruları ile kendileri ile ilgilenirler eğer yavru olursa siz merak etmeyin. Yavru isteyip istememek size kalmış tabii ama sorumluluk olarak düşünüyorsanız takdir sizin. İkisini aynı kafese koyunca artık cinsel hayatı yaşar onlar, ama 3 senedir bir şey olmadıysa onların çift olabildiklerinden emin dğeilim

 400. Veteriner ayaginda kirik ya da felc yok incitmis dedi cunku parmagini tuttu ve kavradi. Diyelim ki incindi bunun tedavisi nasil yapilir? mineral verdi suyuna katiyoruz, ayagi gecerse yeniden bir araya getirdigimizde yabancilasmis olmazlar mi? o zaman da skinti yasar miyiz?

  • Hayır yabancılasmazlar. Dişinin erkeği döverek öldürmesinden her halükarda iyidir merak etmeyin. Erkeği ayrı bir ortama alın ve bırakın tabiat kendi işini yapsın. Siz ilaçları verin. Erkeğin bünyesi ayaklarını iyileştirecektir vitamin ve ilaç takviyesi ile. Eğer ciddi bir kırık yoksa elbette. Bu aşamada erkeğin dinlenmesi ve o ayağını içeri çekerek koruması lazım. Ki kendisi onu zaten yapacaktır.

 401. merhaba benim iki tane muhabbet kusum var. Erkek olanin ayaginda bi sorun cikti surekli ayagini icine cekip tunekte durmaya calisiyor ve yururkende hafif bi topallamasi var veterinere goturduk acaba felc mi kirik mi var diye , agri kesici verip gonderdi ama hala bi iyilesme yok. cok hareketliyken birden hantallasti hayvan. Disi kus surekli olarak didikleyip duruyor kafeslerini ayiriyoruz ama cok ugrasiyor cikmak icin uzulup yeniden erkegin yanina koyuyoruz fakat hirpalamaya devam ediyor. sizce ne yapmaliyim hem ayagi icin hem de disinin tavrini duzeltmek icin? simdiden cok tesekkurler

  • Hayvanlarda hasta olan geride bırakılır, yükü çekilmez. Ölüme terkedilir. Sizin dişinizde bunu yapıyor. Erkeği sağlıksız ve onu artık istemiyor Sakın bir araya getirmeyin. Erkek ayağını kırdı veya incitti sanırım. Başka bir kuşlardan anlayan veteriner görürse daha sağlıklı bilgi verir ama bir arada durmasınlar erkek için iyi olmaz.

 402. Kuşun kanadını veterinere kestirsek bişey olurmu??

  • Veterinere gösterin gerekiyorsa kestirin. Çok ufak çıkmış kafesten. O dönemlerde daha omurgası organları oturmamıştır hayvanın. Hayat boyu çekeceği sıkıntıları almış olabilir. Veteriner kontrolünde yapın herşeyi. Geçmiş olsun.

 403. Ayhan kiraz
  2 Ocak 2015 - 20:29

  Merhabaa benim kusumu alalı 2 ay oldu erkek zannettik dişi çıktı konusmuyor hiç..ben erkek kus almayı düşünüyorum yeni alcagım kuşu egitebilirmiyim ve konusturabilirmiyim ????

  • Evet eğitebilir ve konuşturabilirsin. Herşey ilgi ve sevgide bitiyor

 404. ben kuş alıcamda 1 tanemi alsam ii yoksa 2 tane alsammı iyi çiftleşseler ii olur mu??

 405. bizim kuşumuz ilk defa anne oldu 3 yumurtadan biri cıktı ve yavru şuan yaklaşık 1 aylık. Ben en başta anneyi soğutmamak için hiç bakmadım yuvaya. 20 gün sonra dayanamadım ve yavruyu kontrol ettiğimde bi anormallik olduğunu hissettim. Hala ayakta duramıyordu çarpık bacak sendromu olduğunu öğrendim:( yuvaya talaş koyduk aslında ama dişi hep dışarı attı, düz zemin ve annenin sürekli yavrunun üzerinde oturması neden oluyormuş. nette bazı yöntemler gördüm ayağını bandajlamayı denedik olmadı cildi çok hassas olduğu için kızardı. sonra süngere iki delik açıp ayaklarını geçirdim birkaç gün kaldı ama onuda çıkartmayı başardı çok hareket etti. Ben ne yapacağımı bilmiyorum o kadar küçük ve masumki 🙁 büyüyünce sakat mı olacak hep sürünerek mi gezecek? resmini görmenizi çok isterim ama gönderecek mail adresi bulamadım . İlerde biraz da olsa düzelirmi sizce?

  • İsterseniz bir uzmandan yardım alın. Benim bilgim yok bu konuda. Yanlış yönlendirmek istemem. Uzman veterinerlere götürüp onların kontrolünde tedavi ettirin. Maşllah pek tatlı sevimli. Geçmiş olsun.

 406. harun barın
  2 Ocak 2015 - 08:44

  Ben kusumu alalı 5 gun oldu.ne zaman kafesten cikarabilirim acaba.ama korkuyorum daha elime bile gelmiyor.parmagima cikmiyor acaba nasil alistirabilirim parmagima.tesekkurler

 407. hocam kuşum yavruladı ve dişi onu besliyor ayrıyetten benimde yavruya şırıngayla mama vermem gerekiyor mu eğer ki gerekiyorsa ne kadar hassas davranmam gerekir ?

  • Bırakın doğa halletsin. Siz çok istiyorsanız işin zevkini almak için bir iki şırınga verin arada bir yoksa anne yavru arasına girmek iyi değil.

 408. Muhabbet kusum nezamn acsam elimle ciflesiyor bir kiz kis olmasina ragmen hatta kizi gagaliyorki elime gelmek için ne yapmam lazim yuvalik bile aldim ama bisi olmuyo.s ve giynirkende hep izliyor beni

  • Eşi ile anlaşamıyor ve eş olamıyor. İstersen eşini değiştirebilirsin.

 409. Sorumu neden cevaplamadınız ? lütfen sorumu cevaplayın .

 410. s.a benim bir çift kuşum var erkek daha 4,5 aylık dişi 1 yaşında falan anlaşıyorlar kur falan yapıyolar ama kafeste yuvalık yeri olmadığı için takamadım sizce kafesi değiştirp yuvalığı takıyım mı yoksa beklemeli miyim

 411. erdal hasan
  1 Ocak 2015 - 12:00

  kuşum müzik setinin kolonunun yanındaydı birden çok yüksek sesle acınca zannedersem kortu ve şu an konuşmuyor ne yapmam gerekir teşkürler

  • Bir iki gün korkabilir sonra kendine gelir insallah. Kalbi durmamıs iyi ki bunların kalbi zayıftır korkunca mazallah gidebilirler. Geçmiş olsun.

 412. harun barın
  1 Ocak 2015 - 11:29

  Merhaba.benim bi sorum olacak.ben kusumu 4 gun once aldım.sonra yeni bi kafes daha aldim onceki kafesi biraz eski diye.sonra kafesi hazirladiktan sonra kusu icine koymak kaldi.kustan korkmuyorum ama elime almak istedigimde kacıyor ve bagiriyordu.nryse kafese koydum ama benden kustumu bilemiyorum.normal haline devam ediyor ama yinede bi sorayim dedim.tesekkurler

  • Bir iki gün küsebilir sonra kendine gelir insallah. Ele minimum alacağız çok nadiren mecbur kaldıkça

 413. hocam peki kuşum ısırmaya devam edermi bide önceki cevabınız için teşekkür ederim a

  • Biraz zaman bırak devam edebilir etmeyede bilir. Kuşun cana yakın olup olmamasına bağlı

 414. merhaba benim bir muhabbet kuşum var ayağı sarı bir zar kabuk bağlamış ve ayak parmakları kısalır gibi olmuş ayrıcada şişmiş ele parmağa alınca acı dolu seslerle bağırıyor o ayuağı hep havada hep nolur yardımcı olun :((

  • Kafesi, özellikle tabanını ve tüneği temiz tutun. Kuşun ayağı mantarlanmış olabilir. Bir veteriner görse iyi olur

 415. Kizismis disi muhabbet kusumun yanina kizismis erkek aldim disi muhabbet kusum cok tuhaftir konusuyor bizimle oyun oynuyor ancak kanatacak kadar siddetli isiriyor (disi kusum disarida yakaladigim icin hircin olabilirmi acaba) neyse… erkek muhabbet kusumlada kavga ediyor ancak hic siddetli kavga etmiyor sade hatta bazen yanyana duruyorlar erkegi dun aldim birbirlerine alisirlarmi alisirlarsa bu kac gun veya hafta alir ? Uzun olduğu icin cok ozur dilerim lutfen hepsini cevapla simdiden cok tesekkurler . 🙂

  • Alışma işi şansa kalmış. Kimyaları tutarsa hemen alışırlar. Dişiniz iyi bir dişiymiş konuşmayı başarmış. Damızlık bir erkek ile çok güzel yavru verir o.

 416. hocam ya kuşumu dün aldım yavru daha babamı ısırıyor ısırmaya hayla devam edermi bide kuşumu ne zaman dışarıya salmalıyım kuşun kanadını kesersem ölürmü lütfen açıklarmıısnız?

  • Sakın kanadını falan kesme. Canı yanabilir ve doğru yapmazsan ölebilir. Biraz ortama alışsın üstüne gitmeyin kuşun o kadar

 417. Beş yıldır bir muhabbet kuşu besliyorum aldığımızda en az bir yaşındaydı sanırım son zamanlarda hakkında çok endişeleniyorum çok araştırdım ama bir yanıt bulamadım lütfen yardımcı olun tüyleri çok yıpranmış kuyruk bölgesinde ve git gide yıpranıklık yukarıya çıkıyor sırt kısmına ,nefes almada zorlanıyor hırıltı gibi bir ses çıkıyor ve daha kötüsü bu aralar artık hiç konuşmuyor ,hareketsizdir.Benim yaşadığım şehirde veterinerler hiç de bilgili değil o yüzden cevabınız çok önemli.teşekkür ederim.

  • Sanıyorum kuşun yaşlanıyor. Kuşlarda 6 yaş insanlarda 60 yaş gibi düşünebilirsin. Artık o yaşlı bir kuş. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

 418. Benim bır cıft muhabbet kusum var . Dişi kuş cok fazla yumurtluyor (haftada 6-8 tane) ancak yavru cıkmıyor.disi kus yumurtaların ustunden hıc kalkmıyor gogusunun on kısmındakı tuylerı cok fazla dokuldu . aslında erkek kus dısıyı beskıyo ama ara sıra kavga edıyorlar. ne yapmalıyım? ayırmalı mıyım?şımdıden tesekkur ederım

  • Tercih sizin. Ayırmaya gerek yok muhtemelen dişinin yumurtalarında bir sıkıntı var. Çiftlerden birinin üreme yeteneği olmayabilir.

