Muhabbet Kuşu Bakımı

Esasında bir papağan türü olan Muhabbet kuşları, evcil hayvan beslemek isteyenler için sevimli, hesaplı ve zahmetsiz bir çözümdür. Bu kuşlar, insanlarla çok iyi dost olabilir, evinize pozitif enerji getirebilir ve moralinizi yüksek tutabilir. Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya’nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürmektedir(1). Bununla birlikte, muhabbet kuşları çok narin hayvanlardır ve bakımlarının düzgün yapılmaması halinde  kolayca hastanabilir ve ölebilirler. Yaklaşık 15 senedir bu kuşlarla ilgilenen biri olarak deneyimlerimi burada, muhabbet kuşları ile ilgilenen herkesle paylaşmak istiyorum. Sorularınızı yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Lütfen yorum yapmadan önce mevcut sorulmuş soruları okuyunuz.

muhabbet kuşu bakımı

1) Muhabbet kuşları neşeli, pozitif, sevgi ile yaşayan hayvanlardır. Genel olarak onları neşeli ve huzurlu görecek, yüz ifadelerinden bu durumu anlayacaksınız. Özellikle muhabbet kuşunuz tek ise, sürekli olarak onu sevmeli, onunla konuşmalı, omuzunuzda gezdirmeli ve evin içinde bol bol uçmasına, sizinle oynamasına izin vermelisiniz. Elinizden beslemek, sık sık öpmek, onunla konuşmak kuşunuzun neşesini artıracaktır. Bununla beraber, kuşu avucunuzun içine almanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda genelde korkarlar ve sizden uzak durabilirler. Omuzunuzda ve parmağınızda gezdirebilir, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

Kuşunuz eve ilk geldiğinde bir kaç gün şok geçirecektir. Yeni bir ortama alışmak zorundadır. Arkadaşlarından, ailesinden ayrılmıştır. Bu esnada yemeden içmeden kesilebilir ve durgun olabilir. Siz fazla üzerine gitmeden bu süreyi atlatmasına yardımcı olunuz. Yem ve suyunu eksik etmeyiniz. Evdeki ilk günlerinde onunla ilgileniniz fakat abartmayınız. Rahat bırakınız. Zamanla ortama alışacak, yem yiyecek, su içecek ve ötmeye başlayacaktır.

İlk bir kaç gün kafesten çıkarmayın. Özellikle uçmayı bilen yavruları kafesten çıkarırken dikkat ediniz. Perdeleri çekin. Cama çarpmasın. İnişlerde ayaklarını incitebilirler. Buna da dikkat ediniz ve yumuşak iniş yapması için çaba gösteriniz.

2)Muhabbet kuşları soğuk, rüzgarlı ortamlarda ve cereyanda kalmamalıdır, üşütmemelidir. Bu kuşlar narin hayvanlardır ve soğuk algınlığı onlar için ölüm demek olabilir. Özellikle rüzgarlı ve cereyanlı bir ortamda kuşunuzu bırakmanız çok risklidir. Mümkünse cereyan olmayan bir odada kalmalı, güneş görmeli, özellikle sabah güneşini kuşunuz almalıdır. Bununla beraber güneşin altında fazla kalması da zararlıdır. Güneşi alması yeterlidir. Altında saatlerce kalmasına gerek yok.

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz

*****************************************

——————-

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

——————

Mutlaka kuşunuzu cereyandan koruyunuz. Bu onlar için genelde hastalık ve ölüm anlamına gelir.

3)Yem ve suyuna dikkat ediniz. Yemliğinin üzerindeki kabukları 2 günde bir üfleyiniz, kabuklar yem değildir. “Daha yemi var” diyerek yem koymamazlık etmeyiniz. 2 günde bir kabukları üfleyerek üstüne tekrar yem doldurunuz. Benim şahsi tavsiyem, vitaminli, ballı, ek maddeli çeşitli yemlerden uzak durunuz. Meyve sebze hallerinden  alacağınız tohum tipi yemler kuşunuz için idealdir. Ayrıca, suyunun da 2-3 günde bir değiştirilmesinde fayda vardır. Tatlı su veriniz, pek çok ilde musluk suları içilebilir seviyede değil ülkemizde. Yağlı besinler ve kirli su ile kuşu beslemeyiniz.

Yavru kuşlar yem kırmakta zorlanabilirler. Onlar için biraz daha pahalı olan kabuksuz yemlerden alınız ve yediklerinden emin olunuz. Daha sonra yavaş yavaş kabuklu yeme zaman içerisinde alıştırınız.

4)Geceleri uyuyabileceği sessiz ve ışıksız bir ortamda tutunuz. Gürültülü, ışıklı ortamlarda kuş dinlenmesini yapamaz ve bitkin düşebilir. Sessiz, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda geceyi geçirmesi onun için en iyisidir. Sabahları biraz gürültü yapacaklardır güneşi gördükleri anda. Bağırmayınız kızmayınız. Sabah neşesi bu hayvanların fıtratında vardır. Sabahları yaptığı gürültüye aşırı tepki verip küstürmeyiniz.

5) Sürekli olarak kuşunuza ilgi ve alaka gösteriniz. Onunla ilgilenmeniz onu mutlu edecektir. O da size fazlasıyla karşılık verecektir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır. Sürekli ilgi isterler ve alışık oldukları ilgiyi alamadıkları anda küseceklerdir. Küstürmeyin, kalplerini kırmayın.

6)Çok küçük bir kafeste tutmayınız. Kuşun rahatça hareket edebileceği, düzenli olarak temizlediğiniz bir kafes kullanınız. Kafesi açık tutmanız, onun kendini özgür hissetmesini ve istediği zaman odanın içinde dolaşabilmesini sağlar. Benim tavsiyem kafesini açık tutmanız. Fakat nerede olduğunu da daima bilmeniz. Eğer yerlerde gezmeye alışırsa ayak altında ezilirler. Yerde gezmemesine dikkat ediniz. Kuşun olduğu odada bardak, kova ya da vazo içinde su bırakmayınız. İçmeye çalışırken düşer ve ölürler. Çıkamazlar suyun içinden. Buna dikkat ediniz.

7)Evdeki küçük çocuklara dikkat ediniz. Küçük cocuk varsa evinizde, kuşa göz kulak olunuz. Muhabbet kuşları çok narindir ve bir çocugun avuçlarında dahi can verebilirler. Çocuğunuza kuşu tanıtınız, sevdiriniz ve onunla oynamasını sağlayınız. Çocuğunuz kuşu sevdikçe ona zarar verme ihtimali azalacaktır.

8)Düzenli olarak uçmasını ve hareket etmesini sağlayın. Aksi taktirde kuşunuz kilo alır ve vücüdunda yağlanmalar başlar. Bu onun sağlığına zararlıdır. Böyle durumlarda kuşunuzu hareket ettirin, uçurun, yeşillik ile besleyin ve zayıflaması için çaba gösterin. Hareketsiz bırakılan kuşlar hızlıca kilo alırlar.

9)Hasta oldugunda kuşunuzu en yakın veterinere götürünüz. Hastalığını teşhis ettiriniz. Genelde ishal ve soğuk algınlığı teşhisi alacaksınız. İkisi içinde ilaçlar var.  Kuşunuzu bu ilaçlar ile ağızdan besleyiniz ve iyileşmesi için çaba gösteriniz. Hasta olan kuşların iyi bir bakımla kendilerine gelmelerini sık sık sağladım. Bu zordur fakat imkansız değildir. İyi bir bakım ile  kuşunuzu iyileştirebilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve ishal için damlalar vardır. Bunları genelde suya katmanız söylenir fakat kuşlar fazla su tüketmediklerinden ilacın etkisi zayıflamaktadır. En iyisi, ilaçlarla beraber bir de damlalık almak ve ilaçları damlalık ile ağızdan vermektir. Bu şekilde ilaçlar daha hızlı etki edecek ve kuş cana gelecektir.

10)Kuşunuzu yavru iken almaya dikkat ediniz.  Yavrular sizinle büyür, sizi sever, sizi tanır ve insanlara daha yakın olurlar. Kafes ortamında başka kuşlarla yaşamış ve büyümüş kuşları satın alsanız da artık insanlara fazla sıcak davranmaları ve insanları sevmeleri daha zordur.

Anahtar kelimelerimiz sevgi ve sabır.

Bu kuşlar hakkında genel bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Dostum Raşit artık bizimle değil. Onun anısını bu sayfada yaşatmak ve başka kuş sahiplerine yardım etmek istiyorum

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhabbet_ku%C5%9Fu

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlar bölümünde sorularınızı cevaplamaktayım. Sıkça sorulan sorular için diğer yorumlara ve cevaplarıma göz gezdirebilirsiniz.

*****************************************

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

 


Comments

 1. benim bir muhabbet kuşum var ilk aldığım zamanlar elime geliyordu ama şimdi elime gelmiyor birde kuşumu çıkardığımda içeri girmiyor çok geç giriyor bazenleri geceleri bile dışarda kalıyor neyapmalıyım

 2. Kuş Öldü Lanet olsun :( hayvanın ayağı pislikle duruyordu babam yıkayayım derken öldürmüş hayvanı :(

 3. Sonucu bana yazın demişşiniz kuş ölmedi düzeldi fakat ayağı sakat onun için veterinere götüreceğim .Gelişme olursa size söylerim iyi günler. :)

 4. Bnm kuşum çilli ve cacık var çilli yi büyük aldınız elime gelmiyo ve fooluğa girmiyorum halbuki iyi kaynatılır ve 3 ila 5 ay oldu aynı zamanda arkadaşımın da var aynı sorun onda da var iki kuşu da altı yaşında oda ii anlaşıyo ama yumurta yok kalesinde hersey vr ve buyuk

 5. sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. bir sorum daha olaca. Alalı 1 buçuk ay fln oldu ama hala pek alışamadı ve elimize aldığımızda çok kötü ısırıyor. bi arkadaşımın da vardı ona sormuştum kuşu bir keresinde arkadaşımın parmağını kanatmış. tabi benimki kanatmadı ama çok acıtıyor. neden olabilir?? (teşekkürler)

 6. benim muhabbet kuşum çok küçükte degil çok buyukte degil nasıl temizliiğini yapacagını ve nasıl ilgilenecegimi bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum

  • Yazılarımı iyi okuyun. Temizlik işini abartmayın kuşları hasta etmeyin

 7. 1-Merhaba benim iki tane muhabbet kuşum var biri kız diğeri erkek sürekli birbirlerinin gagalarını gagalıyorlar amaçları ne :D ?
  2-Birbirlerine çok bağlanmışlar beni hiç takmıyorlar 1 aydır olmalarına rağmen daha alıştıramadım kendime ne yapmalıyım? Kafesi açıyorum çıkıyorlar ama kaçıyorlar geri girmek istemiyolar onlara elimden yem yedirmeli miyim?
  3- Tüm gün içiçe duruyorlar aynalarının askılarında oylece birbirlerini koruyorlar benimle samimi olmalarını nasıl sağlayabilirm lütfen yardımcı olur musunuz çift kuşlar hakkında pek bilgi edinemedim sizin bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum :) Şimdiden teşekkür ederim.

  • Çift kuşların insanlara alışmaları zordur. Aç bırakmak ve susuz bırakmak yöntem olabilir ama aman öldürmeyin. En fazla bir iki saat.

 8. Öncelikle merhaba benim bir cift kusum vardır ve bunlardan doğan 3 tane de yavru oldu suan 3u de erkek gozukuyor cere renklerinden dolayi yavrularin en buyugu 2.5 aylik en kucugu de 2 aylik cok sukur bir sorunlari yok fakat en kucugu yuvadan erken ayrildi biraz o yuzden bazen kardesi annesi falan da besliyor ama yem de kırıyor tembel biraz sanirim :) asil sorum su 5 kisilik bir aile ayni kafesteler anne biraz hircin davraniyor ufakliklara ayri kafese alinca da deliriyor yapmadigi sey kalmiyor onlar icin daha ne kadar ayni kafeste kalabilirler bir de kucuk kusla kardesleri bazen kafesin kosesine ust uste dip dibe yatip uyuyorlar bu bir sorun mudur? Simdiden tskler :)

  • Yavruların dib dibe yatması sorun değil. Birbirlerini ısıtıyorlar. Anne ne kadar haşin davransa da yavruları bırakmak istemiyor. Yetiştirme tarzı bu. Sorun değil bunlar. KAfes biraz büyük olursa iyi olur 5 kuş var madem.

 9. kuşum a daha bu gün oyuncak aldık biraz fazla oldu birkaçını takmadık. 3 tane oyuncağı var içinde. 1 merdiven, top gibi içinde minik top olan bir oyncak bi de gitar biçiminde bir oyuncak aldık. gitara çok ilgi gösteriyor fakat diğer 2 oyuncağa yaklaşmıyor bile. acaba oyuncaklarımı sevmedi ne yapmamız gerekiyor???

 10. Kuşum 4- 5 gündür cok hasta.tünekte duramiyor denge sorunu var kafesin altinda duruyor.yem ve su hicbir sekilde yemior ve icmiyor.ayklarida tutmamaya baslamisti ishal ilaci aldim onu verdim siringayla biraz duzelir gibi oldu ama hala hic bisi yemiyor.ishal ilacinida sulugunugunun icine 5 damla damlatip kullanmami soyledi aldigim yrdeki bayan.direk versem agir mi gelir acaba ilac cunku boyle suyla karistirip verince cok etkisi olmuyo sanki.bide beslenmesi icin ne yapabilirim kacgundur sadece o bikac damla iacli suyla duruo :( lutfen yardim edin

  • Direk ağzına damlatın ilacı damlalık. İyileşmeden bir şey yemez o. Geçmiş olsun

 11. Merhaba biz iki tane kuş aldık. Biri 4 yaşında erkek biri 1 yaşında dişi ve hamileymiş. Bana alışmaları uzun zaman alır mı ? Ne yapmam gerek yardım edermisiniz :)

  • 4 yaşındaki kuşun alışması zor olabilir. Baya büyümüş zira

 12. opalgökmavi
  20 Mart 2015 - 21:46

  merhaba 1 hafta önce muhabbet kuşu aldım ilk başlarda kafesinden çıkarma dediler ama kendısını kafesde ordan oraya attıgı ıcın dayanamadım cıkardım ucmasında felan bır sıkıntı olmadı kafesine kendisi girip yemegini felanda yiyiyor fakat bana hiç alışmadı elimi ona yaklasdırınca ucup kacıyor ne yapmam gerekıyor tekrar kafese koyup adım adım mı ılerlemelıyım yoksa baska bır yolu varmı (kafese kapatınca ilk gun gibi cıkmaya calısıyor)

  • Hareketli akıllı ve insana uzak bir kuş. Az birazcık (1-2)saat kadar aç bırakarak elden yem yedirmeyi deneyin. Alışacaktır

 13. arkadaşım bir çift muhabbet kuşum var sürekli kıvıl kıvıl ses çıkarıyo erkek çifleşmek istiyo ayağını üzerine felan koyuyo sence çifleşirlermi resmini atsam şimdiden saol

 14. Merhaba benim bi muhabbet kuşum var 1 haftalık odaya falan alisti otuyor fakat hiç elime gelmio kapısını hep acıyorum ama dısarı da cıkmıyo lutfen cevaplayın

  • Kapıyı açık bırakın ve siz uzaklaşın. Ya da yemliği alarak 2-3 saat aç bırakın. Sonra kafes kapısından yem uzatın. Bir de böyle deneyin

 15. http://hizliresim.com/07AyvW bu kuşu arkadaşım getirdi komşusu hiç bakmıyormuş kuş hastalanmış birde ishal olmuş nasıl iyileştirebilirim ? Böyle yatıyor kafesde ama ayağı kalkmaya çalışıyor kalkamıyor yemek falan yiyor suda içiyor bi yardım edin lütfen :)

  • Bu kuş ilaç tedavisi ile kurtarılır. İshal ilacı al kuşçudan ağzına damlat. Yem yemesi iyiye işaret. Geç kalmayın sonucu bana yazın.

 16. Merhaba muhabbet kuşumuz bir yaşına yakın. Sürekli kaşınıyor ve aşırı derecede tüy döküyor. Bir kaç defa bit ilacı sıktık ama kaşıntı durmadı.
  Son 3 haftadır çok daha fazla tüy döküyor ve bir kaç gündür tüylerin dışında kuşun kaşınmasıyla yoğun biçimde ufalanmış hindistan cevizi şeklinde beyaz tozlar ( kuşun rengi sarı ) dökülüyor. Bu tozlar çok fazla.
  Daha da kötüsü kuş her gün gagasıyla uzun uzun ayaklarını kaşıyor. Belirli zamanlarda da kafasını, kafesinin tellerine sürterek kafasını kaşıyor. Belli ki kuşun bir derdi var. Bu durum normal midir ne yapmamız lazım ? Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • Bu kadar aşırı kaşınma normal değil. Haftada iki kez, gözüne ve ağzına gelmeyecek şekilde parazit spreyini sıkın. Ev ısısı müsaitse, kuşu sabunlu bir kez yıkamanız da iyi olacaktır ama üşütmeyin. Mevsim bahara dönerken tüy dökecek bu normal ama aşırı bir durum varsa uzman bir veterinerin görmesi iyi olur. Geçmiş olsun

 17. elife1808@gmail.com
  12 Mart 2015 - 00:06

  bir kuşum vardı bana alışkındı ama ikiknci kuşu alınca ikiside yüksek yelere konup beni fena halde ısır maya başladılar bana yeniden alışmaları için ne yapabilirim bu arada yorumlarda yazıyo deme orada milyon tane yorum var hangine bakayım :)

 18. Merhaba kuşumun ayağı kalçasından kırıldığı için veteriner hiçbişi yapamadı mineral vermemizi ve kaynamasını beklememizi söyledi elimiz kolumuz baglı hayvanın zamanla iyileşmesini beklerken birden kırık ayağının olduğu kalça tarafında kan toplandığını fark ettik tüylerden pek belli olmuyor ama tüyleri uzaklaştırdığımızda top şeklinde bilye büyüklüğü kadar kan toplanması olduğunu gördük. Bunun için ne yapabiliriz ? veterinerler hiç bişi yapamıyor kangren mi oluyor hayvan? ve bu şekilde iyileşme sanşı var mıdır sizce? birde gagası mavi renge döndü hastalıgıyla ilgili midir normal bişi mi? şimdiden sonsuz teşekkürler

  • Maalesef bu uzmanlık gerektiren bir konu. Veteriner bir şey diyemiyorsa benim uzaktan konuşmam mantıklı olmaz. Belki kuşlarda uzman bir veterinere gösterseniz iyi olur. Kimileri kuşlardan çok iyi anlıyor

 19. Hayır çiftleşme yok malesef

  • Sanırım anlaşamıyorlar ve sabah enerjileri tavan yapınca birbirlerine bağırıyorlar. Sabahları öyledirler.

 20. Biz taşın caz ve kuşlarımıda götürmek istiyorum birşey olurmu

  • Rüzgar ve cereyanda kalmasın. Hızlıca götürün araba ile yeni eve.

 21. yaaa eskiden kuşum omzumda gezerdi simdi ise yuksek yerlere cikip beni ısırıyo yavru aldk bir tane daha o da ona uyuyor

 22. Benim sorumada cevap verirmisininiz

  Hocam merhaba benim bi çift kuşum var ikiside yaklaşık bi yaşında son bi kaç gündür sabahın ilk saatlerinde çok gürültücü oldular ikisi de karşılıklı tüneklere geçip kızgın kızgın örüyorlar bide birbirlerine doğru uçup taciz ediyolar birbirlerini ama izlediğim kadarıyla zarar vermiyorlar birbirlerine bi sorun mu var acaba böyle yapıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim

 23. Abim biraz hızlı cevap verirmisiniz … Bişey olucak diye korkuyorum !!!

  • Ötüş sesi kısılması hastalık değildir illa. Halsiz değilse hastalık yoktur. Sabahları neşeli ve zinde olurlar. Tavuk, horoz gibi bunlar da bir nevi kuş. Sabahları daha aktif olmaları normaldir. Ama halsizlik ve kabarma varsa kuşçuya ya da veterinere göster

 24. yarın yeni bir kuş alıcaz kuşu ne zaman kafesten çıkarıp uçurmam lazım bir kız bir erkek aynı kafeste durcaklar banyo yaptırabilirmiyim yani kısa bilgi bilgilendirin yeni kuş yeni bilgi

  • İlk 2-3 gün kafesten çıkmasın. Ortamı görsün alışsın. 4.gün çıkabilir.

 25. Bnim kusum 1 aydır bizde ve disi 4-5 aylık. Bnim şikayetim kusum sabahları bizi cok guzel uyandiriyo otuyo ama öğleden sonra akşam olunca kısık sesle otuyo. Okuduklarima gore grip falan olabilirmis. Bu arada bn gribim ama kusuma cok yakinlasmamaya çalışıyorum. Çiğ yumurta sarısından 2 damla gagaya damlatin geciyor diyorlar. Ne yapim veterineremi goturuyum. Veya takviye bisi mi alınabilir. yardım edin lütfennnn !!!

  • Ötüş sesi kısılması hastalık değildir illa. Halsiz değilse hastalık yoktur. Sabahları neşeli ve zinde olurlar. Tavuk, horoz gibi bunlar da bir nevi kuş. Sabahları daha aktif olmaları normaldir. Ama halsizlik ve kabarma varsa kuşçuya ya da veterinere göster

 26. Benim 2 yaşlarında hem erkek hemde dişi muhabbet kuşlarım var. Bu zamana kadar kuşlarım çiftleşiyorlar ama bir türlü dişi kuşum yumurtlamadı. Kuşumun yumurtlaması için ne yapmam gerekir. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 27. benim kusum tüy döküyor ve halsiz ne yapayım

  • Halsizlik varsa vitamin takviyesi verin oral yoldan. Kabarma, soğuk algınlığı varsa gerekli ilaç kuşçularda mevcut

 28. yeni aldım olduğu yerde duruyor hiç yem yemiyor neden lütfen cevap verin.

 29. Merhabalar daha öncede yazmistim bizim kuslarimiz birbirine alisti yuvalikta aldikbir iki defa dişi kuşum içine girip cikti ve bu aralar birbirlerini öperken dişi kusumuz acayip sesler cikarip kabariyor acaba yuvaliga kum yem herhangibirşeykoymam gerekirmi ne zaman yumurtlar yapmam gereken bisey varmi acaba

  • Üreme konularında uzman bir kuşçudan yardım almanız daha iyi olur

 30. safiye karakoca
  24 Şubat 2015 - 10:06

  kusumun karnının orda bir yumru oldu ne yapabilirim

 31. merhaba, kuşumu bugün aldım. 20günlük erkek olduğu söylendi. 1saat kadar odada uçtu, dolapla duvar arasına düşünce tedirgin oldum uçurmadım daha fazla. ama şuan iyi birşeyi yok. ağır ağır düştü. dolabı çektim, zorlamadım kendi çıktı geldi. bir yerde okumuştum, alışması için, üstüme fermuarlı uzun kollu giydim. içime soktum orda biraz sevdim onu, zorlamadan. kalp atışları normale dönünce yem döktüm karnımın üstüne kabuklu yem döktüm ordan yedi biraz. sonra gözünü açıp açıp kapadı, kafese koydum, kafesi örttüm. 2 3 saat oldu, hala uyumuş değil. bıdık bıdık sesler geliyo :D sorularım şunlar,
  1) kum kullanmalımıyım?
  2) petshopun verdiği bilgi doğrumu ? 20günlük ve erkek olduğu ?
  3) ek gıda ne verebilirim ?
  4) kafesi oyuncaklarla doldurmak doğru mu ?
  5) şuan tek tüneğim var daha fazla almalımıyım?
  6) yem seçimim kabuklu mu kabuksuz mu olmalı ?

  cevaplarmısınız bilmiyorum ama şimdiden çok teşekkür ederim.. :)

  http://i.hizliresim.com/8lYQpW.jpg

  • Bu kuş daha büyük duruyor 1 aylıktan. İlginç. Gaga üstü kısım daha da koyulaşırsa erkektir ama şu haliyle kesin değil. Kabuklu yem kırabiliyorsa kabuklu verin. Yağlı, sindirimi zor şeyler vermeyin. Yeşillikler, sebze, meyve, ekmek kırıntıları ve çekirdek kabuğu iyidir.

 32. 4 yada 5 aylık olan Dişi Muhabbet Kuşum son 1 haftadır çok huysuz sürekli erkek kuşa vuruyor ve tüy döküyor bit veya parazit yok nedeni sizce ne olabilir ?

 33. Merhaba ben yaklaşık 5 ay önce muhabbet kuşu aldım kuşu aldığımdan bu yana beni hiç isırmazdı ama iki gündür bana saldırıp ısırmaya çalışıyor neden böyle yapıyor olabilir

 34. merhaba ben kuşumu erkek diye almıştım yani alırken öyle dediler ama bunu hiç koyu mavi olmadı alalı 1 seneyi geçti bir ara beyazlı pembeliy di bir ara beyazlı mavili oldu şimdi ise kahverengi bunun sebebi ne dişi diye mi yoksa hastamı

 35. merhaba ben kuşumu erkek diye almıştım yani alırken öyle dediler ama bunu hiç koyu mavi olmadı bir ara beyazlı pembeliy di bir ara beyazlı mavili oldu şimdi ise kahverengi bunun sebebi ne dişi diye mi yoksa hastamı

 36. Merhaba. Benim kusum ilk once hep elime geliyodu ama artik kaciyo ve isiriyo son iki gundurde yerde geziyo ve benim ustume geliyo ama elimi uzattigimda kaciyo yine gelmiyi ne yapabikirim ustume gelmesi alisiyo oldugunu mu gosteriyo ? Yerde neden geziyo ?

 37. ben 2 yaşında bi kuş aldım arkadaşımdan ama beni sevmedi galiba alışır mı ?

 38. Kusumun burnunda 3 tane delik var ve nefes almakta zorluk cekiyor ustelik hırıltıli nefes aliyor. Soguk alginligidir diye vitafer adli ilaci 6 gun kullandik ve hala hırıltısı var ne yapabilirim yardimci olur musunuz?

 39. Merhaba, biz yavru bir muhabbet kuşu aldık ama evimizde bir kedi var. Bizim gözetimimizde ve kuş kafeste iken sadece bir arada bulunmalarına izin verdik şimdiye kadar (1 gün oldu daha). kedimiz hiç kafese vurmadı ya da bir hamlede bulunmadı, sadece kafesin yanında oturarak bekledi. Acaba çıkmasını mı bekliyor? Sizce ikisini aynı anda nasıl yetiştirebiliriz? Bir de biz eşimle çalışıyoruz kuş yalnız kalıyor bütün gün, bir kuş daha yanına getirmeli miyiz?

 40. muhabbet kuşum
  19 Şubat 2015 - 19:29

  bn kuşumu alalı yaklaşık bir ay oldu. ikiside yavrular. ama kaç yaşlarında olduğunu bilmiyorum. (biri dişi biri erkek) kendime alıştıramıyorum. eline al dediler almaya çalışırken avcumun arasından sıyrılıp gidiyorlar. canlarını yakmak istemiyorum. akşam uyuklarken alayım diyorum ama uyukluyorlar güvenlerini kaybetmek istemiyorum. aldığım güne göre büyük bir ilerleme kat ettik. kendilerini sewdirmiyorlardı ama artık gagalarını başlarını gaga altını kanatlarını falan sevdiriyorlar ama sadece akşam saat 6-7 arası. gündüz asla yaklasamıyorm. kaçıyorlar. kafesin içinde çırpınıyorlar. bnde bişi yapmıyorum. (okuldan geldikten sonra asla sevdirmiyorlar. sadece akşam 6-7 arası sewdiriyorlar) aldığımdan beri hiç dışarı bırakmadım. çünkü kafesine geri girmeyecek korkusuyla. ne yapmam gerekiyor? cvp verirseniz cok mutlu ve memnun olurum. ortaokul öğrencisiyim ve ilk defa kuşum oldu

 41. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

  (( Güncel ))

 42. Hocam merhaba benim bi çift kuşum var ikiside yaklaşık bi yaşında son bi kaç gündür sabahın ilk saatlerinde çok gürültücü oldular ikisi de karşılıklı tüneklere geçip kızgın kızgın örüyorlar bide birbirlerine doğru uçup taciz ediyolar birbirlerini ama izlediğim kadarıyla zarar vermiyorlar birbirlerine bi sorun mu var acaba böyle yapıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim

 43. Benim kusum cok fazl tuy dokuyo bunun nedeni nedir ve bunu nasil önleyebıliriz

  • Mevsim geçişlerinde ve parazit durumlarında olur. Parazit spreyi kullanın ve 3-4 ayda bir kuşu yıkayın.

 44. 2 kuşum var 2 ay oldu alalı.Mavi ve yeşil yeşil olan çok iri duruyor.ikisi erkek.yeşil olan çok cana yakın kendini sevdiriyor kaçmıyor ama konuşmuyor gırtlaktan kalın kalın ötüyor ama mavi olan ise tuttuğumuz zaman deli gibi elimizi ısırıyo kaçıyo bizden elimde yem varsa gelip yiyor yoksa ilgilenmiyo bile acaba 2 si bi kafeste durmamalımı?

 45. Merhaba.Size kuşumun gözünü kızarttığını söylemiştim. Geçti şimdilik iyi. Ama kuşum gözünü tellere sürtmeye devam ediyor, bu da kızarıklığa yol açıyor. Sürtmemesi için ne yapmalıyım??

  • Kafesi değiştirmeyi deneseniz ? Kuşta sanki bir tik oluşmuş ve bunu tekrarlıyor da olabilir.

 46. Kuşumu alalı 3 hafta oldu. ilk gün elimden kaçıp kafesten çıktı. sonra 1 hafta sonra biz çıkarttık benim odamda. Sonra onu mutfağa aldık orada duruypordu. Çıkartalım dedik, yemekleri falan kaldırdık. o da dışarı çıktı sonra mutfakta 2 tur attı ve aşağı inerken tezgaha çarpı ve düştü. bi şey olur mu.

 47. şeyma özceylan
  14 Şubat 2015 - 22:21

  merhaba yaklaşık 9-10 aylık dişi bir muhabbet kuşumuz var .iki hafta önce misafirimiz geldi gelirken erkek kuşlarınıda getirdiler. iki üç gün birlikte saldık oynasın diye .bizimki erkeğin üstüne konmaya çalışıyordu diğeri kaçıyordu .pek yakın değillerdi yani .ama onlar gittikten on gün sonra yumurtlamaya başladı .iki üç gün arayla 4 yumurtası oldu ve üzerlerine yatıyor . size sormak istediğim
  1.baba olmadan yavruları büyütmeyi başarabilir mi
  2.kuluçkada sürekli yatıyor ona nasıl yardım edebiliriz (yemi yanına koydum çok uzaklaşmasın diye )
  3.aynı zamanda ishal gibi normal mi ilaç versemmi
  4.yumurtaları yerde ayrı bir kafes alamadan yumurtladı ellemek istemedim . acaba alıp yavruluğa yerleştirsemmi
  5.yumurtaların boş olma ihtimali var mı kontrol etmek için el feneri ile bakalım mı
  6.yuva kirlendi yumurtalar var diye temizleyemiyorum ne yapabilirim
  7.kuluçka da diye sessiz ve oldukça karanlık bir yere aldık ama orada yalnız başına kalması doğru mu yaşadığımız odada kalması daha mı iyi olur .
  UMARIM CEVAP VERİRSİNİZ ZOR DURUMDAYIZ

  • Karanlıklara atmayın kuşu. Diğerlerini anneye bırakın. Annelik içgüdüleri ile kendisi halledecektir. Normal ilacı düşük dozda verin.

 48. merhaba benim muhabbet kuşum kapıya sıkıştı kafası ağır darbe aldı şoka girdi ne yem yiyor ne su içiyor veteriner yapılcak bişey yok dedi ama hayvan aç susuz 2 gün geçirdi neyseki hala yaşıyor. ağzına su damlatıyoruz içiyor ama yiyecek bişey veremiyoruz acaba şoktan ne zaman çıkar ve şoktan çıkana kadar nasıl bir yol izlemeliyiz? şimdiden teşekkürler.

  • Bir resmini atın da bakayım. Şoku zor atlatır ama hayatta kalırsa sizin için bir teselli olur.

 49. yaklasık 25 gün oldu yeni bir yavru erkek kus aldm..kafes içinde anında elime gelior dışarda kaçıyor..öle 10 dakika darlattm elime gelmesi için cabaladm 10 dakika sonra anında geliyor..yeni bir günde tekrar aynı seyi yapıyor benden kaçıyor..ne zaman sonra alısır bize

 50. Merhaba tekrar ben bi soru soracaktım dediğim gibi 3 haftalık bir dişi kuşum var. Ve elime daha gelmiyo. Elimi kafesin parmaklıklarına sokmuyorum. kafesin içine sokuyorum ama kaçıyor :( napcam!!???

 51. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Kuş üretmek istediğimi ve odamın biraz daha detaylı halini, diğer sorumda bulabilirsiniz. Odamın 20C’ye sabitlenmesini nasıl sağlarım, odada odun sobası mı yakayım naapayım :)

  Şaka maka onu da düşündüm ama gece tehlikeli olabilir diye vazgeçtim ama bu elektrik mevzudunu nasıl halledeyim ya da odayı nasıl sıcak tutayım?

 52. Merhaba, aşağılarda bir yerde size bir soru sormuştum. Soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

 53. MERHABA BEN KUSUMU 1 HAFTA OLDU ALALI.5 GUN SONUNDA PARMAGIMA GRLMEDIGI ICIN BENDE HERGUN AVUCUMA ALIP SEVIYOTUM.SIMDI BENDEN COK KORKUYO UZAKTAN BILE YAKLADSAM KACIYO ESKIDEN OYLE DEILDI KUSTUMU ACABA BIDAHA SEVMEZMI BENI NOLUR YARDIM EDIN COK KACIYOR BENDEN TEKRAR NASIL GUVENINI SAGLAYABILIRIM

 54. Kuşum yaklaşık 1 senedir uçamıyor kanatlarını çırpıyor ama cok güçlü olmadığı için düşüyo bunun için çare varmı günde arada biraz havaya atarak uçurmaya calısıyoruz. bide son günlerde hiç kafesten çıkmıyor (kafes 7/24 açık) ne yapmak lazım

 55. Benim kuşum 2 dakikada bir kabarıp titriyor (yani sıcaktan soğuğa geçince insan titrer ya öyle) yapmam lazım ??!!

 56. bide benim kusum hiç elime gelmiyo elimden yemini yemiyo. onunla çook konusuyorum ,ilgi gösteriyorum ama olmuyo.. daha sabırlı mı olmam lazım??

 57. Benim kuşum şarkı açtığımda hep öterdi.Şimdi ötmüyor aynasında hep kabarıp duruyor. Ve yem kabında uyuyor :D ne olabilir bu ? ona ilaç alacağız nolur ölmemesini istitiyorum ? Acaba veterinere mi götürsek ? Yoksa sıkılmış mıdır ? NOLUR CEVAP VERİN ! ACİLLLL !

 58. benim kuşum dişi ve alalı 3 hafta oldu.günde 2-3 kere ağızından bir ses çıkıyor.gıcırdama sesi gibi.ne olabilir veya acil bişeymi söylermisiniz lütfen????

 59. Merhabalar,Benim Muhabbet Kuşum Erkek Prens , Prens’i dün değil evelsi gün aldık (yani 2 gün önce) Prens’in alt kısmını (karın kısmını) severken hissettim titreşim oluyor sanki kedi gibi mırlıyor.Acaba neden birşeyi yoktur dimi???? Birde Prens’in kafesi hep aynı yerde mi durmalı , hani salondan odaya falan taşıyabilirmiyiz birkaç kere?? Ve son sorum olacak bu,, söylediğim gibi 3 gündür bizde kaç gün sonra odada kafesten çıkartabiliriz??…Teşekkürler (tabi bilgili birini bulunca )

 60. bide kuşumu bugün aldım ve ilk kez kuş beslediğim için bilemedim kuşumu elimde tutuyordum birden uçtu uçtu duvarlara çarptı çok üzüldüm. bir daha kafesten çıkarmayacağım ama ne zamana kadar bu sürecek? yani ne zaman uçurmalıyım odamda serbest bırakmalıyım ?

 61. ben bugün kuş aldım 1 aylıkmış satıcı öyle dedi. ama cinsiyetini sormayı unutmuşum. cere rengine bakarak anlamaya çalıştım sanırım bi kızım var :)
  eve getirdim ama hiç ötmüyor yemiyor su içmiyor. sonra yazınızı okudum normalmiş bu alışana kadar. bide kuşum biraz kirli burada kimisi banyo yaptırdığını yazmış. muhabbet kuşları yıkanıyor mu? yıkanıyorsa nasıl. ve ilk defa kuş besliyorum.

 62. selamın aleykum kardeşim . benim bir çift kuşum var erkek dişinin kuyruğuna basmaya çalışırken gördüm bi kaç kere sence ne kadar zaman sonra kuluçkaya yatar

 63. Kumun malzemesinde gıda boyası varmış.

 64. harun barın
  8 Şubat 2015 - 13:59

  Merhaba ben kusumu alalı 5 gun oldu. Paparmagimi kafesin disindan sokunca kacmiyo.iceri sokunva biraz uzaklasiyo cok az.ama sevebiliyorum.sizce alisabilecek gibimi.vee onu kendime nasil guvenini saglayabilirim ve ne zsman disari salmaliyim

  • Artık dışarı salmalısın. Kafese el ve parmak sokmayalım, hoşlanmazlar.

 65. merhaba. Kuşuma bilye gösterdiğim ada kafesin içinde uçmaya çırpınmaya başlıyor. neden olabilir??
  Şİmdiden tşk :)

  • Korkuyor. Göstermemelisin. Mazallah kalbi durabilir ve ölebilir. Korkutacak şeyler yapmayın.

 66. bi sorum daha var kuşum hiç ötmüyor nedeni nolabilir

 67. cevappppppppppp bekliyorummmmmmmmmmmm

 68. ben kuşumu bugün aldım 6 ay 6 günlük çok tüy döküyor nedeni ne olabilir acaba

  • hasta olabilir ya da mevsimsel olabilir. bu mevsimde dökmemesi lazım aslında. bir parazit spreyi alın ve sıkın.

 69. Merhaba. Kuşumun kafesine oynasın diye pet shop’tan oyuncak merdiven aldım. Merdivenin tırmanma çubukları kumla kaplanmış ve değişik bir yeşile boyanmış. Kuşum merdiveni çok seviyor ama sürekli renkli kumu yiyiyor. Kakası merdiveninkiyle aynı renk yeşil ve içinde kum tanecikleri var. Gagası da yeşil oldu biraz. Bu ona zarar verir mi?

  • Malzemeyi bilmiyorum ama verebilir. İsterseniz değiştirin merdiveni başka bir oyuncak ile

 70. Çok saol cok cok teşekkür ederim birde birtane daha sorum olucak ben kuşuma gaga taşı aldım gaga taşından korkuyo kızıyor napabilirim

 71. Arkadaşlar benim kuşumun kafesi çok kötü ve kafeste bir delik var sürekli o delikten çıkıp kafesinin tavanına çıkıyor ve ben bu kafesi değiştirmek istiyorum acaba kuşumun psikolojisi bozulurmu?

 72. Kuşumu kafesten çıkartmadan 4 sprey parazit spreyi sıktım kuşa gelmedi ama kafesi kemirdigi için süpheliyim birşey olur mu?

  • Bu tarz işlemleri kafes dışında yapın. Büyük ihtimalle bir şey olması zor sadece kemirmekten.

 73. benim kuşumda o resimdekinden

 74. merhaba evet kuşum iyi ama hiç parmağıma falan gelmiyor.elimden yem yiyor.onu öpmeme pek izin vermiyor.yani pek yaklaştırmıyor kendini.yaz olunca banyo yaptırıcaz ilk banyosu için önerileriniz var mıdır?lütfen sorularımın hepsine cevap verin

 75. Merhaba. Benim 1 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Aldığımda 3-4 aylıktı. Kendime bir türlü alıştıramadım elime alıştırmak için sevdiği yiyecekleri elimle verdim hatta başlarda elime çıkıyodu ama aynısını ikinci gün yaptığımda elime sanki düşmanıymışım gibi ısırıyor. elimde yiyecek varken çok iyiyiz ama elimi boş bi şekilde üzerine çıksın diye uzattığımda var gücüyle ısıryor. Omuzuma çıkıyor ama sadece yemek için. Eğer yemek yoksa ilgilenmiyor bile. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 76. Merhaba. Öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkürler. Kuşumun uçması için kafesi açmıştık. Ama hiç bir şey yapmadı. çıksın diye uğraştık çıkmadı. Ben kuşuma dokunduğum an fırladı uçtu. Başka bir gün de seviyorduk ablam sevdi kaçmaya başladı ben sevdim kıpırdamadı. İyi bir şey gibime gidiyor benim açımdan. Ama kafesi açık olduğunda dokunduğum zaman uçması iyi mi kötü mü anlayamadım. Sizce iyi mi?

 77. Dişi ve erkek kuşum var dişi kuşum özellikle kafes tabanına serdiğim dergileri ısırıyor kafesin içinde 2 tane gaga taşı 1 tane kalamar kemiği var ama yinede dergiyi ısırıyor kafes tellerini kemiriyor bundan vazgeçmesi için ne yapmalıyım ?

 78. harun barın
  3 Şubat 2015 - 20:31

  MERHABALAR.MUHABBET KUSUMU 1 AY ONCE ALDIM.PARMAGIMA GELMIYOR HALA.DEISTIRCEM YARIN.YESIL RENKLI YAVRU BI ERKEK ALCAM.SIZCE KAFESINI NASIL BIR YERE KOYMALIYIM YANI DUVVARAMI ASMALIYIM YOKSA SEHPAYA MI KOYMALIYIM.BIDE SALONDAMI YOKSA KRNDI ODAMDAMI BESLIMELIYIM.BENIM ODAM SAKIN GUNES GOREN SICAK BI YERDIR.SALON ISE AYNNI ODAM GIBIDIR .FAKAT COK SES OLUR AILEM ANI HAREKETLER YAPIYOR VE KUS TELEVIZYON ZARALIMIDIR YANI SALONDAMI YOKSA ODAMDAMI BESLEMELIYIM.COOOK TESEKKURLER ONCEKI SORULARIMA CEVAP VERDIGINIZ ICIN.

 79. Öncelikle soruma cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim;

  Odanın 20C’de kalmasını nasıl sağlayabilirim, bir fikriniz var mı?
  Çok uzun zamandır kuş bakıyorum ve hastalıklara hakimim.

 80. Merhabalar biz bugun disi muhabbet kuşu aldik kafesten cikartalim mi
  ??????

 81. Hocam Allah Senden Razı Olsun..

  Kuşumun 1-2 aydır hafif titremesi var arada sırada hapşuruyor ve en son uçurayım dediğimde uçamadı yerde geziyor yep 1 metreden yukarı çıkmıyor ne yapmam gerek anlayamadım ilaçları var soğuk algınlığı ve vitamin onları veriyorum ama bi değişikik yok. İsali vardı o geçti ama bu titremesini bi türlü geçiremedim. Birde tüğ döküyor aşırı kuyruk kısmında kalmadı neredeyse.. Oda sıcaklığında herhangi bi sıkıntı yok anlayamadım ne yapmam gerek?
  Teşekkür Ederim..

 82. Kuşum arabada kaldı bende kuzenime gittim yağmurda onu içeri koşa koşa getirdik gelince göğsü ıslanmış bisey olurmu?

 83. biraz önce kuşumun gözünün kanadığını söylemiştim. Aslında tam olarak kanama değilmiş. Gözü kızarmış ama tüyleri de kopmuş galiba göz çevresindeki. Veterinere götürmemiz gerekir mi yoksa iyileşir mi?

  • Veteriner görse iyi olur. Kanama ya da kızarma varsa enfeksiyon riski de olabilir.

 84. merhaba acil cevaplanması gereken bir sorum olacak. Kuşum aşağı düşen yemleri yemek için kafasına tellere sokmuş ve gözünü kanatmış. Ne yapmalıyız.

 85. Kuşuma kuş sesleri dinletsem iyi olur mu ????????????????????

 86. SİZDEN RİCA EDİYORUM LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN SORULARIMI YAITLAYINNN

 87. Mrhaba disi muhabbet kusum var ilk once erkek diye almistik oylr seviyoduk adini capkin koyduk konusur diye almistim ama disi oldugu icin konusmayacak mi

 88. merhaba yine ben. Kuşum normalden farklı ötüyor. Acaba kızgın olduğundan mı?

 89. merhaba. benim erkek yavru kuşum var. 1 hafta önce aldık 1 haftadır banyo yapmıyor. önüne kabı koyduk içinde de su var ona uzatıyoruz kabın içinden su içiyor ama yıkanmıyor ne yapmalıyız?

  • Kış günü banyoya zorlamayın. Gerek yok. Senede bir iki kere yıkansa yeter zaten. hasta edeceksiniz.

 90. Bir sorum daha olacak kuşum bizden çok korkuyordu bunun için ne yapabilirim.

 91. Bir sorum daha olacak kuşum hiç ötmüyor ne yapabiliriz.

 92. Bir sorum daha olacak hiç ötmüyor kuş sesi açınca ötüyor

 93. Merhabalar;
  Ben muhabbet kuşlarını tek beslemekten çok üretmek istiyorum. Bahçeli bir yerde orta çapta bir odam var. Bahçeli olduğundan kemirgenlerin de haddi hesabı olmuyor. Bunu önlemek için, delikleri iyice kapatacak ve kapı dibine bir mermer yapacağız. Olur da giren fare olursa diye de saklanabilecekleri yerlere yapışkanlı tuzaklar koyacağız ama sorum bu değil :D
  Bahçeli bir yer olduğundan bahsetmiştim ve malesef kışın çok da elektrik gidiyor. Kışın soba ve ampullerle odayı ısıtacağım, ama olurda elektrik giderse odanın ısısı 14 C’ye düşer, kuşlara bu ısıda birşey olur mu, en az kaç Cantigrad derecede yaşayabilirler?

  Şimdiden sağ olun. .. :)

  • Bu kuşlar soğuğa pek gelemezler. Patır patır dökülürler. Sana tavsiyem oda sıcaklığı, yani 20 derecenin altında asla bırakma muhabbet kuşlarını. Bir soğuk algınlığında ölürler, canları narindir. Bir çift kuş beslemek ile yetiştirmek arasında da çok fark var. Tedavileri vs. öğrenmen lazım. İlla ki hastalanan, bulaştıran vs olacak. İlk etapta bence 2 kuş işe başla ve işi öğrendikçe büyüt. Bir kaç ay içinde hakim olursun.

   Kolay gelsin.

 94. Merhaba, 11 aylık bir dişi muhabbet kuşumuz var. Ofiste akşamları ve pazar günleri yalnız kaldığından çok sıkılıyor. Bazen hafta içi de ofiste kimse olmuyor, kuş çok keyifsiz oluyor. Ofise geldiğimizde genelde bir yere sinmiş, sessiz sakin durmuş olarak görüyoruz. Ofiste biri yada kalabalık varsa kuş çok neşeli, yerinde durmuyor; perdeleri gagalıyor, aynasını kemiriyor, üzerimizde uçuyor, ötüyor oldukça hareketli oluyor.
  Erkek bir muhabbet kuşu alarak yalnızlığına son vermek istiyoruz. Ancak şu andaki kuşumuz pencereden içeri girdi bizde onu sahiplendik. Elimize gelmiyor, omzumuza konmuyor ama biz onu çok seviyoruz. Alacağımız kuşu bize alışsın diye 1 yada 2 aylık almak istiyoruz. Aradaki 10 ay fark sorun olur mu ? Alacağımız yavru kuşu ilk zamanlar ayrı bir kafese mi koyalım yoksa aynı kafese mi koyalım ? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Çok küçük alacaksanız ilk etapta aynı kafese koymayın. 3-4 ay geçtikten ve erkek kuş kendini bulduktan sonra aynı kafese koyabilirsiniz.

 95. Benim kuşum 4aylık daha bugün aldım adı bulut hiç su içmiyor korkuyorum erkek aldım erkekler daha iyi dediler o yüzden neden su içmiyor?

  • Daha yeni almışsın kuşu sakin ol bakalım. İçer su merak etme sen.

 96. muhabbet kuşumu alalı 3-4 hafta veya daha fazla olmuştur kesin.adını aşkım koyduk.her şey normaldi.tek parmağa gelme sorunu var onun dışında bir sorun yok.1 gün önce dolabın arkasına düştü uçarken.aldık görünüşte birşey yok ama 2 gündür daha çok ötmeye ve sürekli kafes parmaklıklarına tırmanmaya başladı.bir de kafasını yemliklerin ayakları için yapılmış yerlere sokmaya çalışıyor.ne yapabilirim.hem parmağa gelme hem de düşme konusunda?

 97. Merhabalar, öncelikle bu konuda gerçekten çok bilgili ve ilgili olduğun için teşekkürler. Iki tane yavru kuş aldım bir hafta oldu. Bence birkaç aylık varlar. Erkek kuş aşırı ötüyor ve bazen çıldırıp kafeste uçup dişiyi itip tellere tutunup basbas bağırıyor. Arada dişinin üstüne ayağını koyuyo. Dişi sinir oluyo uzaklaşıyor. Ama onun dışında güzel konuşuyorlar. Erkek kuşumun sorunu ne olabilir? Elimi kafese sokunca baya bağırıp uçuyorlar meyve sebze de yemediler napcam bilemedim:(

  • Erkek aktif, dişi biraz pasif kalıyor ve kendine uyum sağlamıyor olabilir. Genel olarak sorun yoksa fazla takılmamak lazım. Elinizi kafese mecbur kalmadıkça sokmayın. Özel alanlarına tecavüz gibi algılarlar bunu. Güzel düşünce ve yorumlarınız için teşekkürler

 98. kanatlarını kesersek ne olur

  • Üzülür, morali ve psikolojisi bozulur. Kendiniz kesmeyin, illa kestirmek istiyorsanız bir uzmana götürün o kessin yoksa ölür

 99. harun barın
  29 Ocak 2015 - 16:24

  MERHABA BEN 1 AY ONCE BIR DISI YAVRU BI KUS ALDIM.HALA PARMAMA GELMIYOR.PARMAGIMA BAZEN SEVEBILIYORUM.O DA SESSIZIR ORTAMDAYSAK YANI.SANKI BENDEN BIRAZ KORKUYO.BEN ONA HERGUN GUZEL SOZLER SOYLUYORUM HER DAKA YANI NEREDEYSE HIC BOS BIRAKMIUOTUM KAFESI DE HEP ACIK GECELERI HARIC TABII.NASIL GUVENINI KAZANABILIRIM.CEVAP VERIRSENIZ COK SEVINIRIM.SIMDIDEN SAOLUN.

  • Kuşun mizacı insana yakın, cana yakın değilse bişi yapamazsın. ilgilenmeye devam et bakalım zaman neler gösterecek

 100. merhaba daha öncede yazmıştım size kuşumun ayağında incinme var diye ama kuşun ayağı çok daha kötü duruma geldi incitmiş diyen veterinere yeniden götürdük bu defa kalçadan kırılmış geçen sefer fark edememişiz ve şu anda yapılacak hiçbir şey yok dedi. Hayvan öyle acı çeke çeke mi kalsın yapılacak bir şey vardır illa ki lütfen yardımcı olur musunuz? lutfeeennnnnnn

  • Maalesef hassas ve zor bir durum bu. benim bilgimi ve uzmanlığımı aşar. Çok üzüldüm. Hareket edebiliyor mu? resimi var mı ?

 101. merhaabalar..ben 3 gun önce yavru erkek muhabbet kusu aldım..ilk getrdgm gun kafa hareketi yaparak içinden sesler cıkardı.. o gunden sonra hiç içinden ses çıkarmıor..normal ötüşü var sizce kötü mü böle olması ??

  • Daha yeni gelmiş ortama. Korkutmayın hayvanı kendi haline bırakın sesi de şekli de düzelir

 102. 2 tane kuşum var 3,5 aylık erkek mi? dişi mi? olduklarını nasıl anlıyacağız

  • Resmini atın söyleyeyim. Erkeklerin gaga üzeri koyu renk olur burun kısmı

 103. Selam, 4-5 aylık muhabbet kuşum var, kakasını yiyor. Neden? Yememesi için ne yapabilirim? Teşekkürler.

  • Güzel soru. Kakasını yememesi için kafesin tabanını ızgara tel ile kaplatın. Böylece kakalar alta düşer ve kuş oraya gaga sokup yiyemez. Haftada bir ızgaranın altını temizlersiniz.

 104. Kuşlara parazit spreyi nasıl sıkılmalı ? onlar sürekli kendilerini temizledikleri için sıktığımda tüylerine dokunduğunda zehirlenmez mi ?

 105. Kardeş sanq yalvarırım cevapppppppppp verrrrr

 106. 2 tane muhabbet kuşum var biri erkek biri dişi.Oğluşumu 8 ay önce almıştım dişi olanı da 6 buçuk 7 ay önce almıştım. Onların hiç bir bakımnı hiçbir şeyini aksatmadığım onlara sevgimi en uygun şekilde göstermeye çalıştığım halde hala benden korkuyolar. Ne olur bi şeylerler önerin LÜTFENNNN !!!!!!

 107. Merhaba benim bir tane erkek muhammet kusum var ona kizmi yoksa erkekmi muhabbet kusu aliyim alirsam bizimle iliskisini koparirmi

  • Kız kuş alın. Ama o zaman sevişip size az ilgi gösterebilirler.

 108. slm benim 1.5 yaşında erkek 1.5 yaşındada dişi mubişim var 8aydır aynı kafesteller iyi anlaşıyor fakat çiftleşmiyorlar 1 dişi daha aldım 1.5 yaşında bunları aynı kafeste beslesem olurmu follluk koyup teşekkürler

 109. Yeni bir cift kus aldim disi olan durgun kabarik duruyor bide az titriyor kuscuya goturdum yasli ve hasta dedi iki tane ilac verdi avisol ve aviron die bi ilac verdi iki gundur kullaniyorum kusum simdilik iyi gibi diskisi acik yesil ortasi beyaz buyuk akitiyor cok iyi yem yiyor. Ilaclarida suluga koyuyorum dogrumu yapiyorum

  • Doğru yapıyorsunuz. İlaçların iyi gelmiş olması lazım. Ki gelmiş zaten. Geçmiş olsun

 110. merhaba daha öncede yazmıştım size kuşumun ayağında incinme var diye ama kuşun ayağı çok daha kötü duruma geldi incitmiş diyen veterinere yeniden götürdük bu defa kalçadan kırılmış geçen sefer fark edememişiz ve şu anda yapılacak hiçbir şey yok dedi. Hayvan öyle acı çeke çeke mi kalsın yapılacak bir şey vardır illa ki lütfen yardımcı olur musunuz? :(

 111. kardeşşş ne olur cevappppppppppppppp ver
  lütfen acilll

 112. kardeşşş ne olur cevappppppppppppppp ver

 113. Evet sağlıklı, yemini yer suyunu içer dişiyle oynar ama gece 3 gibi sesine uyandım kafesin içinde tek ayağı üstünde zıplıyordu tek kanadı da açık tıpkı balerinler gibi balet kuşum var galiba :)

 114. Kusum kafesinin içindeyken ayağı tule takıldı ve bi hafta oldu ayağını yukarıya kaldırıyor henüz başamiyor nasıl ve kac gunde iyileşir acil cevap lütfen

 115. Muhabbet kuşum gece kalkıp karanlıkta kafeste tek ayak üstünde bi kanadı açık zıplıyordu yerde dişi tünekteydi erkek zıplıyordu tek ayakta anlamadım sizce neden ?

 116. benım muhabbet kusların 7 tane yumurta yaptılar sadece 1 tane cıktı oda büyüdü ,tüylendi fakat erkek kuş dişiyi yavruluktan kovuyor yavruluğa girdimi ikisi arasında baya büyük kavgalar oluyor erkek dişiyi dövuyor ,bir kez yavruyu kafesın içine koydum ama yavru yuvaya geri cıktı babası yolu gösterdi dişi yavruyu dövuyor ne yapıcaz

  • Dişi ile yavruyu bir, babayı bir ayrı koyun bir kaç saat. Bakalım ne olacak

 117. harun barın
  19 Ocak 2015 - 16:32

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim cevap lutfrn

 118. 4 yaşında kardeşim var ben 8 yaşındayım bir kuş almayı düşünüyoruz muhabbet kuşu alırsak sağlık açısından bir şey olurmu

  • Küçük olan kardeş kuşa zarar vermesin dikkat edin. Kuşla yalnız başına kalmasın. Büyükler yanınızda değilken kuşu çıkarmayın.

 119. Merhaba.1 hafta once annem muhabbet kuşumu yıkamis. Bilincsizlikten hasta olmasin diye kurutma makinesiyle kurrutmusve sicak odaya koymus..o gunden beri kusum cok durgun hep uyuyor ve ayaklari cok sicak.olay olduktan 2 gun sonra veterinerin onceden verdigi antibiyotik ve vitamini kullanmya basladım.4 gundur veriyorum ilaclari.ama 2 gundur kuşta titreme basladi.ne olmus olabilir.ne yapmam gerekiyor..

  • Veteriner kontrolünde tedaviye devam edin ve ilaçları ihmal etmeyin. Kuşta soğuk algınlığı var gibi.

 120. Öncelikle İyi Günler..Benim bir muhabbet kuşum var henüz yavru gagasının rengi bile belli değil bize geleli 2-2,5 ay oldu kuşum bizimle oynuyor,sofraya geliyor kucağımıza çıkıp yemek yiyor fakat elimizi uzattığımızda uçarak uzaklaşıyor ne yapmalıyım elime alışması için ???Bide akşamları kafese elimizi uzattığımızda bağırıp kızıyor….

  • Kafese el kol uzatmayın kapağı açın kendi çıksın. Cana yakın bir kuş gibi. Ama özgür ruhlu. Onu böyle kabul edin.

 121. BENİM BÜYÜK İHTİMALLE BU GÜN MUHABBET KUŞUM OLUCAK.EVE İLK GELDİĞİNDE ONA NASIL DAVRANMALIIM ÇOK HEYECANLIYIM:)İLK KUŞUM OLUCAK

 122. Merhaba.Ben sizin yazılarınızı okudum.Bizde kardeşim istediği için bir kuş almıştık 3 ay önce. cinsiyeti erkek. 7 kelime soyluyor bizi cok seviyor cok alıstı. tavsiyeleriniz işe yarıyor. yalnız kafesten dısarı cıkardıgımızda bıturlu iceri girmiyor. ne yapmalıyım? birde bu kusların en faazla ve en a omurlerı kac yıl ??

  • Maksimum 10-11 sene, ortalama 5-6 sene yaşarlar. Dışarıyı çok seviyor sanırım. Bazı kuşlar öyle. Bu durumlarda geri sokmanın tek yolu acıkmasını beklemek. Yakalamaya çalıştıkça uçar, sağa sola çarpar ve kendine zarar verebilir.

 123. merhaba çok iyi bir site açmışsınız tebrik ederim. ya erkek kuş kızın üstüne çıkacağına kız kuş erkeğin üstüne çıkıyo yavru öye oluyomu:s

 124. bu kuş sizce karnının doydugunu anlamıyo olabilir mi yem kaplarını aldım önünden yarım saatte bir veriyorum kum kumu da aldım ama kursagı gene şişik gene kussun istemiyorum bu hep böyle mi gidicek gece bile yarım saatte bir uyanıp yem veriyorum bi çaresi yok mu istediği kadar yesin mi bırakıyım mı nolur cevap verin . bide dün akşam çok az yem yedi su içti bu sabah gene yem verdim bu kez yemi yemedi sadece su içti kafesinde de suluk var ama ordan içmemiş belliki ben napıcam yardımcı olurmusunuz

 125. harun barın
  14 Ocak 2015 - 07:15

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim

 126. elife1808@gmail.com
  13 Ocak 2015 - 15:39

  merhaba kuşlar hakkında çok şey biliyorsnuz tebrik ederim erkek kuş kızın üstüne çıkacağına kız kuş erkekğin üstüne çıkıyo öyle yavru olurmu

 127. selam daha öncede yazmıştım hatırlarmısınız bilmiyorum ama neyse benim bir dişi bir erkek muhabbet kuşum var dişi ara ara kafesin dibine yatıyor yumurtlamaya yavruluğa girmiyorlar.Birde kafesin altına koyduğum kağıtları parçalıyorlar niye acaba bilginiz varmı

  • Erkek çiftleşmeye istekli değil sanırım. Bana öyle geldi. Öbür mesele normal

 128. kuşlarımın ikisi de erkek birbirlerini öldürürler mi?Kuşlarımın biri değiştirmeli miyim?ikisi de eş istiyor ama 4 kuş besleyemem birinden vazgeçmeli miyim ?

 129. nolur yardım edin bahsettiğim kuş şimdide kafesin üstünde tüylerini kabartıp on dakika uyuduktan sonra kalktı fazla ama baya fazla yem kustu 3 aylık eş istiycegini düşünmüyorum kursagı şişkindi çok fazla yem yiyodu ama kafes aldıgım yer önünden alma yemi istediği kadar yer o dedi şimdi kustu hasta falan da ondan mı yoksa çok yediği için mi ne yapabilirim şimdi hareketlendi yavas yavas veterinere götürmeye durumumda yok lütfen yardım edin olmaz dimi birsey ne yapabilirim vitamin vereyim mi? bide hasta olsa şimdiye bi belirti olmazmıydı herseyi çok güzeldi odadan çıkartmadım camı bile açmadım hasta değildir dimi

 130. tekrar meraba cevabınız için teşekkürler bir sorum daha var ben hırçınlaştıktan sonra zorlamadım bi daha kafesini öpüyorum sürekli cicikuş falan diyorum dün dudagım kafese yaklastırdıgımda oda benimkine yaklastırdı ses çıkartmaya çalıştı gagasını açıp kapadı bugünde parmagımdayken yüzüme dudagıma gene aynı şekilde gagasını değdirip açıp kapadı aradada acayip acayip sesler çıkarıyor kafesi açık yatagımın yanında duruyor kafesten çıkıp arada gelip elimi gagalıyor kolumun altına giriyor dışardayken elime geliyor fakat kafesteyken gelmek istemiyor yem verirsem elimle geliyor ancak nasıl alıştırıcam bilmiyorum bide o acayip sesleri neden çıkartıyor ? son soru olarak yemini suyunu oyunu herşeyini tam yapıyorum sürekli ilgileniyorum ama bugun gagasını çıtlattı kafesin üstünde bu kötü bişey mi acaba ben çok korktum. geceleri hariç rahat dolaşsın diye kafesini hep açık bırakıyorum size bi kaç gün açmasam daha mı iyi olur ?

 131. merhaba 5 aylık erkek muhabbet kuşum var ona eş almak istiyorum nasıl almalıyım ve ne zaman almalıyım ?

 132. harun barın
  11 Ocak 2015 - 13:10

  Merhaba ben kusumu 2 hafta once aldim.hala elime gelmiyor.youtune de bivideoda zorla kusuele alip sakinlesene kadar bekleyin cikar eline diyodu.denedim elime zorla aldim.bekledi sonra serbest biraktim ama elime konmadi ve benden simdi cok kaciyo ekiden parmagimdan kacmazdi ama simdi uzaktan bile gorse kaciyo.cok yanlismi yaptim acil cevap.

 133. mhemet kizilkaya
  10 Ocak 2015 - 23:24

  muhabbet kuşum orta sıcaklıktaki sobanın üzerine kondu ayakları yandı mı ve yandıysa ne yapmalıyım

  • Yanık kremini ayaklarına uygulayın. Eczanelerde satılır. Dikkat edin bundan sonra

 134. Merhaba,

  Ben muhabbet kuşu almayı istiyorum daha önce hiç beslemedim fakat evim bahçe katı ve panjurlu gündüzleri evde olmadığımız için panjurlar hep kapalı bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim panjuru açık bırakmam imkansız ışıklı bir kafes alsam kuşa zarar verir mi yada gündüzleri yalnız kalmasın diye 2 tane kuş alıyım diyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Acil dönüşünüzü bekliyorum.
  Teşekkürler.

  • Bu kuşlar güneş ışığı almadan mutlu olamazlar. Panjurlu evde olmaz. Almayın.

 135. Bir sorum olacaktı. Bir hafta önce bir gün aryla bir erkek bir de dişi muhabbet kuşu aldım. Dişi çok sağlıklı yerinde duramıyor ama erkek olan kabarıyor, uçamıyor, titriyor, çok sık nefes alıyor, hiç ötmüyor, dingin ve durgun ancak yemesinde, içmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Sizce sıkıntısı ne olabilir ? Ne yapmam gerekir ?

 136. ben bişey soracam acil kuş eşiyle kavga edip kafesten aşağı düştü erkek.ve kafasını oynatamıyo nasıl yem yedirecez yoksa kuş ölecek açlıktan veteriner vitamin verdi ama onuda çok zor içemiyo bile napmamız gerek çok acil

 137. merabalar iki gün önce camımda bi tıkırdı duydum ve camı açtıgımda bi muhabbet kuşuyla karsılaştım hiç zorlamadan elimi uzattım ve hemen geldi ancak 1 saat sonrada yem aldırabildim ve çok fazla yedi aşırı uysal davrandı uzaga koydum yatagın üstünde geldi bana sokuldu gece ezilmesin diye agzı açık bi karton kutuya yemi ve suyuyla birlikte ama benle kalmak istedi ertesi gün hafif hırçınlaştı bende akşamdan gittim kafes aldım geldim ona kafesi gördü deli gibi sevindi içine girdi hertarafını gagaladı mutlu oldu gel gör ki ben onu ordan bi iki kere zorla çıkartmaya çalıstım diye galiba benden sogudu elimi ısırıyor yaklastırmıyor ye veriyorum elime çıkıyor fakat tutmaya çalışınca tutturmuyor bi kaç kere uçmaya zorladım çarptı düştü daha önce hiç kuşum olmamıştı yeni arastırıyorum bana tekrar nasıl alısabilir bu arada kafes aldıgım yere sordum 3 aylık bi dişi olabilicegini söylediler yardım ederseniz sevinirim

  • Çok cana yakın bir kuş size gelmiş ama siz onu korkutmuşsunuz. Ne kadar sevimli olsalarda zorla ele avuca almaya çalışmayın kuşları. Sizden soğur ve bir daha asla yaklaşmazlar. Siz ilgilenmeye sevmeye devam edin ve sakın zorlamayın hayvanı. İnşallah tekrar kanı ısınır.

 138. harun barın
  9 Ocak 2015 - 21:30

  Merhaba benim 2 tane sorum olacak
  1-kuşumu alalı 2 hafta oldu kendisi 2 aylık yavru dişi.elime gelmiyor.sadece parmagımla sevebiliyorum.oda bazen nasıl alıştırmalıyım.
  2-ona iltifat ettigimde veya sevgi dolu sozler soyledigimde acaba anlarmi.

  • Anlar. Ele gelmesi lazım artık 2 hafta olmuş. Çok sıkıştırmayın siz kafes kapağını açık tutun biraz.

 139. mrb. Benim 8 gün önce aldığım 2 muhabbet kuşum var biri erkek biri dişi …. başlangıçta her şey iyiydi kafesinde tırmanır demirlere , yemini yer elimden yerdi… Dün gece çok yem yedi bu sabah pek halsizdi hiç yüz vermedi elimden yem yiyor yine dışarıda yürüyor ama karışmayınca kafasını bel kısmına döndürüm uyuyor ne zaman rahat bıraksam öyle dişiyle çok iyi araları birbirlerinin tüylerini gagalıyorlar falan arada sırada tüy döküyordu çok değil ama az. Yemini suyunu içiyor ama bi durgun geldi sizce neden ? bu arada pet shoptan aldığımdan 2-3 aylık dedi ikisi içinde …

  • Havalardan ya da ev ısısından olabilir. Kabarıyorsa üşütmüş olabilir. Geçici bir durgunluk da olabilir. Devam ediyorsa kuşçunuza götürüp bir gösterin.

 140. Merhaba. Ben size daha önce soru sormuştum. Kuşum benden çok korkuyordu. Şimdi bana çok alıştı. Kafamda omzumda falan geziniyor . Elime bazen çıkabiliyor ama elimi koparacak gibi ısırıyor. Önceden dışarı saldıktan sonra elimle yakalayarak kafese koyuyordum. Sanırım bu yüzden ısırıyor. Elimi ısırmasını nasıl önleyebilirim?

  • Seni seviyor ama elinde olmak istemiyor. Zira eline alınca tekrar kafese gideceğini anlamış durumda. Mesele bundan ibaret.

 141. Merhaba ben 2 hafta önce kuş almıştım kuşum sıkılıyor diye düşünerek bir tane daha kuş aldım yanına Sanırım birbirlerini tanıyorlardı ayrı kafeslerde tutacaktım ama birbirlerine gitmek istiyorlardı aynı kafese koydum bayağı seviştiler falan sorum şu birbirlerini daha önceden tanıyor olabilirler mi yoksa ilk görüşte birbirlerinin dikkatini mi çekmişlerdir yani ilk görüşte aşk mıdır?

 142. kuşum ağzını açıp kapıyor kafasını çevirdğinde panikleyip kafeste geri geri gidiyo. Dısarı bıraktım sağa sola çarpmaya başladı düzgün uçamadı yerde geziniyo ,salıncaktayken dengesini kaybedip düşebiliyo ve eskisi gibi ciklemiyo garip sesler çıkarıyo,ishal gibi ama bundan kaynaklandıgını düşünmüyorum snki boğazına bişey kaçmışta çıkarmak istiyomuş gibi geldi bana napıcağımı şaşırdm:?