 419. selam 1,5 yaşında dişi birmuhabbet kuşum var sol kanadından bir tüy aşağı doğru düştü baktım tüyün dibinde şişlik var .ne yapabilirim .yardım ederseniz sevinirim.

  • Bir şey yapmayın devam ederse bu şişlikler veteriner yada kuşçuya gösterin

 420. Bugün aldığım çift kuşumun iki yumurtası vardı bugün bi yumurta daha yumurtladı ama kuluçkaya yattığını görmedim bi sorun mu var acaba

  • Bunlar hayvanların kendi doğası ile alakalı şeyler. Kesin olarak cevaplamak zor ama kuluçka yoksa sıkıntı mevcut denebilir.

 421. Hocam muhabbet kuşum sürekli göz ve kulak bölgesini kaşıyor. Bende teramisin göz merhemi sürdüm; ama kuşumun o kadar canı yanıyor olmalı ki avucumun içine gelip gözünü parmağıma sürtüyor. Bende onu avuclayarak kaşımama rağmen hiç bir tepkide bulunmuyor. Öneriniz nedir hocam?

  • Muhtemelen bir enfeksiyon durumu vs olabilir. Göz çok ciddi veterinere gösterilirse iyi olur kanaatindeyim

 422. Merhaba kuşum iyileşti artık kaşınmıyor.Ama hala bize alışmadı daha geldiğinde yavruydu zaman geçti hala yavru ama biraz daha büyüdü kafesteyken elimizi kafese sokunca hemen elimize geliyor ama elimizi uzatınca çıkaracağımızı bildiği için elimize geliyor dışarıda elimize gelmiyor 2-3 ay oldu zaten daha yeni yeni kafesteyken ele gelmeye başladı.Nasıl alışcak yardım edin

  • İnsan canlısı değil sanırım o kuş. Kafesten çıkana kadar size yakın sonrasında özgür takılıyor.

 423. Neden kuşların rüya gördüklerini düşünüyorsunuz cewaplarsanız sewinirim Benim kuşum akşam uyuyordu sabah acı acı öttü yanına gittim yanında yeni kuşumun kafesi de duruyordu ama birbirlerini çok sewiyorlardı-arkadaş olarak zaten ikisi de dişi.d- ama o gün eski kuşum yeni kuşuma zarar wermeye çalıştı anlamıyorum neler oluyor weterinere de sordum görme ihtimalleri var dedi sizce görürler mi?nereden anlarım görüyorsa

  • Geceleri ilginç tepkiler verebiliyorlar. Bunların rüya ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Anlamanın özel bir yolunu bilmiyorum. Ben bu şekilde hissediyorum sadece.

 424. yeni kuş aldım yemini yiyor fakat suyunu hiç içmiyor bir şey olur mu normal mi içmesi için ne yapmalıyım o kadar yem yiyor hiç su içmiyor suyu da temiz yemliği de kafesi de

  diğer sorum kuşçudan gaga taşı aldım iki çeşit varmış biri normal paketli alçılı kireçli falan herkesin aldığı diğeride normal bi poşette doğal gagataşı dedi işlem görmemiş onu önerdi aldım yoksa paketli olanı mı almalıydım zararı olr mu

  son sorum kuşu aldığım yer dediki yumurta haşladıktan sonra kabukları çöpe atmayın iyice ezin parçalayın kuşun yemine karıştırın yesin faydası olur bu doğrumu ne işe yarar

  • Kuşlar bizim gibi bardak bardak su içmezler. Gagalarını ıslatmaları ve bir yudum almaları kafidir arada bir. Merak etmeyin içecektir. Gaga taşında sıkıntı yok çok fark olacağını sanmıyorum.Yumurta kabuğu olayı doğrudur.

 425. iyi günler daha önce yorumumda kalöriferleri sadece işten gelince açıyoruz demiştim kuşun oda sıcaklığı uygun olur mu diye sormuştum cevabınız hasta olur ölür demişsiniz fakat yaklaşık 5 – 6 tane petshop a sordum yanlızca cereyan da kalmasın yoksa bişey olmaz dediler cereyanda kalsa bir saat içinde ölür dediler diğer türlü bir sıkıntı olmaz..
  ilk defa böyle bir yorumu sizden duydum siz neden bu kadar net konuştunuz yardımcı olur musunuz

 426. benım kusum dişi yaklaşık bir yaşında yemligin ayak kısımlarını kemiriyor ve ordan gecmeye calısıyor. yemligin ayak basdıgı yerleri nerdeyse ama nerdeyse kırılıacak bunun sebebi nedir. ?? tşk.

  • Saplantı haline getirmiş. Başka bir yemlik alın. Benim kuş da pvc plastiklerini kemiriyor mesela. Takılıyorlar öyle şeylere

 427. abi benim kuşlarım 2 tane biri kız biri erkek yemlerin yerini bilmiyolar ve su az iciyolar yanlarına geldigimde kaçıyolar daha geleli 2 gün oldu acil

 428. abe benim kuşum ekek neden durgun duruyor

 429. benim sorum olucaktı benimkanarya kuşumda kıl kökü iltihaplanması var veterinere götürdüm merhem verdi ama içim hiç rahat değil tek başına onun etkili olcağını sanmıyorum çünkü yaraları çok kötü durumda tüylerini çıkartamıyor yavruyken almıştık şuan 7 yaşında yardım edin lütfen ona bişey olmasın naparım bilmiyorum, bu konuda bilgisi olan varsa lütfen cevap yazarsa sevinirim onu o halde görmeye dayanamıyorum

  • Veteriner ne diyorsa o şekilde devam edin benim uzmanlık alanım değil o tarz hastalıklar

 430. Benim bir tane erkek kus vardi ysnina disi aldim erkek ciftlesmek istiyo birbirlerini opuyorlar ama fisi ustune cikmasini istemiyor. Bende ikisini ayirfim. Erkek yemleri kusuyor gaga tasi kemiriyor ordan orsya ucuyor ne yapmaliyim

  • Erkek çok eş olarak istiyor dişiyi ama dişi istemiyor. Yapacak bişi yok gibi. İsterseniz denemeye devam etsinler.

 431. Merhaba ben eren benim kuşumun bacağı ve gagası çok kaşınıyor sürekli kaşıyor.Bir gün ben okuldayken kuşumun bacağı kanamış ve 2 gündür böyle kanaması kendiliğinden duruyor ve oksijenli suyu pamukla gagasına ve ayağına sürdük yara olan yerine oksijenli suyu bir iki kere damlattık.Ve bacağına gazlı bez saracaktık ama kuş annemin elinden sürekli kaçmaya çalıştığı için saramadık.Ve kuşum yara olan yerini sürekli kaşıyıp kanatıyor.Aslında ben okuldayken ayağı perdeye takılmış perdeden kurtulmaya çalışırken de ayağının yaralana bileceğinden şüpheleniyoruz acaba neyi var arada bir topallıyor damlatmaya devam edelim mi yoksa veterinere mi götürelim.Ve kuşu sürekli zorla elimize aldığımız için bizden de hayli bir korkuyor neyi var ve bize nasıl alıştırabilirz ?

  • Madem bu kadar ciddi bir durum var kuşlardan anlayan bir veteriner görse iyi olur.

 432. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim guzel bir site ama 6 aylikken ciftlesrirsem sorun olurmu cevap verirseniz sevinirim

  • 6 aylık dişinin üreme kabiliyeti sınırlı olabilir. Bu nedenle az daha beklemek en iyisi

 433. kuş almayı düşünüyorum fakat eşimle ben çalışıyoruz sadece akşamları evde oluyoruz ve kaloriferi eve geldiğimizde açıyoruz bu yaşam kuş içn ideal mi yani kaç derece soğukta durabilirler bu durumdan dolayı hasta olur mu alırsam

 434. Selam benim dişi muhabbet kuşu kafesin altına bir tane yumurta yumurladı yavruluğa girmiyor yumurtanını üzerindede fazla yatmıyor daha sonra o yumurtayı kırdılar yine kafesin dibine birtane daha yumurtaldı oda duruyor öyle erkek yatıyor bazen yumurtanın üzerine yavruluğa girmiyor ne yapmalıyım

  • Yumurtlama ve yavrulama işleini çiftlere bırakın. Doğal bir şekilde herşey hallolur.

 435. Merhaba, 6 aylık bir dişi kuşum var ciftlestirmek istiyorum erkek kus alayimmi yoksa daha erkenmi cevap verirseniz sevinirim

 436. Meraba ben yeni bir kuş aldım size şöyle bir soru sormam benim için yeterli;
  KUŞLAR RÜYA GÖRÜRLER Mİ?

 437. Tirnaklari cok fazla uzun buyuzden gezerken kumaslara takiliyor gagasida coksivri isirdiginda cok acitiyor tirnaklari icin ne yapabilirim ayrica alali ikiay oldu hic ciflestiklerini gormedim yavru olmasina ragmen kafese yumurlamis davranislari normal ikinciyi yumurtlarmi

  • Tırnaklara müdahale etmeyin, gaga ve tırnakları kuşçulara 5 tl verin keserler.

 438. dişi garip sesler çıkarıyo

 439. ne yapabilirim

 440. yooo kardeş sürekli deil telefonda muhabbet kuşu sesi açtığımızda dişi erkeği dövüyor ama sabahları birbirlerine ötüyorlar gagalarını birbirlerine değdiriyorlar dişi çifleşmek istiyo ama erkek şey linkini atim bak k.b biraz uzun oldu

  • Senin dişin erkeği beğeniyor fakat erkek birleşme için yeterli değil diye düşünüyorum. Kur yapıyor, dişi ile cilveleşiyor fakat birleşmede sıkıntı yaşıyor

 441. kardeş dişinin azında yem geliyor boynunu erkeğin altına sokuyo ama erkek biraz küçük telefonda kuş sesi açdığımda erkek ötünce dişi dövüyor çifleşirlermi
  cevap ver

  • Dişi erkeği beğenmiş ama erkek dişi ile ilişki kuramıyor. Bu nedenle de dişi erkeğe zarar veriyor. Çift olamamış o kuşlar. Erkek yavru sürekli dövülüyorsa ayır onları yoksa ölür erkek.

 442. kardeş dişinin azında yem geliyor boynunu erkeğin altına sokuyo ama erkek biraz küçük telefonda kuş sesi açdığımda erkek ötünce dişi dövüyor çifleşirlermi

 443. kardeş ne olur cvp ver

  • Dostum sorunu tekrar sorar mısın çok yorum geliyor atlamış olabilirim. Bir daha sor sorunu elimden geldiğince yardım edeyim.