  • O kuş maalesef çok hasta. Moralinizi bozmak istemem ama o hastalık kuşlarda ölümcül olabiliyor. Ben norolojik olduğunu düşünüyorum zira hayvanın denge fonksiyonları vs.de ciddi şekilde etkileniyor. İsterseniz bir veterinere gösterin.

 143. Benim kuşum konuşuyor akşam okuldan geldiğimde salıyorum kafesin kapağını açıyorum 1,2 dk uçuyor sonrada hemen kafesin içine giriyor hemde çok gagalıyor acaba daha alışmadımı ?

  • Konuşuyorsa iyi. Demek dışarıda ilgisini çeken bir şey yok. O da kafesinde takılmayı tercih ediyor.

 144. çok teşekkür ederim cevabınız için. çok agresif, kopartacak gibi elimizi ısırıyor. kafeste deli gibi koşturuyor bir o yana bir bu yana. sürekli kenar tellerde geziniyor. yeni olduğu için mi başka bir derdi mi var acaba?

 145. merhaba

  3 gün oldu bir kuş aldık. pet shop 1 aylık ve erkek olduğunu söyledi, önceki kuşumuz da bir aylıktı aldığımızda. bu ondan hayli büyük duruyor. rica etsem cinsiyeti ve ayı hakkında yorum yapar mısınız.

  teşekkürler..

  http://i.hizliresim.com/pm0EMq.jpg

  • Kuş erkek ama 1 aylık değil daha büyük. Bence epey büyük bu.

 146. Meraba rosencruz kuşumdilinin ucu ve gagasının ucu bıraz siyah oldu acaba yediği bişeyden mi oldu suphelenıyorum neden olabılır

 147. bn 2 tane alıcamda bir erkek bir dişi eğer birbirlerini sevmezlerse birbirini öldürebilirlermi

 148. harun barın
  4 Ocak 2015 - 15:26

  Ben kusumu alalı 1 hafta oldu kafesini actim bugun .uctu ama kafesin ustune gitti iceri giremedi bende bekledim baktim giremiyor elimle koydum.parmagima cikmiyor kendisi 50 gunluk bi disi acaba 1 hafta normalmi ve parmagima nasil alistirabilitim.acil cevap oncekine yaanit vermediniz ama olsun yine de tesekkurler…

  • 1 hafta normal ve yeterli. Kafesten çıkınca kendi haline bırakın bulur o yolunu yemini. ele almak için zorlamayın. siz sıkıştırdıkça sizden korkar.

 149. benim arkadaşımın kuşu varmış ayna koymuşlar sonra o kuş hiç konuşmamış küsmüş doğrumu

 150. arkadaşımın da kuşu vardı onun evine götürmüştüm kuşu kuşumun cinsiyetini bilmiyorum arkadaşım içeri girdiğinde onun kuşu erkek benim kuşun üstündeydi bide çok öpüştüler benimki kız mı bilmiyorum yavrusu olur mu? Bide cinsiyetini nereden anlıyoruz?

  • Öpüşme ile olmaz hemen. Sen kuşunu götür bir kaç gün kalsın arkadaşının kafesinde. Seninki dişi muhtemelen, bunlarda eşcinsellik olmaz ;)

 151. Merhaba benim 2 tane sorum olacakti 1.si kusum cok kasiniyor onu nasil yikamaliyim 2.si ise kusumuzu saldigimizda kendi kendine kafesine geri girmiyor nasil alistirabilirim

  • Kafese acıkınca girer. Bırakın acıksın dışarıda. Kışın yıkamak iyi değil. Parazit spreyi alıp sıkın kanat altına, sırtına ve göğsüne. Yıkama için yazılarımı iyi okuyun. 2 Yazım var sitede.

 152. Ayhan kiraz
  3 Ocak 2015 - 12:33

  dişi kuşumun yanında egitebilirmiyim ? yeni alacagım erkek kuşumu ? aynı kafeste olsalar bi zararda olur mu ?

 153. ben bir sitede okumuştumda kuşun beği olunca onu öldürüyormuş ayırmamız lazımmış bu doğrumu?

  • Ayırırsanız da ölür. Yavru kendi başına yaşayamaz ilk anneden çıktığında böcek kadar çirkin, sevimsiz ufak bir şey olur. Siz bakamazsınız anne bakmalı

 154. Son bir soru daha sorup sizi rahat birakicam inanin kuslardan anlayan insan bulmak cok zor veterinerler de kanatlilardan hic anlamiyor :( Kuslarimizi alali 3 yil oldu ama yavru bakimini ustlenmekten korktugumuz icin yuvalik almadik bu kuslari olumsuz etkiler mi? yani erkegin ayagi iyilesince bi yuvalik almali miyiz? alinmazsa eger hayvanlarin cinsel hayatina zarar verir miyiz?

  • Yavruları ile kendileri ile ilgilenirler eğer yavru olursa siz merak etmeyin. Yavru isteyip istememek size kalmış tabii ama sorumluluk olarak düşünüyorsanız takdir sizin. İkisini aynı kafese koyunca artık cinsel hayatı yaşar onlar, ama 3 senedir bir şey olmadıysa onların çift olabildiklerinden emin dğeilim

 155. Veteriner ayaginda kirik ya da felc yok incitmis dedi cunku parmagini tuttu ve kavradi. Diyelim ki incindi bunun tedavisi nasil yapilir? mineral verdi suyuna katiyoruz, ayagi gecerse yeniden bir araya getirdigimizde yabancilasmis olmazlar mi? o zaman da skinti yasar miyiz?

  • Hayır yabancılasmazlar. Dişinin erkeği döverek öldürmesinden her halükarda iyidir merak etmeyin. Erkeği ayrı bir ortama alın ve bırakın tabiat kendi işini yapsın. Siz ilaçları verin. Erkeğin bünyesi ayaklarını iyileştirecektir vitamin ve ilaç takviyesi ile. Eğer ciddi bir kırık yoksa elbette. Bu aşamada erkeğin dinlenmesi ve o ayağını içeri çekerek koruması lazım. Ki kendisi onu zaten yapacaktır.

 156. merhaba benim iki tane muhabbet kusum var. Erkek olanin ayaginda bi sorun cikti surekli ayagini icine cekip tunekte durmaya calisiyor ve yururkende hafif bi topallamasi var veterinere goturduk acaba felc mi kirik mi var diye , agri kesici verip gonderdi ama hala bi iyilesme yok. cok hareketliyken birden hantallasti hayvan. Disi kus surekli olarak didikleyip duruyor kafeslerini ayiriyoruz ama cok ugrasiyor cikmak icin uzulup yeniden erkegin yanina koyuyoruz fakat hirpalamaya devam ediyor. sizce ne yapmaliyim hem ayagi icin hem de disinin tavrini duzeltmek icin? simdiden cok tesekkurler

  • Hayvanlarda hasta olan geride bırakılır, yükü çekilmez. Ölüme terkedilir. Sizin dişinizde bunu yapıyor. Erkeği sağlıksız ve onu artık istemiyor Sakın bir araya getirmeyin. Erkek ayağını kırdı veya incitti sanırım. Başka bir kuşlardan anlayan veteriner görürse daha sağlıklı bilgi verir ama bir arada durmasınlar erkek için iyi olmaz.

 157. Kuşun kanadını veterinere kestirsek bişey olurmu??

  • Veterinere gösterin gerekiyorsa kestirin. Çok ufak çıkmış kafesten. O dönemlerde daha omurgası organları oturmamıştır hayvanın. Hayat boyu çekeceği sıkıntıları almış olabilir. Veteriner kontrolünde yapın herşeyi. Geçmiş olsun.

 158. Ayhan kiraz
  2 Ocak 2015 - 20:29

  Merhabaa benim kusumu alalı 2 ay oldu erkek zannettik dişi çıktı konusmuyor hiç..ben erkek kus almayı düşünüyorum yeni alcagım kuşu egitebilirmiyim ve konusturabilirmiyim ????

  • Evet eğitebilir ve konuşturabilirsin. Herşey ilgi ve sevgide bitiyor

 159. ben kuş alıcamda 1 tanemi alsam ii yoksa 2 tane alsammı iyi çiftleşseler ii olur mu??

 160. bizim kuşumuz ilk defa anne oldu 3 yumurtadan biri cıktı ve yavru şuan yaklaşık 1 aylık. Ben en başta anneyi soğutmamak için hiç bakmadım yuvaya. 20 gün sonra dayanamadım ve yavruyu kontrol ettiğimde bi anormallik olduğunu hissettim. Hala ayakta duramıyordu çarpık bacak sendromu olduğunu öğrendim:( yuvaya talaş koyduk aslında ama dişi hep dışarı attı, düz zemin ve annenin sürekli yavrunun üzerinde oturması neden oluyormuş. nette bazı yöntemler gördüm ayağını bandajlamayı denedik olmadı cildi çok hassas olduğu için kızardı. sonra süngere iki delik açıp ayaklarını geçirdim birkaç gün kaldı ama onuda çıkartmayı başardı çok hareket etti. Ben ne yapacağımı bilmiyorum o kadar küçük ve masumki :( büyüyünce sakat mı olacak hep sürünerek mi gezecek? resmini görmenizi çok isterim ama gönderecek mail adresi bulamadım . İlerde biraz da olsa düzelirmi sizce?

  • İsterseniz bir uzmandan yardım alın. Benim bilgim yok bu konuda. Yanlış yönlendirmek istemem. Uzman veterinerlere götürüp onların kontrolünde tedavi ettirin. Maşllah pek tatlı sevimli. Geçmiş olsun.

 161. harun barın
  2 Ocak 2015 - 08:44

  Ben kusumu alalı 5 gun oldu.ne zaman kafesten cikarabilirim acaba.ama korkuyorum daha elime bile gelmiyor.parmagima cikmiyor acaba nasil alistirabilirim parmagima.tesekkurler

 162. hocam kuşum yavruladı ve dişi onu besliyor ayrıyetten benimde yavruya şırıngayla mama vermem gerekiyor mu eğer ki gerekiyorsa ne kadar hassas davranmam gerekir ?

  • Bırakın doğa halletsin. Siz çok istiyorsanız işin zevkini almak için bir iki şırınga verin arada bir yoksa anne yavru arasına girmek iyi değil.

 163. Muhabbet kusum nezamn acsam elimle ciflesiyor bir kiz kis olmasina ragmen hatta kizi gagaliyorki elime gelmek için ne yapmam lazim yuvalik bile aldim ama bisi olmuyo.s ve giynirkende hep izliyor beni

  • Eşi ile anlaşamıyor ve eş olamıyor. İstersen eşini değiştirebilirsin.

 164. Sorumu neden cevaplamadınız ? lütfen sorumu cevaplayın .

 165. s.a benim bir çift kuşum var erkek daha 4,5 aylık dişi 1 yaşında falan anlaşıyorlar kur falan yapıyolar ama kafeste yuvalık yeri olmadığı için takamadım sizce kafesi değiştirp yuvalığı takıyım mı yoksa beklemeli miyim

 166. erdal hasan
  1 Ocak 2015 - 12:00

  kuşum müzik setinin kolonunun yanındaydı birden çok yüksek sesle acınca zannedersem kortu ve şu an konuşmuyor ne yapmam gerekir teşkürler

  • Bir iki gün korkabilir sonra kendine gelir insallah. Kalbi durmamıs iyi ki bunların kalbi zayıftır korkunca mazallah gidebilirler. Geçmiş olsun.

 167. harun barın
  1 Ocak 2015 - 11:29

  Merhaba.benim bi sorum olacak.ben kusumu 4 gun once aldım.sonra yeni bi kafes daha aldim onceki kafesi biraz eski diye.sonra kafesi hazirladiktan sonra kusu icine koymak kaldi.kustan korkmuyorum ama elime almak istedigimde kacıyor ve bagiriyordu.nryse kafese koydum ama benden kustumu bilemiyorum.normal haline devam ediyor ama yinede bi sorayim dedim.tesekkurler

  • Bir iki gün küsebilir sonra kendine gelir insallah. Ele minimum alacağız çok nadiren mecbur kaldıkça

 168. hocam peki kuşum ısırmaya devam edermi bide önceki cevabınız için teşekkür ederim a

  • Biraz zaman bırak devam edebilir etmeyede bilir. Kuşun cana yakın olup olmamasına bağlı

 169. merhaba benim bir muhabbet kuşum var ayağı sarı bir zar kabuk bağlamış ve ayak parmakları kısalır gibi olmuş ayrıcada şişmiş ele parmağa alınca acı dolu seslerle bağırıyor o ayuağı hep havada hep nolur yardımcı olun :((

  • Kafesi, özellikle tabanını ve tüneği temiz tutun. Kuşun ayağı mantarlanmış olabilir. Bir veteriner görse iyi olur

 170. Kizismis disi muhabbet kusumun yanina kizismis erkek aldim disi muhabbet kusum cok tuhaftir konusuyor bizimle oyun oynuyor ancak kanatacak kadar siddetli isiriyor (disi kusum disarida yakaladigim icin hircin olabilirmi acaba) neyse… erkek muhabbet kusumlada kavga ediyor ancak hic siddetli kavga etmiyor sade hatta bazen yanyana duruyorlar erkegi dun aldim birbirlerine alisirlarmi alisirlarsa bu kac gun veya hafta alir ? Uzun olduğu icin cok ozur dilerim lutfen hepsini cevapla simdiden cok tesekkurler . :)

  • Alışma işi şansa kalmış. Kimyaları tutarsa hemen alışırlar. Dişiniz iyi bir dişiymiş konuşmayı başarmış. Damızlık bir erkek ile çok güzel yavru verir o.

 171. hocam ya kuşumu dün aldım yavru daha babamı ısırıyor ısırmaya hayla devam edermi bide kuşumu ne zaman dışarıya salmalıyım kuşun kanadını kesersem ölürmü lütfen açıklarmıısnız?

  • Sakın kanadını falan kesme. Canı yanabilir ve doğru yapmazsan ölebilir. Biraz ortama alışsın üstüne gitmeyin kuşun o kadar

 172. Beş yıldır bir muhabbet kuşu besliyorum aldığımızda en az bir yaşındaydı sanırım son zamanlarda hakkında çok endişeleniyorum çok araştırdım ama bir yanıt bulamadım lütfen yardımcı olun tüyleri çok yıpranmış kuyruk bölgesinde ve git gide yıpranıklık yukarıya çıkıyor sırt kısmına ,nefes almada zorlanıyor hırıltı gibi bir ses çıkıyor ve daha kötüsü bu aralar artık hiç konuşmuyor ,hareketsizdir.Benim yaşadığım şehirde veterinerler hiç de bilgili değil o yüzden cevabınız çok önemli.teşekkür ederim.

  • Sanıyorum kuşun yaşlanıyor. Kuşlarda 6 yaş insanlarda 60 yaş gibi düşünebilirsin. Artık o yaşlı bir kuş. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

 173. Benim bır cıft muhabbet kusum var . Dişi kuş cok fazla yumurtluyor (haftada 6-8 tane) ancak yavru cıkmıyor.disi kus yumurtaların ustunden hıc kalkmıyor gogusunun on kısmındakı tuylerı cok fazla dokuldu . aslında erkek kus dısıyı beskıyo ama ara sıra kavga edıyorlar. ne yapmalıyım? ayırmalı mıyım?şımdıden tesekkur ederım

  • Tercih sizin. Ayırmaya gerek yok muhtemelen dişinin yumurtalarında bir sıkıntı var. Çiftlerden birinin üreme yeteneği olmayabilir.

 174. selam 1,5 yaşında dişi birmuhabbet kuşum var sol kanadından bir tüy aşağı doğru düştü baktım tüyün dibinde şişlik var .ne yapabilirim .yardım ederseniz sevinirim.

  • Bir şey yapmayın devam ederse bu şişlikler veteriner yada kuşçuya gösterin

 175. Bugün aldığım çift kuşumun iki yumurtası vardı bugün bi yumurta daha yumurtladı ama kuluçkaya yattığını görmedim bi sorun mu var acaba

  • Bunlar hayvanların kendi doğası ile alakalı şeyler. Kesin olarak cevaplamak zor ama kuluçka yoksa sıkıntı mevcut denebilir.

 176. Hocam muhabbet kuşum sürekli göz ve kulak bölgesini kaşıyor. Bende teramisin göz merhemi sürdüm; ama kuşumun o kadar canı yanıyor olmalı ki avucumun içine gelip gözünü parmağıma sürtüyor. Bende onu avuclayarak kaşımama rağmen hiç bir tepkide bulunmuyor. Öneriniz nedir hocam?

  • Muhtemelen bir enfeksiyon durumu vs olabilir. Göz çok ciddi veterinere gösterilirse iyi olur kanaatindeyim

 177. Merhaba kuşum iyileşti artık kaşınmıyor.Ama hala bize alışmadı daha geldiğinde yavruydu zaman geçti hala yavru ama biraz daha büyüdü kafesteyken elimizi kafese sokunca hemen elimize geliyor ama elimizi uzatınca çıkaracağımızı bildiği için elimize geliyor dışarıda elimize gelmiyor 2-3 ay oldu zaten daha yeni yeni kafesteyken ele gelmeye başladı.Nasıl alışcak yardım edin

  • İnsan canlısı değil sanırım o kuş. Kafesten çıkana kadar size yakın sonrasında özgür takılıyor.

 178. Neden kuşların rüya gördüklerini düşünüyorsunuz cewaplarsanız sewinirim Benim kuşum akşam uyuyordu sabah acı acı öttü yanına gittim yanında yeni kuşumun kafesi de duruyordu ama birbirlerini çok sewiyorlardı-arkadaş olarak zaten ikisi de dişi.d- ama o gün eski kuşum yeni kuşuma zarar wermeye çalıştı anlamıyorum neler oluyor weterinere de sordum görme ihtimalleri var dedi sizce görürler mi?nereden anlarım görüyorsa

  • Geceleri ilginç tepkiler verebiliyorlar. Bunların rüya ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Anlamanın özel bir yolunu bilmiyorum. Ben bu şekilde hissediyorum sadece.

 179. yeni kuş aldım yemini yiyor fakat suyunu hiç içmiyor bir şey olur mu normal mi içmesi için ne yapmalıyım o kadar yem yiyor hiç su içmiyor suyu da temiz yemliği de kafesi de

  diğer sorum kuşçudan gaga taşı aldım iki çeşit varmış biri normal paketli alçılı kireçli falan herkesin aldığı diğeride normal bi poşette doğal gagataşı dedi işlem görmemiş onu önerdi aldım yoksa paketli olanı mı almalıydım zararı olr mu

  son sorum kuşu aldığım yer dediki yumurta haşladıktan sonra kabukları çöpe atmayın iyice ezin parçalayın kuşun yemine karıştırın yesin faydası olur bu doğrumu ne işe yarar

  • Kuşlar bizim gibi bardak bardak su içmezler. Gagalarını ıslatmaları ve bir yudum almaları kafidir arada bir. Merak etmeyin içecektir. Gaga taşında sıkıntı yok çok fark olacağını sanmıyorum.Yumurta kabuğu olayı doğrudur.

 180. iyi günler daha önce yorumumda kalöriferleri sadece işten gelince açıyoruz demiştim kuşun oda sıcaklığı uygun olur mu diye sormuştum cevabınız hasta olur ölür demişsiniz fakat yaklaşık 5 – 6 tane petshop a sordum yanlızca cereyan da kalmasın yoksa bişey olmaz dediler cereyanda kalsa bir saat içinde ölür dediler diğer türlü bir sıkıntı olmaz..
  ilk defa böyle bir yorumu sizden duydum siz neden bu kadar net konuştunuz yardımcı olur musunuz

 181. benım kusum dişi yaklaşık bir yaşında yemligin ayak kısımlarını kemiriyor ve ordan gecmeye calısıyor. yemligin ayak basdıgı yerleri nerdeyse ama nerdeyse kırılıacak bunun sebebi nedir. ?? tşk.

  • Saplantı haline getirmiş. Başka bir yemlik alın. Benim kuş da pvc plastiklerini kemiriyor mesela. Takılıyorlar öyle şeylere

 182. abi benim kuşlarım 2 tane biri kız biri erkek yemlerin yerini bilmiyolar ve su az iciyolar yanlarına geldigimde kaçıyolar daha geleli 2 gün oldu acil

 183. abe benim kuşum ekek neden durgun duruyor

 184. benim sorum olucaktı benimkanarya kuşumda kıl kökü iltihaplanması var veterinere götürdüm merhem verdi ama içim hiç rahat değil tek başına onun etkili olcağını sanmıyorum çünkü yaraları çok kötü durumda tüylerini çıkartamıyor yavruyken almıştık şuan 7 yaşında yardım edin lütfen ona bişey olmasın naparım bilmiyorum, bu konuda bilgisi olan varsa lütfen cevap yazarsa sevinirim onu o halde görmeye dayanamıyorum

  • Veteriner ne diyorsa o şekilde devam edin benim uzmanlık alanım değil o tarz hastalıklar

 185. Benim bir tane erkek kus vardi ysnina disi aldim erkek ciftlesmek istiyo birbirlerini opuyorlar ama fisi ustune cikmasini istemiyor. Bende ikisini ayirfim. Erkek yemleri kusuyor gaga tasi kemiriyor ordan orsya ucuyor ne yapmaliyim

  • Erkek çok eş olarak istiyor dişiyi ama dişi istemiyor. Yapacak bişi yok gibi. İsterseniz denemeye devam etsinler.

 186. Merhaba ben eren benim kuşumun bacağı ve gagası çok kaşınıyor sürekli kaşıyor.Bir gün ben okuldayken kuşumun bacağı kanamış ve 2 gündür böyle kanaması kendiliğinden duruyor ve oksijenli suyu pamukla gagasına ve ayağına sürdük yara olan yerine oksijenli suyu bir iki kere damlattık.Ve bacağına gazlı bez saracaktık ama kuş annemin elinden sürekli kaçmaya çalıştığı için saramadık.Ve kuşum yara olan yerini sürekli kaşıyıp kanatıyor.Aslında ben okuldayken ayağı perdeye takılmış perdeden kurtulmaya çalışırken de ayağının yaralana bileceğinden şüpheleniyoruz acaba neyi var arada bir topallıyor damlatmaya devam edelim mi yoksa veterinere mi götürelim.Ve kuşu sürekli zorla elimize aldığımız için bizden de hayli bir korkuyor neyi var ve bize nasıl alıştırabilirz ?

  • Madem bu kadar ciddi bir durum var kuşlardan anlayan bir veteriner görse iyi olur.

 187. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim guzel bir site ama 6 aylikken ciftlesrirsem sorun olurmu cevap verirseniz sevinirim

  • 6 aylık dişinin üreme kabiliyeti sınırlı olabilir. Bu nedenle az daha beklemek en iyisi

 188. kuş almayı düşünüyorum fakat eşimle ben çalışıyoruz sadece akşamları evde oluyoruz ve kaloriferi eve geldiğimizde açıyoruz bu yaşam kuş içn ideal mi yani kaç derece soğukta durabilirler bu durumdan dolayı hasta olur mu alırsam

 189. Selam benim dişi muhabbet kuşu kafesin altına bir tane yumurta yumurladı yavruluğa girmiyor yumurtanını üzerindede fazla yatmıyor daha sonra o yumurtayı kırdılar yine kafesin dibine birtane daha yumurtaldı oda duruyor öyle erkek yatıyor bazen yumurtanın üzerine yavruluğa girmiyor ne yapmalıyım

  • Yumurtlama ve yavrulama işleini çiftlere bırakın. Doğal bir şekilde herşey hallolur.

 190. Merhaba, 6 aylık bir dişi kuşum var ciftlestirmek istiyorum erkek kus alayimmi yoksa daha erkenmi cevap verirseniz sevinirim

 191. Meraba ben yeni bir kuş aldım size şöyle bir soru sormam benim için yeterli;
  KUŞLAR RÜYA GÖRÜRLER Mİ?

 192. Tirnaklari cok fazla uzun buyuzden gezerken kumaslara takiliyor gagasida coksivri isirdiginda cok acitiyor tirnaklari icin ne yapabilirim ayrica alali ikiay oldu hic ciflestiklerini gormedim yavru olmasina ragmen kafese yumurlamis davranislari normal ikinciyi yumurtlarmi

  • Tırnaklara müdahale etmeyin, gaga ve tırnakları kuşçulara 5 tl verin keserler.

 193. dişi garip sesler çıkarıyo

 194. ne yapabilirim

 195. yooo kardeş sürekli deil telefonda muhabbet kuşu sesi açtığımızda dişi erkeği dövüyor ama sabahları birbirlerine ötüyorlar gagalarını birbirlerine değdiriyorlar dişi çifleşmek istiyo ama erkek şey linkini atim bak k.b biraz uzun oldu

  • Senin dişin erkeği beğeniyor fakat erkek birleşme için yeterli değil diye düşünüyorum. Kur yapıyor, dişi ile cilveleşiyor fakat birleşmede sıkıntı yaşıyor

 196. kardeş dişinin azında yem geliyor boynunu erkeğin altına sokuyo ama erkek biraz küçük telefonda kuş sesi açdığımda erkek ötünce dişi dövüyor çifleşirlermi
  cevap ver

  • Dişi erkeği beğenmiş ama erkek dişi ile ilişki kuramıyor. Bu nedenle de dişi erkeğe zarar veriyor. Çift olamamış o kuşlar. Erkek yavru sürekli dövülüyorsa ayır onları yoksa ölür erkek.

 197. kardeş dişinin azında yem geliyor boynunu erkeğin altına sokuyo ama erkek biraz küçük telefonda kuş sesi açdığımda erkek ötünce dişi dövüyor çifleşirlermi

 198. kardeş ne olur cvp ver

  • Dostum sorunu tekrar sorar mısın çok yorum geliyor atlamış olabilirim. Bir daha sor sorunu elimden geldiğince yardım edeyim.

 199. Kuşum hep dışarı çıkmak istiyor bana alıştı evde tek sıkılır mı ? ;)

  • Tek bir oda içinde gezebilir. Sıkılırsa da kafesine döner. Ama tüm evi açık bırakmayın tehlike arzedebilir, boğulabilir ezilebilir.

 200. kedi kuş köpek
  13 Aralık 2014 - 20:57

  çiftleşme ile ilgili yazdığınız yazıyı okudum. kuşlarım birbirlerini seviyorlar, çok iyi anlaşıyorlar, birlikte oyun oynuyorlar, birbirlerinin peşinden koşuşturuyorlar, ayrı duramıyorlar ama aşıklar mı bilemiyorum. aşıklarsa çiftleşirler mi acaba

 201. kedi kuş köpek
  13 Aralık 2014 - 19:56

  bir dişi bir erkek kuşum var. çiftleşmeleri için ne yapmalıyım? Ve de erkek kuşum bir kaç gündür sürekli yemek yiyor. geceleri bile uykusundan kalkıp yiyor. yemek yemediği zaman da yiyormuş gibi, ağzında bir şey varmış onu çiğniyormuş gibi ağzını açıp kapıyor. neden böyle yapıyor anlamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Çiftleştirme olayı kolay değildir. Sevmezlerse birbirlerini çiftleşmezler. Onlara kalmış bir şey.

 202. ne olur cvp ver

 203. kusum eve yeni geldi ele gelmiyor bize ne kadar sure içerisinde alişabilir

 204. kuşum evime geleli 1 hafta oluyor daha cok kucuk konmayı bilmiyor ne yapmalıyım

 205. Selam hocam,
  Benim muhabbet kuşum 1 haftadır sıvı dışkı yapıyor şeffaf rengi. Bu hasta olduğunu ve ishal olmasının göstergesimidir? Kuşçuya sorduğumda ishal avisol denilen damla verdi faydalı mıdır işe yarar mı?. Yeme içmesinde sorun yok günlük suyu bitiyor yeminide değiştiriyorum. Ayrıca yediğim herşeyi ağzımdan yemek istiyor. Zararlı olur diye vermek istemesem acındırıcı ses çıkarıyo kıyamıyorum yediriyorum hele ekmeği çok seviyor. Çok yemesine rağmen kilo almıyor 1,5 yaşında tüysüz yavruydu aldım kanatlanınca çok uçup gezmeye alıştı kanatları güçlü çünkü evin her yerini dolaşır (çıkarmayınca kıyameti koparır) bu yüzden mi kilo alamıyordu. Bu yaptıklarım cici kuş osmanıma zararlı mı faydalı mı bilgim yok.Şu an sıvı dışkısı neden oluyor anlamadım.Ölsün istemiyorum birbimize alışmışken

  • Avisol damla ishaline yardımcı olur. Kilo meselesini dert etmeyin kilolu kuş çok da iyi bir şey değildir. Gayet güzel bir kuşunuz var gibi duruyor ilgilenmeye devam edin.

 206. merhaba kuşum 2 gündür ishal dışkısını yedigini gördüm ondan sonra ishal oldu sizce dıskıdan etkilenmiş olabılırmı patates yedirmeye calıstım yemedi ilac alıcam ölür dediler sizce kusum ölürmü :(
  kendisini kaloriferin üzerine koyuyorum sewıyo zararı varmıdır

 207. Hocam kuşum tüğ döküyor 2 3 haftadır kuyruğunda neredeyse hiç tüğ kalmadı ve tüğleri hafiften kararıyor gibi neden acaba?

 208. muhabbet kuşu yıkanırmı ?

 209. merhaba geçenlerde kuş aldım yavru daha 1 bucuk aylık kafesıne sokarken biraz korktu geniş bir kafes aldım rahat rahat dolansın diye lakin günler geçti kafeste durmak istemıyor evde 2 nokta belırledi sürekli orda uyuyor birde elime geliyordu çok samımı olmustuk sonra bir anda değişti hayvan ele gelmiyor isiriyor neden böyle acaba ?

  • Kafeste durmayı sevmeyen bir kuş bu. Dışarı da kalmak sadece yemek yemek için kafese girmek istiyor ve bir şeylerden korktu muhtemelen. Biraz zaman verin bakalım sakinleşecek mi

 210. hem erkeğin hemde dişinin linkini atım şimdiden saol

 211. kardeşim saol kusura bakma bi sorum daha olacak telefondan muhabbet kuşu sesi açıyorum dişi erkeği dövüyor neden olabilir bide erkeğin linkini atim bak istersen

 212. ne yapmalıyım ne olur cevap ver hayvan inciliyo

 213. dişi kuş erkek kuşu dövüyor şimdi kandını parçaladı ne yapabilirim?

 214. benim bir dişi kuşum var çok manyak 2 haftada 4 falan yumurtluyor ama cücük çıkmıyor yanına bir erkek aldım o zaman erkeği ısırdı parçaladı kanadını kullanamıyor ama bir yavru doğdu erkek şimdi çok kötü durumda DİŞİ HER EL UZATILDIĞINDA PARÇALIYOR NE YAPMALIYIM VE ERKEĞİ İACI NEDİR LÜTFEN YARDIM EDİN

 215. kardeş ne olr cevap ver erkek kuşum biraz dişiye göre küçük duruyo ama birbirlerine yem veriyolar bunlar çifleşirmi haaa bide evde serbest kaldığında geri yakalanmıyo

 216. Muhabbet kuşumun yanına eş aldık ancak yavru ona ramen ilk günden birbirlerinin azına kusuyorlar nasıl oluyor bu? dişi kuşum yetişkin ,erkeğe zarar vermez değilmi birbirleriyle iyi anlaşıyorlar . :)

 217. Hocam merhaba yetişkin bi dişi bi erkek kuşum var ben yemlerine nijer tohumu attım dişi kuşum yuvalığa girip girip çıkıyo ama erkek kuşumda pek bi hareket yok gibi bununla ilgili bişey yapmam gerekir mi kafesimde 3 tahta tünek 2 gaga taşı bi kum bi yuvalık var haftada bi vitamin takviyesi yapıyorum eksik yaptığım bişey mi var acaba B’ni bilgilendirirseniz sevinirim önceki sorumu cevaplandırmamıştınız gözden kaçtı belki bana cvp verirseniz sevinirim

 218. muhabbet kuşunun yumurtasını elimize alırsak bişey olurmu ? bana cvp verirmisiniz ? :D

 219. meraba bi tane daha bişey sormak istiyorum..
  sizce kuşumu evin içinde sadece bir odada sık sık salmalımıyım onun özgürce uçması için ? bi de kafesi sizce ne boyutluğundA olsun büyük mü küçük mü :)

 220. Erkut GÖYMEN
  7 Aralık 2014 - 19:08

  Merhabalar, acil lutfen,
  Kusum 2 ~3 gungur kafasini oynatip bogazina birsey takilmis ta onu cikartmak istiyormus gibi yapiyor kusuyor gibi oluyor ve bazen de kusuyor neşesi de azaldi, kafa tuylerinin gorunumu de hasta gibi oldu, ,insallah net yazabilmisimdir derdimi,
  Lutfen yardimci olurmusunuz, internette arastirdiklarim canimi sıkti lutfen net birseyler soyleyin.

 221. bişi sormak istiyorum 2 aylık muhabet kuşum var kafesini acarken veya suyunu değiştirirken elimi ısırıyor acaba nabmalıyım bi yardımcı olurmusunzz :(

  • Kafesini, bölgesini koruyor. Normaldir en cana yakın kuslar bile yapabilir bunu. Bu isleri kuş kafes dışında iken yapmak en iyisi.

 222. Meraba ben de bi muhabbet kuşu aldım.daha evime geleli 1 hafta oldu.çok fazla ürkek ellerimden çok korkuyo parmağımda yada omzumda durmuyo bende avcumun içinde tutuyorum.Bazen salıyorum evin içinde kendisi uçuyo Kafesini açık bıraktığım süre 2 saat ise o bu 2 saatin 30 dk sı kafesten çıkıyo.ve hiç bana gelmiyo uçuyo ve avizeye konuyor size birkaç soru sormak istiyorum cevaplarmısınız?
  1-)daha çok yeni olduğu için mi korkuyodur zamanla korkusu gçer mi
  2)bana alışması ne kadar sürer
  3)sürekli tüylerini kabartarak titriyo neden acaba
  4)bana alışması için ne yapmalıyım

  şimdiden teşekkrlerr :)

  • Şu an yeni bir ortamda ama 1 hafta geçmiş. Artık hafiften ortama alısması ve titremeyi bırakması lazım. hasta olmadıgından emin olun. alısması icin güzel davran, güzel konus. Zamanla iliskiler gelisir ve sıcaklasır kusla insan arasında. Hayırlı olsun yeni dostun

 223. demin linkini attım olmadı sanırım buradan kopyalayıp baska sayfaadan bakabilrsn ..LİNK : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205284398338135&set=pb.1492601528.-2207520000.1417789289.&type=3&theater

 224. benm kuşum bu içinden titreşim gibi sesler çıkarıyor :)

 225. muhabbet kusumu annesinden ayırır ayırmaz yavtuyken aldım yaklasık 56 gün oldu ..gün boyu hemen hemen tek kelime sölüyorum hala bir konusma yok deişik deişk hiç duymadıgımz sesler çıkarıyor gün geçtkçe ama konusmuyor..sizce bir kusun konusabilmesi için ne kadar süre geçmesi lazım

  • O anlamadığınız sesler iyiye işaret olabilir. Sabırla devam. Ayrıca her kuş konuşmaz. Bunu da aklınızdan çıkarmayın

 226. Hocam lütfen cevap verirmisiniz

 227. Bisey daha sormak istiyorum bugun aldigimiz kus. Sulu kaka yapmisti geldiginde aldigimiz yeri aradik hav uc yedi ondandir gecer dedi simdide baktim afedersiniz poposuna kaka yapismis sallaniyo sizce hasta mi kus degistirelimmi yada bi tavsiyeniz var mi

  • Hafif ishali varsa ishal damlası verin hemen değiştirmeye gerek yok. Popoya dıskı yapısması da zaman zaman oluyor bir suya batırın poposunu ya da spreyle su sıkın temizlenir

 228. Merhaba bizim bitane erkek kusumuz vardi tuyleri cok dokuluyo vekasiniyordu vitamin aldik tuy dokumu bitmisti ama bugun bitane disi kus aldik. Yeni kus geldiginden beri surekli onceki kusumuz kasiniyor acaba yenikusu kabullenmedigi icinmi
  Birde yeni aldigimuz kus ne kadarlik bilmiyorum kuslar ciftlesmek icin kac aylik olmasi lazimtesekkur ederim cevabiniz icin simdiden

  • Eğer kavga etmiyorlarsa birbirleriyle sıkıntı yok. Biraz psikolojik etkilesim normal

 229. Tekrar Merhaba , Benim kuşum ben evden çıkınca Çok ötüyormuş ama ben gelince hiç ötmüyor benden mi korkuyor ? Ama ben kafesi elime sokunca falan elime geliyor neden acaba?

 230. merhabalar.. Biz kuşu mart 2014te aldık.. nerdeyse 8 ay oldu ve belki çok ilginç ama hiçbir şekilde bırakın konuşmayı ötmüyor bile… yazınızda demişsiniz sabahları gün ışığıyla öter falan…8 aydır hiç öyle birşey olmadı.. ve surekli yemek yiyor.. halada cok cok zayıf,yani sürekli konuşuyoruz ne korkuttuk ne onun sevmiceği irkilceği davranışlarda bulunduk..elimden yem yiyor elime geliyor..fakat hiçbirzaman ötmüyor.. şu 8 ayda 5 kere anca ötmüştür.. oda bir ötüyor 2 ay hiç çıt çıkarmıyor.. son zamanlarda böyle diş gıcırtısı gibi sesler cıkartmaya basladı.. konuşmaya çalışıyor gibi ama anlam veremedim..bütün forumlara girdim en az eve geldiğinde 1 2 hafta susarmıs sonra başlarmış ötmeye..buarada yavruyken aldık ve cinsiyeti erkek.. bilgi alabilirmiyim sizden neden olabilir. sonuçta muhabbet kuşu öter yani bu neden böyle :)

  • Mizacı bu şekilde demek ki. Durgun fıtratlı. 8 ayda değişmedi ise artık değişmez.

 231. Hocam merhaba bi çift kuşum vardı size resminide göndermiştim dediğiniz gibi erkek kuşum hastalanmış kuşları aldığım yere götürdüm oradaki arkadaş kuşlarımı alıp bana yeni bi çift verdi bu seferkiler daha büyük ve yavru verebileceğini söyledi kısa sürede yavru verebilmeleri için yapmam gerekenler nedir acaba yuvalığı falan hazır

 232. Merhaba, öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Sizden bir kaç konuda bilgi almak istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim.
  Tam 43 gün önce bir pazar günü açık bıraktığımız pencereden sarı renkli bir muhabbet kuşu ofisimize girdi. Kuşu pazartesi sabahı bulduk. Daha önce kuş beslemediğimiz için ofiste 3 kişi kuşu yakalamaya çalıştık. Bilgisizlikten kuşu yakalamak için çok kovaladık. Yakaladık ama çok korktu. Hemen bir kafes, yem, ballı kraker, vitamin, bit ilacı aldık. İlk günler elimizi havaya kaldırdığımızda bile çok korkuyordu. Şimdi alıştı sayılır. En azından yanına yaklaşınca kaçmıyor ama ellerimizden hala çekiniyor. Sorularım şöyle;
  1 – Kuşumuz sürekli kaşınıyor. 4 defa bit ilacı döktük ama hala kaşınıyor. Tüylerini gagasıyla sürekli kaşıyor. Kafasını kafesinin tellerine uzun uzun sürtüyor, boynunu, kanatlarının altını sürekli kaşıyor. Ne yapmalıyız ?
  2 – Kuş çok hareketli, çok uğraştık omuzumuza, elimize konmasada bürodakilerin adeta neşe kaynağı oldu. Kuş omuzumuza ve elimize zamanla konar mı ?
  3 – Kuşu büroda besliyoruz. Gündüzleri kalorifer çok iyi yanıyor. Ancak saat 18.30’dan sonra yanmıyor. Soğuk olmasın diye öğleden sonra pencerelerimizi açmıyoruzki gece kuş üşümesin. Kuş ne kadar soğuğa dayanabilir ?
  4 – Muhabbet kuşundan anlayanlar kuşun dişi, daha bir yaşını doldurmadığını söylediler. Biz kuşa çok alıştık onu büroda beslemeye devam etmek istiyoruz. Ancak pazar günleri büromuzun bulunduğu iş merkezi kapalı. Dolayısıyla cumartesi saat 18.00’den pazartesi 09.00’a kadar yalnız kalıyor. Bu kuş için problem olur mu ?

  5 – Haftada 4 – 5 gün suyuna vitamin koyuyoruz, ballı yem sürekli kafesinde var. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla bunları önermiyorsunuz. Vitamini haftada 2 güne düşürsek olur mu ? Petshoplarda hazır yerli malı yem alıyoruz uygunmudur ?

  • 1. İlaçlar bir yere kadar etkili. Kış çıkar çıkmaz bir yıkanması lazım. Havalar şu aralar soğuk yıkamayın. Bir de tüy düzeltme hareketini kaşınma ile karıştırmayın. Bizim saç düzeltmemiz gibi onlar da sürekli tüyleri ile uğraşır bu kaşınma değildir.
   2. Zamanla olabilir ama daha önce başka bir ortamda başka insanlar tanımış. Size mesafeli de olabilir.
   3. Çok soğuğa dayanamaz. Sıcak iklim hayvanıdır. Böyle devam ederse kışı çıkarması zor olabilir. En azından kış çıkana kadar biriniz eve alsanız iyi olur.
   4. Problem olmaz. Yemi suyu olsun ama mutlaka.
   5. Vitamini haftada bir, yemi de sarı darı denilen türden tohum tipi yem alabilirsiniz. Eğer kuş sağlıklı ise sıkıntı yok. Bir de, soğuk algınlığı damlası ve ishal damlası alın elinizin altında olsun.

 233. Merhaba bir şey daha soracağım, kuşum için muhabbet kuşu sesi açmam uygun mudur ? 3 gün önce aldım. Acil cevap verin yanlış bir şey yapıyor olabilir miyim ?

 234. selam benım bir çift muhabbet kuşum var.bu aralar çifleşmek için ugraşiyolar normal kafeslerinde.ben büyük i kafes yaptim 6 7 küşlük. çiftleşme döneminde kafes deyiştirirsem bi sıkıntı olurmu acaba? şimdiden teşekkürler.

  • Değişmeyin çiftleşme döneminde herhangi bir şey ortama alışana kadar icraat yapmazlar

 235. http://www.hizliresimyukle.com/image/P3x6 Kuşum bu Kaç aylık sizce ?

 236. Bugün bir muhabbet kuşu aldık hiç ses çıkarmıyor,hep uyuyor ve tuvaletini isal yapıyor normal mi ?

 237. merhaba benim bir çift kuşum vardı dişi kuşu değiştirdim şu an erkeğim yeni dişiyi dövüyoo napabilirim

 238. kardeş kuş çok güzel uçuyodu ceyranda kaldığınından dolayı oldu ne yapmalıyım ?

 239. Merhabalar. ben 2 ay önce bir kuş aldım. satıcı erkek dedi ama kuş dişiymiş aslında. şuan 3 aylık kadar. ama bana bir türlü alışmadı. çok ürkek. kafesin içinde elime geliyor ama dışarı çıktığı anda uçup yükseklere konuyor. bu kuşun hala bana alışma ihtimali var mı ? eğer yoksa ben bu kuşu geri versem aldığım yere bu durum kuşu çok etkiler mi ? birkaç gündür bunu düşünüyorum. kıyamıyorum ona. ama bir yandan da bana can yoldaşı olacak neşeli bir kuş istiyorum. ne yapmalıyım ?

  • Çok etkileneceğini sanmam. Kendisi gibi kuşlarla bir araya gelir belki canlanır. 2 aydır alışmadı ise bundan sonrası zor.

 240. merhabalar.. Biz kuşu mart 2014te aldık.. nerdeyse 8 ay oldu ve belki çok ilginç ama hiçbir şekilde bırakın konuşmayı ötmüyor bile… yazınızda demişsiniz sabahları gün ışığıyla öter falan…8 aydır hiç öyle birşey olmadı.. ve surekli yemek yiyor.. halada cok cok zayıf,yani sürekli konuşuyoruz ne korkuttuk ne onun sevmiceği irkilceği davranışlarda bulunduk..elimden yem yiyor elime geliyor..fakat hiçbirzaman ötmüyor.. şu 8 ayda 5 kere anca ötmüştür.. oda bir ötüyor 2 ay hiç çıt çıkarmıyor.. son zamanlarda böyle diş gıcırtısı gibi sesler cıkartmaya basladı.. konuşmaya çalışıyor gibi ama anlam veremedim..bütün forumlara girdim en az eve geldiğinde 1 2 hafta susarmıs sonra başlarmış ötmeye..buarada yavruyken aldık ve cinsiyeti erkek.. bilgi alabilirmiyim sizden neden olabilir. sonuçta muhabbet kuşu öter yani bu neden böyle :)

 241. Merhaba benim 2tane muhabbet kuşum var dişisi ilk defa bu ay yumurtladı 12 tane ikisini kırdılar 10 tanesi duruyo bugun sabah saatlerinde kuşlar aşırı ötmeye başladı kafese baktım erkek dişiyi dövüyo zor aldım kafesten hayvanı ama gagası zarar görmüş hayvan agzını açamıyo kafesleri ayırdım ama sabahtan beri dişi ne su içti nede yem yedi yüz felci geçirmiş gibi agzı yamulmuş ne yapmalıyım ölürse çok üzülürüm ailemizin bir parçası şuan kuluçka döneminde ve sabahtan beri oturmuyor yumurtaların üstüne bir senedir bizimle daha bir aylık ken gelmişti evimize açlıktan ölmesinden korkuyorum

  • Bu durumda dişiyi sürekli yakından gözlemlemeli. Psikolojik şok yaşıyordur şu anda. Eğer hala yem su almıyorsa/alamıyorsa, şırınga ile siz ağızdan beslemeye çalışın. Ama biraz zaman verin. Bir günde açlıktan ölmez kolay kolay. Yumurtaları kaybedebilirsiniz ama dişiyi kurtarırsanız büyük başarı olur. Resim atarsanız buradan ben bakarım.

 242. Merhaba , ben yeni muhabbet kuşu aldım (3 aylık Erkek)konuşturmak istiyorum konuşturmak için neler yapmalıyım biliyorsanız söylermisiniz. Bilgiler için çok teşeşkkür ederim.

  • Yazılarımı iyi okuyun. Sitede iki yazım kuşlarla ilgili. Dediklerimi yapar ve ilgiyi eksik etmezseniz konuşur.

  • Erkek gayet cins bir kuş gibi duruyor. Eğer sürekli kabarıyor ve halsiz duruyorsa hastadır. En yakın kuşçuya götürün ilgilenir.

 243. kafeste uçmaya çalışıyor bazen de yere atlıyor ama uçamıyor

 244. kardeş kuş ceyranda kaldığından beri uçamıyor evde uçması için deniyorum uçamıyor

  • Cereyandan ziyade o kuş uçmayı bilmiyor. Cereyan soğuk algınlığı ve halsizlik yapar. O halde zaten uçmayı denemez. O kuş uçmayı hiç öğrenememiş olmasın ?

 245. e işte onu soruyorum benden ben korkar o korkar napmalıyım ?

 246. Merhaba hayırlı günler hocam bnm bi sorum olucaktı bnm bi dişi bi erkek kuşum var bunları alalı yaklaşık iki ay oldu ama erkek kuşum bugün bilmediğim bi sebepten dolayı kabardı elimi kafese yaklaştırınca normale dönüyo ama çektiğimde tekrar kabarıyo endişelenmelimiyim bide kuşlarım çift olduğu için alıştırmadım kendime acaba bunları değiştirip yavru alabileceğim bi çift mi alsam teşekkürler

 247. daha önce soru sormustum omzuma gelip kulagımı yanagı mı ısırıyor die ..oyun oynuyor yani kızdırcak bişe yaptıgı mı sanmıorum kızsa omzuma gelmez..ama ses tonu bazen yüksek gelio ama yani omzuma gelince konusuyorum sesini yükseltiyor ve ucuyor ..

 248. kuşum 1 yaşında ceyranda kaldı uçamıyor 7 aydır felan ne yapmalıyz

  • Cereyan ile uçma alakası zor. Neden uçamıyor ? kanat mı çırpamıyor başka bir derdi mi var ?

 249. İyi akşamlar.öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim size. Benim bi kuşum var 3 aylık falan. Kanatlarını ve kanat altı tüylerini yoluyor kanatıyor.Bit var mı diye baktım ama yok vitamın aldım bit ilacı aldım bi etki etmedi. Ele gelme de hiç bir problemi yok ama kendini kanatıyor. Yardım ederseniz cok sevinirim.

 250. merhaba yine ben size bir sorum daha olacaktı kuşuma kıvırcık veriyorum bizr zararı olurmu ? sorumu çabuk cevaplarsanız sevinirim :D

 251. ben kuşumdan korkuyorum ama bana alışmasını ve korkmamasını istiyorum ne yapmalıyım ?

 252. merhaba yaklaşık 2 ay kadar önce çocukları kıramadım ve bir tanıdığımdan muhabbet kuşu istedim. oda bana 2 yaşında dişi kuş verdi. kafesi sürekli açık kafasına göre takılıyor. ama inanılmaz derecede ısırma huyu var. kafese yem koyarken su koyarken temizlerken problem . kuşcuya götürdüm erkek kuş alalım dedik yanına koyulan 3 erkeğide gagaladı. habire tüylerini yoluyo düzgün yem yemiyor. kıvırcık yemez salatalık yemez elma yemez. salonda avizeye tünüyor. orada kalıyor. dün kafese sokamadım. sabah kalktığımda hala avizenin tepesindeydi. napıyım siz söyleyin

  • Aksi bir kuş o. Dişinin aksisi felaket olur. İnsanlarla işi olmaz. Gördüğüm kadarı ile erkeklerle de işi yok. Öyle kabul edeceksiniz onu artık ya da kuşçuya götürün başka kuş alın az para verip.

 253. geldiği yerde bir eşi olabilir onunla çiftleştişsede olmazmı

 254. merahabaa benim kuşum omzuma kendiliğinden geliyor..ama parmagı mı tünek gibi yapınca parmagıma gelmiyor …halbüki tünek gibi yerlere konunca ordan geliyor baska türlü koltukta yerde gelmiyor NEDEN böle ? birde omzuma gelince kulağımı ısırıyor yanaklarımı felan yani kızdrcak bişe yaptıgı mı düşünmüyorum kendiliğinden gelip kulaklarımı ısırmasının sebebi oynadıgı için mi yoksa kızdıgı için mi ?

 255. Merhaba hatırlarsanız size birçok soru sormuştum hatta kuşumu terasta oturken yakaladığımı belirtmiştim kafesini temizlerken bir baktım kuşum yumurtlamış ve hala karnı şiş bu çok aniden oldu inanamdım kafesinden ilk defa çıkmak istmedi ancak şuan napacağımı şaşırdım yumurtanın altına talaş olmadan bez gibi yumuşak şeyler koysam işe yararmı birde yuvalık yerine kutu koysam olurmu ? Dediğim gibi kuşum terasta yakaladığım için eşi yok yinede bunlar yavruya dönüşebilirmi ? lütfen sorumu hızlıca cevaplayın bu benim için çok önemli isterseniz resmini atabilirim .

  • Eş olmadan yavru olmaz. Tabiata aykırı. O yumurtalardan yavru çıkmayacaktır. Üreme için bir dişi bir erkek gerekir.

 256. selam benım 2 kuşum var dişi kuşum sol ayak tırmakları cok uzadı ve uzadıkça donuyor tırnakları acab kessem olurmu yardımcı olursanız sevinirim .teşekrler.?

 257. muhabbet kusum sürekli suratıma konmaya calısıyor bunu engellemek için ne yapabilirim

 258. Hayvan delisi
  24 Kasım 2014 - 19:17

  Sayın RosenCruz,
  Kuşumu daha 3 gün önce aldık ve tavsiyelerinizle bana çok çabuk alıştı. Çok teşekkürler. Ama ilk birkaç gün kuşu kafesten çıkarmayın demişsiniz.Kuşumu ortalama kaç gün sonra veya ne zaman çıkarabilirim?

 259. Merhaba

  Benim çok sevimli 2 kuşum var. 3 yıldır bakıyorum çok başka hayvanlar omzumdan inmez benimle sofrada yemek yer başkasıyla paylaşmazlar kapıdan cıkmama izin vermez hemen gelip omzuma konar çıkmayayım diye. 3 kez , 5 er çift yavruları oldu şimdi evde 17 kuşum var hepsine çok güzel bakıyorum hastalanınca veterinere götüyorum

  Benim sorum şu olacaktı

  Yeni yavrumuz yuvadan cıktı , cıkmasınada biri tökezleyerek yürüyor ve ayak parmaklarını yumruk misali kapatıyor sebebini bi türlü anlayamadım kırık yada bişey varmı diye bi kaç kez kontrol etsemde göremedim. bunun sebebi nedir acaba bana acil bilgi verirmisiniz lütfen. neden tek ayaklarını yumruk misali kapatıyor açmıyor acaba ? ne yapmam lazım ?

  • owwwww. harika ne güzel. 17 tane kuş. Hayal etmesi bile güzel. Siz kuşları gayet iyi tanıyor ve anlıyorsunuz. O ayak hareketi normal, benim kuşlarım da zaman zaman yaparlar öyle. Ama sürekli öyle yapıyorsa ayağında bir sıkıntı vardır. İsterseniz bir uzmana gösterin ama daha çok küçükmüş ya da biraz zamana bırakıp yakından gözlemleyin. Kuşlarınızı şöyle bir resimle gösterirseniz ailecek bakarız. Çok tebrikler.

 260. Biz kuşu alalı 5 gün oldu fakat ayağının üzerinde durmuyo devamlı yan yatıyo dikilemiyor. Annesinin altından yeni almışlar. Tam olarak ne zaman ayaklanır acaba.

  • Götürün verin geri yazıktır yaşayamaz ölür perişan olur ayağa kalksa bile bu kadar ufak yavru alınır mı ?

 261. Merhaba.Kizim esi olmadan bos yumirtluyor.ve sirtini optugumuz zaman yumurta düşürme pozisyonuna geliyor.ne yapmaliyiz?1haftada iki kere yumurtladi.tesekkurler

 262. merhaba benim 3 buçuk yaşında insan canlısı neşeli ve de akıllı bir dişi kuşum var. yaklaşık 6 ay önce annemin kuşuyla iyi anlaştığını farkedince onunla aynı kafese koyduk. diğeride suan 1 yaşında erkek. baştan çok iyi anlaşıyorlardı hatta başarısızda olsa çiftleşme deneyimleri oluyordu. dişi kuşumuz son 1 aya kadar yinede neşeli ilgili bir kuştu sonra kuşumun yumurtladığını farkettim ama yavruluğa değil kafeste yere ve kuşum yumurtayla hiç ilgilenmiyordu bu yumurtayı ben yavruluğa koydum çok geçmeden erkek kuş bu yumurtayı deldi dişide dışarı attı :( 4-5 gün sonra da kuşumuz salıkken kafesin üstünde bi anda yumurtladı ve yumurta yere düşüp kırıldı :( ve şimdide dişi kuşum çok agresif erkekle sürekli kavga ediyor onu ya tünekten aşşa indiriyor ya da yavruluğa girmeye mecbur bırakıyor bize karşıda sinirli ne yapmalıyım biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

  • Çiftler arasında anlaşmazlıklar oluyor. Zamana bırakın düzelmezler ise ayırın.

 263. bay cruze benim kuşu yeni aldım elime alıştı sanrısam geliyor elime parmağıma. ama birkere dışarı çıkardım uçtu duvara falan çarptı ama hafif bi sıkıntı olurmu

 264. Benim 2 kuşun vardı biri öldü öbürü bayağı durgunlaştı ve benden korkuyorlar ne yapabilirim ? Bu arada ölen disiydi yasayan erkek

  • Eşi ölünce durgunlaşması normal. Hastalıkları olmadığından emin olmalısın.

 265. Teşekkür ederim efendm :) Bu site bana yardımcı oluyor bu sayede 9 yıl yasadı kusum :) Bu sayfadan çok memnunuz :)

 266. Yani napmalıyım kuşumun isteği nedir ?

 267. Merhaba hatırlarsanız size kuşum ısırıyor eş alayımmı gibi sorular sormuştum bunları cevapladığınız için teşekkürler , ancak bir sorum var kuşum çok tuhaf davranmaya başladı normalde elimi çok fena ısırırdı ancak arada bir elimize konuyor poposunu havaya kaldırıyor kafasını eyiyor ve sevmek istediğimizde izin veriyor çok şaşırdım doğrusu bazende eski haline dönüp uçuyor ve fena ısırıyor (cinsiyet :dişi)

  • Dişilerin sağı solu belli olmaz ama belli ki oyuncu bir kuş. Siz mesafenizi koruyarak ilgilenin onunla. İlgi ve muhtemelen eş istiyor o.

 268. merhaba iyi günler öncelikle çok yardımcı oldu fakat benim bir sorum olacak ben kuşumu yavruyken aldım 5/6 ay oldu bize alıştı hemde çok fakat tırnaklarımızı görünce değişik sesler çıkarıyor gagasıyla vuruyor ve ağzından yem çıkarıyor biz göstermemeye çalışıyoruz .Ve son 3 gündür durgunlaştı vitamin alacağım önerirmisiniz? ve anneannemgilde 2 tane kuzenimde 2 tane ve bizde de 1 tane var adı maviş birşey olursa nasıl dayanacağım bilmiyorum :(. İlk kez ballı yem verdim siz önermiyorsunuz çıkarayım mı? acaba veterinere mi götürsem ? yardımcı olurmusunuz?

  • Sizin kuşunuz kızışmış eş istiyor. Bu nedenle ağzından yemler geliyor ve parmaklarınızı öper gibi hareketler yapıyor. Güzel bir eş alın isterseniz.

 269. Ya benim kuşum dokuz yaşında çok olgun değil uçamıyor yavru gibi küçücük ama konuşmuyor erkek olduğunu söylediler bana ama hiç konuşmuyor uğraştım olmadı ne önerirsiniz? Dokuz yıldır alıştıramadık eşimle uğraşıyoruz fakat konuşmaya niyeti yok gibi
  -Şimdiden teşekkürler
  -Yasemin :)

  • Dokuz yaşına kadar kuş besleyebilmek büyük başarı. Sizi ve eşinizi tebrik ederim. Artık kuşunuz uzun seneler yaşamış bu şekilde.. Sağlıklı olsun yeter, bunları düşünmeyin. Sağlıklı olması çok iyi. Varsın konuşmasın. İnsanların emeklilik yaşlarına gelmiş kuşunuz. Rahat ettirin iyi bakın

 270. süreklı kusumun goz altları sisiyor ne yapmalıyım

 271. Meraba sitenizi bir arkadsım önerdi gayet ünlüsünüz Bravo kuşlar hakkında çok yeteneklisiniz :) Bu arada ben size bir soru soracağım ben bu akşam bir kuş alacam bir kuş kendini nasıl belli eder mesela hırçın mı sakin mi nasıl belli eder lütfenn acil Bu akşam gitmem gerek hemen acil cevap alabilir miyim??

 272. merhaba benm kuşumu alalı 26 gün oldu.kafesinin üstünde kacıyor bazende gagalıor ama tablonun üstünde yani tünek gibi yerlerde elime hemen geliyor omzuma da gelior yanaklarımı öpüyor saçlarımla oynuyor..Ama kendiliğinden bize gelmiyor kafesnde gagalamaya calısıo ısırıyor ..yemini kafesine koyarken bile üst tarafta gagalamaya çalısıo.. yani omzuma gelip beni öpüp saclarımla oynuyorsa neden beni gagalamaya çalısıyor ?? ne yapmalayım kendiliğinden nasıl gelebilir ..

  • Kızdıracak bir şeyler yapıyorsunuz onu. Normalde cana yakın belli ki. Zamanla daha iyi alışırsınız birbirinize.

 273. Hocam kuşum ishal oldu ve tüğ döküyor özellikle kuyruk kısmında tüğ kalmadı neredeyse tüğ dokmesi 2 haftadır var ishal olalı 3 4 gün oldu ne yapmam lazım?

 274. şey benim kuşumun uzun kuyrukları kırıldı annem diyor ki kuş ölür ölür mü acaba

 275. Abi benim kuşun gagasının üst ucunun önünde bir dikdörtgen bir gaga parçası vardı orası koptu kanadı bir şey olurmu acaba

 276. Merhaba benim 4 tane kuşum var yani iki çiftler iki çift de birbirini çok seviyor eşlerini de çok seviyorlar ama banyo yaptırmaktan korkuyordum ama onlar banyoyu çok beğendiler büyük bir leğende yaptırdım çok zevk aldılar hatta hep istiyorlar sanırım ne zaman su görseler içine girmeye çalısıyorlar gecen hafta baslamıstım banyo yaptırmaya haftada iki kere oldular çok beğeniyorlar hastalık sıkıntıları da olmadı Ne yapayım banyoyu ne sıklıkta yaptırayım yardımcı olur musunuz?

  • Seviyorlarsa ne güzel :) Eğer ev sıcaksa, üşütme dertleri yoksa istedikleri zaman oynasınlar. Yoksa 3 ayda bir bile yeter zira bunlar çok narin. Üşütünce ölebiliyorlar.

 277. Merhaba ben kanat kesme işini anlamadım benim kuşum da cama doğru uçuyor kafesi tırmalıyor ama kanat kesmeyi bilmiyorum kanatlarını nasıl kesebilirim?

  • Kesme. Kendiniz yapmayın. Veterinere götürün ya da işi bilen kuşçulara. Sakın evde kendiniz tırnağını bile kesmeyin.

 278. çok güzel açıklamışsın çok yardımın dokundu ben sana bi soru sormak istiyorum kuşum ateş mavi aynası var aynasına bakıp garip garip sesler çıkarıyor neden böyle ses çıkartıyor acaba hemen cevap verirseniz sevinirim :) :)

 279. Yaklaşik bir hafta önce kuş aldim ama kafesi kiskaniyolar cok kavka ediyolar biri yaralandi napmam gerekiyo bde benden cok korkuyolar napabilieim yardmci olurmusunuz

  • Kuşlar anlaşamıyorsa birini göndermeli ya da değiştirmeli. Öldürürler mazallah birbirlerini.

 280. Gizem Baygün
  14 Kasım 2014 - 12:27

  Sayın RosenCruz,
  satıcının ifadesiyle ve sizin de daha önce öyle göründüğü yorumunuza göre 3 aylık olan muhabbet kuşuma daha büyük bir kafes aldım. sadece 2 haftadır bizimle. kafese yaklaştırdığım zaman dahi elimden uzağa kaçıyor ve sürekli sanki çıkmak istermiş gibi kafes tellerini ısırıyor. 2 defa kafesten alıp odada bıraktım ancak hemen uçup perdenin üst taraflarına tutunuyor.sonrasında yakalayıp kafesine koymak da ciddi bir sorun.. bazı yerlerde ele çabuk alışması için kanadının kesilmesi gibi yorumlar okudum.biraz canice de geldi açıkçası.benim kuşum gayet güzel uçuyor ..ele alıştırmam ve bıraktığımda tekrar kafesine dönmesini sağlamak için ne yapmalıyım? ele aşılmadan dışarı bırakmamalıyım?
  Tekrar teşekkür eder,iyi günler dilerim.
  Gizem

  • Maalesef insana uzak bir kuş. Bir eş alın ve ötüşlerini dinleyin ya da kanat kesme işini yapın. Başka çare yok gibi.

 281. Bir sorum daha olacak onu yazmayı unuttum kuşum yemligin icine giriyor ve farklı sesler çıkarıyor bu neden olabilir

 282. Günaydın. Benim kuşum 3 4 gunden beri tuylerini döküyor ya da yoluyor anlamiyorum ne yapmalıyım

  • Bir temizleyin. Parazit spreyi sıkın, parazitlenmiş olabilir. Yıkayacaksanız çok dikkatli, üşütmeden.

 283. vural yıldız
  14 Kasım 2014 - 05:55

  Merhabalar sitenizi çok beğendim her soruya cevap vermeye çalışmışsınız bu gerçekten güzel bir şey benim de size bir sorum olacak
  muhabbet kuşum yaklaşık 4 aylık ben aldığımda kuşçu bana 2 aylık en fazla üç demişti beyaz kanatlar mavi gövde ilk zamanlarda gerçekten çok ürkek bir kuştu bir ay kadar çok fazla muhabbet kuramadım şimdilerde ise kafesin içindeyken elime alıyorum avucuma çıkıp yem bile yediği oluyor ama dışarı saldığım zaman asla bana gelmiyor bir tane saka kuşum var onun kafesin e gidip onu kızdırıyor onunla kavga ediyor çok yakınına yaklaşabiliyorum ama benden kaçıyor elime omzuma gelmiyor ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz acaba kuşum bahsettiğiniz gibi dost canlısı değil mi birde son zamanlarda kafeste elime geldiğinde parmaklarımı gagalıyor kavga eder gibi ve asla elma üzüm gibi meyveleri yemiyor çok teşekkür ederim şimdiden

  • Damak tatları farklı olabilir. Hepsi herşeyi yemezler. Öte yandan, kuşunuz bu kadar zaman zarfında alışmadıysa, siz yine de ilgi ile devam edin. Hala elinize alışmazsa, belki bu açıdan soğukkanlı bir kuştur diyebiliriz.

 284. Benim muhabbet kuşum gagasını duvara çarptı ve ufak bir yeri çatlamış ve kanıyor şimdilik ama durgun ne yapmalıyım???????????

  • Bir veteriner görmeli. Belki bir şey çıkmaz, ama kanama devam ederse de ölebilir.

 285. Sorumu cevapladığın için teşekkürler peki kuşum bana nasıl alışacak onunla sık sık konuşuyorum , onu yalnız bırakmam sizce dahamı iyi olur ? Bilgisayadan kuş videosu açınca hemen bilgisayarın önüne konup ötüyor yanına bir eş alsam mutlu olurmuki bildiğiniz yöntemleri benimle paylaşırsanız sevinirim.

  • Eş alırsan mutlu olur ama eşi ile ilgilenir daha çok. Sizle daha az ilgilenirler. İleride aile olurlarsa da güzel güzel uçar eve neşe katarlar yavruları ile.

 286. Merhabalar öncelikle çok sorumlusunuz hemen yanıtlıyorsunuz tesekkür ederiz benim bi sorum olacak ben bir kuş almak istiyorum ama hareketli mi hareketsiz mi almalıyım yani kıpır kıpır mı olmalı yoksa fazla oynak olmayan bir kuş mu tercih etmeliyim yardımlarınızı bekliyorum efendim.

  • Kıpır kıpır olsun neşe katsın eve elbetteki :) Öbür türlü kendine de size de tat katmaz. Rica ederim.

 287. Merhaba 2 adet yavru muhabbrt kusu aldim ancak ikiside erkek cikti birbirlerine kusuyorlar kasiyorlr ama bi biri bi digeri birbirine atmalamaya çalışıyor kizistiklari için ben bunların yanina 1 adet dişi kuş aldim bu sefer n3 zaman dışarı salsam birbirileriyle kavga ediyorlar gercekten sert bir tavır takiniyorlar şimdi kuslari ayırmak zorunda kldim sizce yaptigim normal mi yoksa nasil birsey yapmami tavsiye edersiniz simdiden teşekkür ederim..

  • aaaaa çok felaket korkmuş o. bir süre siz ona fazla yaklaşmayın. yemini suyunu bırakın gitsin. kendi halinde kalsın belki kendine gelir birazcık acaip korkmuş.

 288. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, bir sorum olacak kuşumu 3-4 gün önce terasta otururken şans eseri kafama kondu bende eve aldım su ve yem ile besledim şu anda kuş çok sağlıklı görünüyor ancak kafesinden nefret ediyor sık sık salıyorum napmam gerek? Bir soru daha soracaktım kuşum bizden nefret ediyor ısırıyor halbusiki ona çok iyi davranıyorum bana nasıl alışacak , şimdiden çok teşekkürler

  • Yeni bir evde yeni bir ortamda yeni insanlar ile tanışıyor. İlk etapta böyle olması normal. ESki ailesini özlüyor da olabilir. Çevrenize sorun soruşturun mahallede kuş kaybedenlere bakın ve sahibini bulun isterseniz. Muhtemelen alışması zor olabilir size. Yoksa da siz bakın ama tam olarak adapte olması zor olabilir size.

 289. Ben kuş almayı düşünüyorum sizce yemi kaliteli mi olmalı? Ucuz mu olmalı? Kafesin boyutu nasıl olmalı kısaca bilgiler verebilir misiniz?

 290. Kuşum yaklaşık 4 aylık.Ceresi turuncu-kahverengi bir renk almaya başladı.Normal mi acaba?Yorumlarda varsa bile pek bakamadım kusura bakmayın lise son sınıfım da.

 291. önceki cevabınız için teşekkür ederim. size bir sorum daha olacak. kuşum yavru ve insanlara alışık parmağıma gelebiliyordu. suluğunu değiştirirken benden korktu. şimdi ne zaman beni görse kafesin dibine saklanmaya çalışıyor. bu bir sorun yaratabilir mi ve bana tekrar alışabilir mi? saklanmaya çalışırken fotoğrafı: file:///C:/Users/Pc/Desktop/20141109_132326.jpg

 292. muhabbet kuşumu alalı 4 gün oldu ve sürekli esner gibi ağzını açıp kapatıyor. bunu eve yeni geldiği için mi yapıyor yoksa bir hastalık belirtisi mi?