 444. Kuşum hep dışarı çıkmak istiyor bana alıştı evde tek sıkılır mı ? 😉

  • Tek bir oda içinde gezebilir. Sıkılırsa da kafesine döner. Ama tüm evi açık bırakmayın tehlike arzedebilir, boğulabilir ezilebilir.

 445. kedi kuş köpek
  13 Aralık 2014 - 20:57

  çiftleşme ile ilgili yazdığınız yazıyı okudum. kuşlarım birbirlerini seviyorlar, çok iyi anlaşıyorlar, birlikte oyun oynuyorlar, birbirlerinin peşinden koşuşturuyorlar, ayrı duramıyorlar ama aşıklar mı bilemiyorum. aşıklarsa çiftleşirler mi acaba

 446. kedi kuş köpek
  13 Aralık 2014 - 19:56

  bir dişi bir erkek kuşum var. çiftleşmeleri için ne yapmalıyım? Ve de erkek kuşum bir kaç gündür sürekli yemek yiyor. geceleri bile uykusundan kalkıp yiyor. yemek yemediği zaman da yiyormuş gibi, ağzında bir şey varmış onu çiğniyormuş gibi ağzını açıp kapıyor. neden böyle yapıyor anlamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Çiftleştirme olayı kolay değildir. Sevmezlerse birbirlerini çiftleşmezler. Onlara kalmış bir şey.

 447. ne olur cvp ver

 448. kusum eve yeni geldi ele gelmiyor bize ne kadar sure içerisinde alişabilir

 449. kuşum evime geleli 1 hafta oluyor daha cok kucuk konmayı bilmiyor ne yapmalıyım

 450. Selam hocam,
  Benim muhabbet kuşum 1 haftadır sıvı dışkı yapıyor şeffaf rengi. Bu hasta olduğunu ve ishal olmasının göstergesimidir? Kuşçuya sorduğumda ishal avisol denilen damla verdi faydalı mıdır işe yarar mı?. Yeme içmesinde sorun yok günlük suyu bitiyor yeminide değiştiriyorum. Ayrıca yediğim herşeyi ağzımdan yemek istiyor. Zararlı olur diye vermek istemesem acındırıcı ses çıkarıyo kıyamıyorum yediriyorum hele ekmeği çok seviyor. Çok yemesine rağmen kilo almıyor 1,5 yaşında tüysüz yavruydu aldım kanatlanınca çok uçup gezmeye alıştı kanatları güçlü çünkü evin her yerini dolaşır (çıkarmayınca kıyameti koparır) bu yüzden mi kilo alamıyordu. Bu yaptıklarım cici kuş osmanıma zararlı mı faydalı mı bilgim yok.Şu an sıvı dışkısı neden oluyor anlamadım.Ölsün istemiyorum birbimize alışmışken

  • Avisol damla ishaline yardımcı olur. Kilo meselesini dert etmeyin kilolu kuş çok da iyi bir şey değildir. Gayet güzel bir kuşunuz var gibi duruyor ilgilenmeye devam edin.

 451. merhaba kuşum 2 gündür ishal dışkısını yedigini gördüm ondan sonra ishal oldu sizce dıskıdan etkilenmiş olabılırmı patates yedirmeye calıstım yemedi ilac alıcam ölür dediler sizce kusum ölürmü 🙁
  kendisini kaloriferin üzerine koyuyorum sewıyo zararı varmıdır

 452. Hocam kuşum tüğ döküyor 2 3 haftadır kuyruğunda neredeyse hiç tüğ kalmadı ve tüğleri hafiften kararıyor gibi neden acaba?

 453. muhabbet kuşu yıkanırmı ?

 454. merhaba geçenlerde kuş aldım yavru daha 1 bucuk aylık kafesıne sokarken biraz korktu geniş bir kafes aldım rahat rahat dolansın diye lakin günler geçti kafeste durmak istemıyor evde 2 nokta belırledi sürekli orda uyuyor birde elime geliyordu çok samımı olmustuk sonra bir anda değişti hayvan ele gelmiyor isiriyor neden böyle acaba ?

  • Kafeste durmayı sevmeyen bir kuş bu. Dışarı da kalmak sadece yemek yemek için kafese girmek istiyor ve bir şeylerden korktu muhtemelen. Biraz zaman verin bakalım sakinleşecek mi

 455. hem erkeğin hemde dişinin linkini atım şimdiden saol

 456. kardeşim saol kusura bakma bi sorum daha olacak telefondan muhabbet kuşu sesi açıyorum dişi erkeği dövüyor neden olabilir bide erkeğin linkini atim bak istersen

 457. ne yapmalıyım ne olur cevap ver hayvan inciliyo

 458. dişi kuş erkek kuşu dövüyor şimdi kandını parçaladı ne yapabilirim?

 459. benim bir dişi kuşum var çok manyak 2 haftada 4 falan yumurtluyor ama cücük çıkmıyor yanına bir erkek aldım o zaman erkeği ısırdı parçaladı kanadını kullanamıyor ama bir yavru doğdu erkek şimdi çok kötü durumda DİŞİ HER EL UZATILDIĞINDA PARÇALIYOR NE YAPMALIYIM VE ERKEĞİ İACI NEDİR LÜTFEN YARDIM EDİN

 460. kardeş ne olr cevap ver erkek kuşum biraz dişiye göre küçük duruyo ama birbirlerine yem veriyolar bunlar çifleşirmi haaa bide evde serbest kaldığında geri yakalanmıyo

 461. Muhabbet kuşumun yanına eş aldık ancak yavru ona ramen ilk günden birbirlerinin azına kusuyorlar nasıl oluyor bu? dişi kuşum yetişkin ,erkeğe zarar vermez değilmi birbirleriyle iyi anlaşıyorlar . 🙂

 462. Hocam merhaba yetişkin bi dişi bi erkek kuşum var ben yemlerine nijer tohumu attım dişi kuşum yuvalığa girip girip çıkıyo ama erkek kuşumda pek bi hareket yok gibi bununla ilgili bişey yapmam gerekir mi kafesimde 3 tahta tünek 2 gaga taşı bi kum bi yuvalık var haftada bi vitamin takviyesi yapıyorum eksik yaptığım bişey mi var acaba B’ni bilgilendirirseniz sevinirim önceki sorumu cevaplandırmamıştınız gözden kaçtı belki bana cvp verirseniz sevinirim

 463. muhabbet kuşunun yumurtasını elimize alırsak bişey olurmu ? bana cvp verirmisiniz ? 😀

 464. meraba bi tane daha bişey sormak istiyorum..
  sizce kuşumu evin içinde sadece bir odada sık sık salmalımıyım onun özgürce uçması için ? bi de kafesi sizce ne boyutluğundA olsun büyük mü küçük mü 🙂

 465. Erkut GÖYMEN
  7 Aralık 2014 - 19:08

  Merhabalar, acil lutfen,
  Kusum 2 ~3 gungur kafasini oynatip bogazina birsey takilmis ta onu cikartmak istiyormus gibi yapiyor kusuyor gibi oluyor ve bazen de kusuyor neşesi de azaldi, kafa tuylerinin gorunumu de hasta gibi oldu, ,insallah net yazabilmisimdir derdimi,
  Lutfen yardimci olurmusunuz, internette arastirdiklarim canimi sıkti lutfen net birseyler soyleyin.

 466. bişi sormak istiyorum 2 aylık muhabet kuşum var kafesini acarken veya suyunu değiştirirken elimi ısırıyor acaba nabmalıyım bi yardımcı olurmusunzz 🙁

  • Kafesini, bölgesini koruyor. Normaldir en cana yakın kuslar bile yapabilir bunu. Bu isleri kuş kafes dışında iken yapmak en iyisi.

 467. Meraba ben de bi muhabbet kuşu aldım.daha evime geleli 1 hafta oldu.çok fazla ürkek ellerimden çok korkuyo parmağımda yada omzumda durmuyo bende avcumun içinde tutuyorum.Bazen salıyorum evin içinde kendisi uçuyo Kafesini açık bıraktığım süre 2 saat ise o bu 2 saatin 30 dk sı kafesten çıkıyo.ve hiç bana gelmiyo uçuyo ve avizeye konuyor size birkaç soru sormak istiyorum cevaplarmısınız?
  1-)daha çok yeni olduğu için mi korkuyodur zamanla korkusu gçer mi
  2)bana alışması ne kadar sürer
  3)sürekli tüylerini kabartarak titriyo neden acaba
  4)bana alışması için ne yapmalıyım

  şimdiden teşekkrlerr 🙂

  • Şu an yeni bir ortamda ama 1 hafta geçmiş. Artık hafiften ortama alısması ve titremeyi bırakması lazım. hasta olmadıgından emin olun. alısması icin güzel davran, güzel konus. Zamanla iliskiler gelisir ve sıcaklasır kusla insan arasında. Hayırlı olsun yeni dostun

 468. demin linkini attım olmadı sanırım buradan kopyalayıp baska sayfaadan bakabilrsn ..LİNK : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205284398338135&set=pb.1492601528.-2207520000.1417789289.&type=3&theater

 469. benm kuşum bu içinden titreşim gibi sesler çıkarıyor 🙂

 470. muhabbet kusumu annesinden ayırır ayırmaz yavtuyken aldım yaklasık 56 gün oldu ..gün boyu hemen hemen tek kelime sölüyorum hala bir konusma yok deişik deişk hiç duymadıgımz sesler çıkarıyor gün geçtkçe ama konusmuyor..sizce bir kusun konusabilmesi için ne kadar süre geçmesi lazım

  • O anlamadığınız sesler iyiye işaret olabilir. Sabırla devam. Ayrıca her kuş konuşmaz. Bunu da aklınızdan çıkarmayın

 471. Hocam lütfen cevap verirmisiniz

 472. Bisey daha sormak istiyorum bugun aldigimiz kus. Sulu kaka yapmisti geldiginde aldigimiz yeri aradik hav uc yedi ondandir gecer dedi simdide baktim afedersiniz poposuna kaka yapismis sallaniyo sizce hasta mi kus degistirelimmi yada bi tavsiyeniz var mi

  • Hafif ishali varsa ishal damlası verin hemen değiştirmeye gerek yok. Popoya dıskı yapısması da zaman zaman oluyor bir suya batırın poposunu ya da spreyle su sıkın temizlenir

 473. Merhaba bizim bitane erkek kusumuz vardi tuyleri cok dokuluyo vekasiniyordu vitamin aldik tuy dokumu bitmisti ama bugun bitane disi kus aldik. Yeni kus geldiginden beri surekli onceki kusumuz kasiniyor acaba yenikusu kabullenmedigi icinmi
  Birde yeni aldigimuz kus ne kadarlik bilmiyorum kuslar ciftlesmek icin kac aylik olmasi lazimtesekkur ederim cevabiniz icin simdiden

  • Eğer kavga etmiyorlarsa birbirleriyle sıkıntı yok. Biraz psikolojik etkilesim normal

 474. Tekrar Merhaba , Benim kuşum ben evden çıkınca Çok ötüyormuş ama ben gelince hiç ötmüyor benden mi korkuyor ? Ama ben kafesi elime sokunca falan elime geliyor neden acaba?

 475. merhabalar.. Biz kuşu mart 2014te aldık.. nerdeyse 8 ay oldu ve belki çok ilginç ama hiçbir şekilde bırakın konuşmayı ötmüyor bile… yazınızda demişsiniz sabahları gün ışığıyla öter falan…8 aydır hiç öyle birşey olmadı.. ve surekli yemek yiyor.. halada cok cok zayıf,yani sürekli konuşuyoruz ne korkuttuk ne onun sevmiceği irkilceği davranışlarda bulunduk..elimden yem yiyor elime geliyor..fakat hiçbirzaman ötmüyor.. şu 8 ayda 5 kere anca ötmüştür.. oda bir ötüyor 2 ay hiç çıt çıkarmıyor.. son zamanlarda böyle diş gıcırtısı gibi sesler cıkartmaya basladı.. konuşmaya çalışıyor gibi ama anlam veremedim..bütün forumlara girdim en az eve geldiğinde 1 2 hafta susarmıs sonra başlarmış ötmeye..buarada yavruyken aldık ve cinsiyeti erkek.. bilgi alabilirmiyim sizden neden olabilir. sonuçta muhabbet kuşu öter yani bu neden böyle 🙂

  • Mizacı bu şekilde demek ki. Durgun fıtratlı. 8 ayda değişmedi ise artık değişmez.

 476. Hocam merhaba bi çift kuşum vardı size resminide göndermiştim dediğiniz gibi erkek kuşum hastalanmış kuşları aldığım yere götürdüm oradaki arkadaş kuşlarımı alıp bana yeni bi çift verdi bu seferkiler daha büyük ve yavru verebileceğini söyledi kısa sürede yavru verebilmeleri için yapmam gerekenler nedir acaba yuvalığı falan hazır

 477. Merhaba, öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Sizden bir kaç konuda bilgi almak istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim.
  Tam 43 gün önce bir pazar günü açık bıraktığımız pencereden sarı renkli bir muhabbet kuşu ofisimize girdi. Kuşu pazartesi sabahı bulduk. Daha önce kuş beslemediğimiz için ofiste 3 kişi kuşu yakalamaya çalıştık. Bilgisizlikten kuşu yakalamak için çok kovaladık. Yakaladık ama çok korktu. Hemen bir kafes, yem, ballı kraker, vitamin, bit ilacı aldık. İlk günler elimizi havaya kaldırdığımızda bile çok korkuyordu. Şimdi alıştı sayılır. En azından yanına yaklaşınca kaçmıyor ama ellerimizden hala çekiniyor. Sorularım şöyle;
  1 – Kuşumuz sürekli kaşınıyor. 4 defa bit ilacı döktük ama hala kaşınıyor. Tüylerini gagasıyla sürekli kaşıyor. Kafasını kafesinin tellerine uzun uzun sürtüyor, boynunu, kanatlarının altını sürekli kaşıyor. Ne yapmalıyız ?
  2 – Kuş çok hareketli, çok uğraştık omuzumuza, elimize konmasada bürodakilerin adeta neşe kaynağı oldu. Kuş omuzumuza ve elimize zamanla konar mı ?
  3 – Kuşu büroda besliyoruz. Gündüzleri kalorifer çok iyi yanıyor. Ancak saat 18.30’dan sonra yanmıyor. Soğuk olmasın diye öğleden sonra pencerelerimizi açmıyoruzki gece kuş üşümesin. Kuş ne kadar soğuğa dayanabilir ?
  4 – Muhabbet kuşundan anlayanlar kuşun dişi, daha bir yaşını doldurmadığını söylediler. Biz kuşa çok alıştık onu büroda beslemeye devam etmek istiyoruz. Ancak pazar günleri büromuzun bulunduğu iş merkezi kapalı. Dolayısıyla cumartesi saat 18.00’den pazartesi 09.00’a kadar yalnız kalıyor. Bu kuş için problem olur mu ?

  5 – Haftada 4 – 5 gün suyuna vitamin koyuyoruz, ballı yem sürekli kafesinde var. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla bunları önermiyorsunuz. Vitamini haftada 2 güne düşürsek olur mu ? Petshoplarda hazır yerli malı yem alıyoruz uygunmudur ?

  • 1. İlaçlar bir yere kadar etkili. Kış çıkar çıkmaz bir yıkanması lazım. Havalar şu aralar soğuk yıkamayın. Bir de tüy düzeltme hareketini kaşınma ile karıştırmayın. Bizim saç düzeltmemiz gibi onlar da sürekli tüyleri ile uğraşır bu kaşınma değildir.
   2. Zamanla olabilir ama daha önce başka bir ortamda başka insanlar tanımış. Size mesafeli de olabilir.
   3. Çok soğuğa dayanamaz. Sıcak iklim hayvanıdır. Böyle devam ederse kışı çıkarması zor olabilir. En azından kış çıkana kadar biriniz eve alsanız iyi olur.
   4. Problem olmaz. Yemi suyu olsun ama mutlaka.
   5. Vitamini haftada bir, yemi de sarı darı denilen türden tohum tipi yem alabilirsiniz. Eğer kuş sağlıklı ise sıkıntı yok. Bir de, soğuk algınlığı damlası ve ishal damlası alın elinizin altında olsun.

 478. Merhaba bir şey daha soracağım, kuşum için muhabbet kuşu sesi açmam uygun mudur ? 3 gün önce aldım. Acil cevap verin yanlış bir şey yapıyor olabilir miyim ?

 479. selam benım bir çift muhabbet kuşum var.bu aralar çifleşmek için ugraşiyolar normal kafeslerinde.ben büyük i kafes yaptim 6 7 küşlük. çiftleşme döneminde kafes deyiştirirsem bi sıkıntı olurmu acaba? şimdiden teşekkürler.

  • Değişmeyin çiftleşme döneminde herhangi bir şey ortama alışana kadar icraat yapmazlar

 480. http://www.hizliresimyukle.com/image/P3x6 Kuşum bu Kaç aylık sizce ?

 481. Bugün bir muhabbet kuşu aldık hiç ses çıkarmıyor,hep uyuyor ve tuvaletini isal yapıyor normal mi ?

 482. merhaba benim bir çift kuşum vardı dişi kuşu değiştirdim şu an erkeğim yeni dişiyi dövüyoo napabilirim

 483. kardeş kuş çok güzel uçuyodu ceyranda kaldığınından dolayı oldu ne yapmalıyım ?

 484. Merhabalar. ben 2 ay önce bir kuş aldım. satıcı erkek dedi ama kuş dişiymiş aslında. şuan 3 aylık kadar. ama bana bir türlü alışmadı. çok ürkek. kafesin içinde elime geliyor ama dışarı çıktığı anda uçup yükseklere konuyor. bu kuşun hala bana alışma ihtimali var mı ? eğer yoksa ben bu kuşu geri versem aldığım yere bu durum kuşu çok etkiler mi ? birkaç gündür bunu düşünüyorum. kıyamıyorum ona. ama bir yandan da bana can yoldaşı olacak neşeli bir kuş istiyorum. ne yapmalıyım ?

  • Çok etkileneceğini sanmam. Kendisi gibi kuşlarla bir araya gelir belki canlanır. 2 aydır alışmadı ise bundan sonrası zor.

 485. merhabalar.. Biz kuşu mart 2014te aldık.. nerdeyse 8 ay oldu ve belki çok ilginç ama hiçbir şekilde bırakın konuşmayı ötmüyor bile… yazınızda demişsiniz sabahları gün ışığıyla öter falan…8 aydır hiç öyle birşey olmadı.. ve surekli yemek yiyor.. halada cok cok zayıf,yani sürekli konuşuyoruz ne korkuttuk ne onun sevmiceği irkilceği davranışlarda bulunduk..elimden yem yiyor elime geliyor..fakat hiçbirzaman ötmüyor.. şu 8 ayda 5 kere anca ötmüştür.. oda bir ötüyor 2 ay hiç çıt çıkarmıyor.. son zamanlarda böyle diş gıcırtısı gibi sesler cıkartmaya basladı.. konuşmaya çalışıyor gibi ama anlam veremedim..bütün forumlara girdim en az eve geldiğinde 1 2 hafta susarmıs sonra başlarmış ötmeye..buarada yavruyken aldık ve cinsiyeti erkek.. bilgi alabilirmiyim sizden neden olabilir. sonuçta muhabbet kuşu öter yani bu neden böyle 🙂

 486. Merhaba benim 2tane muhabbet kuşum var dişisi ilk defa bu ay yumurtladı 12 tane ikisini kırdılar 10 tanesi duruyo bugun sabah saatlerinde kuşlar aşırı ötmeye başladı kafese baktım erkek dişiyi dövüyo zor aldım kafesten hayvanı ama gagası zarar görmüş hayvan agzını açamıyo kafesleri ayırdım ama sabahtan beri dişi ne su içti nede yem yedi yüz felci geçirmiş gibi agzı yamulmuş ne yapmalıyım ölürse çok üzülürüm ailemizin bir parçası şuan kuluçka döneminde ve sabahtan beri oturmuyor yumurtaların üstüne bir senedir bizimle daha bir aylık ken gelmişti evimize açlıktan ölmesinden korkuyorum

  • Bu durumda dişiyi sürekli yakından gözlemlemeli. Psikolojik şok yaşıyordur şu anda. Eğer hala yem su almıyorsa/alamıyorsa, şırınga ile siz ağızdan beslemeye çalışın. Ama biraz zaman verin. Bir günde açlıktan ölmez kolay kolay. Yumurtaları kaybedebilirsiniz ama dişiyi kurtarırsanız büyük başarı olur. Resim atarsanız buradan ben bakarım.

 487. Merhaba , ben yeni muhabbet kuşu aldım (3 aylık Erkek)konuşturmak istiyorum konuşturmak için neler yapmalıyım biliyorsanız söylermisiniz. Bilgiler için çok teşeşkkür ederim.

  • Yazılarımı iyi okuyun. Sitede iki yazım kuşlarla ilgili. Dediklerimi yapar ve ilgiyi eksik etmezseniz konuşur.

  • Erkek gayet cins bir kuş gibi duruyor. Eğer sürekli kabarıyor ve halsiz duruyorsa hastadır. En yakın kuşçuya götürün ilgilenir.