 293. Merhaba size daha önce birkaç kez soru sormustum gerçekten yardımınız dokundu kuşuma bir eş almıstım aldıgım esiyle bayagı bir kaynastılar ama çiftleşmeye vakitleri olmadan Aldıgım es öldü Çok üzüldüm üç gün once öldü Kuşum çok mutsuz surekli çığlık atıyo adı REVİLİ Revili diye sesleniyoruz birden kanatlarını çarpıstırıyor Çok mutsuz depresyonda sanırım napmam gerek soyler msniz onu da yitirirsem mahvolurum :( :(

  • İlgilenin suyuna yemine dikkat edin. Çok zor bir durum ne söylesem boş. İnşallah atlatır

 294. Kusumu yeni aldim yaklasik 2 hafta oldu benden usaktayken iyi ama hala bana alisamadi erkek oldugunu soyledi kuscu bugun yanima aldim kafesi bana alismasi icin ama tuylerini kabartiyor ve uyuyor bu normal mi kendimi kotu hissediyorum ve kucuk bir kus oldugunu soyledi kafesine daha simdiden yikanmasi icin su koymalimiyim kafesini acmam lazim mi ucmasi icin yoksa once bana mi alisdin kafesteyken birde ev genelde soguk ama cereyanda degil soguk ona zarar verir mi endiseleniyorum

  • Sürekli kabarık ve uyuyorsa hasta olabilir. Soğuk evde üşür ondan kabarıyordur. Suya gerek yok kışın yıkanmaz hasta olur.

 295. benim kuşum bana alışmıştı ama ona oyuncak aldım kortu takerken daha yanıma omzuma falan gelmedi kafesten dışarı hiç çıkmıyor onu tekrar nasıl alıştırabilirim

 296. kıvırcıkgiller
  6 Kasım 2014 - 18:32

  Merhaba ben 2 gün önce bir muhabbet kuşu aldım yaklasık 3 aylık. Bugun fark ettim kuyruğu titriyor ve arada bir tüyleri kabariyor ve sessiz bir ortam olduğunda hemen uyumaya çalışıyor bazen de kafasını geriye atıp tüylerine gömüyor. sizce yavru olduğu için mi böyledir yoksa hata mıdır? lütfen yardımcı olun :/

 297. Cevap verir misiniz :(

 298. Merhaba annengildeki ciftler yawruladi we kusu aldim 1 aylik kesin ama fazlasi war mi bilmiorm anne yumurtladigi icin tekrar kusu aldim ama erken mi bilmiorum tek basina yem yiyiyebiliyormu onuda bilmiyorum korkuyorum alisma süresi girdi simdi bide bekleyim derken ölürse açlıktan bana bi çözüm lütfen :( :( :(

 299. Merhaba biz bulunduğumuz bölgede bir eve taşınacağız kuş bu eve alısmıstı.Yeni eve alışması zor olurmu….

 300. Merhaba. Kuşum 4-5 yaşlarında. Genelde hareketli ve neşelidir. İlgi ya da kafesten çıkmak istediğinde sürekli çığlık atıyo. Ama bugün biraz sakin keyfi yok gibi. Dışkısı biraz koyu yeşile dönmüş gibi gördüm. Uçarken de zorlandı biraz hatta bi ara konamadı düştü sonra düzeldi gibi. İlgi de istemiyo sanki çığlık falan atmadı hiç arada hapşurması var. Üşüttü mü acaba? Veterinerde çok korkuyo götürmek istemiyorum pek napmalıyım?

 301. merhaba evimize bi kuş aldık ve kuş durmadan bi ayağını karnına çekip tek ayak üstünde duruyodu babamda tırnağı uzadı die tırnağını keserken ayağını kanattı şimdi ne yapmam lazım bana yardımcı olun lütfen

  • Kuşların hep yaptığı harekettir o. Tek ayak karına çeker dinlenirler.
   Tırnağını, kanadını, orasını burasını bilmeden etmeden kesmeyin. Kanama durmazsa ölebilir. Bunların canı narindir.

 302. Buda kafesinin üzerindeykenki resmi :-)
  http://hizliresim.com/kYyB3q

 303. http://hizliresim.com/3RnPy5 kusumu resmi ama fotoraftan fazla anlamayabilirsiniz ama yakından bakinca biraz mor gibi eskisineen daha açik

 304. Merhaba size daha öncede bir cok soru sormuştum…yine bir sorum olacak.Kuşuma bir gün bakıyorum bizden korkmuyo birgün bakıyorum kuş yanına yaklaşınca titriyo ve kaçıyor.Baktım baktım ama kuşu korkutaca k bir şey göremedim…..acaba neden böyle???ve diger sorum.Kusu aldıgımız yer kuşun erkoldugunu soledi ilk geldiginde. ceresi masmaviydi ama sonra biraz morlasir gibi oldu kusum erkekmi disimi anlayamadi m bakarmisiniz?? hama bunu tabletten yazdığım için fotorafını atamıyorum ama isterseniz sonra atabilirim

  • Kuşun uykusu vardır, uyuklama halindedir, belki başka bir şeyden korkmuştur o an. O anlarda da yaklaşmamak lazım. Zamanla o anları zaten anlarsınız. Kabarıktır, uykuludur, uykusu vardır, üşümüştür vs. Fotoğraflarını sonra gönderin bakalım.

 305. Gizem Baygün
  2 Kasım 2014 - 10:15

  Sevgili rosencruz ,cevabınız için teşekkür ediyorum.Bir miktar yem yemiş sanırım. Resimleri aşağıda, cinsiyeti ve yaşı konusunda yorumunuz olursa sevinirim..
  http://i.hizliresim.com/Lo55bz.jpg
  http://hizliresim.com/rdzzOz , http://hizliresim.com/Lo55bz

  • O gaga üstündeki burun bölgesi şimdi erkek gibi duruyor ama ileride daha fazla koyulaşmazsa dişi olabilir. Şu an bence erkek gibi. Ayrıca yaşı 3 aydan küçük diye düşünmekteyim.

 306. merhabalar, kuşumun kuyruğundaki uzun tüyler dökülüyo. bu normal mı endişeleniyorum.

  • Kırılma gibi ise normal değildir ancak dökülme ise normal. Kırılma ise fazla uzamış ya da bir yerlere takılmuş olabilir. Yenisi çıkıyorsa endişe yok

 307. Benim kuşum 7 aylık ona aşırı sevgi gösterdiğim zaman şımarıyor ve mamasını ağzına alıp yere atıyor bunun için ne yapmalıyım herşeyini düzenli yapıyorum.

  • Bırakın biraz da şımarsın. Mamayı ağızdan atmak genel de kızıştığı içindir. Şımardığından değiş yani. Eş istiyor kuşunuz

 308. Gizem Baygün
  1 Kasım 2014 - 08:18

  Sayın Rosencruz,
  herşeyden önce sitenizde verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim sizin değerli yardımınıza ihtiyacım var; dün bir muhabbet kuşu satın aldık, satıcı kuşun 2-2,5 aylık olduğunu söyledi ama bunu nasıl teyid edebilirim bir fikrim yok.Erkek mi dişi mi onu dahi çözemedik. Akşam eve geldiğimizden itibaren hiç sesi çıkmadı,neredeyse hareket dahi etmedi.Ancak sabah erken saatte aralıklı ötmeye başladı.Yanlız neredeyse 12 saattir ne su içti ne yemini yedi. Kafesi keşfetmek için de bir çaba göstermiyor. Aç kalması içime dert oldu. Bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. size fotoraflarını göndermek istedim ama burda nasıl yapacağımı bulamadım…
  en derin saygılarımla.

  • Dert etmeyin. Yeni ortamında kuşlar uzun süre durgun kalırlar. Alışamamıştır daha. Bir sürü kuştan, türdeşlerinden ve belki ailesinden ayrıldı. Bu nedenle ilk etapta durgun olması ve yeme suya dokunmaması normaldir. Yaşını tam teyit etmek imkansızdır kuşlarda. Kuşçuya güvenmekten başka çare yok.

   Resim için hizliresim, imgur gibi sitelere resim yükleyip buraya linkini atarsanız bakarız resimlerine. Rica ederim. İyi günler.

 309. mavi bir muhabbet kuşum var daha 1 aylık olması lazım 1 tane olduğu için çok büyük bir kafes almadım ama suluğu salıncağı gaga taşı falan tam ne lazım başka? ve konuşması ne akdar zaman alır ben öğretmelimiyim?

  • Siz öğreteceksiniz konuşmayı. Yem ve su tamam ise gerisi teferruat. Kolay gelsin.

 310. MERHABA ANLAMADIĞIM BI ŞEKİLDE MUHABBET KUŞUM ÇOK HALSİZ DURUMDA KAFESİNDE YÜRÜYEMİYOR BİLE YERDE SÜRÜNÜYOR..ELİME ALDIĞIMDA TİTREDİĞİNİ HİSSEDİYORUM ÖLMESİNDEN ÇOK KORKUYORUM NE YAPMAM LAZIM

 311. 1hafta önce 1,5 aylık bir kuş aldım, kuşu satın aldığım yer, kuşun bana alışması ve omuzlarıma konması için kanatlarını kesmem gerektiğini söyledi. ben de kıyamadım kanatlarını kesmeye. bana alışması için ne yapmalıyım

 312. kedi kuş köpek
  29 Ekim 2014 - 12:57

  daha önce de söylediğim gibi evde 2 kuşum var, kedi alırsam kuşlarıma zarar verir mi ne dersiniz ??

  • Verir. bir gün üç gün beş gün vermese de sonunda verir. yazık olur.

 313. merhaba dün muhabbet kuşu aldım alırken bişeyi yoktu akşam üzeri sürekli kakasını yapmaya başladı bu sabah kalktığımda poposunda pislik birikmiş neden olabilir?

  • Az temizleyin poposunu normal bu tarz şeyler sprey sıkabilirsiniz su. Düşer pislik. Bunlar dışkılamayı sürekli yapar insan gibi günde bir değil.

 314. Merhabalar benim bir muhabbet kuşum var. Benim kuşum da yem kusuyordu yorumlarda verdiğiniz önerilere dayanarak bir eş aldım. Fakat çiftleşmiyorlar. Hatta birbirlerinden nefret ediyorlar gibi. Kanatlarını çarpıştırıyorlar. Nedeni ne olabilir? Ben ikisi de erkekse diye düşündüm öyle bir şey olabilir mi?

  • İkisi de erkek olabilir ya da kimyaları tutmamış olabilir. Aynı kafeste iki kuş olunca illa çiftleşecekler diye bir kural yok. Sevmeleri lazım birbirlerini.

 315. merhaba
  ben 3gün önce 1,5 aylık bir muhabbet kuşu aldım. kuşla iletişim kurmaya çalışırken kanatlarını açıp gerilip tekrar kapatıyor ve kendisini kaşımaya başlıyor. bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. kendime nasıl alıştırabilirim.

  • Sorun yok daha yeni ortamda. Az alışsın bakalım. Bunlar normal hareketler.

 316. merhaba ben bi erkek kuş aldım kuşa 2 aylık diyor ama kuş kocaman çok hoşuma gitti diye aldım ama kafamda soru işaretleri kalmasın diye size bi sormak istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim resim http://www.hizliresimyukle.com/image/PTNt http://www.hizliresimyukle.com/image/PTND

 317. Kardeşim yüzünden kuşumun kanadının biri zedelendi. Uçamıyor kafeste durmak istemiyor sürekli yanımda gezdiriyorum fakat her zaman da bu şekilde yanımda gezdirme olanağım olmuyor. Kafeste durmasını sağlamam için bir yöntem söyler misiniz? :(

  • Öyle bir yöntem ben bilmiyorum. Ancak bir eş olabilir ama o zamanda sizinle ilgilenmez. Yazık olmuş. Evdeki çocuklara vs dikkat edelim kuşlarla ilgili sürekli söylüyorum.

 318. merhaba dün annem yanlışlıkla muhabbet kuşum uçarken kapının arasına sıkıştırdı.kuşum başta yerde düştü çırpınmaya başladı.hemen elime aldım ve bir süre çırpınmasın diye ona baska yapmadan ellerimin arasında tuttum. sakinleşince bıraktım ve uçabiliyordu .ve sonra hemen veterinere götürdüm. boynunun incildiğini söyledi. ağrısını kesecek bir ilaç verdi.fakat bu sabah kuşum kafesinin içinde hareket ediyor .kafesinin üstü örtülü bir şekilde sessiz bir odada uyur ve uykusu alınca öterek bizide kaldırır normalde.sabah hareketlendiğini görünce uyandığı için örtünün kenarından bakmak istedim lakin kızgın bir şekilde bana ötüyor ona bakmamı istemiyor.ve ilacını sabah tekrar içirmem gerek.şu anda acı çekiyor mu anlıyamıyorum.

  • Büyük travma yaşamış bunlar normal. Evdeki yaşlı ve cocuklara dikakt edin. Gerekirse kuşu çıkarmayın onlara haber vermeden. Siz ilacı zorla da olsa içirin ve bir süre rahat bırakın hayvanı ilaç verme dışında. Artık sizlerle dost olmak kendi tercihi. Ölümden döndü. İnşallah iyileşir.

 319. Yeni Bi tane kuş aldım fakat bişey olmasını istemiyorum çok seviyorum kuşları hiç kıyamıyorum sürekli onunla durmak istiyorum fakat sıkmaktan korkuyorum daha önce Bi kuşum vardı yıllarca durdu ve her şeyi konuşuyordu kedi yemeden önce şimdi bakmaya korkuyorum bişey olurda ölür diye uzun ömürlü olması için elimden geleni yapmak istiyorum şuanlık hiç sesi yok öylece duruyo üstüne gitmiyorum gagasını kafesin üstüne takıyo oyle olduğunda Bi sorun olurmu birde evde sigara içiliyo rahatsız olabilir mi mavişimi rahatlatmak için ne yapmalıyım Bi yazıda okumuştum kafes göğüs hizasında olmalı yazmışlar doğrumu acaba?

  • Daha ortama yeni geldiyse sıkıntı yok. İlk günlerde durgun olması normal fazla üstüne varmadan sevmeye çalış. Kafes kafa hizasında iyidir.

 320. Muhabbet kuşumu şanslıyı alalı 1.5 yıldır olduu ve şuan hasta galiba..Birkaç gündür yem yemesi azaldı eskiden sürekli konuşup bağırırdı şimdi onlarda biraz azaldı şimdi de tek ayakla değilde iki ayağıyla beraber kabarıp başını arkaya koyup uyuyor ve bazen titriyor..yiğenim geldiğimde hemen kuşun yanına gidip kuşla oynamak isterdi ama ben mümküm oldugunca izin vermiyordum çünkü kuşu boğamasından korkuyordm o zamanlarda kuş strese girmişti veterinere götürüp kısa günde eski haline dönmüştü dünde ben evde yokken yiğenim gene kafesin sulugunu düşürmüş bişeyler etmiş bugunde bu halde işte acaba gene strese mi girdi yoksa soğuk algınlığı mı geçiriyor anlayamadım??? şimdi odama götürdüm kafesin yarısı açık bi şekilde örttüm ne yapmam lazım acilll lütfen bu hali hiç hoşuma gitmiyorr

  • Gene veteriner yolları gözükmüş. Baya hasta o kuş. Varsa çevrenizde veteriner derhal götürün.

 321. Benim kuşum kabardı ihsal oldu ve bonyo yaptırdıktan hemen sonra güneşin önüne tuttum diģer gün kalktiğımda ölmüştü neden acaba? :(

  • İshal ve soğuk almış kuşa banyo yaptırdığın için ölmüş. Bir daha kuş alma sen günaha girme.

 322. Abi benim kuş su içmiyor konuşunca bağırıyor yanına bir kız alıyımmı onu merak adiyorum,
  hiç su içerken görmüyoruz su içmezse ölürmü ?

  • Ölür. Tatlı su verin yani şişe ya da damacana suyu verin suluğa. Az da olsa içmesi lazım.

 323. Merhaba birkac sorum olacakti size. Kusum kac aylik tam olarak bilemiyorum ama gozleri simsiyahti 1 hafta once goz cevresinde hafif beyaza yakin cizgiler olustugunu fark ettim. Bir iki gundur de yem kusuyor arada tane tane. Cok hareketli keyifli bir kus. Hasta olabilir mi yoksa normal bir sey mi bu? Bir de bir sey daha soracagim. Onunla surekli konusuyoruz ilgileniyoruz alisti da bize. Kac aylik oldugunu bilmedigim icin gozlerinden bahsettim. Konusur mu? En erken kac aylikken konusur acaba?

  • Kusunuz erkek ve kızışmış gibi duruyor. fena halde eş istiyor. yem kusması bu nedenle ve normal. böyle azgınlaştığına göre çok küçük değildir sanırım. artık erkek olmuş :)

 324. bahtsızkedi
  17 Ekim 2014 - 17:37

  Hocam merhaba,muhabbet kuşu almak istiyorum: Hatay/İskenderunda yaşıyorum. Kışın oda sıcaklığımız en düşük 14,en fazla 19 derece oluyor. Kömür sobası ile ısınıyoruz. Muhabbet kuşu için uygun bir ortam mıdır?

  Diğer sorum ise şu : benim toza karşı alerjim var. Kuşlara karşı (tüy) var mı bilmiyorum,eğer muhabbet kuşu alırsam sorun yaşar mıyım? Hem hayvana hem de kendime eziyet etmek istemiyorum çünkü. :)

  Son soruma gelecek olursak ; ortalama kaç liralık bir masraf olur? Orta boydan biraz daha küçük kafes alıp,günde bir saat uçmasını sağlayarak hayvanı “küçücük kafese mahkum etmek”ten kurtarır mıyım sizce?

  Bana zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim! :)

  • İlk etapta kuşa ve kafese vereceğin para dışında aylık 5 tl tutmaz yemi. kafesi geniş al rahat etsin hayvan. bir de sobaya dikkat etmeli. mazallah yapısır yanar hayvan.

 325. Merhaba benim kuşum hemen hemen 1 yasinda kardesim yanlışlıkla kanatına bastı ve kanatı incildi sişmesi haricinde kanaması yok kanadıni kıbırdatabiliyor ama konuşmayı bıraktı uçamıyo sürekli uyuyo veterineri aradık yaşı küçük olduğundan ilaç vermedi iki üç güne kadar düzelir dedi ama ben bekleyemiyorum şimdiden 2 gün geçti hala aynı alabileceğim bir vitamin veya yem gibi bir şey varmı lütfen yardımcı olun

  • Kanat sıkıntıları ilaçla çözülmez zamana bırakacak ve bundan sonra dikkat edeceksiniz. Evde ufak çocuk varsa dikkat edin diyorum yazımı iyi okuyun

 326. Benim kuşum hiç ötmüyo alalı 4 gün oldu sadece kuş sesi duyunca ötüyo başka hiç ötmüyo :( neden ötmüyo :(

 327. merhaba muhabbet kuşumu alalı 5 gün oluyor.kabarması ve hastalık belirtisi yok fakat sadece kuş sesi duyunca tepki veriyor.yem yemesinde de sıkıntı yok.bu aldığım 7.kuş hep hasta oldular değiştirdim.buna da bişey olcak diye korkuyorum.cinsi hollanda.

 328. Kuşum 6-7 aylık ve gayet iyi geçiniyoruz ama bir sorum var.
  Kuşum kızıştığı zaman ağzından 1 yada 2 tane yem gibi küçük beyaz tanecik çıkarıyo baktım,inceledim kırılmamış tam yem taneciği.
  Ama hiç kusmuk gibi durmuyo.Kızıştığı zaman tam göz irisi küçüldüğünde 1 tane yere bırakıyo bu taneciği.
  Neden olabilir?y

  • Sizin de dediğiniz gibi kuş kızışmış ve kızıştıkları zaman ağızlarından yem kusmaları veya tükürmeleri son derece normal. Kimilerinde bir kaç tane, kimilerinde ciddi mikktarda yem tükürülür. Sorun değil. Ama siz bir eş alın isterseniz, yalnız kalmış o çok :)

 329. kuş uyuyor tüneğinde hep el kafese uzandımı vik vik ötüyor onun dışında tek gözü kapalı kafasını tüylerinin arasına gömmüş kabarık bazende tek ayağı üzerinde duruyor neyi var bu kuşun bilgi verirmisiniz

  • Ezgi senin kuş çok hasta maalesef. İlacı dikkatlice ver ve bol bol dua et.

 330. Pardon daha önce yanlış link atmışım kuşum kaç aylık söylermisiniz bana küçük gibi gelio http://hizliresim.com/R6raBj

  • Kesin şeyler söylemek zordur Faik ama senin kuş 3 aydan ufak duruyor.

 331. Merhaba yine ben babam beğendiğim kuşu benim için akşam aldı.Çok hareketli tünekle barfiks çekiyor resmen :D çok tatlı size sorum kuşumun kaç aylık olduğunu öğrenmek istiyorum fotorafın çektim ama fotorafını babamın telefonuyla çekmiştim ve babam işte olduğu için atamıyorum diğer telefonların kindende atılmıo sonra atarım..size :D

 332. Cevap verseydiniz keşke :(

 333. son sorum kuşlarım gagalarını birbirilerine neden vurur böyle çeker gibi yapıyorlar

 334. aviastım ilacın üzerinde yazılıyor direk ağza vermeyim gagası acır keskin bir ilaç ne yapsam =( uyuyor uyandırmıyorum rahatsız etmiyorum mümkün oldukça

 335. Merhaba benim bir tane daha sorum olacak kuşu aldıktan sonra ilk bir hafta boyunca dışarıya çıkarmamak gerekiyormuş doğrumu ??

  • Ortama alışana kadar salmamak iyidir. Panikle sağa sola çarpıp zarar verebilir kendine.

 336. iyi günler araştırmalar sonucu sizin siteye rastladım size herkesin gibi kuşlarımla alakalı sorularım olacak.benim 2 muhabbet kuşum var bir beyaz biri de paki beyaz evimize geleli 21 gün oldu gayet keyfi yerinde ötüyor yemini yiyor mutlu gibi. pakişim 6 aydır bizlerle akıllı bir kuş ele geliyor elde merdiven gibi yaptığım da çıkıyor başka kuşların sesini duyduğunda tepki veriyor yemeğini iyordu açma germe hareketlerini yapıyor esniyor sağlıklı bir kuştu yalnız bu bir haftadır bayramın 4.günü kustu 3 gün arayla tekrar kustu öyle olunca petshop tan avivastım ilacını tavsiye etti soğuk almış dedi bulunduğum yerde malesef veteriner yok kuş iyileşir mi kabararak tüneğnde duruyor kafasını geriye doğru çevirerek uyuyor şimdi örtü atıyorum üstüne geceleri üşütmesin daha fazla diye sizce yararı olur mu başka tavsiye edebileceğiniz bişey var mı

  • Örtü ince olsun, çok sıkmasın. İlacı suyuna damlatmaktan hayır gelmedi ise, doğrudan ağzına damlalık ile verin. Daha etkili olacaktır. Kuşun olduğu odanın camına balkonuna dikkat edin açık cereyanda bırakmayın hayvanı.

   Geçmiş olsun. Tedaviyi hızlı ve seri yapın. Dinlenmesine de izin verin. Gürültü patırtı olmasın fazla bir süre evde.

 337. http://hizliresim.com/9paqbZ
  Hocam kuşumun burnu böyle kızardı neden acaba? Sağlığı ile ilgili bir problem yoktur değil mi ? Bu arada benim kuşlarım çift. Bir de sürekli kaşınıyorlar. Ne yapabilirim bunun için

  • Hareketlerinde ve davranışlarında bir sağlıksızlık yoksa fazla takılmayın. Bir de kuşu öyle tutmayın bence. Korkar gelmez ele

 338. Cevabınız için teşekkürler :D

 339. Lütfen cevap verin kaç aylık muhabbet kuşu almalıyım………

  • 3 ay civarı bence ideal. Çok küçüklerin bakımı zor ve depresyona meyilli olabilirler.

 340. kuşumun resmi kaç yaşında kuşum ve yaşını nasıl anlarız
  http://i.hizliresim.com/WrD5y4.jpg

 341. merhaba bir muhabbet kuşu almak istiyorum.Kaç aylık olmasını önerirsiniz lütfen cevap verin….

 342. Örneğin nasıl banyo yaptırabilirim birde yorumlarda gördüm bu kuşun tırnağı nasıl kesilir öle birşey varmı, birde kuşumun gagası sivrileşti baya,kuşumu avuç içine alıp sıkmıyom sadece elimedeyken okşuyom,kuşumun yaşını nasıl öğrenebilirim birde ne kadarlık bi sürede konuşmaya başlıyo muhabbet kuşları benim kuş erkek

 343. Muhabbet kuşu bakımlarını bana yazarmısınız muhabbet kuşum var 1 kaç kez banyo yaptırmaya çalıştım her türlü şeyi denedim suya girmedi fazla suyun içine yeşillik koyuyom arada girip çıkıyo şuan muhabbet kuşum bana baya alıştı gelip kafama konuyo klavyemin üstünde dolanıyo mousemu gagalıyo bildiğin kanka olduk :) ama bakım konusunda hiç birşey bilmiyom beni biraz aydınlatırmısınız birde kuşumu kanat taraflarını okşarken ısırmıyo ama garip bi şekilde ötüyo kızıyomu hoşlanıyomu anlamadım

  • Bakım derken ne kastediyorsunuz ? İki uzun yazı ile bildiklerimi aktardım. Özel sorularınız varsa sorun cevaplayayım buradan. Kuş cana yakın bir kuş elinzide fazla sıkıp korkutmayın aman

 344. kuş alalaı 1 hafta oldu nerdeyse ilgimi ondan hıc eksıtmıyorum ama çok kokuyor ona guzel guzel ıltıfallar edıyorum dınlıyor ve kafesın kenarında durup etrafa durgun durgun bakıyor ne yapmalıyım lütfen acil

  • Koku yıkama ile geçer diğer mesele için zamana bırakmalı ve ilgi göstermeli

 345. muhabett kuşum durmadan kaşınıyo neden

  • Kirlenmiş ya da parazitlenmiş olabilir. Temizlemen ve parazit spreyi kullanman laızm

 346. bi çözüm bulamazsam salacam onu çok kızgın

 347. Bende muhabbet kusu almayı dusunuyorumda ınun tırnak kesme yada yıkama vb şeyler ne kadar zamanda bir olur ve alıcam ama bazı kişiler kokuyor dediği için biraz sogudum gibi :S.

  • Soğuduysan alma hiç. Hayvana da yazık sana da. Ufak tefek uğraşları vardır evde bir dost bakmanın.

 348. Meraba 2yaşında can arkadaşım arefeden 1gün önce dere otu yedi ve suya düştü yağlı suya bende yıkadım ertesi gün hasta oldu ve araefe günü öldü :( bugun 2aylık yavru aldım neler yapmam gerek yardım edin?

  • Bu havalarda kuş yıkamak çok riskli. Büyük hata yapmışsınız. Bundan sonraki kuşta tekrarlamayalım ve hayvanların günahına girmeyelim. YaZılarımı iyi okuyun

 349. benim kuşumu dün aldım ama bu gün elimden yemek yedirdim sonrada su içirmeye çalıştım çay kaşıyla ama biraz zorladım çunku hiç içmemiş üstü ve gagasının altı biraz ıslanmış ondan sonra salıncagına almaya çalıstım aldım tünek yerine koydum şu an hiç yüzüme bakmıyor ordan inmiyor ve öterken sesi kısık gibi çıkıyor ne yapıcam kuşum erkek ve daha 50 günlük

  • Daha yeni gelmiş hayvan eve zorlamayın sıkıştırmayın. Zorla su ve yemek vermeye kalkmayın zaten şoktadır o yeni ortamında. Siz biraz oluruna bırakın ve uzaktan gözlemleyin alışsın ortama.

 350. Cevap verdiğiniz için çoook teşşekkürler ama benim bi sorunum daha var.Kuşuma ayna almıştık 1 haftadurdu onda sonra çıkkarttıık çünkü çok hırçınlaştı.1 ay oluyo hala daha hırçın ne yapıcam bizi kafesinin yanın ayaklaştırmıyor çok feci ısırıyo ne yapabilirim . Aslında 5 yaşımdan beri kuşlara bakıyorum hala daha uzman olamadım :D

  • Bu ayna işini iptal edelim, kuşu da çok yormadan sıkmadan ilgi gösterelim bir süre. Yemi de elden verebiliriz alıştırmak için

 351. cevap verin lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn :(

 352. merhaba benim muhabbet kuşum var 8 aydır bizle birkaç ay önce herşey iyi idi cuma günü köye gittik geldik cumartesi pazarda gidip geldik şimdi çıkartttık bize küstü ne yapmalıyım ona kendimi affettirmek için lütfen cevap verin :)

 353. merhaba iyi bayramlar,kuşumu alalı 2 gün oldu kafesine ve bize alıştı yanlz kafes içnde çok enerjik aldığımız sahibi 1 2 hafta sonra eve salın dedi. kafes içinde çok hareket ediyor. birazda küçük bir kuş. ne önerirsiniz acaba kafes boyu ne kdr olmalıdır yanlız bir kuş için enerjisi için ne yapmalıyım ?

  İYİ GÜNLER.

  • Enerji normal. Çok iyi bir kuş aldığınızı gösteriyor bu. Oyuncu, cana yakın bir hayvan. Hayırlı olsun yeni dostunuz.

 354. Cok tesekkur ederim cevap verdiğiniz için Allah razı olsun :)

 355. Ayrıca halsiz felan da değil

 356. Oncelikle iyi bayramlar. Benim kuşum bundan 1 hafta once ishal olmustu ve bende avidiare vermiştim. 3 4 gun sonra gecti ama ben yinede de devam ettim. Çünkü diskisi normal ama kenarinda su lekeleri oluyordu. Sizce ishal mi hala ne yapmalıyım lütfen cevap verin

  • İyi bayramlar. Bence şu aşamada ilaca devam etmenize gerek yok. Dışkının bir miktar nemli olması normaldir.

 357. kedi kuş köpek
  3 Ekim 2014 - 12:46

  çok teşekkür ederim :) diplomasını kasaptan almış bir veteriner ikisi de erkek demişti. annem de veterinere inanıp kuşlara bir eş bulup, tanıdığımız birine vermek istiyordu. kuşlarımdan ayrılmak istemiyordum ben de. çok teşekkürler. başka sitelerde de hareketliyse dişi, sürekli uyuyosa erkek demişler, benim sarı yani dişi diye aldığım kuşum çok hareketlili, beyaz erkek diye aldığım hep uyuklar :)

  • Resme dikkat ederseniz, erkek kuş gaga rengi dışında anatomik yapısı, heybeti ve kabarık tüyleri ile de kendini belli ediyor. Dişilerin tüyleri nadiren kabarır, daha hareketli olabilirler ve cüsse olarak genelde erkeklerden çok az da olsa ufak olurlar genelde.

 358. kedi kuş köpek
  2 Ekim 2014 - 22:10

  sanırım gönderdiğim link açılmıyor. başka bir link gönderiyorum:
  http://i.hizliresim.com/zEaXLY.jpg

  • Evet öteki resim açılmıyordu. Bu sağlam. Dişi sandığınız kuş gerçekten de dişi. Sıkıntı yok. Maşallah çok sevimliler

 359. kedi kuş köpek
  2 Ekim 2014 - 21:23

  2 kuşum var. 1,5 yıldır bakıyorum. çok iyi anlaşıyolar. birini dişi, birini erkek diye aldım. diş idiye aldığım kuşumun dişi olduğundan emin değilim gagası lila rengi. sizce dişi mi erkek mi ? yardımcı olursanız çok sevinirim

 360. benim 2 dişi kuşum var birini alalı 2 sene oluyo diğeri daha 3ay 3 aylık olan hep elimi ısırıp acıtıyo . değiştirip başka kuş almayı düşünüyorum ama korkum var.ayırdığımda ölürlermi ne yapmalıyım

  • Sanmam. Ama bir dişi bir erkek şeklinde tutarsanız daha mutlu olurlar diye düşünüyorum.

 361. Ya suan gribim ama bebekimi de sevmeden duramiyorum bir sey olur mu acabaa?

 362. ben yakalayıp kafase sokmasam kuşum hiç kafese girmiyor. 22 gündür bende kuş biraz biraz alıştı ama kafese kendi girmiyor. ve hapşurur gibi ses çıkarıyor bazen. cevapları verebilir misiniz ?

  • Kuşlar aynen insanlar gibi hapşururlar. Bu normaldir. Ama üşütmeyin dikkat edin. Kafese girmeyi sevmiyorsa da yem yemek ve su içmek için girmek zorunda kalacaktır. Bu hareketlerini gözlemleyin. Aç kaldığı halde girmiyor ise asi bir kuş çok asi. Ele geliyor mu ?

 363. merhabaa… kusumu erken konussun diye 3-4 aylikken aldim yavas ayavas gagasi maviye donuyordu simdi4-5 aylik gagasi kirmiziya donuyor,pembe de degil.klasik yesil bir kus erkek sanmistim :) sizce normal mii

  • Bir resim yükleyip buradan yazın da linkini bakalım. resim yükleme sitelerine atın

 364. Zaten 6 aylık hocam kuşlarım. Önceden yavruları da oldu. Bana verdiler. Zaman gerekli diye çok uğraşmadım. Sürekli yanımda durduruyorum ki alışsınlar diye. Bazen kafesten de çıkarıyorum. Ama bu kez de kafese girmeleri zor oluyor. Ben girdirmek zorunda kalıyorum. Bir yandan da inciteceğim bir yerlerini diye korktuğumdan kafesten de çıkarmıyorum. Ne yapacağım bilemiyorum. Bu yüzdende üzülüyorum

  • Üzülecek bir şey yok. Elinizden geldiğince bakın ilgilenin. Çift olmaları avantaj, kendi kendilerine de eğlenebilirler. Siz aynen böyle devam edin, evinizde neşe ve güzellik olsunlar.

 365. Çok saolun cevabınız için

 366. Abi kuşum dün akşam bana alışmışdı bu sabah okula gitdim geldim kuş benden korkuyor neden olabilir çabuk sölersen sevinirim nolur

 367. Abi kuşumun fotosunu çektim site bu: http://hizliresim.com/dq2Q1Q

  • Arda kuşun çok tatlı çok sevimli. Sen her gün ilgilenmeye devam et. Sen okuldayken evdekiler korkutmasın dikkat et.

 368. Abi kuşu dün aldım ne demeliyim kuşada beni sevdire bilirim bide annem bana kuşu parmamda tutabiliyim omzumda gezsin diye aldı ama çok titriyor perde kapalıyken perdeye çarpıp düşüyor

  • Arda daha kuşun çok yeni biraz zaman ver ilgilenmeye devam et yazılarımı iyi oku

 369. benim kuşum uçuyor ama benden korkuyor onu nasıl kendime sevdire bilirim

 370. Hocam ben çift kuş aldım akrabamdan. Bir hafta oldu alalı ama elimi ısırmak için bile yanaşmıyorlar. Bunun için ne yapabilirim

  • Aralarında ilişkileri nasıl ? Çift olmuşlarsa dışarıya yüz vermeyebilirler.