 488. kafeste uçmaya çalışıyor bazen de yere atlıyor ama uçamıyor

 489. kardeş kuş ceyranda kaldığından beri uçamıyor evde uçması için deniyorum uçamıyor

  • Cereyandan ziyade o kuş uçmayı bilmiyor. Cereyan soğuk algınlığı ve halsizlik yapar. O halde zaten uçmayı denemez. O kuş uçmayı hiç öğrenememiş olmasın ?

 490. e işte onu soruyorum benden ben korkar o korkar napmalıyım ?

 491. Merhaba hayırlı günler hocam bnm bi sorum olucaktı bnm bi dişi bi erkek kuşum var bunları alalı yaklaşık iki ay oldu ama erkek kuşum bugün bilmediğim bi sebepten dolayı kabardı elimi kafese yaklaştırınca normale dönüyo ama çektiğimde tekrar kabarıyo endişelenmelimiyim bide kuşlarım çift olduğu için alıştırmadım kendime acaba bunları değiştirip yavru alabileceğim bi çift mi alsam teşekkürler

 492. daha önce soru sormustum omzuma gelip kulagımı yanagı mı ısırıyor die ..oyun oynuyor yani kızdırcak bişe yaptıgı mı sanmıorum kızsa omzuma gelmez..ama ses tonu bazen yüksek gelio ama yani omzuma gelince konusuyorum sesini yükseltiyor ve ucuyor ..

 493. kuşum 1 yaşında ceyranda kaldı uçamıyor 7 aydır felan ne yapmalıyz

  • Cereyan ile uçma alakası zor. Neden uçamıyor ? kanat mı çırpamıyor başka bir derdi mi var ?

 494. İyi akşamlar.öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim size. Benim bi kuşum var 3 aylık falan. Kanatlarını ve kanat altı tüylerini yoluyor kanatıyor.Bit var mı diye baktım ama yok vitamın aldım bit ilacı aldım bi etki etmedi. Ele gelme de hiç bir problemi yok ama kendini kanatıyor. Yardım ederseniz cok sevinirim.

 495. merhaba yine ben size bir sorum daha olacaktı kuşuma kıvırcık veriyorum bizr zararı olurmu ? sorumu çabuk cevaplarsanız sevinirim 😀

 496. ben kuşumdan korkuyorum ama bana alışmasını ve korkmamasını istiyorum ne yapmalıyım ?

 497. merhaba yaklaşık 2 ay kadar önce çocukları kıramadım ve bir tanıdığımdan muhabbet kuşu istedim. oda bana 2 yaşında dişi kuş verdi. kafesi sürekli açık kafasına göre takılıyor. ama inanılmaz derecede ısırma huyu var. kafese yem koyarken su koyarken temizlerken problem . kuşcuya götürdüm erkek kuş alalım dedik yanına koyulan 3 erkeğide gagaladı. habire tüylerini yoluyo düzgün yem yemiyor. kıvırcık yemez salatalık yemez elma yemez. salonda avizeye tünüyor. orada kalıyor. dün kafese sokamadım. sabah kalktığımda hala avizenin tepesindeydi. napıyım siz söyleyin

  • Aksi bir kuş o. Dişinin aksisi felaket olur. İnsanlarla işi olmaz. Gördüğüm kadarı ile erkeklerle de işi yok. Öyle kabul edeceksiniz onu artık ya da kuşçuya götürün başka kuş alın az para verip.

 498. geldiği yerde bir eşi olabilir onunla çiftleştişsede olmazmı

 499. merahabaa benim kuşum omzuma kendiliğinden geliyor..ama parmagı mı tünek gibi yapınca parmagıma gelmiyor …halbüki tünek gibi yerlere konunca ordan geliyor baska türlü koltukta yerde gelmiyor NEDEN böle ? birde omzuma gelince kulağımı ısırıyor yanaklarımı felan yani kızdrcak bişe yaptıgı mı düşünmüyorum kendiliğinden gelip kulaklarımı ısırmasının sebebi oynadıgı için mi yoksa kızdıgı için mi ?

 500. Merhaba hatırlarsanız size birçok soru sormuştum hatta kuşumu terasta oturken yakaladığımı belirtmiştim kafesini temizlerken bir baktım kuşum yumurtlamış ve hala karnı şiş bu çok aniden oldu inanamdım kafesinden ilk defa çıkmak istmedi ancak şuan napacağımı şaşırdım yumurtanın altına talaş olmadan bez gibi yumuşak şeyler koysam işe yararmı birde yuvalık yerine kutu koysam olurmu ? Dediğim gibi kuşum terasta yakaladığım için eşi yok yinede bunlar yavruya dönüşebilirmi ? lütfen sorumu hızlıca cevaplayın bu benim için çok önemli isterseniz resmini atabilirim .

  • Eş olmadan yavru olmaz. Tabiata aykırı. O yumurtalardan yavru çıkmayacaktır. Üreme için bir dişi bir erkek gerekir.

 501. selam benım 2 kuşum var dişi kuşum sol ayak tırmakları cok uzadı ve uzadıkça donuyor tırnakları acab kessem olurmu yardımcı olursanız sevinirim .teşekrler.?

 502. muhabbet kusum sürekli suratıma konmaya calısıyor bunu engellemek için ne yapabilirim

 503. Hayvan delisi
  24 Kasım 2014 - 19:17

  Sayın RosenCruz,
  Kuşumu daha 3 gün önce aldık ve tavsiyelerinizle bana çok çabuk alıştı. Çok teşekkürler. Ama ilk birkaç gün kuşu kafesten çıkarmayın demişsiniz.Kuşumu ortalama kaç gün sonra veya ne zaman çıkarabilirim?

 504. Merhaba

  Benim çok sevimli 2 kuşum var. 3 yıldır bakıyorum çok başka hayvanlar omzumdan inmez benimle sofrada yemek yer başkasıyla paylaşmazlar kapıdan cıkmama izin vermez hemen gelip omzuma konar çıkmayayım diye. 3 kez , 5 er çift yavruları oldu şimdi evde 17 kuşum var hepsine çok güzel bakıyorum hastalanınca veterinere götüyorum

  Benim sorum şu olacaktı

  Yeni yavrumuz yuvadan cıktı , cıkmasınada biri tökezleyerek yürüyor ve ayak parmaklarını yumruk misali kapatıyor sebebini bi türlü anlayamadım kırık yada bişey varmı diye bi kaç kez kontrol etsemde göremedim. bunun sebebi nedir acaba bana acil bilgi verirmisiniz lütfen. neden tek ayaklarını yumruk misali kapatıyor açmıyor acaba ? ne yapmam lazım ?

  • owwwww. harika ne güzel. 17 tane kuş. Hayal etmesi bile güzel. Siz kuşları gayet iyi tanıyor ve anlıyorsunuz. O ayak hareketi normal, benim kuşlarım da zaman zaman yaparlar öyle. Ama sürekli öyle yapıyorsa ayağında bir sıkıntı vardır. İsterseniz bir uzmana gösterin ama daha çok küçükmüş ya da biraz zamana bırakıp yakından gözlemleyin. Kuşlarınızı şöyle bir resimle gösterirseniz ailecek bakarız. Çok tebrikler.

 505. Biz kuşu alalı 5 gün oldu fakat ayağının üzerinde durmuyo devamlı yan yatıyo dikilemiyor. Annesinin altından yeni almışlar. Tam olarak ne zaman ayaklanır acaba.

  • Götürün verin geri yazıktır yaşayamaz ölür perişan olur ayağa kalksa bile bu kadar ufak yavru alınır mı ?

 506. Merhaba.Kizim esi olmadan bos yumirtluyor.ve sirtini optugumuz zaman yumurta düşürme pozisyonuna geliyor.ne yapmaliyiz?1haftada iki kere yumurtladi.tesekkurler

 507. merhaba benim 3 buçuk yaşında insan canlısı neşeli ve de akıllı bir dişi kuşum var. yaklaşık 6 ay önce annemin kuşuyla iyi anlaştığını farkedince onunla aynı kafese koyduk. diğeride suan 1 yaşında erkek. baştan çok iyi anlaşıyorlardı hatta başarısızda olsa çiftleşme deneyimleri oluyordu. dişi kuşumuz son 1 aya kadar yinede neşeli ilgili bir kuştu sonra kuşumun yumurtladığını farkettim ama yavruluğa değil kafeste yere ve kuşum yumurtayla hiç ilgilenmiyordu bu yumurtayı ben yavruluğa koydum çok geçmeden erkek kuş bu yumurtayı deldi dişide dışarı attı 🙁 4-5 gün sonra da kuşumuz salıkken kafesin üstünde bi anda yumurtladı ve yumurta yere düşüp kırıldı 🙁 ve şimdide dişi kuşum çok agresif erkekle sürekli kavga ediyor onu ya tünekten aşşa indiriyor ya da yavruluğa girmeye mecbur bırakıyor bize karşıda sinirli ne yapmalıyım biraz uzun oldu kusura bakmayın 🙂

  • Çiftler arasında anlaşmazlıklar oluyor. Zamana bırakın düzelmezler ise ayırın.

 508. bay cruze benim kuşu yeni aldım elime alıştı sanrısam geliyor elime parmağıma. ama birkere dışarı çıkardım uçtu duvara falan çarptı ama hafif bi sıkıntı olurmu

 509. Benim 2 kuşun vardı biri öldü öbürü bayağı durgunlaştı ve benden korkuyorlar ne yapabilirim ? Bu arada ölen disiydi yasayan erkek

  • Eşi ölünce durgunlaşması normal. Hastalıkları olmadığından emin olmalısın.

 510. Teşekkür ederim efendm 🙂 Bu site bana yardımcı oluyor bu sayede 9 yıl yasadı kusum 🙂 Bu sayfadan çok memnunuz 🙂

 511. Yani napmalıyım kuşumun isteği nedir ?

 512. Merhaba hatırlarsanız size kuşum ısırıyor eş alayımmı gibi sorular sormuştum bunları cevapladığınız için teşekkürler , ancak bir sorum var kuşum çok tuhaf davranmaya başladı normalde elimi çok fena ısırırdı ancak arada bir elimize konuyor poposunu havaya kaldırıyor kafasını eyiyor ve sevmek istediğimizde izin veriyor çok şaşırdım doğrusu bazende eski haline dönüp uçuyor ve fena ısırıyor (cinsiyet :dişi)

  • Dişilerin sağı solu belli olmaz ama belli ki oyuncu bir kuş. Siz mesafenizi koruyarak ilgilenin onunla. İlgi ve muhtemelen eş istiyor o.