 371. hocam kuşumun kuyruğundaki dökülmeleri görmek için resim istemissiniz nasıl atacağım onu?

  • İmgur yasa hizliresim.com gibi bir siteye atın burada linki paylaşın ben görürüm

 372. Benim kusumun kanatları çok çok kısa hic uzamiyor ucamiyorda bi çözüm lutfen

 373. Camlar kapalı ve perdeli olsun. Cana yakın güzel kuş almışsınız.

 374. Merhaba sizce kuşun kafesinin hangi odada durması daha uygun olur salon çok kullanılıyor bende salonda salamıyorum odamda salabiliyorum kafes şuan salonda kafesin yerini değiştirmem doğru mu odada ben okuldayken yalnız çok sıkılır mı ?

 375. bir muhabbet kuşu aldım dahayavru ayaklarının üzerinde bile durmaıyo tam olaak yem ymyo su içmyo ama benden korkmuyo 1-2 kere elle yem vermeyi dendim biraz yedi ama kafestekinden su içtiğin ve yem ediğini hiç görmedim çok tatlı ölmein istemiyorum yardım edermsiniz ?

 376. Hocam benim kusum kuyrukğunda tüğ kalmayacak neredeyse. döküyor mu değiştiriyormu hastalıkmı anlayamadım nedendir? 5 6 aylık kuşum

 377. Merhaba Kusum cıftı yokken yumurtladı bu yumurtyı ne yapmalıyım yavrulama yapar mı ?

 378. Benim kuşum tünekte durup dururken ağzını açıp kapatıyor sizce ne olabilir?

 379. merhaba ben yavru erkek muhabbet kuşu aldım suyuna vitamin damlatılması gerekiyormuş damlat masam ne olur .

  • Damlatmazsanız dünyanın sonu değil ben de vitamin takviyesi vermem kuşlarıma size kalmış bir şey bu.

 380. neden ki böyle kurtlandı yem?? yeni yem aldığmda nerde hangi koşullarda saklamalıyım.?

  • Kapalı cam kavanozda hava almayacak şekilde saklayın. Her türlü gıda maddesi bozulmaya tabidir. Kilolarca bol bol almaya gerek yok bittikçe tazeleyin aktardan kuşçudan. 1 kilodan fazla almayın.

 381. merhabaa.benim kusum 5-6 aylik erkek bir kus. gagasinin alti normalde yavas yavas mavi ye donuyordu ama neden ustu kaniyor gibi kirmizi bir renk aldi cok endiseleniyorum.sadece ust gagasi burunun oralarda sizce neden olabilir tesekkur ederiim :(

  • Resim olarak buraya eklersen bir bakayım anlatımından canlandırmak zor oluyor. Kanatmış bir yere sürtmüş çarpmış olabilir

 382. benim kuşum çok sinirli parmağımı uzattığımda sevmek için bagırıyor diğer kusumda cok ısırıyor ikisi de geldiğinden bu yana hep böyleler onları sakinleştirmek için ne yapabilirim sessizce yavaşca narince konusmayı denedim beni dinlemediler sürekli baska seylerle ilgilendiler…

  • Aralarında takılıyor insan canlısı değil o kuşlar anladığım kadarıyla. Öyle kabul edecek ya da değiştireceksiniz.

 383. muhabbet kuşumun yemini yarısını plastik kab içinde yarısınıda naylon poşette saklıyodum ikiside kurtlanmış içinden ucan böcekler çıktı .ne yapmalıyımm ??? bunları nasıl temizlerim 2 kilo almiştim .dökmem mi gerekiyor ???

  • Dök tabii dök. Kilosu 3-4 lira bir şey temizlemekle uğraşma kuşunu da hasta etme

 384. Aynen öyle. Birbirinden ayrılmıyorlar hep yanyanalar, uyurken falan’da. :)
  Ama bugun sabah baktigimda şirinimin kafasi cok hafif kanamis sasirdim. Acaba kasirken falan mi olmustur, ya da beyaz onu kasirken mi oldu. Ya da kavgami ettilerde beyaz mı vurdu kafam karisti. Ama sorun yok yani, her zamanki gibi iyiler.

 385. merhaba benim kuşum şu aralar çok kaşınmaya başladı .sürekli tüy döküyor ve başındaki tüyleri azıcık seyrekleşti.dikkatlice baktım çok minik siyah noktalar olduğunu keşfettim ama kesinlikle bit filan değil toz gibi hareket etmeyen sabit bişi .onunla her zamanki gibi bol bol zaman geçiriyorum yeni bi kuş da almadım .yani anormal bi durum yok. onu ilk aldığımız zaman da sürekli tüy döküyodu .ama yaz gelincehiç ama hiç tüy dökmedi . şu aralar havalar bi güneşli bi yağmurlu ; bi soğuk bi sıcak olduğu için mevsimsel olduğunu düşünüyorum . kaşınıyor,tüy döküyor, kabarıyor,ama bi yere filan sürtünmüyor kafes dışında sürekli beraber oyun oynadığımız için böyle bi durum söz konusu değil. haftada bir elimdeki fincana su doldurunca zaten banyosunu kendi yapıyo. kuşum için çok endişeleniyorum. sizce nedeni ne olabilir? mevsimsel bişey mi? cevabınızı bekliyorum…

  • Mevsimseldir. Endişelenmeyiniz. Tüyleri için parazit spreyi alıp iki haftada bir sırt ve kanat altı ve kuyruk bölgesine uygulayınız. Banyosunu zaten kendi yapıyormuş. Sıkıntı yok o halde.

 386. Anladım.
  Kuşlarım baya yakınlaştı, birbirine sürekli kur yapıyorlar. Birbirini temizliyorlar. Şirinim yaramazdır bilirsin, bazen yer kavgası yapabiliyor. Ayrıca beyazın elim’den yem yemesine izin vermiyor kendisi konup yer. Ardından beyaz gelince izin vermiyor elime konmasına, direk kendisi geliyor. Gayet iyiler şükür sorun yok. :)

 387. Blogu kapattın sanırım. Artık burda mısın ?

  • Site çok fazla trafik alıyor. Önceki sunucuda forum ve blog çok yavaşlamıştı. Başka sunucu aldım kendime ve blogu taşıdım. Forumu da taşımaya çalışacağım. Onun işlemi biraz daha karmaşık

  • Buradayayım buradan yazabilirsin bana.

 388. kuşum 1 aydan fazla süredir bende ve son bir haftadır gün içerisinde sık sık hapşurur gibi bir ses çıkarıyor bunun sebebi ne olabilir ve ne yapabilirim

  • Üşütmüş veya cereyanda kalıyor olabilir. Kuşu cereyanda bırakmayın cam ve kapılar karşılıklı açık olmasın odasında.

 389. Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım. Aradığınız pek çok sorunun cevabı burada.

  http://www.rosencruz.com/2014/09/muhabbet-kusu-bakimi-sikca-sorulan-sorular/

 390. Merhaba ben kuşu alalı bi 10 gün oldu akrabamizdan aldık kendisi ilgilenemiyormuş bizde eşimle çok seviyoruz ve onu ürkütmeden sürekli ilgileniyoruz konuşuyoruz fakat korkuyo tabi bide ishal oldu ilacını aldık veriyoruz yemek yemesi ve su içmesi gayet normal üstelik çok keyifli sürekli ötüyo hareketli ıslıklarima karşılık bile veriyo fakat ishalinin geçmemesi canımızı sıkıyor tabi ne yapmaliyiz?

  • Biraz kurutulumş ekmek, patates püresi yedirmeyi deneyin. İlaca da devam edin. Geçmiş olsun.

 391. benim kuşum yem kusuyodu kuşu olan bi arkadaşıma sordum kuşuna eş al dedi.kuşumla beraber petshopa gittik kendine eş seçsin diye. ama petshopun sahibi kuş kendisi eş seçemez siz beğendiğiniz kuşu alın dedi . şimdi emin olamadım size sormak istedim ne yapmalıyım , kuş eşini kendisi nasıl seçebilir? yardımcı olun lütfen…

  • Kuşun kendisi seçer. Bıraksınlar kafese kuşların olduğu erkek dişisini seçer. Petshopları boşverin mahalle arası kuşçu balıkçılarına gidin

 392. Aleyna Semun
  9 Eylül 2014 - 18:42

  Merhaba :) erkek yesil bir muhabbet kusum var.kusum 4-5 ayi gecti.galiba annesini ozluyo bimiyorum ama parmagimi kafesine soktumugumda kafasini tuglerini kasimami istiyor neden olabilir ? tesekkur ederim

  • Sizin kuş çok cana yakın insanlara başını emanet eden candan bir kuş. Değerini bilin.

 393. Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım burada. Lütfen okuyunuz.

  http://www.rosencruz.com/2014/09/muhabbet-kusu-bakimi-sikca-sorulan-sorular/

 394. Benim oğlan bu aralar başını çok kaşımaya başladı öyleki gaga çevresindeki tüyleri düzensiLeşmeye ve alttaki derisi görünmeye başladı sürekli gaga taşına ve kafesin arasına kafasını sokuyor ne yapmam lazım bu doğalmı alalı tam 1ay oldu

  • Kirlenmiş olabilir. Parazit olabilir. Siz de bir iki ay daha dursun yıkayın bir onu. Olmazsa parazit spreyi de kullanın ama yüz kısmına uygulaması zor hatta imkansız. O nedenle bir şey diyemiyorum sprey konusunda.

 395. Kusum bu aralar kafesın dıbını eselemeye basladı altındakı gazeteyı fılan yırtıyor sızce neden boyle yapar. ayrıca cokda ısırıyor bu ısırmasının sebebı nedır kızısmıs olablır mı ??

  • Kızışmış. Arada bir kafesten daha çok çıkarın. Kafeste sıkılıyor da olabilir.

 396. nail korkmaz
  8 Eylül 2014 - 14:03

  selam ben iki tane kuş var erkek olan hastalandı kanadın da bir ayara oluşmuştu ilaçla geçti ama halen çok zayıf çok az yem yiyor ne yapmam gerekiyor

 397. merhaba .benim kuşum 4 aylık alalı 3 ay oldu.kışın evimiz ılık oluyo .sobayı arada sırada açıyoruz sıcak oluyo. kuşuma sıcakta bişe olurmu?

 398. ve birkaç müzik

 399. önerdiğiniz erkek muhabbet kuşu ismi varmı

 400. ama yavru 1 erkek 1 dişi yavru

  • İki kuş olunca zor konuşurlar. Tek erkek kuşların konuşması daha yüksek ihtimaldir.

 401. merhaba nasıl kuşumu konuşturabilirim

 402. Kuşumu alalı bir hafta oldu elimi kafese sokunca eğer yatıştırıcı şeyler söylersem korkmuyor geçen karnını okşadım bir şey demedi ama yinede çok ürküyor erkek ve yavru bu arada kuşumun kafesi salında duruyor salonda çok gürültülü gece sessiz bir odaya almam gerekir mi ve kafesi açıyorum dışarı çıkmıyor elime konması söz konusu bile değil vede ağaç dalından tünek almalımıyım ben çok üzülüyorum gerektiği gibi bakamıyorum diye birde yalnız eşi yok lütfen sorularıma cevay verin

  • Ağaç dalından ahşap tünekler her zaman daha iyidir. Geceleri sessiz bir odaya koyunuz ve uykusunu sorunsuz almasını sağlayınız. Elinizi kafese sokmayın, tüm kuşlar bundan korkar. Kapağı açın kendi zamanla kafesten çıkmayı öğrenecektir.

 403. kuşum ilk defa kafeste cıkardım sağ sol carptı carptıktan sonra otmez ol du önceden cok iyi ötüyor du bunun caresi ne

  • Ah. Maalesef kuş düşmeden çarpmadan dolayı biraz ürkmüş. İnşallah kendine gelir bir zaman sonra ama uçması çok kötü ise siz çıkarma işini dikkatlice yapın. Biraz daha bekleyin

 404. Selam benim kuş ishal olmuş vitamin ilacı var bide petshop tan ishal ilacı aldım veterinere götürmeye gerek varmı. ?

  • İshal damlasını verin. Düzelme olmazsa götürün veterinere ama kuşu sıcak tutar ve damlayı ağızdan veririseniz toparlar inşallah.

 405. birbirlerine kur yapıyolr ama çifleşmiyolr dişi kuş pek çiftlşmeye yanaşmıyo

 406. meraba ben dişi kuşumun yanına erkek kuş aldım dişi kuş bana çok alışkın ve konuşuyo erkek kuşum ise fazla alışık değil sadece elime geliyo snra geri gidiyo onu pek fazla konuşturamıyorm dişi kuş konuştuğu zaman onu dikkatlice dinliyo snra onun yaptıklarını yapıyo ne öğrendiyse ondan öğrendi benm erkek kuşu kendime alştrmam için konşturmam için ayırmam gerekir mi?

  • İki kuş olunca konuşmaları genelde zor olur. Dişi kuşun konuşmaya devam etmesi de büyük şans. Eğer çift olurlarsa dişi de sizle konuşmayı kesebilir.

 407. ben halamdan bir muhabbet kuşu aldım pek iyi bakmamışlar kuş kilo almış kafesten çıkmak istemiyo çıkarıncada hemen kafesin üstüne çıkıp bekliyo uçmaya çalışıncada düşüyo ve kuş çok sakin nerdeyse hiç ötmüyo

  • Şişman sanırım kuş. Dikkatle beslemek lazım. Yemin yanında yeşillik de verin. Mutlaka yeşillik yemesini sağlayın günde bir kaç kez. Ve uçamasa bile kafesten çıkartın onu. Yağ bağlamış muhtemelen.

 408. beytullah kılıç
  4 Eylül 2014 - 11:55

  MERHABA ADMİN: BENİMKUŞUM ADI CAN KUŞUM CAN KONUŞURKEN AZINDAN YEM DÖKÜYOR BUNEDEN VE BİDE POPOSUN ELİMİZDE KONUŞURKEN ELİMİZE SÜRTÜYO BU NEDEN ADMİN

  • Kuş kızışmış eş istiyor. Eş almayı düşünün siz ona.

   • Eş muhabbet kuşu almıştım aldığımda erkek olan hastaydı geri verdim adama sonra adam düzelti ama adama gitim adam dediki eş değiştirmiş eve getirdim dilinin peşinden ayrılmıyo . Erkek seviyo dişi gaga atıp duruyo sorun olurmu ???

    • Ben pek bir şey almadım bu yorumdan hangi kuş nasıl eş değiştirmiş. Anlayan okuyucularımız varsa cevaplasın aynen yayınlıyorum.

 409. ya kuşum hiç sabah uyumazdı şimdi sabah uyuyo yemek yemiyo çok ne hastalığı olabilir ? veterinere götürmem gerikiyor mu lütfen cevap verin kuşum için endişeleniyorum :'(

  • Rahatsız olabilir kuşunuz. Sıkıntısı nedir kabarması vs var mı ? Ense kısmına kafasını sokuyor mu uyumak için ?

 410. ayrıca kuşumun sevgisini nasıl kazanabilirim

 411. kızıştırıcıyı nasıl vermeliyim

 412. merhabe ben derin kızıştırıcı yemi nasıl vermeliyim

 413. merhaba benim kuşum 7 aylık ayna koyduk ona hırçınlaşmaya başladı neden ? bi de ek besine başladım (seftali üzüm vb.) 1 haftada ishal olçdu şimdi geöti ama ek besin vereyim mi acaba yanıt verirsen sevinirim

 414. Kuşum kafeste gaga taşını paramparça etmiş suyunu değiştireye geldim bi baktım gaga taşı paramparça bi sorun olabilir mi?

 415. Merhaba kuzenim dün bana erkek yavru bir kuş verdi ona kafes falan aldım kafesi satan kişi aynayı oyuncağı sonra alın size alışmaz dedi doğru mu ? Birde rüzgar salonda duruyo ama biz biraz geç yatıyoruz arka odaya mı koymalıyım geceleri kafesi oynatırsam ürker diye korkuyorum birde salarsam dışarıya dışkısını yapar mı lütfeeen cevap verin her şey için teşekkürler

  • Dışkı yapar dışarı ama sıkıntı olacak bir durum olmaz.

  • Rüzgar kardeşim acil olarak kuşunu sıfır rüzgar ve soğuk almayacak bir odaya koy 10 dakika bile soğuk rüzgar alan odada tutarsan kuşun 1 haftaya kalmaz ölür.

 416. merhaba benim kuşum daha 1-2 aylık banyo ettirirsek sıkıntı olur mu?

 417. yaramaz kuşum
  27 Ağustos 2014 - 20:42

  merhaba benim bi erkek kuşum var yaklaşık 9 aylık fazlasıyla kızıştı dişi kuş aldık ilk günden hiç anlaşamadılar ilerleyen günlerde acaba birbirlerine alışabilirlermi yoksa hiç alışmazlarmı ona göre dişi kuşu değiitirecem cevaplarsanız sevinirim ..ayrıca benim kuşum bize çok alışkın sürekli yanımızda elimizde hem konuşuyorda dişi kuşla anlaşırsa bizimle yine oynarmı etrafım size gelmez diyor ama bide sizden duymak istiyorum şimdiden teşekkür ederim..

  • Yaramaz kardeşim endişe etmene gerek yok kuşların 1 ay sonra can ciğer olacaklar birdaha birbirlerinden ayrılmak dahi istemeyecekler kuşlarında haftada bir yada iki ekre kıvırcık ver birbirlerine daha çabuk alışırlar ama çok verme ishal edersin birde kıvırcığı güzel yıkadıkdan sonra peçeteyle kurla.,ikincisine gelincek kuş eşine alışacağı için sana olan ilgisi azalacak eline gelmez kolay kolay ama sana olan sevgisi hep devam eder hatta seni kıskanır eşinden

 418. Merhaba ben geçenlerde kuşcuya gittim kuşçuda bir kuşun gözünün hemen arkasında şişiklil vardı aldım onu teramchn bide göz damlası kullandım şimdi imdi şişi ama hala var neden acaba?? Bide tüylerini değişmiyor nasıl değişecek tüyleri birbirine yapışık nasıl olacak bu?

  • Kuşuna iyi bakım uygularsan haftada 2 kere her uçuruşta 2 saat uçur yemlerini taze tut,kafesindeki çubukları yıka suluğunu yıka tazele suyunu 3 günde bir suyuna vitamin koymayı ihmat etme,vitamin olarak avisol kullan kumunu eksik etme gaga taşı olsun haftada 1 kıvırcık ver 1 ay sonra kuşun canavar gibi sap sağlıklı olacak 2 ay sonra tüylerini döküp yenileyecek iyi bakımdan.

 419. benim kusum 1 aylık kafesin her yerine rahatça çıkabiliyor ama kendi kabından yemek yemiyor kafesin tabanına doktugum yemekleri yiyor dokmeyincede aç kalıyor onun yemligine alıştırmak için ne yapmalıyım…. cevaplarınızı bekliyom eger cevabınız varsa yazınızın sonuna :) işareti koyunn
  teşekkurler
  ….

  • Mihriban,kuşu uçurmak için kafesten çıkardığın zaman tekrar içeri alırken kafesin üzerine konarlar genelde yem kabını al önüne yavaşca uzat biraz tedirgin olucak öyle bekle sonra dayanamaz yem yer bir kere yerse dahada korkma ben hep öyle alıştırdım yada yemliğin yanına kıvırcık koyabilirsin onada dayanamazlar.

 420. Başak Karlıdağ
  25 Ağustos 2014 - 13:10

  Merhaba benim bir kuşum var ismi şeker kuşum bugün ben sabah uyandığımda hareketliydi bana çooooooookkk alışık ama ben kahvaltımı ettikten sonra bir kaç dakika da tedirgin oldu çok fazla hareket etmiyor

  • Başak Karlıdağ
   25 Ağustos 2014 - 13:14

   Lütfen bana acil yardımcı olunnn ❗️❗️❗️❗️❗️❗️

   • kuşlar sabah 6’da başlarlar 12’ye kadar haraketli olurlar sabah güneşine dayanamazlar kuşuna iyi bakım uyguluyor birde ceyran soğuk almayan biryerde tutuyosan korkma hiçbirşey olmaz birde kuşunla konuş bazı kelimeleri aynı kullan seni tanır o kelimeleri duyuncak arkadaş olursunuz , ayrıca kuşun tek yaşamasın eş al alırkende hasta alma dikkat et tam bir eziyet tek yaşamaları. .

 421. öncelikle şimdiden teşekkür ediyorum ve soruyorum:
  tatil için memlekete gitmiştik ancak evinde kalacağımız akrabamızın astımı var diye kuşumu götüremedim ve yaşadığımız şehirdeki bi arkadaşıma bıraktım kuşumu, bu 20 günlük süreçte beni unutur mu?

 422. İlk isaldi ballı yemden şüphelendik ballı yeme ara verip hazır yem koyduk kabına onu yiyince isali durdu fakat nesef nesefe kalıp gagasını açması devam ediyo dün bir kere hapşurdu bugün bir kaç kes çik diye ses çıkardı sizce nesi var ne önerirsiniz muhabbet kuşuma birşey olmasını istemiyorum bilğinizle yardım ederseniz çok sevinirim hocam

  • Nihat kardeşim kuşun üşütmüş Cereyan alan soğuk alan biryerde tutuyorsan hemen acil kuşunun yerini değiştir ,şimdi ilk işin sıcak bir odaya al tabiri cayise 1 hafta karantina uygulayacaksın kuşuna eksiksiksiz bir bakım uygula vitaminini eksik etme eğer bu hastalık devam ederse astım olur 1 daha kolay kolay düzelmez eğer 1 hafta sonra kuşun eski haline dönmez aynı şikayetler devam ederse veterinere gidiyosun kuşunun hastalığını söyle sana ona göre ilaç verecektir.

 423. merhaba ben ve ailem memlekete gideceğiz ve kuşumu bırakabilecek biri yok gibi kendi arabamızla gidicez 12 saatlik yol dayanabilir mi bilmiyorum yer değişikliği, yol ona zarar verir mi?

 424. kuşu sabah onda aldım akşam 10 a kadar hiç birşey yemedi bende çay kaşığıyla verdim azına kıpırdamadı gagasını açmadı bile

 425. kuşumu yeni aldım ilk gününde ona sevebiliyordum kaçmıyordu ama bazen kafesini düzenlerken biraz korkuyor yabancı bir nesne yaklaştırınca yanına şırı korkuyor ve kaçıyor mesele yeminin yanında verilen hediye krakeri kafesine asacaktım daha kafese sokmadan kafayı yede kafesin içinde çıldırdı resmen ben geri aldım asmadım kuş çok durgun yerinden kıpırdamıyo yanında oturuyorum hep bana bakıyor daha bu gün aldım hiç kıpırdamıyor

  • yahya kardeşim kuşuna 1 hafta süre ver onu korkutma kafesin dışından sadece izle konuş onunla yada yat izle iyice sana alısın yeni ortama alışmaları 20 günü bulabiliyor ki sen elini ilk günden kafese sokmusun,şuanlık normal yem kaplarına yemini koysan yeter sana daha çabuk alışmasını istiyosan kıvırcık ver haftada 1 kere versen yeter ama kıvırcığı çok fazla verme ishal edersin birde ıslak verme kurulada ver.işin özeti 2 hafta uzaktan izlemeye devam sonra dışarı salarsın yavaş yavaş yanına konmaya başlar öyle öyle korkutmadan alıştırırsın kendine,birde aşırı korkuncak kalp krizinden ölebiliyorlar.

 426. eve iki hafta önce erkek bi kuş almıştım ilk günlerde çok sakindi yavaş yavaş bana alıştığını hissetmiştim ama şu son günlerde çok huysuz ısırmaya başladı hiç ısırmamıştı bugüne kadar yemini suyunu düzgün bi şekilde kullanıyor ama çok aksi davranıyor bu aralar sizce nedendir

  • merhaba bizim mavi renkli dişi bir muhabbet kuşumuz var gagasını üst tarafını sürekli kaşıyor ve kaşımaktan kanatmış acaba nesi vardır yardımcı olursanız sevinirim :(

 427. meraba benim bir erkek kuşum var ve adı da şirin bir sorum olacaktı kuşum su kutusunun içine yemlerini dolduruyo yani yem kutunda alıyo bi kısmını su kutusuna dolduruyo sonrada arada bir suyun içindeki yemleri yiyo neden böyle bişey yapıyo sizce ya da bunun ona bi zararı olur mu birde bu aralar kafesten çıkmıyo ben zorla çıkarıyorum geri içeri giriyo kuşumun nesi olabilir..:(..cevabınızı bekliyorum..

  • Dilan hanım kuşunuz ya sitreste yani çok gürültü olan biryerde duruyor yada başka birşeyden rahatsız oluyor olabilir,geceleri uyurken ışık alan sesli bir odada felansa uyuyamayıncak bunları yapabiliyorlar ,en sonuncusuda yemini beğenmiyor olabilir sana tavsiyem Australıan vitakraft yemi kullanman piyasadaki en iyi yemlerdendir fiyatı 20 25 tl arasıdır.

 428. Hocam kuşum çok torulmuş gibi azı açık hızlı hızlı nefes alıyor ama durduk yerde kafesin içinde oluyor neyden kaynaklı olur? önceden olmuyordu, yorulduğu uçurduğum zamanlar oluyor normal onlar ama bu farklı bir durum.
  Teşekkürler..

  • Smmm kardeşim kuşun ya aşırı şişman değilse kesinlikle astım olmuş acil veterinere getir yada sana ilaç versinler.

   • Birde unuttum oda sıcaklığı çok yüksekse serinlemek içinde yapıyorlar kanatlarını felanda açarlar öyle durumda.

 429. İngiliz cinsi muhabbet kuşu besliyorum 15 gündür ötmeyi ve konuşmayı bıraktı sürekli ağzı çıt çıt diye ses yapıyor ağzından nefes alıyor gibi sallanıyor yem yiyip uyuyor uçmaya bile hali yok sizce sorun ne olabilir

 430. ben muhabbet kuşumu alalı 1 hafta oldu evde yalnız kaldığında kafesini devirmiş ve didağını yarmış ağzında kan vardı kendi kendine iyileşir mi yoksa veterinere götürmeye gerek var mı?

  • Nasıl bir kafesmiş o ufacık kuşun hareketi ile devrilmiş. Değiştirin o kafesi düzgün bir şey alın. Kanama durmazsa veterinere gitmesi şart.

 431. Benim bir kuşum var yeni aldım 2 gün önce.Aldığım yer ilk 15 gün elinde besle eline alışssın dedi ilk başta gelmez aç kalır sonra gelmeye başlar dedi maşallah bizimki ilk günden alıştı ama bu gün bi kere kafesten dışarıya çıkarıyım odaya alışsın dedim bizim vantilatörün üstüne kondu bir türlü alamadım kafese girmedi falan sonra elimle tuttum kafesina koydum çok korkmuşmudur?Bir de ben suluğu ona elimde götürmezsen katiyen su içmiyor ne yapmalıyım

  • Cevap vermenizi bekleyeceğim şimdi çıkmam gerekli şimdiden çok teşekür ederim çok yararlı bir site

  • Suluk kafese takılı kalsın içer. Bizim gibi bardak bardak su içmez onlar bir kaç gaga doldurması ona saatlerce yeter siz merak etmeyin. Ama isterseniz gene elden de verin suyu siz bilirsiniz.

   Ele almanızdan rahatsız olmuştur. İlk günlerde fazla almaya çalışmayın. Kafese girmiyorsa da kendi haline bırakın acıkacaktır sonunda. Çaresizce ya kafese ya size kendi gelecektir.

   • Teşekkürler

   • Bir de dershane falan solayısıyla çok fazla yanında kalamıyorum çok ilgilenemiyorum sıkılmaması için birşey önerirmisiniz bir de elime alışsın diye elimde besliyorum ne zaman yemek versem yiyor ne kadar yiyeceğini o bilir mi yoksa yemeyesiye kadar besliyim mi?
    günde kaç kez besliyim ?

    • Kafesinde yemlik olmazsa olmaz. Onlar bizim gibi günde 3 öğün değil sürekli yerler. Sen elinle yemek yetiştiremezsin sürekli. O ne kadar yiyeceğini bilir elden beslerken yiyene kadar tut sen merak etme

     • elimle beslemeliymişim bana alışması için o zaman ben durmadan besliyim onu bu gün ona bi eş alıcam erkek canı sıkılmasın diye
      1)Çiftleşirler mi ? Çiftleşirlerse nasıl engelliyebilirim?Ya da engellemeli miyim?
      2)Ya da erkek yerine bir dişi daha mı alayım?
      3)İkisine ayrı kafesler alıp mı kendime alıştırayım ikiside bana alışırlar mı?
      4)Sizin önerebileceğiniz bir eğitme yöntemi var mı?
      Şimdiden çok teşekkürler

     • elimle beslemeliymişim bana alışması için o zaman ben durmadan besliyim onu bu gün ona bi eş alıcam erkek canı sıkılmasın diye
      1)Çiftleşirler mi ? Çiftleşirlerse nasıl engelliyebilirim?Ya da engellemeli miyim?
      2)Ya da erkek yerine bir dişi daha mı alayım?
      3)İkisine ayrı kafesler alıp mı kendime alıştırayım ikiside bana alışırlar mı?
      4)Sizin önerebileceğiniz bir eğitme yöntemi var mı?
      Şimdiden çok teşekkürler

    • Mustafa Gürler
     21 Ağustos 2014 - 18:25

     Bir tane dişi kuşum var yavru zar zor ikna edip aldırdım babama bu gün doğum günüm bahanesine bi tane de eş alıcam birkaç yorumda gördüm erkek dişisini kendi seçicekmiş nası yapıcam bu işi yardım lütfen bir de aynı kafese mi koyayım farklı kafesemi

 432. bana eşim dün bi kuş aldı çok seviyorum kuşları fakat kuşçu küçük yavru kuş olduğunu sölemiş ama uçabilio ve çokta küçük değil onunla ilgilenmeye çalışıorum ne kadar zamanda alışır alışmassa geri getirin demişler fakat geri vermekte istemiyorum aynı zamanda sevmeye kalktım resmen elimi deldi diyebilirim çok ısırıo daha öncede kuş besledim ama bu kadar ısıranını ilk kez gördüm napabilrim yardımcı olursanız sevinriim

 433. Merhaba su son 2-3 gundur 9-11 saatleri gibi kafesi birbirine katiyor surekli kafeste tepiniyor bir sure sonra duuyor ve kafesi isirmaya basliyor hemde heryerini sonra su kafese asiln yapisik yemlerden yiyor yada yere atiyor emin deilim vede sadece kagesin sag tarfindaki gazeteleri kemirip kemirip atiyor yemi ve auyu var yemini ve suyunu fazlasiyla yiyor burada bir sikinti yok saat ilerledikte tunegine konuyor ve gagasindan surekli citir citir sesler cikariyor kafasini pencesiyle kasiyor hemen sonra hapsuruyor bunu 15-20 dk boyunca surekli yapiyor ve bir sure sonra hapsurmasi kesiliyor geneldede tuyleeini kabartip silkeleniyor gun boyu sikintisi olmayan oglum 9-11 arasi cosuyor cosuyor dedigimde kafesin icinde yarim saat bi saat kanatini cirpiyor oraya buraya tirmaniyor isten gelince balkona koyuyorum ordada hareketleniyor bayagi yem kabinin tuneginin altindan kaayi sokup gecmee calisiyor filan ama bunlari balkonda yapiyor balkondaki hareketleri normalmi asil sorumda 9-11 arasindaki hareketlilik nedir cevaplarsan cok memnun olurim (gagasindaki sesi genelde cikarmiyor normal otuyor genelde)

  • Telefondan yaziyorm harfler eksik olabilir kusura bakmayin bide bukusu alali 1.5 hafta oldu

  • Merhabalar belli bir saatte böyle hareketler yapan kuş ilk kez görüyorum. Balkonda bu saatlerde olan onu etkileyen gördüğü bir şey vs olabilir mi ?

   – Bir de kuş tünekten düşüyor, denge kurmakta zorlanıyor mu ?

   • Şimdi balkonda diğer kuşların sesini duyduğu için hareketli olabilir çünkü ağaçlik sessiz bir yerde oturuyoruz sabah değil akşam 9-11 gibi coşuyor tünekte dengeli her zaman uyurken hafif salınır onun haricinde denge sıkıntısı yok o saatlerde kafesi kemirmesi tuhafima gidiyor bide gazetelerinin kenarini kemiriyor çok sağlıklı ama tuhaf

  • sabah 9 – 11 arası muhabbet kuşları dahil hemen hemen bütün kuşlar neşeli olurlar. güneşin doğuşu onlara heycan verir. o yuzden sabahları sürekli ötmesi hatta bagırması normaldir. hareketli olmasıda gayet güzel bu saglıklı oldugunu gösterir. kuşu hangi sıklıkla kafesten cıkartıyosunuz. mesela benımkı cıkmak ıstedıgı zaman saga sola kosuyo sureklı o zaman salarım biraz ucar avizeye konar bi müddet sonra kafese koyarım. sahsi fikrimi sorarsanız eger ımkanınız varsa kafesin kapısını sürekli acık tutun . tabi kuşun dısarı kacamayacagı bi ortam gerekli. en güzeli budur kuş özgür oldugunu bilir kafeside ihtiyacı oldugunda kullanır. yemek . su . uyku vs. gagasıyla cıt cıt ses yapmasıda normal buda genelde yem yedikten sonra olur. kursagındaki yemleri parçalayıp tekrar yutar yanı hersey yolunda. anormal bi durum görünmüyo bence gayet saglıklı

   • Benim kuşlar bu eylemleri daha erken saatlerde 6-8 arası saatlerde güneş ilk doğarken çok yapıyorlar. Burada akşam dokuz mu sabah dokuz mu yazıdan onu da net çıkaramadım ben zaten. İlginç geldi bana

    • benimki ay doğarken ötüyor herhalde :D

     • Vallahi tahmin ettiğim gibi akşammış. Çünkü sabah hareketlilikleri o saatlere kalmaz daha erken başlar biliyorum.

     • Bu akşam kafesinin kapağını açık bıraktım bir saat rahattı sonra çıktı kafesin tepesinde dolandı sonra bayağı uctu perdeye kondu durdu sıkıntı yaşamadı dün ama kafese geri dönmediği için 11 gibi koydum kafese her tarafimi ısırdı ama sakindi

 434. Muhabbet kuşum az yem yemek başladı.En son yem bittiği için yeni yem almıştım fakat yem aynı cinsten.Yinede az yiyiyor.Yemek şeçiyor sanki.Yinede sorunu çözemedim.Bazen yem kabının yanına gidiyor.Çok az yiyip oyuncağın başına dönüyor.Yem kabuklarını az üflemeye bile başladım.Bazen hiç yemediği zaman parmağımla veya yemek kabını çıkartıp yanına götürüyorum.Öyle yiyiyor.Acaba elimle yemeye alıştığı için mi yemiyor yoksa başka bir sebepten mi?

  • Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Hayvanlar kendilerini aç bırakmazlar önlerinde yemek varken. Eğer hasta değilse dert etmeyin. Bunlar normal şeyler. Yeni gelen yem aynı yerden alsanız da az farklı gelmiş olabilir. O da etkilidir

 435. merhaba benim bir dişi kuşum ve onun 2 erkek yavrusu var. yavruların birini başka bir dişi kuşla eş yaptık şimdi bir anne ve yavrusu kaldı onlar da iyi anlaşıyorlar birbirlerini kaşıyorlar acaba onları aynı kafese koymalı mıyım

 436. Ben kuşumun resmini atacamda nasık atarım

 437. Ben kuşu alalı tam bir ay oldu ama elime aldım zaman elimi ıstırıyo nı ıstırıyo

 438. 2 aydır beslediğim bir kuşum var. alırken daha kucuk oldugu için cinsiyeti belli olmaz dedi ama hiç küçük gibi durmuyo tamam genç ama yavru değil bence.. resmini atsam dişimi erkekmi bi bakabilirmisiniz. ..
  http://i.hizliresim.com/onX9WQ.jpg
  http://i.hizliresim.com/6Ya8VE.jpg
  http://i.hizliresim.com/lBq95B.jpg

  • Çok sevimli bir dişi bu. Renkleri harika. 1 yaşından küçük bence, 4-5 aylık olabilir.

 439. Merhaba.Hepsini okuyamadım okuduklarım arasında da cevap bulamadım şimdiden özür dilerim tekrardan soruyorsam.
  1.SORU’M
  Ben kuşumu 3 gün önce aldım hollanda asıllı yavru bir kuş.İlk aldığım gün sorun yoktu ama 2. gün uyandığımda makatının çevresine büyük oranda dışkı yapışmıştı.Temizlemem gerektiğini biliyorum ama kuş daha bize alışmadı.İlk gün hopladı zıpladı ben müdahale etmeden düştü.Elime alsam sorun olur mu? (Kuşu alırken ilaçta verdiler herhangi bir sorun olursa bu geçirir demişti)
  2.SORU’M
  Kuşla konuşmadığım veya ona bakmadığım zamanlarda kabarıyor.Aşırı derecede değil ama 3 gündür bunu yapıyor.Acaba yerini yadırgadığından mı? yoksa hastalandı mı ?
  LÜTFEN YARDIM EDER MİSİNİZ?

 440. 3 gün önce yavru bi kuş aldım . aldığımda hiç bişeyi yoktu.2. gün uyandığımda popo tüylerine dışkısı yapışmıştı nasıl temizleyeceğimi bilmiyorum elime alırsam eğer nefret edicek nasıl yapıcam ? yardımcı olurmusunuz

 441. Merhabalar :) size birşey diyeceğim aradan 2 sene geçti ama olsun yinede sorayım benim kuşumlarım vardı 2 tanelerdi kafesleri duvardaydı diğer kuşum kafesin üzerindeyi diğeri ise yeni oldugundan pek düzgün uçmuyodu bende bunu kafesin üzerine koyayım dedim boyum yetişmedi dedim havaya attam kafese uçsun attım ve yanlışıkla tavana çarptı burnu kanadı bende hemen peteçeyi ıslatıp sildim sizce iyi yapmışmıyımdır o kuş şu an yok 1 yıl önce kaçtı diğeri hayla duryor ikiside dişiydi malesef :(

 442. merhaba benim maviş adında kuşum var kuşumun sol ayağının üzerinde bayabidir inmeyen şişlik var ne yapmalıyım ama o halde olmasına rağmen neşeli bir kuş en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum

 443. kuşum 1.5 yaşında ve yaz ayındayız kuşum arada bir hapşuruyo , kanatlarını sürekli acık tıtuyo ve benle konuşmuyo lütfen bana yardım edin napabilirim ?

 444. ben yeni 2 muhabbet kuşu aldım hiç su içiyorlar yem yemiyorlar ötmeye yeni yeni daha başladılar ama birbirimize alıştık fakat dediğim gibi yem yemiyorlar ve su içmiyorlar gece bile uyumuyorlar kuşumu pet shop cudan aldığım da yanlarında bir sürü kuş vardı aynı kafeste. acaba hani arkadaşlarından ayrıldığı için mi durgundur?

 445. merhaba benim maviş adında bir kuşum. kuşumun sol ayağı üzerinde bayabidir inmeyen şişlik var ne yapabilirim? size bir tane daha sorum olacak biz kafesin alt kısmına peçete yazıyoruz temizlemesi daha kolay olsun diye sizce bu sakıncalı mı dır? lütfen cevap verin….

  • Ben de peçete koyuyorum ama haftada bir değişin. Pislendikçe. Kuş bazen yemeye falan çalışıyor peçete yumuşak gelince. Dikkat edin yemesin.

 446. merhabalar,benim 7 aylık dişi muhabbet kuşum vardı,ne yazık ki bugün onu kaybettim,çok da alışmıştım.benim sormak istediğim kafesi panjurlu balkona koymuştum,kafesin üstünde de çember vardı sanırım güneş çarpmasından öldü.kalktığımızda yerde yatıyodu tabi tedavi yöntemini bilmediğimizden pek bişey yapamadık.şimdi erkek tek kaldı ama ona da yeni bi dişi yavru almayı düşünütorum.bu tür güneş çarpması gibi vakalarda ne yapılmalı ? yeni alacak olduğum dişi kuş bize ve erkek kuşa ne kadar zamanda alışır ? şimdiden teşekkürler..

 447. Admin kuşumu alalı yaklaşık 1 buçuk ay oldu zannediyorum 4-6 aylık falan kafesin içinde tüneğinden inmeden avucumdan yem yiyor ama asla elime konmuyor dışarı saldığımda da etrafta uçup bi yerlere konuyor ama omzuma kafama gelmiyor nasıl kendime alıştırabilirim önceki kuşum hiç bu kadar uğraştırmadan omzuma konmaya başlamıştı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.aynı soruyu daha önce de sordum ama cevap vermediniz heralde görmediniz lütfen bir an önce cevap verin kuşum bana alışmaz mı onu satıp yeni bir kuş mu almalıyım.

  • Merhaba

   Kuş belli ki ele gelmekten çekinmiyor ama size gelmek istemiyor yem yerken geldiğine göre. Aklıma gelen çözüm, bir kaç saat yemsiz bırakmak ve kafes dışında elden beslemek. Bunu bir kaç kez tekrar edin ve kafes dışında besleyin. Ele gelecektir inşallah.

   • inşallah hocam çok teşekkürler bir de ben kuşumun yanına dişi kuş alıp yavru almak istiyorum.kaç yaşında yanına dişi kuş almalıyım bir de sultan papağanları hakkında bilginiz var mı merak ettim sultan papağanı da almayı düşünüyorum da :)

  • Merhaba
   Yeni alınan yavru muhabbet kuşumu 2 otobüs ile toplam 1 saat sürede eve götürsem nasıl olur kuş zarar görür mü ?

 448. Benim 6 yasinda erkek bir muhabbet kuşum var. Sanirim cereyan da kaldi. İshali de var ne yapmaliyim:-(

 449. kuşumun kafesinin çevresindeki bezi aşağıya indirmiştim bu sabah indirirken korktu herhalde kafesin aşağısına indi ve artık hiç yukarı çıkmıyor yemek yediğini zannediyordum ama yemiyor :( orda öylece bekliyor

  • Çıkacaktır muyhtemelen. Sakin olalım. Ani ve korkutucu hareketlerden kaçınalım

 450. 3 gün önce erkek bi muhabbet kuşu aldım. Gün içerisinde gözleri yarı açık ve uykulu gibi oluyor bazen kuşu aldığım günden beri dükkandan verilen yem harici takviye olarak bişey vermedim. ne yapmalıyım

 451. ben dün yeşil erkek bır muhabbet kuşu aldım sanırım alısma asamasında oldugu için otmuyor fakat tüylerını kabartıyo kanadını yarım acıyo ve bazen tek ayak üzerınde duruyo neden boyle yapıyo

 452. Batuhan demiral
  10 Ağustos 2014 - 00:21

  Admin ben da 6 gün önce aldım 4 aylık yeşil erkek kuş gündüz aşırı gıcık edecek kadar ötüyor ama akşam kendini azcık kabartıyor bu normalmi yoksa veterinere götüriyimmi

  • Normal bu. Sorun yok.
   ————————
   http://forum.rosencruz.com

   • Merhaba, ben muhabbet kuşumu yavru iken aldım. O zaman 4 aylıktı ( en azından aldığım yerin söylemi bu şekildeydi. Alalım bir sene olmadı. Başlarda çok vahşiydi kafesten çıkarmaya çalışınca kıyameti koparıyordu . Sonra bir gün birkaç saat yemeniz bırakıp dışarı çıkardım elimden yem yedi o gün bugün omzumda olmak onun için çok mühim. Yere bırakıyorum az bakınız tekrar ayaklarımdan omzuma tırmanıyor. Fakat hala kafese yaklaştığımda ısıracakmış gibi yapıyor ama korkutmak maksatlı çünkü hiç ısırmıyor :)) bir de uçamıyor. Uçmaya çalışırken boynu arkaya dönüyor takla atıyor. Bir kaç defa alıştırma yaptık ama olmadı. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler

    • Merhabalar. Kimi kuş maalesef uçmayı beceremiyor. Belki annesinden ve arkadaşlarından cok erken ayrılmıstır ya da fizyolojiktir. Ama sizle arası iyi ise sorun yok. Kafes onların özel alanı her zaman savunurlar öyle

     • Yazılarınız arasında kafese elimizi sokarsak bizden soğuyacağını söylediğinizi gördüm.Ben bilmediğim için hep elimle çıkardım dışarı. İçerdeki aynaları da söktüm. Bundan sonra bana soğukluğu geçer mi? Muhtemelen uzun bir süreçtir ama umarım vardır böyle bir ihtimal.
      Teşekkürler

     • Evet unutabilir. Kuşa bağlı biraz da.

     • Tekrar selamlar
      Kafese elimi sokmuyorum çok gerekmedikçe ( tüneğini düzeltmek havuzuna su koymak vs dışında) sadece dışardan elimi yaklaştırıyorum sakinleşene kadar tutuyorum. Artık elimi görünce ısırma refleksi göstermiyor.Radyoyu açık bırakıp çıkıyorum sesini çok açmadan.Genellikle haberli müzikli karışık frekanslardan biri oluyor.Konuşmasında gelişme var.Tek kelime üzerine yoğunlaştım.Öğrenmeye başladı.
      Fakat dışarı çıkıp evde biraz dolaşmasını istiyorum. Kafes kapağını açık bırakıp çıkıyorum, dışarıya da yem koyuyorum ama döndüğümde çıktığına dair iz göremiyorum. Kendim de kafesten yakalamak istemiyorum eskisi gibi.
      Ne yapmalıyım sizce?
      Teşekkürler

 453. teşekkür ederim bende ona böyle alışırım..:D

 454. Kuşum aldığım Pet Shop’un dediğine göre 45 günlük daha bu gün aldım aldığımdan beri yemlikten bir şey yemedi suyunuda içmedi.Tüyleri falan her eyi sağlıklı ama poposunda dışkı kalıntıları var ve beyaz tüylerinin rengi beje kaçık yani biraz kirlenmiş en az 1 hafta alışması lazım kafesine ama yemek yemesi konusunda sıkıntı çekerse veya su içme ne yapabilrim.Tüneğine değilde tellere asılarak uyuyor şuan bu güvensizlik duyduğunun bir göstergesiymiş ilerde devam ederse ne yapmalıyım

  • Devam etmez. Siz bir kaç gün ilgilenin daha çok küçükmüş yem de yer su da içer sağlıklı ise kendini açlıktan öldürmez hiç bir canlı. İLk gün normal bunlar. Tele tutunması da öyle. Rahat olun. Hayırlı olsun

   • Yem yemeye başladı ama çay tabağı ile koyduğum yemi yedi .Yemlikten yemedi suluğunada yaklaşmıyor içebileceği bir kapta su koydum onu içiyorm u bilmiyorum .Yemlikten ve suluktan ihtiyacını gidermesi için ne yapmalıyım.

    • Sizin kuş çok küçük. Çay tabağında su ve yem bulundurum zeminde. Bir süre oradan yesin. Ufacık bebek o. Zamanla büyüdükçe herşeyi öğrenecektir siz rahat olun.
     —————————–

     Her türlü soru ve sorularınız için foruma da beklerim. Muhabbet kuşları ile ilgili sohbet ediyoruz

     http://forum.rosencruz.com

     • Bütün yeme içme faaliyetleri düzeldi ama hava kararınca tünekte uyumak yerine tellere tutunup öylece saatlerce kalıyor ne yapmalıyım ?

     • Bu dert edilecek bir durum değil. Daha ziyade endişeli oldukları zaman yaparlar ama zamanla düzelir. Siz güven verin ona yeterli. Güvenli bir ortamda uyusun.

 455. BENİM KUŞUM ERKEK…:)ADI DA ŞİRİN..:)AMA BİZİM YARAMAZ PEK ÜRKEK..:( YANIMIZA YANAŞMIYO..:(BANYO YAPINCADA ÇOK SİNİRLİ OLUYO YARAMAZ.BANA ALIŞMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM ? YAKLAŞIK 8 AYDIR YANIMIZDA İLGİDE GÖSTERİYORUM BAKIMINIDA YAPIYORUM AMA YANAŞMIYO HAYLAZ HER GÜN MUTLAKA KAFESİNDEN ÇIKARIYORUM AMA KAFESTEN ÇIKTIKTAN SONRA YANIMDAN UÇMUYO..:( NASIL ALIŞCAK BU KUŞ BANA..?YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..:D

 456. benim kuşumun adı şirin ve erkek. ilk geldiğinde çok ürkekti ama bu durum zaman geçtilçe değişmedi hala çok ürkek..:( her gün odanın içine salıyorum her sabah ona günaydın diyorum kafesini balkona koyuyorum bayada ilgi gösteriyorum ama hala ürkek ve yanımıza gelmiyo elimize ve ya omzumuza konmuyo yaklaşık 2 yalnız kaldıktan sonra ona bi eş aldık..:) ama eşiyle sürekli kavga ettiler 5 ay falan yanyana kaldılar ama hala dövüşüyorlardı aslında dişisi erkek olanını dövüyodu dişisi kaçtı şirin yine yalnız..:D ama şirinimiz hala ürkek hala yanımıza yanaşmıyo..:( ne yapabilirim ne önerirsiniz..?

  • Mizaç olarak kuşunuz ürkek ve yabani. Bu kadar uzun sürede değişmediyse bundan sonrası zor

 457. merhabalar erkek bir ku aldım dün gayet neşeli görünüyor salıncağında arasıra sallanıyor ama genelde tek bir noktada duruyor sorum şu kuşum sürekli gagasını öpücük gönrerir gibi sürekli açıp kapatıyor ve yeşil ile beyaz şeklinde kakasını yapıyor poposunada kaka yapışmış ben temizliyimmi yoksa kendi temizlermi yani bi sorun yoktur dimi

  • Popo bölgesini temizleyin siz. O bölgeyi suya soksanız ya da sprey ile su sıksanız düşer zaten. Kuşunuz sağlıklı bir sorun yok.

 458. Iyi günler hocam kuşumu alalı yaklaşık 1 buçuk ay oldu zannediyorum 4-6 aylık falan kafesin içinde tüneğinden inmeden avucumdan yem yiyor ama asla elime konmuyor dışarı saldığımda da etrafta uçup bi yerlere konuyor ama omzuma kafama gelmiyor nasıl kendime alıştırabilirim önceki kuşum hiç bu kadar uğraştırmadan omzuma konmaya başlamıştı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

 459. merhaba benim 3 tane kuşum var 1 dişi, 2 yavru erkek. komşum bir tane kus getirdi erkek diye ama çeresinin rengi kahveye dödü ben de 6 aylık yavruların birinin yanina koydum baktım gayet iyi anlaşıyorlar yuva taktım kafeslerine yaklasık 2-3 hafta oldu ama yuvaya hiç ilgi göstermiyorlar. bu gün bir de söyle birşey farkettim. dişi kuş sag gözüyle gagasının arasını sürekli kaşıyor. erkek kuşa da kaşıttırıyor. bir baktım kızarmış hafif bir şişlik var. kuş emanet korktum şimdi. bir video çektim ama yükleyebilir miyim bilmiyorum . bakın bakalım yardımınıza ihtiyacım var.

  • Evet videoyu izledim. Bu kuşların göz ve burun bölgelerinde görülen bir hastalık. Tam adını bilmiyorum maalesef. Bence kuşlardan anlayan bir veterinere vakit kaybetmeden gösterin. Belki işi bilen kuşçular da yardım edebilirler. geçmiş olsun

 460. Hocam kuşuma maydanoz marul felan yemesini nasıl öğretebilirim diğer boş yemliğine koyuyorum, üstten asıp sallandırıyorum ama yemiyor kerata:)

  • Maydanoz ve yeşillik verirken kuru olmasına dikkat edin gagaya falan yapışıp boğazında kalmasın. Öğretmekten ziyade aç bırakarak onları tatmasını deneyebilirsiniz yemliği alıp ama bir iki saatten fazla aç bırakmayın sakın mazallah yazık olur.

 461. muhabbet kuşum
  5 Ağustos 2014 - 11:30

  benim kuşum kötü kokuyor ve sürekli kaşınıyor ne olmuş olabilir

  • Parazit bulaşmış olabilir. Kuşu lavabo ya da küvet gibi bir şeyde ılık suda yakmadan üşütmeden güzelce yıka. Sonra da parazit spreyi kullanmaya başla kuşçularda bulabilirsin.

 462. her iki kuşumu değiştirdim biri hastaymış diğeri de onun yanında olsun diye iki yeni kuşum biri daha bebek diğeri çocuk çocuk olanı başkasına verecem çünkü onu eğitecem. bebek olan erkek zaten adı boncuk. bi kere çıkardım 30-40 cm uçabiliyo canım yaa çok tatlı ama çok korkuyordu yakalayıp yerine koydum daha fazla korkmasın diye baktım diyer kuş heralde kıskançlıktan onu dövmeye başladı onu elime almaya çalıştım ama çok güçlüymüş :) çıkaramadım ve kavga sona erdi. şimdilik beraberler ama çocuk olanı bir tanıdığıma verecem.

 463. Hocam benim kuşum titriyor alalı 1 ay oldu. bazen az bazen çok titriyor. hareketli, yemesinde içmesinde sıkıntı yok oynuyor tırmanıyor ara sıra da olsa ötüyor maşşallah ama bu titremesinin sebebi nedir?

  • Cam çerçeve acıkta bırakmayın hayvanı insan gibi değildir rüzgar hemen çarpar.

 464. meraba benim kuşum sabahları genelde kendi başına kafesten çıkar ve direk bana gelir ama akşam bizi fazlasıyla çok ısırıyo ve sanlki bugün hasta gibiydi hiç haraket etmedi aslında biz dışarı çıkmıştık o yüzden olabilirmi

  • Sanmam. Üşütmüş ya da cereyan almış olabilir. Yaz rüzgarı yemesin. Hareketli bir kuş gibi elle kolla fazla korkutmayın siz konuşarak sevin.

  • Hadi bakalım hayırlı olsun. Kuşlarınızın resimlerini atabilir, forumda sohbet edebilir ve kuşlarla ilgili konuşabiliriz

   http://forum.rosencruz.com

 465. merhaba muhabbet kuşları nasıl ve ne kadar sıklıkla banyo yaptıılır?

  • Merhaba

   Banyo için çok sıkmayın kuşları. Senede bir iki kez yeter. Üşütürlerse yıkanacağım diye mazallah ölür giderler. Kimi kuş kendi de yıkanabilir sever yani su bardağı ya da minik bir birikinti görünce. Benim kuşum öyle mesela.

  • Kuşlarla ilgili soru ve sorunlarınızı bana forumda da sorabilirsiniz

   Foruma da beklerim

   http://forum.rosencruz.com

 466. kuşumun ceresi mavi mor arası cinsiyeti ne olabilir

 467. önceden çift olan iki kus almistim kafeste bir birlerine kur yapiyorlar bunu görünce follük aldim ama dişi kuş ilgilenmedi bile. Kuşlarim su zamanlarda tüy dokuyorlar bundan kaynaklanabilirmi.

 468. merhaba benim kuşum yemek yedi daha dün aldım ancak hiç ses vermiyo yüzünü çeviiryo ele gelmiyor lütfen yardım edin

 469. merhaba ben yeni bir muhabbet kuşu aldım suyunu içti ama biraz durgun napmalıyım kaç gün sonra dışarıya almalıyım

  • İlk geldiğinde durgun olması normaldir. Su içiyorsa iyi. Bir haftadan önce dışarı salmayın

   • Merhaba admin ilk defa bi kus sahibi oldum ve pek bilgimde yoktu nasil bi kus almayilim diye kuscuda bi tanesini cok begendim aldim ancak buyuktu oda nasil alisirmam hakinda ac birak dedi ancak kus oyle yapmam ile elimi kafese sokup yem vermek isterken hic yemedi bnde tutmak istedim korktu ve yemedi yemi biraktim kafesi ve yemini verdim diger bir gun kalktigimda gagasinin ucunu bi yere vurmus ve sallaniyodu sivriyiydi baya ve sonra dustu ve baya bi kanadi durdurmak istetim birseylerler tampon yaptim veteriner kapaliydi ve durdu sonunda ancak kus ötuyodu sabahlar otmuyo artik tuneginde hep uyku modun da lutfen bana yardimci olun ilk defa bi kus sahipi oldum ve cok seviyorum kaybetmek istemiyorum nasil kendime alistirabilirim burada kus kan oldugu icin biraz ıslatmak zorunda kaldim silmek icin

    • Aldığın yere göster bir kuşu baksınlar. Kanamaya dayanmaz bunlar. Ölebilirler. Gagasını kırmış mı ne yapmış tam bilemedim ama sıkıntılı bir durum var.
     ——————

     http://forum.rosencruz.com

     • tam olarak gagasi degil gagasinin ucunda sivrilik vardi yani ince bir uc gibiydi yem mi yiyemiyodu ondan kirmis olabilir diye dusundum gaga tasina vuruyodu ara ara aldigim kuscuda pek birsey demedi ne yapmaliyim su an iyi ancak durgun biraz sesi cikmiyo ve yeni aldigimdan dolayi korku da var nihayetinde

 470. He bide kuşun kafesini açık bırakıyorum ama kafesten çıkmıyor bize ortama alışınca çıkarmı

  • Çıkar. Sen bir kere elle çıkarmaya çalış parmağına alıp yinede. Kapısını görsün

 471. Benim kuşum bazen hapşuruyo normalmi ne yapmalıyim

  • Kuşlar da aynen insan gibi hapşururlar. Fakat çok sık oluyorsa üşütmüştür.

 472. muhabbet kuşu en geç kaç ay sonra konuşur ve hangi kelimeleri daha çabuk söyleyebilir

  • 4-5 ay içinde konuşabilir rahatlıkla. şeker, şıkıdım, cicikuş, cici gibi i,ş,ü seslerinin yoğun olduğu kelimeleri çok rahat söyleyebilirler.

 473. Merhaba ben dun yavru muhabbet kusu aldim. Dunden beri hic bir sey yemiyor galiba. Aldigimy yerde haslanmis yumurta ve havuc rendeleyip yedirmem gerektigini soylediler ikisini de denedim ama yemiyor. Kafesin altina azicik yem de doktum ama ondan da yemiyor. Henuz cok kucuk kendi yiyemiyor mu acaba? Benim yedirmem mi gerekiyor? Gerci onu da denedim ama yumurta ve havucu agzina aliyor ama yemeye calisirken galiba agzindan cikiyor geri. Kendi mi yemek istemiyor yoksa yiyemiyor mu anlamadim. Telaslandim o yuzden de. Ne yapmaliyim acaba? Henuz yuvasindan yeni cikmis aldigimiz yerde oyle soylediler.

  • Çok ufak kuş almışsınız. Kabuklu yem kıramıyor olabilir. Kabuksuz yemlerden satın alıp onlar ile deneyin. Henüz bir gün olmuş eve geleli durgunlukta bu da etkilidir. Siz kabuklu yem ile de deneyin. Bu kadar küçük kuş anneden babadan ortamdan ayrılınca çok zor.

   • Veterinere gidip sordum da siringa ve damla aldm azicik su icirdim damlayla birlikte. Yemini ezdim siringada suyla karistirip azicik da oyle icirdim. Etrafi inceliyor falan ama Cok durgun ölür mü ki? Alisir mi yani yoksa sıkıntı olur mu acaba? öyleyse geri gotureyim kusa bir sey olmasindan korkuyorum :(

    • İlk defa eve gelen kuş her zaman bu korkuyu yaratır. İnşallah iyi olur diye ümit ediyorum ve toparlar. Zamanla yem ve su içerse sorun kalmaz.

     • Merhaba minigim artik cok daha iyi ve gayet hareketli gibi. Ortama alisti galiba. Ortama alismadan once benden urkmuyordu ama elime daha kolay geliyordu. Artik kafesine elimi soktugum zaman bile kiyameti kopariyor. Korkuyor benden. Kafesin kapisini aciyorum kendisi disari cikiyor. Daha ucamadigi icin yuruyor tabi. Elimi uzattigim zaman da arkaya kaciyor. Tirnaklari biraz uzun gibi. Yururken bazi yerlere takilip kaliyor. Kendisi kurtulamadigi zamanlar urkutmeden yavasca yanina gidiyorum. Beni gorunce daha cok korkuyor telas yapiyor. Ben tirnagini takilan yerden cikarirken elimi isiriyor. Cok da nazik davraniyorum ama neden boyle yapiyor anlayamadim. Kendime nasil alistirabilirim acaba? Ucmaya baslayinca hic alismaz heralde. Simdi alistirabilsem iyi olacak.

     • Kuşun kafesine acil durumlar hariç ASLA el sokmayın. Orası onun evi özel alanı. Korkarlar ve sizden soğurlar. Buna dikkat edin.

      Foruma da beklerim

      http://forum.rosencruz.com

 474. Merhaba şey benim sorum olacaktı muhabbet kuşumun gözünün yanında küçük bir şey çıktı. aldığımız kuşcuya götürdük nedir diye şey dediği göz nezlesiymiş ve bu ölüme kadar gidermiş tedavisi yokmuş. Sadece dediği onu ıslatıp almaya çalışın dedi. Ben denedim ama alamadım ne yapabilirim??? Lütfen yardım edin :(

 475. Ben daha bugün yavru dişi bi muhabbet kuşu aldım kafesin dışndan bile elimi uzatsam korkuyo nasıl alışır bana

 476. fatma karaeren
  31 Temmuz 2014 - 19:03

  benim 3 yaşında bir muhabbet kuşum var. eşim bugün onu tırnaklarını kestrimek için kuşçuya götürcem dedi ama kuştan az bişey anlayaan birine götürmüş adam biraz yaşlıymış.adam gözleri pek görmediği için hayvanın tırnağını biraz derin kesmiş . hayvanın ayağı kanamış.ve 2 saattir az da olsa kanamaya devam ediyo napmayalım.kuşun keyfi eskisi gibi değil ama yerinde geneede ama ele gelmeye korkuyo.kuşum uçamıyo ve cana yakın bir kuş ele normalde hemen geliyordu insanlaral oynamayı seven 1 kuş insanlardan pek korkmayan ama şimdi ele gelmekten korkuyo korka korka zorla geliyor napmalıyım .

  • Ben aynen bu şekilde kanayarak ölen kuş gördüm. İnşallah sizinkine bir şey olmaz. Kestirmeyiverin tırnakları da ne olacak. Doğadaki kuşların hepsinin tırnakları ölümüne kadar uzar. Kuşa sıkıntısı yok biz insanlar neden böyle acı çektirelim hayvana. Geçmiş olsun, bundan sonra böyle işlere girişmeyin. Kuş inşallah zamanla şoku unutmasını dua edelim. Başka türlü artık zor gelir insanlara.

 477. benim de bir muhabbet kuşum var.Ama çok sinirli.Elimi ona doğru yaklaştırdığım anda değişik bir ses çıkararak ısırıyor.Bunu önlemek için ne yapabilirim ?

 478. kuşum çok vahşice davranıyo ne yapmalıyım

 479. 20 gün önce bir muhabbet kuşu aldım son 1 haftadır sağ ayağının üstüne basamıyor şişlik morarıklık yok sorunu ne olabilir tedavisi için evde ne yapabilirim veterinere gitmem şart mı ve lütfen çabuk cevap verin kuşum sekerek yürüyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  • dikkat ettim üzerinde durduğu ayağı biraz şişmiş ve morarmış acilen yardım!!!

  • Merhaba iyi akşamlar hayırlı bayramlar hocam. Bizim kuştan bahsetmiştim 1 hafta önce hatırlarsanız ayaklarına bakıyor sürekli uyuyordu. 2 gündür tamamen kendine geldi bugün ayaklarına da hiç bakmadı sizi bilgilendirmek istedim :) ve sizin kuşunuzun durumunu merak ettim baya hasta diyordunuz.

   • Merhabalar. Geçmiş olsun. Çok sevindim.

    Kzım limon, 2 günlük yoğun bir tedavi ardından iyileşti. Şimdi dinleniyor. Gayet iyi neşesi ve gücü yerine geldi ;) Teşekkür ederim düşündüğünüz için. Forumda resimlerini de paylaştım kızımın.

    Forum

    • peki kızınıza nasıl bir tedavi uyguladınız ayrıntılı anlatır mısınız . böyle birşey başımıza gelirse aklımızda olsun. Hastayken yem de yemiyolar nasıl beslediniz ilaç olarak ne sıklıkla ne verdiniz merak ettim çünkü hasta kuşları hayata döndürmek çok zor. Helal olsun size :) çok geçmiş olsun , kendi kuşum gibi çok sevindim :)

     • Detaylı olarak bilgilendireceğim bu konuda herkesi. Forumda da resimler ile anlatacağım kızıma yaptığım bakımı.

      Foruma giriş

     • Şahsım adına çok sevinirim paylaşırsanız. Bu soğuk algınlığından da ölen kuşlarımız oldu. Anlatacağınız günü sabırsızlıkla bekliyorum umarım çok bekletmezsiniz :) şimdiden teşekkürler

     • En kısa zamanda anlatacağım. Bu hastalıktan ve bilgisizlikten cok kus maalesef ölüyor. İlacın adı, markası ve dozunu da belirteceğim güzel güzel herkes yaşatmaya çalışsın kuşunu.

     • harika olur sabırsızlıkla beklemedeyim :)

   • teşekkür ederim sizede iyi bayramlar ilaç sürdüm iyi geldi gibi biraz ayağının üzerine basıyor gibi ama tabi daha yarım saat oldu inş iyileşecek gibi

  • kuşumu yıkayıp baticon ve terramycin krem sürdüm lütfen yardım edin çok acill!!!

   • Yıkama ile alakası yok zaten hasta hayvana işkence etmeyin. Ayağı incinmiş muhtemelen veterinerler anlar. Gerekirse atel yapılır basitçe.

  • İncitmiş bacağını. ANlayan bir veterinere götürün siz.

   • teşekkürler hocam her veteriner bu tür tedavileri yapabilir mi yapamazlar derseniz ankara da bildiğiniz bu işlerden anlayan veteriner kliniği varsa adresini verirseniz sevinirim.

    • Maalesef Ankara ile ilgili bilgim yok. Tavuk ve benzeri hayvanlarda uzmanlaşan veterinerler her türlü anlarlar. Krem de iyi gelmiş muhtemelen. Geçmiş olsun

 480. Dün aldigim muhabbet kuşlarimin kafesine elimi uzaktan yaklastirsam bile cirpinmaya başlıyor. Onları bana alistirmak icin elimi iceriye sokup yem yemelerini beklesem disi kuş ortalığı karistiricak gibi duruyor. Intrrnette biraz arastirdiktan sonra balli kraker diye bir sey buldum. Kuşlar çok seviyormus bana alışması için ballı krakerden almamim bir yarari olur mu?

  • Alabilirsiniz o krakerlerden. Ama o kuşlar çok korkak gibi geldiler bana. İnsandan çok korkuyorlar. Devam ederse bu durum, değiştirin onları yavru alın.

   • Haklısınız. Aşırı Korkaklar daha onceden de kuş besledim ama böylesini görmedim daha adam akıllı yem bile yemiyorlar. Ama yinede geri vermek istemiyorum kuşlarımı. Uzun sürsede eğitmeye çalışıcam. :(

    • ANladım. Güzel ve anlamlı düşünüyorsunuz. Sevaptır sevmek bakmak elbette. Ama çok yabani geldiler bana. Siz biraz daha zamana bırakıp ilgilenmeye devam edin bakalım. Zaman ne getirecek görelim. İnşallah biraz ılımlı hale gelirler zamanla. Siz yem vermeme yöntemi ile ele alıştırabilirsiniz. Ama fazla aç bırakmayın yazıktır

     ———————————

     Muhabbet kuşları ile ilgili sorularınızı forumda cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim

     Foruma Giriş

   • Bir de ben bu kuşları çift olarak aldım degistirmek yerine yavrulamasını beklesem olmaz mı.
    (Yavrulamaları için ne yapılması lazım ???)

    • Hocam anlaşmazlarsa asla yavrulamaz ve çiftleşmezler. Beklemek lazım yavrulama için.

     ———————————

     Muhabbet kuşları ile ilgili sorularınızı forumda cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim

     Foruma Giriş

   • Hocam benim kuşlar kafesten çıkmiyorlar zorla cikartiyim mi yoksa kalsinlar mi kafeste

    • Çıkarın bakalım siz kendiniz bir öğrensinler görsünler dışarıda olmayı

 481. benim kuşum nisan 2014 de aldık 3 aylık ve bana sürekli parmaklarımı mzumu isirio hiç bişey yemio zayıfladı su içmio az ötuyor dışarı çıktığım da kapıdan eskisi kadar benim yanım gelmiyor artık neden??

  • Kuş bir şekilde senden soğumuş olabilir. Yemini ve suyunu temiz tut, düzenli değiştir. İlgilen ve sevmeye devam et. Yeşillik de ver yesin. Merak etme tekrar iyi olacaksınız

  • ———————————

   Muhabbet kuşları ile ilgili sorularınızı forumda cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim

   Foruma Giriş

 482. Merhaba , iyi günler. dün iki tane eş muhabbet kuşu aldım. biri 8 aylık diğeri 1.5 yaşında . yetişkin oldukları için bana alışmakta zorluk çekerler mi veya hiç alışmaya bilirler mi? Lütfen cevap verin çook merak ediyorumm. (alışmaları için neler yapmayalım) !!!!!!!!!

  • lütfen yanıtlayın!!!! Bazıları eğitim verilmesi için 4 aylıktan küçük olmalı diyor. doğru mu ?
   Cevabınız için şimdiden teşekkürler …

   • Eğitimde küçük olması önemlidir. Sizinkiler yetişkin olmuş ama bu işler hiç belli olmaz. Çok cana yakın kuşlar olup çıkabilirler.