 513. merhaba iyi günler öncelikle çok yardımcı oldu fakat benim bir sorum olacak ben kuşumu yavruyken aldım 5/6 ay oldu bize alıştı hemde çok fakat tırnaklarımızı görünce değişik sesler çıkarıyor gagasıyla vuruyor ve ağzından yem çıkarıyor biz göstermemeye çalışıyoruz .Ve son 3 gündür durgunlaştı vitamin alacağım önerirmisiniz? ve anneannemgilde 2 tane kuzenimde 2 tane ve bizde de 1 tane var adı maviş birşey olursa nasıl dayanacağım bilmiyorum :(. İlk kez ballı yem verdim siz önermiyorsunuz çıkarayım mı? acaba veterinere mi götürsem ? yardımcı olurmusunuz?

  • Sizin kuşunuz kızışmış eş istiyor. Bu nedenle ağzından yemler geliyor ve parmaklarınızı öper gibi hareketler yapıyor. Güzel bir eş alın isterseniz.

 514. Ya benim kuşum dokuz yaşında çok olgun değil uçamıyor yavru gibi küçücük ama konuşmuyor erkek olduğunu söylediler bana ama hiç konuşmuyor uğraştım olmadı ne önerirsiniz? Dokuz yıldır alıştıramadık eşimle uğraşıyoruz fakat konuşmaya niyeti yok gibi
  -Şimdiden teşekkürler
  -Yasemin 🙂

  • Dokuz yaşına kadar kuş besleyebilmek büyük başarı. Sizi ve eşinizi tebrik ederim. Artık kuşunuz uzun seneler yaşamış bu şekilde.. Sağlıklı olsun yeter, bunları düşünmeyin. Sağlıklı olması çok iyi. Varsın konuşmasın. İnsanların emeklilik yaşlarına gelmiş kuşunuz. Rahat ettirin iyi bakın

 515. süreklı kusumun goz altları sisiyor ne yapmalıyım

 516. Meraba sitenizi bir arkadsım önerdi gayet ünlüsünüz Bravo kuşlar hakkında çok yeteneklisiniz 🙂 Bu arada ben size bir soru soracağım ben bu akşam bir kuş alacam bir kuş kendini nasıl belli eder mesela hırçın mı sakin mi nasıl belli eder lütfenn acil Bu akşam gitmem gerek hemen acil cevap alabilir miyim??

 517. merhaba benm kuşumu alalı 26 gün oldu.kafesinin üstünde kacıyor bazende gagalıor ama tablonun üstünde yani tünek gibi yerlerde elime hemen geliyor omzuma da gelior yanaklarımı öpüyor saçlarımla oynuyor..Ama kendiliğinden bize gelmiyor kafesnde gagalamaya calısıo ısırıyor ..yemini kafesine koyarken bile üst tarafta gagalamaya çalısıo.. yani omzuma gelip beni öpüp saclarımla oynuyorsa neden beni gagalamaya çalısıyor ?? ne yapmalayım kendiliğinden nasıl gelebilir ..

  • Kızdıracak bir şeyler yapıyorsunuz onu. Normalde cana yakın belli ki. Zamanla daha iyi alışırsınız birbirinize.

 518. Hocam kuşum ishal oldu ve tüğ döküyor özellikle kuyruk kısmında tüğ kalmadı neredeyse tüğ dokmesi 2 haftadır var ishal olalı 3 4 gün oldu ne yapmam lazım?

 519. şey benim kuşumun uzun kuyrukları kırıldı annem diyor ki kuş ölür ölür mü acaba

 520. Abi benim kuşun gagasının üst ucunun önünde bir dikdörtgen bir gaga parçası vardı orası koptu kanadı bir şey olurmu acaba

 521. Merhaba benim 4 tane kuşum var yani iki çiftler iki çift de birbirini çok seviyor eşlerini de çok seviyorlar ama banyo yaptırmaktan korkuyordum ama onlar banyoyu çok beğendiler büyük bir leğende yaptırdım çok zevk aldılar hatta hep istiyorlar sanırım ne zaman su görseler içine girmeye çalısıyorlar gecen hafta baslamıstım banyo yaptırmaya haftada iki kere oldular çok beğeniyorlar hastalık sıkıntıları da olmadı Ne yapayım banyoyu ne sıklıkta yaptırayım yardımcı olur musunuz?

  • Seviyorlarsa ne güzel 🙂 Eğer ev sıcaksa, üşütme dertleri yoksa istedikleri zaman oynasınlar. Yoksa 3 ayda bir bile yeter zira bunlar çok narin. Üşütünce ölebiliyorlar.

 522. Merhaba ben kanat kesme işini anlamadım benim kuşum da cama doğru uçuyor kafesi tırmalıyor ama kanat kesmeyi bilmiyorum kanatlarını nasıl kesebilirim?

  • Kesme. Kendiniz yapmayın. Veterinere götürün ya da işi bilen kuşçulara. Sakın evde kendiniz tırnağını bile kesmeyin.

 523. çok güzel açıklamışsın çok yardımın dokundu ben sana bi soru sormak istiyorum kuşum ateş mavi aynası var aynasına bakıp garip garip sesler çıkarıyor neden böyle ses çıkartıyor acaba hemen cevap verirseniz sevinirim 🙂 🙂

 524. Yaklaşik bir hafta önce kuş aldim ama kafesi kiskaniyolar cok kavka ediyolar biri yaralandi napmam gerekiyo bde benden cok korkuyolar napabilieim yardmci olurmusunuz

  • Kuşlar anlaşamıyorsa birini göndermeli ya da değiştirmeli. Öldürürler mazallah birbirlerini.

 525. Gizem Baygün
  14 Kasım 2014 - 12:27

  Sayın RosenCruz,
  satıcının ifadesiyle ve sizin de daha önce öyle göründüğü yorumunuza göre 3 aylık olan muhabbet kuşuma daha büyük bir kafes aldım. sadece 2 haftadır bizimle. kafese yaklaştırdığım zaman dahi elimden uzağa kaçıyor ve sürekli sanki çıkmak istermiş gibi kafes tellerini ısırıyor. 2 defa kafesten alıp odada bıraktım ancak hemen uçup perdenin üst taraflarına tutunuyor.sonrasında yakalayıp kafesine koymak da ciddi bir sorun.. bazı yerlerde ele çabuk alışması için kanadının kesilmesi gibi yorumlar okudum.biraz canice de geldi açıkçası.benim kuşum gayet güzel uçuyor ..ele alıştırmam ve bıraktığımda tekrar kafesine dönmesini sağlamak için ne yapmalıyım? ele aşılmadan dışarı bırakmamalıyım?
  Tekrar teşekkür eder,iyi günler dilerim.
  Gizem

  • Maalesef insana uzak bir kuş. Bir eş alın ve ötüşlerini dinleyin ya da kanat kesme işini yapın. Başka çare yok gibi.

 526. Bir sorum daha olacak onu yazmayı unuttum kuşum yemligin icine giriyor ve farklı sesler çıkarıyor bu neden olabilir

 527. Günaydın. Benim kuşum 3 4 gunden beri tuylerini döküyor ya da yoluyor anlamiyorum ne yapmalıyım

  • Bir temizleyin. Parazit spreyi sıkın, parazitlenmiş olabilir. Yıkayacaksanız çok dikkatli, üşütmeden.

 528. vural yıldız
  14 Kasım 2014 - 05:55

  Merhabalar sitenizi çok beğendim her soruya cevap vermeye çalışmışsınız bu gerçekten güzel bir şey benim de size bir sorum olacak
  muhabbet kuşum yaklaşık 4 aylık ben aldığımda kuşçu bana 2 aylık en fazla üç demişti beyaz kanatlar mavi gövde ilk zamanlarda gerçekten çok ürkek bir kuştu bir ay kadar çok fazla muhabbet kuramadım şimdilerde ise kafesin içindeyken elime alıyorum avucuma çıkıp yem bile yediği oluyor ama dışarı saldığım zaman asla bana gelmiyor bir tane saka kuşum var onun kafesin e gidip onu kızdırıyor onunla kavga ediyor çok yakınına yaklaşabiliyorum ama benden kaçıyor elime omzuma gelmiyor ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz acaba kuşum bahsettiğiniz gibi dost canlısı değil mi birde son zamanlarda kafeste elime geldiğinde parmaklarımı gagalıyor kavga eder gibi ve asla elma üzüm gibi meyveleri yemiyor çok teşekkür ederim şimdiden

  • Damak tatları farklı olabilir. Hepsi herşeyi yemezler. Öte yandan, kuşunuz bu kadar zaman zarfında alışmadıysa, siz yine de ilgi ile devam edin. Hala elinize alışmazsa, belki bu açıdan soğukkanlı bir kuştur diyebiliriz.

 529. Benim muhabbet kuşum gagasını duvara çarptı ve ufak bir yeri çatlamış ve kanıyor şimdilik ama durgun ne yapmalıyım???????????

  • Bir veteriner görmeli. Belki bir şey çıkmaz, ama kanama devam ederse de ölebilir.

 530. Sorumu cevapladığın için teşekkürler peki kuşum bana nasıl alışacak onunla sık sık konuşuyorum , onu yalnız bırakmam sizce dahamı iyi olur ? Bilgisayadan kuş videosu açınca hemen bilgisayarın önüne konup ötüyor yanına bir eş alsam mutlu olurmuki bildiğiniz yöntemleri benimle paylaşırsanız sevinirim.

  • Eş alırsan mutlu olur ama eşi ile ilgilenir daha çok. Sizle daha az ilgilenirler. İleride aile olurlarsa da güzel güzel uçar eve neşe katarlar yavruları ile.

 531. Merhabalar öncelikle çok sorumlusunuz hemen yanıtlıyorsunuz tesekkür ederiz benim bi sorum olacak ben bir kuş almak istiyorum ama hareketli mi hareketsiz mi almalıyım yani kıpır kıpır mı olmalı yoksa fazla oynak olmayan bir kuş mu tercih etmeliyim yardımlarınızı bekliyorum efendim.

  • Kıpır kıpır olsun neşe katsın eve elbetteki 🙂 Öbür türlü kendine de size de tat katmaz. Rica ederim.

 532. Merhaba 2 adet yavru muhabbrt kusu aldim ancak ikiside erkek cikti birbirlerine kusuyorlar kasiyorlr ama bi biri bi digeri birbirine atmalamaya çalışıyor kizistiklari için ben bunların yanina 1 adet dişi kuş aldim bu sefer n3 zaman dışarı salsam birbirileriyle kavga ediyorlar gercekten sert bir tavır takiniyorlar şimdi kuslari ayırmak zorunda kldim sizce yaptigim normal mi yoksa nasil birsey yapmami tavsiye edersiniz simdiden teşekkür ederim..

  • aaaaa çok felaket korkmuş o. bir süre siz ona fazla yaklaşmayın. yemini suyunu bırakın gitsin. kendi halinde kalsın belki kendine gelir birazcık acaip korkmuş.

 533. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, bir sorum olacak kuşumu 3-4 gün önce terasta otururken şans eseri kafama kondu bende eve aldım su ve yem ile besledim şu anda kuş çok sağlıklı görünüyor ancak kafesinden nefret ediyor sık sık salıyorum napmam gerek? Bir soru daha soracaktım kuşum bizden nefret ediyor ısırıyor halbusiki ona çok iyi davranıyorum bana nasıl alışacak , şimdiden çok teşekkürler

  • Yeni bir evde yeni bir ortamda yeni insanlar ile tanışıyor. İlk etapta böyle olması normal. ESki ailesini özlüyor da olabilir. Çevrenize sorun soruşturun mahallede kuş kaybedenlere bakın ve sahibini bulun isterseniz. Muhtemelen alışması zor olabilir size. Yoksa da siz bakın ama tam olarak adapte olması zor olabilir size.

 534. Ben kuş almayı düşünüyorum sizce yemi kaliteli mi olmalı? Ucuz mu olmalı? Kafesin boyutu nasıl olmalı kısaca bilgiler verebilir misiniz?

 535. Kuşum yaklaşık 4 aylık.Ceresi turuncu-kahverengi bir renk almaya başladı.Normal mi acaba?Yorumlarda varsa bile pek bakamadım kusura bakmayın lise son sınıfım da.

 536. önceki cevabınız için teşekkür ederim. size bir sorum daha olacak. kuşum yavru ve insanlara alışık parmağıma gelebiliyordu. suluğunu değiştirirken benden korktu. şimdi ne zaman beni görse kafesin dibine saklanmaya çalışıyor. bu bir sorun yaratabilir mi ve bana tekrar alışabilir mi? saklanmaya çalışırken fotoğrafı: file:///C:/Users/Pc/Desktop/20141109_132326.jpg

 537. muhabbet kuşumu alalı 4 gün oldu ve sürekli esner gibi ağzını açıp kapatıyor. bunu eve yeni geldiği için mi yapıyor yoksa bir hastalık belirtisi mi?

 538. Merhaba size daha önce birkaç kez soru sormustum gerçekten yardımınız dokundu kuşuma bir eş almıstım aldıgım esiyle bayagı bir kaynastılar ama çiftleşmeye vakitleri olmadan Aldıgım es öldü Çok üzüldüm üç gün once öldü Kuşum çok mutsuz surekli çığlık atıyo adı REVİLİ Revili diye sesleniyoruz birden kanatlarını çarpıstırıyor Çok mutsuz depresyonda sanırım napmam gerek soyler msniz onu da yitirirsem mahvolurum 🙁 🙁

  • İlgilenin suyuna yemine dikkat edin. Çok zor bir durum ne söylesem boş. İnşallah atlatır

 539. Kusumu yeni aldim yaklasik 2 hafta oldu benden usaktayken iyi ama hala bana alisamadi erkek oldugunu soyledi kuscu bugun yanima aldim kafesi bana alismasi icin ama tuylerini kabartiyor ve uyuyor bu normal mi kendimi kotu hissediyorum ve kucuk bir kus oldugunu soyledi kafesine daha simdiden yikanmasi icin su koymalimiyim kafesini acmam lazim mi ucmasi icin yoksa once bana mi alisdin kafesteyken birde ev genelde soguk ama cereyanda degil soguk ona zarar verir mi endiseleniyorum

  • Sürekli kabarık ve uyuyorsa hasta olabilir. Soğuk evde üşür ondan kabarıyordur. Suya gerek yok kışın yıkanmaz hasta olur.

 540. benim kuşum bana alışmıştı ama ona oyuncak aldım kortu takerken daha yanıma omzuma falan gelmedi kafesten dışarı hiç çıkmıyor onu tekrar nasıl alıştırabilirim

 541. kıvırcıkgiller
  6 Kasım 2014 - 18:32

  Merhaba ben 2 gün önce bir muhabbet kuşu aldım yaklasık 3 aylık. Bugun fark ettim kuyruğu titriyor ve arada bir tüyleri kabariyor ve sessiz bir ortam olduğunda hemen uyumaya çalışıyor bazen de kafasını geriye atıp tüylerine gömüyor. sizce yavru olduğu için mi böyledir yoksa hata mıdır? lütfen yardımcı olun :/

 542. Cevap verir misiniz 🙁

 543. Merhaba annengildeki ciftler yawruladi we kusu aldim 1 aylik kesin ama fazlasi war mi bilmiorm anne yumurtladigi icin tekrar kusu aldim ama erken mi bilmiorum tek basina yem yiyiyebiliyormu onuda bilmiyorum korkuyorum alisma süresi girdi simdi bide bekleyim derken ölürse açlıktan bana bi çözüm lütfen 🙁 🙁 🙁

 544. Merhaba biz bulunduğumuz bölgede bir eve taşınacağız kuş bu eve alısmıstı.Yeni eve alışması zor olurmu….

 545. Merhaba. Kuşum 4-5 yaşlarında. Genelde hareketli ve neşelidir. İlgi ya da kafesten çıkmak istediğinde sürekli çığlık atıyo. Ama bugün biraz sakin keyfi yok gibi. Dışkısı biraz koyu yeşile dönmüş gibi gördüm. Uçarken de zorlandı biraz hatta bi ara konamadı düştü sonra düzeldi gibi. İlgi de istemiyo sanki çığlık falan atmadı hiç arada hapşurması var. Üşüttü mü acaba? Veterinerde çok korkuyo götürmek istemiyorum pek napmalıyım?

 546. merhaba evimize bi kuş aldık ve kuş durmadan bi ayağını karnına çekip tek ayak üstünde duruyodu babamda tırnağı uzadı die tırnağını keserken ayağını kanattı şimdi ne yapmam lazım bana yardımcı olun lütfen

  • Kuşların hep yaptığı harekettir o. Tek ayak karına çeker dinlenirler.
   Tırnağını, kanadını, orasını burasını bilmeden etmeden kesmeyin. Kanama durmazsa ölebilir. Bunların canı narindir.

 547. Buda kafesinin üzerindeykenki resmi 🙂
  http://hizliresim.com/kYyB3q

 548. http://hizliresim.com/3RnPy5 kusumu resmi ama fotoraftan fazla anlamayabilirsiniz ama yakından bakinca biraz mor gibi eskisineen daha açik

 549. Merhaba size daha öncede bir cok soru sormuştum…yine bir sorum olacak.Kuşuma bir gün bakıyorum bizden korkmuyo birgün bakıyorum kuş yanına yaklaşınca titriyo ve kaçıyor.Baktım baktım ama kuşu korkutaca k bir şey göremedim…..acaba neden böyle???ve diger sorum.Kusu aldıgımız yer kuşun erkoldugunu soledi ilk geldiginde. ceresi masmaviydi ama sonra biraz morlasir gibi oldu kusum erkekmi disimi anlayamadi m bakarmisiniz?? hama bunu tabletten yazdığım için fotorafını atamıyorum ama isterseniz sonra atabilirim

  • Kuşun uykusu vardır, uyuklama halindedir, belki başka bir şeyden korkmuştur o an. O anlarda da yaklaşmamak lazım. Zamanla o anları zaten anlarsınız. Kabarıktır, uykuludur, uykusu vardır, üşümüştür vs. Fotoğraflarını sonra gönderin bakalım.

 550. Gizem Baygün
  2 Kasım 2014 - 10:15

  Sevgili rosencruz ,cevabınız için teşekkür ediyorum.Bir miktar yem yemiş sanırım. Resimleri aşağıda, cinsiyeti ve yaşı konusunda yorumunuz olursa sevinirim..
  http://i.hizliresim.com/Lo55bz.jpg
  http://hizliresim.com/rdzzOz , http://hizliresim.com/Lo55bz

  • O gaga üstündeki burun bölgesi şimdi erkek gibi duruyor ama ileride daha fazla koyulaşmazsa dişi olabilir. Şu an bence erkek gibi. Ayrıca yaşı 3 aydan küçük diye düşünmekteyim.

 551. merhabalar, kuşumun kuyruğundaki uzun tüyler dökülüyo. bu normal mı endişeleniyorum.

  • Kırılma gibi ise normal değildir ancak dökülme ise normal. Kırılma ise fazla uzamış ya da bir yerlere takılmuş olabilir. Yenisi çıkıyorsa endişe yok

 552. Benim kuşum 7 aylık ona aşırı sevgi gösterdiğim zaman şımarıyor ve mamasını ağzına alıp yere atıyor bunun için ne yapmalıyım herşeyini düzenli yapıyorum.

  • Bırakın biraz da şımarsın. Mamayı ağızdan atmak genel de kızıştığı içindir. Şımardığından değiş yani. Eş istiyor kuşunuz

 553. Gizem Baygün
  1 Kasım 2014 - 08:18

  Sayın Rosencruz,
  herşeyden önce sitenizde verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim sizin değerli yardımınıza ihtiyacım var; dün bir muhabbet kuşu satın aldık, satıcı kuşun 2-2,5 aylık olduğunu söyledi ama bunu nasıl teyid edebilirim bir fikrim yok.Erkek mi dişi mi onu dahi çözemedik. Akşam eve geldiğimizden itibaren hiç sesi çıkmadı,neredeyse hareket dahi etmedi.Ancak sabah erken saatte aralıklı ötmeye başladı.Yanlız neredeyse 12 saattir ne su içti ne yemini yedi. Kafesi keşfetmek için de bir çaba göstermiyor. Aç kalması içime dert oldu. Bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. size fotoraflarını göndermek istedim ama burda nasıl yapacağımı bulamadım…
  en derin saygılarımla.

  • Dert etmeyin. Yeni ortamında kuşlar uzun süre durgun kalırlar. Alışamamıştır daha. Bir sürü kuştan, türdeşlerinden ve belki ailesinden ayrıldı. Bu nedenle ilk etapta durgun olması ve yeme suya dokunmaması normaldir. Yaşını tam teyit etmek imkansızdır kuşlarda. Kuşçuya güvenmekten başka çare yok.

   Resim için hizliresim, imgur gibi sitelere resim yükleyip buraya linkini atarsanız bakarız resimlerine. Rica ederim. İyi günler.

 554. mavi bir muhabbet kuşum var daha 1 aylık olması lazım 1 tane olduğu için çok büyük bir kafes almadım ama suluğu salıncağı gaga taşı falan tam ne lazım başka? ve konuşması ne akdar zaman alır ben öğretmelimiyim?

  • Siz öğreteceksiniz konuşmayı. Yem ve su tamam ise gerisi teferruat. Kolay gelsin.

 555. MERHABA ANLAMADIĞIM BI ŞEKİLDE MUHABBET KUŞUM ÇOK HALSİZ DURUMDA KAFESİNDE YÜRÜYEMİYOR BİLE YERDE SÜRÜNÜYOR..ELİME ALDIĞIMDA TİTREDİĞİNİ HİSSEDİYORUM ÖLMESİNDEN ÇOK KORKUYORUM NE YAPMAM LAZIM

 556. 1hafta önce 1,5 aylık bir kuş aldım, kuşu satın aldığım yer, kuşun bana alışması ve omuzlarıma konması için kanatlarını kesmem gerektiğini söyledi. ben de kıyamadım kanatlarını kesmeye. bana alışması için ne yapmalıyım

 557. kedi kuş köpek
  29 Ekim 2014 - 12:57

  daha önce de söylediğim gibi evde 2 kuşum var, kedi alırsam kuşlarıma zarar verir mi ne dersiniz ??

  • Verir. bir gün üç gün beş gün vermese de sonunda verir. yazık olur.

 558. merhaba dün muhabbet kuşu aldım alırken bişeyi yoktu akşam üzeri sürekli kakasını yapmaya başladı bu sabah kalktığımda poposunda pislik birikmiş neden olabilir?

  • Az temizleyin poposunu normal bu tarz şeyler sprey sıkabilirsiniz su. Düşer pislik. Bunlar dışkılamayı sürekli yapar insan gibi günde bir değil.

 559. Merhabalar benim bir muhabbet kuşum var. Benim kuşum da yem kusuyordu yorumlarda verdiğiniz önerilere dayanarak bir eş aldım. Fakat çiftleşmiyorlar. Hatta birbirlerinden nefret ediyorlar gibi. Kanatlarını çarpıştırıyorlar. Nedeni ne olabilir? Ben ikisi de erkekse diye düşündüm öyle bir şey olabilir mi?

  • İkisi de erkek olabilir ya da kimyaları tutmamış olabilir. Aynı kafeste iki kuş olunca illa çiftleşecekler diye bir kural yok. Sevmeleri lazım birbirlerini.

 560. merhaba
  ben 3gün önce 1,5 aylık bir muhabbet kuşu aldım. kuşla iletişim kurmaya çalışırken kanatlarını açıp gerilip tekrar kapatıyor ve kendisini kaşımaya başlıyor. bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. kendime nasıl alıştırabilirim.

  • Sorun yok daha yeni ortamda. Az alışsın bakalım. Bunlar normal hareketler.

 561. merhaba ben bi erkek kuş aldım kuşa 2 aylık diyor ama kuş kocaman çok hoşuma gitti diye aldım ama kafamda soru işaretleri kalmasın diye size bi sormak istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim resim http://www.hizliresimyukle.com/image/PTNt http://www.hizliresimyukle.com/image/PTND

 562. Kardeşim yüzünden kuşumun kanadının biri zedelendi. Uçamıyor kafeste durmak istemiyor sürekli yanımda gezdiriyorum fakat her zaman da bu şekilde yanımda gezdirme olanağım olmuyor. Kafeste durmasını sağlamam için bir yöntem söyler misiniz? 🙁

  • Öyle bir yöntem ben bilmiyorum. Ancak bir eş olabilir ama o zamanda sizinle ilgilenmez. Yazık olmuş. Evdeki çocuklara vs dikkat edelim kuşlarla ilgili sürekli söylüyorum.

 563. merhaba dün annem yanlışlıkla muhabbet kuşum uçarken kapının arasına sıkıştırdı.kuşum başta yerde düştü çırpınmaya başladı.hemen elime aldım ve bir süre çırpınmasın diye ona baska yapmadan ellerimin arasında tuttum. sakinleşince bıraktım ve uçabiliyordu .ve sonra hemen veterinere götürdüm. boynunun incildiğini söyledi. ağrısını kesecek bir ilaç verdi.fakat bu sabah kuşum kafesinin içinde hareket ediyor .kafesinin üstü örtülü bir şekilde sessiz bir odada uyur ve uykusu alınca öterek bizide kaldırır normalde.sabah hareketlendiğini görünce uyandığı için örtünün kenarından bakmak istedim lakin kızgın bir şekilde bana ötüyor ona bakmamı istemiyor.ve ilacını sabah tekrar içirmem gerek.şu anda acı çekiyor mu anlıyamıyorum.

  • Büyük travma yaşamış bunlar normal. Evdeki yaşlı ve cocuklara dikakt edin. Gerekirse kuşu çıkarmayın onlara haber vermeden. Siz ilacı zorla da olsa içirin ve bir süre rahat bırakın hayvanı ilaç verme dışında. Artık sizlerle dost olmak kendi tercihi. Ölümden döndü. İnşallah iyileşir.

 564. Yeni Bi tane kuş aldım fakat bişey olmasını istemiyorum çok seviyorum kuşları hiç kıyamıyorum sürekli onunla durmak istiyorum fakat sıkmaktan korkuyorum daha önce Bi kuşum vardı yıllarca durdu ve her şeyi konuşuyordu kedi yemeden önce şimdi bakmaya korkuyorum bişey olurda ölür diye uzun ömürlü olması için elimden geleni yapmak istiyorum şuanlık hiç sesi yok öylece duruyo üstüne gitmiyorum gagasını kafesin üstüne takıyo oyle olduğunda Bi sorun olurmu birde evde sigara içiliyo rahatsız olabilir mi mavişimi rahatlatmak için ne yapmalıyım Bi yazıda okumuştum kafes göğüs hizasında olmalı yazmışlar doğrumu acaba?

  • Daha ortama yeni geldiyse sıkıntı yok. İlk günlerde durgun olması normal fazla üstüne varmadan sevmeye çalış. Kafes kafa hizasında iyidir.

 565. Muhabbet kuşumu şanslıyı alalı 1.5 yıldır olduu ve şuan hasta galiba..Birkaç gündür yem yemesi azaldı eskiden sürekli konuşup bağırırdı şimdi onlarda biraz azaldı şimdi de tek ayakla değilde iki ayağıyla beraber kabarıp başını arkaya koyup uyuyor ve bazen titriyor..yiğenim geldiğimde hemen kuşun yanına gidip kuşla oynamak isterdi ama ben mümküm oldugunca izin vermiyordum çünkü kuşu boğamasından korkuyordm o zamanlarda kuş strese girmişti veterinere götürüp kısa günde eski haline dönmüştü dünde ben evde yokken yiğenim gene kafesin sulugunu düşürmüş bişeyler etmiş bugunde bu halde işte acaba gene strese mi girdi yoksa soğuk algınlığı mı geçiriyor anlayamadım??? şimdi odama götürdüm kafesin yarısı açık bi şekilde örttüm ne yapmam lazım acilll lütfen bu hali hiç hoşuma gitmiyorr

  • Gene veteriner yolları gözükmüş. Baya hasta o kuş. Varsa çevrenizde veteriner derhal götürün.

 566. Benim kuşum kabardı ihsal oldu ve bonyo yaptırdıktan hemen sonra güneşin önüne tuttum diģer gün kalktiğımda ölmüştü neden acaba? 🙁

  • İshal ve soğuk almış kuşa banyo yaptırdığın için ölmüş. Bir daha kuş alma sen günaha girme.

 567. Abi benim kuş su içmiyor konuşunca bağırıyor yanına bir kız alıyımmı onu merak adiyorum,
  hiç su içerken görmüyoruz su içmezse ölürmü ?

  • Ölür. Tatlı su verin yani şişe ya da damacana suyu verin suluğa. Az da olsa içmesi lazım.

 568. Merhaba birkac sorum olacakti size. Kusum kac aylik tam olarak bilemiyorum ama gozleri simsiyahti 1 hafta once goz cevresinde hafif beyaza yakin cizgiler olustugunu fark ettim. Bir iki gundur de yem kusuyor arada tane tane. Cok hareketli keyifli bir kus. Hasta olabilir mi yoksa normal bir sey mi bu? Bir de bir sey daha soracagim. Onunla surekli konusuyoruz ilgileniyoruz alisti da bize. Kac aylik oldugunu bilmedigim icin gozlerinden bahsettim. Konusur mu? En erken kac aylikken konusur acaba?

  • Kusunuz erkek ve kızışmış gibi duruyor. fena halde eş istiyor. yem kusması bu nedenle ve normal. böyle azgınlaştığına göre çok küçük değildir sanırım. artık erkek olmuş 🙂

 569. bahtsızkedi
  17 Ekim 2014 - 17:37

  Hocam merhaba,muhabbet kuşu almak istiyorum: Hatay/İskenderunda yaşıyorum. Kışın oda sıcaklığımız en düşük 14,en fazla 19 derece oluyor. Kömür sobası ile ısınıyoruz. Muhabbet kuşu için uygun bir ortam mıdır?

  Diğer sorum ise şu : benim toza karşı alerjim var. Kuşlara karşı (tüy) var mı bilmiyorum,eğer muhabbet kuşu alırsam sorun yaşar mıyım? Hem hayvana hem de kendime eziyet etmek istemiyorum çünkü. 🙂

  Son soruma gelecek olursak ; ortalama kaç liralık bir masraf olur? Orta boydan biraz daha küçük kafes alıp,günde bir saat uçmasını sağlayarak hayvanı “küçücük kafese mahkum etmek”ten kurtarır mıyım sizce?

  Bana zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim! 🙂

  • İlk etapta kuşa ve kafese vereceğin para dışında aylık 5 tl tutmaz yemi. kafesi geniş al rahat etsin hayvan. bir de sobaya dikkat etmeli. mazallah yapısır yanar hayvan.

 570. Merhaba benim kuşum hemen hemen 1 yasinda kardesim yanlışlıkla kanatına bastı ve kanatı incildi sişmesi haricinde kanaması yok kanadıni kıbırdatabiliyor ama konuşmayı bıraktı uçamıyo sürekli uyuyo veterineri aradık yaşı küçük olduğundan ilaç vermedi iki üç güne kadar düzelir dedi ama ben bekleyemiyorum şimdiden 2 gün geçti hala aynı alabileceğim bir vitamin veya yem gibi bir şey varmı lütfen yardımcı olun

  • Kanat sıkıntıları ilaçla çözülmez zamana bırakacak ve bundan sonra dikkat edeceksiniz. Evde ufak çocuk varsa dikkat edin diyorum yazımı iyi okuyun

 571. Benim kuşum hiç ötmüyo alalı 4 gün oldu sadece kuş sesi duyunca ötüyo başka hiç ötmüyo 🙁 neden ötmüyo 🙁

 572. merhaba muhabbet kuşumu alalı 5 gün oluyor.kabarması ve hastalık belirtisi yok fakat sadece kuş sesi duyunca tepki veriyor.yem yemesinde de sıkıntı yok.bu aldığım 7.kuş hep hasta oldular değiştirdim.buna da bişey olcak diye korkuyorum.cinsi hollanda.