    • Merhabalar. Yorgun düşmüş muhtemelen. Sıcak da illaki etkilemiştir. Siz büyük sevap işliyorsunuz. Yemine suyuna dikkat edin kendine gelir diye düşünüyorum. Bizimle de paylaşın resmini :)

     ———————————————————

     Sorularınızı forumda da cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim :)

  • Evet insanlara alışmak zorluk çekebilirler yetişkin konuma gelmişler. Elden besleyerek kendinize alıştırabilirsiniz ama fazla aç bırakmayın

  • Merhabalar. Yorgun düşmüş muhtemelen. Sıcak da illaki etkilemiştir. Siz büyük sevap işliyorsunuz. Yemine suyuna dikkat edin kendine gelir diye düşünüyorum. Bizimle de paylaşın resmini :)

   ———————————————————

   Sorularınızı forumda da cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim :)

 483. furkanntufann
  26 Temmuz 2014 - 21:50

  Bugün 1 yıldır beslediğim kuş ishal nedeniyle veterinerde öldü. Onun yerine pet shoptan eş olan iki kuş aldım. Önceki kuşum tek başınaydı ve bana uyun sağlaması fazla uzun sürmedi. Yeni aldığım bu kuşların bana alışması ne kadar sürer veya paşa(önceki kuşum) gibi elime koluma konarlar mı?

  • İkili kuşlar genelde aralarında oynaşırlar. İnsanlara ilgileri daha azdır. Ama gene de neşe saçarlar etrafa.

 484. Slm . Benim kuşum bazen kafesinin tabanındaki kağıtın altına griyo bazn değl çoğu zaman . Birde ben onu alıştırdım kafesten çıkmak için elime konuyo ama dışarı salındığında hiç bize gelmiyo hep avizenin üstünde duruyo bide kuşum dişi ne yapmalıyım nasıl alıştırmalıyım ? Cevabınızı bekliyorum .

  • Kafes dışında yükseltilerde durmayı severler. kapı pervasları, ahizeler, perdeler birer örnektir. Kimi kuşun mizacı böyledir. Dişilerde daha yaygındır. Ele alıştırmalısınız. Elden besleyiniz elinize alışsın.

 485. Merhabalar,

  Evde beslemek için kırmızı yanaklı ahçı kuşu almak istiyorum. Muhabbet kuşları kadar cana yakın olurlar mı sizce doğru bir seçim mi?

 486. iyi günler bir sorum olacaktı bu kuşlar sabah saat kaç gibi öterler?

  • Gün doğumuna göre değişir. Yaz aylarında erken doğuyor güneş mesela, ortalık aydınlanırken öterler.

 487. selam ben kuşumu alalı 1 ay oldu.kuşum elimden yemek yiyor .genellikle kafama konuyor bazende omzuma.ama yemek olmadan elime gelmiyor onu sevmeme izin vermiyor parmağımı yaklaştırdığım an gagasıyla parmağımla oynuyor ısırmıyor ama kemiriyor gibi yapıyor .tırnağımla oynuyo bi türlü onu sevmeme izin vermiyor.

  • Eline geliyorsa bu sevmek demektir zaten. Öyle köpek gibi kedi gibi okşatmazlar kendilerini çoğu. Eline omzuna geliyorsa sana sıcaktır, sıcak kanlıdır kuş. Sen aynen devam et. Güzel kuşun var

   • tşkr ederim. ama sadece elimde yem varken geliyor parmağımın yada elimin üzerine hiç çıkmıyor. bunun nedeni nedir ?

    • Merhabalar. Yorgun düşmüş muhtemelen. Sıcak da illaki etkilemiştir. Siz büyük sevap işliyorsunuz. Yemine suyuna dikkat edin kendine gelir diye düşünüyorum. Bizimle de paylaşın resmini :)

     ———————————————————

     Sorularınızı forumda da cevaplıyorum. Buyrun sohbet edelim :)

 488. iyi akşamlar benim belli başlı sorularım olacaktı.
  1.bakımı zor mudur.günlük neler yapmam gerekir?
  2.etrafı çok kirletir mi?
  3.sabahları erkenden uyandırır mı buna bir çare var mıdır yada saat kaçta öter ?
  4.kafa patlatır mı?

  • 1. Bakımı en kolay ev hayvanlarından biridir. Bir kilo yem 3 liradır 2 ay gider. Suyunu verirsin bir gıdım içer. Masrafı çok azdır. İlgi ister sadece zaman olarak.

   2. Sadece kafesini kirletir. O da bir gazete ile temizlenir. Hepsi budur.

   3. Sabahları öterler uyandırırlar. üzerini tülbent ya da türban ile örtersen ötmezler. Ama yazıktır. Sabahları çok sever bu kuşlar. Güneş doğarken ötmeye başlarlar.

   4. Patlatmaz.

  • Herkesi, soru ve sorularınız ile ilgili olarak foruma da beklerim. Bir tıkla üye olabilirsiniz.

   http://forum.rosencruz.com

  • Sabah saat kaçta öter

 489. Ebrar ergüven
  24 Temmuz 2014 - 18:44

  selam,

  merhaba benimde bir kuşum var. adı maviş daha doğalı 2 ay oldu. biz onu satıcıdan bu gün aldık. fakat hiç hareket etmiyor. ama birazcık ötüyor. muhabbet kuşu vede kız sizce ne zaman elime almalıyım? vede ne zaman kafesten çıkarmalıyım? bu arada ben 12 yaşımdayım da.

  • Daha bir gün olmuş. Sakin ol ve yazımı güzelce okuy. İlk günlerde alışma sürecidir bunlar normaldir. Sıkıntı oldukça bana yaz buradan.

 490. ben kuşumu alalı 3 gün oldu ne zaman kafesinden çıkarmalıyım çıkarınca tekrar kafesine girermi2 saat içinde ? lütfen acil yardımcı olun

  • Bir hafta dolunca hafiften çıkar bakalım. Geri döner mutlaka. En kötü ihtimalde acıkacaktır. Ama 2 saat falan garantisi veremem. Eline gelirse kendin hemen de sokabilirsin :)

 491. fotografı yüklebildim mi bilmiyorum ama bu kusun cinsiyetini soracaktım

 492. selamunaleykum
  ben muhabbet kuşu almayı düşünüyorum kısa zaman içinde yavrumu almalıyım ve de çift olarakmı yoksa tek olarakmı almalıyım benle oynamasını aktif olmasını astiyorum aynı zamandada çalışacağım için evde tek başına sıkılmasını istemiyorum tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkürler

  • birde evde çok ötmemesini istiyorum buna görede eş almalımıyım

   • Tek alırsanız size yakın olur ama zamanla çok eş ister. Yalnızlık üzer bu hayvanları. Çift alırsanız biraz gürültü olabilir. Karar sizin.

  • Aleykümselam

   Yavru alırsanız size daha rahat alışır. Size yakın olur. İşe gidecekseniz akşamları güzel ilgilenmeniz lazım. Gündüz özler zira.

   Tek yada çift size kalmış. Çift alırsanız birbirleri ile oynar mutlu olurlar.

  • bu kuş komsumun kuşu. erkek diye getirdi. bizim dişi ile eş olsun istedik ikisi de yeşil renk oldugundan önce iyi anlaştılar sonra bizim kuş yeni geleni gagalamaya başladı. yavrum yazık sesi de çıkmıyor yeni kuşun. benim bir de 2 tane erkek yavru kuşum var -yaklasık 5 aylık- bu yeni kuşu erkekkerin biriyle dişarı bıraktım kafesin uzerinde bir oynasıyorlar görülmeye deger. sonra baktım kı ne göreyim yeni kuş kuyrugunu dikti. ben onları seeyrederken eşleştiler. bu ikisini aynı kafese koyup yuva takmalı mıyım ?http://hizliresim.com/pv9nW0

  • Herkesi, soru ve sorularınız ile ilgili olarak foruma da beklerim. Bir tıkla üye olabilirsiniz.

   http://forum.rosencruz.com

 493. benım kuşum elime alışamadı dışarı çıkartmalımıyım 5 gun oldu alalı

 494. selam ben kuşumu alalı 5 gün oldu ama hala bıze alışamadı ne yapmam gerek. kafesınden dışarı çıkarmalımıyım

 495. merhaba ,öncelikle şimdiden size çok teşekkür ederim ,gerçekten çok yararlı bi iş yapıyorsunuz. benim azman adında bi kuşum var . son derece sağlıklı ,çevresiyle ilgili, tüylerini keyifle temizliyo,fiziği çok düzgün, ,çok zeki,oyuncu, kafesini açmayı bildiği için istediği zaman girip çıkıyo ,herhalde bu yüzden de harika uçuyo ve uzun süre bi yere konmadan havada kalabiliyo. ona çok kibar davranıyorum. sık sık bakımını yapıyorum . ancak onu arkadaşlarımın kendi kuşlarını sevdiği gibi ben de onu elime alıp sevmek istiyorum .ayrıca o kadar çok ötüyo ki iki kişi onun bulunduğu odada konuşurken birbirini duyamıyo .hele telefonla konuşmaya,televizyon izlemeye veya radyo dinlemeye hiç izin vermiyo.bu yüzden pek çok kişinin bedduasını aldı . bununla beraber kuyruğuna dahi dokunduğum anda asabileşiyo ve nadir de olsa ısırmaya çalışıyor.
  benim bir arkadaşım var ve onun da bi kuşu var . benim kuşumda olan özelliklerin neredeyse hiç biri onda yok. gayet sağlıksız ,kilo fazlalığı var ,oyuncu filan değil ve arkadaşım ona eziyet ediyo. buna rağmen onun kuşu kendini sevdiriyo ve ele alındığında hiç bi tepki vermiyo . çok sakin bi kuş.ben de kuşumu sakin, ele gelen bi kuş olsun istiyorum . ne yapabilirim? (kafesinin üzerine örtü örtmek hiç bi işe yaramıyo)
  lütfen soruma cevap verin…

  • Size de çok geçmiş olsun, çok üzüldüm. Bizim kuşun keyfi de bugün biraz daha iyiydi, umarım sizin kuşunuz da bir an önce eski sağlığına kavuşur ve özgürce uçmaya devam eder. Gelişmelerden haberdar edin lütfen bizleri de. Umarım bu defa terzi kendi söküğünü dikebilir…

   • Yaz aylarının sıcağına aldanıp balkon cam çerçeve açık yattım. Kuşum Limon‘u arka cereyansız odalara hep taşıdım ama sanırım bir kaç saat bir ara gözden kaçırdık. Yanımda unuttum. O ara almış soğuğu. İki gündür günde 4 damla ile iyileştirmeye uğraşıyorum. Gayet halsiz ve cansız. Bugün öğlen saatlerinde toparlamıştı gece gene duruldu. İçine kapandı. Beklemedeyim. Buradan güncellerim. Teşekkürler.

 496. admin LÜTFEN bundan sona cevapladıklarında adını ya ADMİN yada YÖNETİCİ yaz lütfen yada ona benzer bişiler yaz :D

  • Kullandığım web sitesi sistemi beni RosenCruz olarak alıyor daima. Elden ne gelir :)

 497. Ben hiç kuş beslemedim ancak kuşlarıda seviyorum budan bir hafta önce bir arkadaşıma gidiyordum yolumun üzerinde ırmak var dolayısı ile köprüden geçiyordum geçerken ırmağın kıyısında bir muhabbet kuşu gördüm belliki kafesten kaçmış sahibini aradım bulamadım bende alıp eve götürdüm kafes aldım orada besliyorum ancak kuş gagası ile bütün vücudunu kaşımaya başladı bunun sebebi ne olabilir bitlendimi acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Tüylü hayvanlarda kaşınma normaldir. Bit pire gibi düşünmeyin. Senede bir yada iki yıkamanız kafidir. Zira üşürler kolayca. Kafesi temiz tutarsanız kirlenecek bir durumları olmaz. Rahat olun. Parazitler için spreyler var. Onlardan alın kuşçulardan. Sıkın ayda bir kez kanatların altına üstüne ve kuyruğa. Sorun yok

 498. benim 1 yaşında hareketli bir erkek kuşum var.öpücük verir konuşur insanları çok sever ayırım yapmaz.ben aldıgımda yavruydu ve ilk geldigi zamandan beri sürekli bir kriz geçiriyor sol ayagı ve sol kanadı tutmuyor bir süre ve oldugu yerden düşüyor .özgür bi kuş çok az kafese girer.krizi uçunca geçiyor.şu aralar iyice sıklaştı bu kriz meselesi ve daha uzun sürüyo acaba bunun bi çaresi varmı.yani sol ayagına kramp girmiş gibi bir durum oluyo yardımcı olursanız sevinirim

  • Maalesef bu hastalık iyi değil. Gerideki yorumlarda bir hanımefendinin kuşunda aynı sıkıntı vardı. Fazla yaşamadı. Ben de 2-3 sene teyzemin kuşunda aynı sıkıntıyı görmüştüm. Maalesef o kuş da uzun yaşamadı. Ben norolojik bir mesele olduğunu düşünüyorum bu tünekten düşme ve ayakta duramama sıkıntısının.

   Ben çözümünü bulamadım inşallah sizin kuştaki ciddi değildir. Geçmiş olsun.

  • Bende 2 Aylık Bi Tane Var Bunun Dışı Alırsam Bi Sıkıntı Olurmu..

 499. merhaba, ben 2 gün önce bir erkek bir dişi kuş aldım, yavru. erkek gayet hareketli sağlıklı salıncağına çıkıp oyun oynuyor, ötüyor , yemek yiyor, su içiyor. dişi ise pek hareket etmiyo arada kafese tırmanıyor ilk defa bu sabah öttüğünü gördüm ve esniyor hep. acaba uykusunu alamadığı için midir? ortalama kaç saat yatmaları gerekir? bir de bizden falan çok korkuyorlar yanlarına gittiğimde kendilerini rahat hissetmiyorlar kafesin ne tarafından bakarsam onun tersi yönüne gidiyorlar. sevemiyoruz bile. sorun nedir acaba?

  • Merhabalar. Geceleri loş ve gürültüsüz ortamda kalmaları iyidir. Bizim gibi gece uyumaz bunlar sadece. Gün içinde de uyuklar ve dinlenirler. İyi arkadaş olmuşlar insanlar yanlarına yaklaşınca kaçıyorlar. Daha 2 gün olmuş biraz daha zaman verin. erkek hareketli gibi. Dişi de zamanla alışacaktır inşallah.

 500. bir şey daha soracaktım.ilk başta alırken tek mi alıyım yoksa çift mi ama ben bana alışıp benle oyun filan oynamasını istiyorum çiftleşme zamanında eş alırım diye düşünüyorum sizce

  • O halde tek erkek alın. Zamanla çiftleşme dönemlerinde ziyaretçi dişiler gelebilir.

   • Merhaba.
    Bugün tam 1 hafta oldu 2 muhabbet kuşu aldım. Dişi olan erkek’ten biraz daha büyük. Araları normal, dişinin bazen erkeğin tüylerini temizlediğide oluyor, bazen birbirine kızdıklarida oluyor. Coğunlukla dişi uğraşıyor, erkek bazen karşılık veriyor. Bazen umursamadan yanindan cekiliyor. Fazla olan birsey degil, aralari gayet iyi. Aciktiklari zaman yem yemekteler, su nadirde olsa gunde 1 2 kere ictikleri oluyor. Fakat 1 hafta olmasina rahmen korkuyorlar. Yemlerini vs. Temizlemek icin kafesi actigimda bazen ucusuyorlar korktuklari icin. Kimi zaman koseye cekilip izliyorlar. Ama korkulari hala var. 1 hafta olmasina rahmen normal mi sizce ? Ve kafesi acip ucmalarina izin vermeli miyim. Cevabinizi bekliyorum. :)

    • Normal. Siz onları biraz salın bakalım ortamı görsün biraz daha alışsınlar odaya sizlere. Hayırlı olsun bakalım :)

  • İyi geceler Paylaşımlarınız ve verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim. Türkiye çapında bile muhabbet kuşundan anlayan uzman kişi sayısı bir iki iken kuşu bir uzman bulup göstermek sanırım imkansız. Ya bi hayvan sevip besliyorsunuz evin bireyi gibi ona alışıyorsunuz ama en ufak birşeyde elinizden hiçbirşey gelmiyo çok üzücü :( 3 gündür evimizin neşesi kalmadı. Hergün onun cıvıltısıyla uyanıyorduk. İnşallah iyileşir demekten başka birşey yok malesef. Kuş bugün yine aynı davranışlara devam etti. Yem yemesi normal dışkısı da normal hiç bir anormallik yok ama bugün daha içine kapanıktı sürekli uyudu ama tüylerinde bi kabarıklık kuşta bi düşkünlük yok. Annem ağızdan direk vitamin (multisol) damlattı. Bi ara toparladı gibi ama sonra yine aynı suskunluk devam ediyor. hatta bugün hiç denilecek kadar az konuştu öttü. Vitamin vermemiz sizce doğru mu bi etkisi olur mu onu danışmak istedim.

   • Ebrar ergüven
    24 Temmuz 2014 - 18:50

    selamun aleykum ,

    ben bu konuda uzman değilim kardeşim. ama bence vitamin verip vermemeyi veterinere sorun. :)

 501. merhaba benim bir sorum olacaktı bir muhabbet kuşu için gerekli kafes boyutları nedir almayı planlıyorumda

  • Standart kafesler kuçşularda bulunur. İsterseniz az daha para verip biraz büyüklerden alabilirsiniz.40x30x20 yeterlidir tek kuşa.

 502. dün albino muhabbet kuşu aldım. fakat gece üşümüş olsa gerek ki sabah uyandığımda kafeste yerde köşede büzülmüş uzanır halde gördüm . ne yapmam gerek yardım edin ?

  • Kardeş sen kuş falan besleme. Hayvanı geri ver işkence etme mübarek günde günaha girme.

   • Hocam sen beni yanlış anladin problem benden kaynaklanmiyor aldığım yerde de bir çok kus bu haldeydi adam ceyran çarptı dedi. Benim daha önce 4 yillik kus besleme deneyimim var. Hastalığın kaynagi ben degilim. Kuşu da geri verip baska saglam isteyecegim

    • Yazdığınız yorumdan kuşun gece sizin evde üşüdüğünü anladım ben. Sanırım kim olsa aynı şeyi anlardı o cümleden. Kuş için yardım isteyin soğuk algınlığı damlası ile iyileştirsinler. Söyleyin geri verseniz bile baksınlar hayvana yazıktır.

     Geçmiş olsun.

     • Öncelikle anlatış şeklim pek iyi değildi kabul ediyorum ve anladığınız için teşekkür ediyorum. Kuşun ağzına bal damlatıp susamasını sağladım elimle yem verdim tekrar iyi duruma döndü fakat kuş henüz ortama alışamadı . En fazla 30 günlük. korkuyor ve kafesin tellerine tutunuyor ve aşağı inmiyor. bu onun içi sıkıntı yaratır mı ? Anlayışınız ve yardımlarınız için sonsuz teşekkürler :)

     • Onlar kafes telinde saatlerce durabilirler. Uyuyabilirler. Sıkıntı yok. Siz sıcak tutun. Suyunu yemini eksik etmeyin. Beyaz kuşlar pek tatlı olurlar. Siz artık onun hamisisiniz. Güzelce besleyin. Kendine gelince bize resim de atarsınız. Bekleriz ;)

     • Yardımlarınız için çok teşekkürler .

   • İyi geceler Paylaşımlarınız ve verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim. Türkiye çapında bile muhabbet kuşundan anlayan uzman kişi sayısı bir iki iken kuşu bir uzman bulup göstermek sanırım imkansız. Ya bi hayvan sevip besliyorsunuz evin bireyi gibi ona alışıyorsunuz ama en ufak birşeyde elinizden hiçbirşey gelmiyo çok üzücü :( 3 gündür evimizin neşesi kalmadı. Hergün onun cıvıltısıyla uyanıyorduk. İnşallah iyileşir demekten başka birşey yok malesef. Kuş bugün yine aynı davranışlara devam etti. Yem yemesi normal dışkısı da normal hiç bir anormallik yok ama bugün daha içine kapanıktı sürekli uyudu ama tüylerinde bi kabarıklık kuşta bi düşkünlük yok. Annem ağızdan direk vitamin (multisol) damlattı. Bi ara toparladı gibi ama sonra yine aynı suskunluk devam ediyor. hatta bugün hiç denilecek kadar az konuştu öttü. Vitamin vermemiz sizce doğru mu bi etkisi olur mu onu danışmak istedim.

    • Benim kuşum da sanırım cereyanda kaldı. Şu an çok hasta. Başında bekliyorum sabah 6 oldu bakın. Ben de vitamin verdim ve soğuk algınlığı damlası. İyileşmesini ümit ediyorum. Geçmiş olsun size de.

 503. Ben dün albino türünde muhabbet kusu aldım. Fakat gece soğuktan üşümüş olsa gerek ki sabah uyandığımda kafeste yerde köşede hareketsiz bir sekilde uzanmis olarak gördüm. İçine kapanmış büzülmüş halde duruyor ne yapmalıyım ?

 504. Kuşum gece soğukta kaldı .Sabah uyandığım zaman kafeste yerde köşede donmuş halde gördüm. Hareket etmiyordu. Elimle elledim kıpırdamadı. Kuşumu daha yeni aldım. Henüz daha alisamamisti da. Ney yapmalıyım ??

 505. Muhabbet kuşumla bugün altıncı günümüz.Elimden yem yiyor, kafesindeyken sevdiriyor fakat dışarda elime zar zor geliyor ve ısırıyor.Düne kadar rahat rahat elime geliyordu kafesten çıktı mı ilk bana konuyordu.Yorumlara bakarak güvenini kaybettiğimi düşündüm ama tam da değil gibi.Benden korktuğunu düşünmüyorum.Böyle davranmasının nedeni ne olabilir?

  • Lütfen geç kalmadan kuşumuz şımarık için önlem almak isitiyorum acil yardım !!!!! yıllardır muhabbet kuşu besliyoruz genelde soğuk algınlığına yakalanırlardı. Bu şimdiki kuşumuzda ilk defa rastladığımız bir olay oldu. Kuşumuz 10 aylık erkek çok sosyal özgür bir kuş. hiç tepemizden inmezdi bizimle didişir oynardı. (eş isteme döneminde ayrıca) 2 gündür içine kapanık sürekli kaşınıyor ama tüy dökümü yok kaşıdığı için arada dökülüyor. tüylerinde kabarma yok dışkısı normal yem de yiyor. Ama normal zamandan fazla uyukluyor. Keyfi pek yok gibi canı isterse konuşuyor ama insanlarla ilişkisi azaldı. Bide en dikkat çekici olan da aniden durup kafasını eğip ayaklarına pür dikkat kesilip bakıyor hareketleri ve ayaklarına bakışı anormal gibi. bit pire gibi birşeyler mi görüyo anlamadık. bugün yıkadık tüylerinin altına baktık bi parazitte görünmüyor. Bir fikir verirseniz geç kalmadan kuşumuza yardım edelim beraber. Şimdiden teşekkür ederim.

   • Merhabalar birden bu şekilde bir davranışa girmesi düşündürücü. Çok iyi gözlemlemişsiniz. Acaba ayak bölgesinden gelen bir böcek sinek gibi bir şey korkutmuş olabilir mi diye düşünüyorum. Düşük olsa da bu bir ihtimal.

    Uyuklaması gibi bir belirtide var zira. Dışkısı ve yem yemesi iyiymiş. Siz yakından gözlemlemeye devam edin. Özellikle dışkısını ve yemini. Devam ederse ve durumda olumsuz değişme olursa uzmana göstermeniz gerekecek diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

  • Şimdi ortama alışmış. Düne kadar geliyordu ama artık uçmak istiyor. Gezmek tozmak istiyor. Siz rahat bırakın uzaktan ilgilenin sevin ıslık çalın konuşun. Size gelecektir gene. ama avuca almaya sıkmaya zorlamayın sakın. Zorlamayın hiç. Sakince zamana bırakın

   • Merhaba. Muhabbet kuşum erkek ve dört yaşında, son zamanlarda gagası çok çabuk uzuyor. Baya uzayıp kıvrılıyor sonra bi şekilde kırılıp kısalıyor. Normal gaga boyutunda oluyor kanama falan da görmedim hiç. Ama kısa zamanda yaklaşık iki üç haftada tekrar uzuyor. Bu normal mi yoksa bi sorun mu var acaba?

 506. Benim bir çift muhabet kusum var 4 .5 ay dır besliyorum ilk lerde bir birlerini seviyorlardı şimdi bazen seviyorlar sonra bakıyorumki dişi erkeği rahat bırakmı9yor sürekli dövüyor yem yemesine izin ver miyor hayvan da tüv kalmadı sürekli kavga ediyorlar neden acaba simdiden tesekürler .

  • Sanırım aralarında ilk başta uyum var gibi görünse de artık anlaşamıyorlar. Siz yakından gözlemleyin erkeğe zarar vermesin. Mazallah bir sert gaga darbesi ile kafası gözü oyulur. Olmadı çiftin bir elemanını değiştirin kuşçudan. Ama ilk önce bir süre ayrı bırakmayı deneyin özlesinler birbirlerini uzaktan ötüşlerini duysunlar.

 507. Merhabalar bir sorum olacaktı.. Birkaç gün önce bir dişi bir erkek muhabbet kuşu aldık. Birbirlerini çok seviyorlar hep yanyanlar fakat oyun oynadıklarına ya da böyle çok ötüştüklerine şahit olamadık henüz.. Eve alışmadıkları için midir? Bir de müzik çalarken hiç ses çıkarmıyorlar muhabbet kuşları müzik sever mi? Teşekkürler :3

  • Kimi muhabbet kuşu müzik ve şarkıyı sever. Şarkı çaldıkça neşe içinde öter. Kimisi tam tersi sinirli bir şekilde öter ve gürültünün kesilmesini ister. Bazı kuşlar da sizin örnekte olduğu gibi tepkisizidir. Benim kızım limon da şarkı seçiyor mesela. Beğenirse eşlik edip ötüyor, beğenmezse ortalığı birbirine katıyor :)

 508. merhabalar ,öncelikle şimdiden size çok teşekkür ediyorum ve soruma geçiyorum:
  benim azman adında bi kuşum var .çok sevimli, çok oyuncu, çevresiyle ilgili, beni çok nadir ısırır, ismini söylediğim anda hemen elime konar,gayet sağlıklı,düzgün bi fiziğe sahip ve özellikle harika uçuyo. kesintisiz olarak uzun süre evde istediği yere uçuyo .hatta kafesini kendi açıyo. istediğinde kafesine giriyo ya da çıkıyo. sabah akşam hep keyifle ve çok ötüyo.ancak buna rağmen elime alıp onu sevemiyorum . elime almaya çalıştığımda veya kuyruğundan tutunca çok sinirleniyo ben de üstelemiyorum .ancak benim bi arkadaşım kuşuna çok kötü davranıyo . zaten kuşu çok tombul ve kısa ayrıca benim kuşumda olan hiçbir şey onun kuşunda yok.buna rağmen onun kuşu kendini sevdiriyo ve elime aldığımda hiç bişi yapmıyo. son derece sakin. ben de kuşumu sakinleşrirmek için ona kötü davramak istemiyorum ama özellikle telefonla konuşurken,hatta iki kişi onun bulunduğu ortamda konuşurken bile (arkadaşımla)birbirimizi duyamıyoruz. asla televizyonu ya da radyoyu duyanıyoruz. bu yüzden pek çok kişinin bedduasını aldı. sizce onu nasıl sakin yapabilirim? (örtü örtmek işe yaramıyo)

  • Özellikle ve üstüne basarak bir kez daha söylüyorum. Muhabbet kuşları avuç içine alınmaya, kaşınmaya, okşanmaya gelmezler. % 99’u gelmez. Bu hiç hoşlarına gitmez. Anladığım kadarıyla harika bir kuşunuz var. Hiç şikayet etmeyin. Akıllı ve çevik bir kuş. Muhteşem.

   Beddua etmesinler hayvancağıza. Fıtratı böyle demek ki sizi paylaşmıyor kimseler ile. Ayrıca ilgiyi üzerinde istiyor ortamda. Aman kötü davranmayın bağırıp çağırmayın. Çok hoş bir kuşunuz var. O da gülünüzün dikeni olsun. Çok bağırıp yaramazlık ettiği zaman evin arka odalarından birinde yalnız bırakın.

 509. merhaba benim bir tane daha sorum olacaktı daha önce hiç sultan papağanı beslediniz mi peki beslediyseniz muhabbet kuşu mu daha iyi sultan papağanımı.birde hangisinin bakımı daha zor

  • Sultan papağanları daha sevimli ve sempatikler. Ama muhabbet kuşu kadar cana yakın olmaları zor. Konuşmaları da. Seçim sizin

 510. merhaba benim bir soru olacaktı.ben muhabbet kuşu almayı planlıyorum fakat sabahları çok ötmesinden endişeleniyorum.sabahları çok ötüp beni uyandırır mı .ayrıca bu yararları bilgileriniz için size teşekkür ediyorum.

  • Evet sabahları çok öterler. Fakat başka bir odaya koyabilir ya da üzerini ince bir tül ile örterseniz problem olmaz.

 511. kuşum sürekli kaşınıyor ilacını üstüne sıktığım halde. bu yüzdende artık evde kuşumu kafesten çıkarmıyorum. birde birbirimize yeni alışmaya başladığımız için omzuma konduğunda ondan korkuyorum ve indiriyorum bu yüzden bana küser mi son olarak uçarken etrafa çok çarpıyor

  • Kaşınsın mesele değil tüylü hayvanların kaşınması normaldir. Bu nedenle onu itmeyin kendinizden uzaklaştırmayın ve kafese hapsetmeyin. Küser elbette. Daha uçmayı tam bilmiyor demek ki zamanla öğrenecektir.

 512. Benim bi kuşum var ben birde civciv almayı düşünüyorum bi zararı olur mu kuşuma hastalık bulaştırırmı ne düşünüyosunuz ?

  • Yanyana durmasınlar. Civciv güçlüdür kısa zamanda irileşir zarar verebilir kuşa. kafese koymayın sakın. Bence civciv hiç almayın ev ortamında yazıktır.

 513. Kuşumu alalı 2 hafta oldu 3 4 aylık çok kaçıyor korkuyor benden. yemini vermeyip elimden yedirip alıştırmak istiyorum. Ne kadar aç kalmalı elimden yemesi için? Ve aç kalma süreleri ne kadar? Teşekkürler..

 514. Kuşum dün geldi daha bir aylık.Elimden yem falan yiyor.Sık sık kaşınıyor.Dediğiniz gibi sprey ve banyoluk alıcam ama biraz daha alışmasını bekliyorum.Kaşınması tüylerinin uzamasından da kaynaklanıyor olabilir mi?Şimdiden teşekkürler daha önceki cevaplarınız çok yardımcı oldu :)

  • Kaşınma meselesine fazla takılmayın. Bu hayvanlarda çok normal. 6 aydan önce yıkamayın asla. Gerekli değil. Korkutmadan alıştırın kendinize. Ele geliyor belli ki cana yakın kuş. Avucunuzda sıkmayın. Resimlerini de en kısa zamanda bekliyoruz :)

 515. slm gene ben kuşların çiftleştiği nasıl anlaşılır? çiftleştirmem için ne yapabilirim? folluklarına ben bir çeşit inşaat kumu koydum büyük taşları aldım ama bir zararı olur mu ? yada siz ne tavsiye edersiniz ne koymalıyım?

 516. İyi gunler. Öncelikle bu yardım sever davranışınız çok hoş herkes adına teşekkür ediyorum . Ben iki tane muhabbet kuşu besliyorum fakat erkek olan öldü dişi kendini yalnız hissediyor iyi değil diye düşünüyorum çok durgun çünkü ama sağlık durumu iyi gibi . Benden sürekli kaçıyor ve benimle hiç mutlu değil anlaşamıyoruz onunla ama onu seviyorum yardım eder misiniz ne yapmalıyım nasıl mutlu ederim nu ? İlgide gösteriyorum ama yok. Çok mutsuz hep mutsuz ne yapıcağımı şaşırmış durumdayım doğrusu :)

  • Dişiler yalnız başlarına zorluk çekerler, insanla anlaşmaları erkeğe göre daha zordur. Tavsiyem ilgilenmeye devam edin makul olarak. Çok üstüne varmadan. Yakın zamanda da kuşçuya götürün kendine bir erkek seçsin anlaşabileceği. İnşallah ileride keyfi yerine gelir.

   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Yardım etmeye çalışıyorum sadece.

   • Merhaba hocam öncekikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder ben 2 3 aylık bi yavru aldım acaba kafese ayna gibi vs bişeyler taksam bişey olurmu ve bize alışması için ne yapmalım parmağımıza ve omuzumuza gelmesi için fala şimdiden teşekkür ederim

    • Ayna takabilirsiniz oynar kendini görür öper durur. Konuşmasına da bazen yardımcı olur. Size alışması için korkutmayın, sevin, kovalamayın, aşırı üzerine düşmeyin, avucunuzda vs sıkmayın. Yazımı iyi okuyun.

 517. Selam . Yardımcı olablr misin ? Benim kuşum dişi ve çok hızlı nefes alıyo bizden hep kaçıyo birde çoğunlukla kafesin altında duruyo ama dışkısı gayet normal . Kuşumun neyi var ? Cevabını bekliyorum şimdiden sağol .

  • Siz üzerine fazla varmayın. Kafesin tabanını temiz tutun. Korkmuş olabilir sizden ya da başka bir şeyden. Nefes nefese kalması iyi değildir küt diye gider kalpleri çok zayıf. Gürültüde ve ortalıkta fazla bırakmayın. Gene yazın bana durumu.

 518. ramazan aksoy
  15 Temmuz 2014 - 19:10

  tamam yapalımda bana tam acıklama yapmamıssınız çiftleşme asamasındamı veya dişinin yetişkin olması sorunmudur cok cilveleşip cıvıl cıvıl ötüsüp koklaşyorlar bana acıklar msıız çiftleşme asamasındalar mı nedir yardımcı olurmusunuz

  • Çiftleşme şu şekilde olur. Sizin anlattıklarınıza göre dişi hazır. Üretkendir hareket varsa dişide, erkeğe kur yapma, popo sallama, ötüş ile erkeği çağırma varsa üretkendir.

 519. ramazan aksoy
  15 Temmuz 2014 - 19:03

  ciftleşmelerri için ne yapmalıyımm benim erkek muhabbet kuşum var ona eşte aldım kendi begendi cok cilveşiyorlar diye yuvalıkta aldım onlara bal vitamin hepsini veriyorum dişi 2 gundur yuvalıga girip cıkıyor bu çiftleşmeye hazır oldunumu gösterıyor erkek yavruyyken aldm geldnde 3 4 aylıktı 1 senedr bende dişi işe yetişkin eşlesebilirler mi

 520. benim erkek muhabbet kuşum var ona eşte aldım kendi begendi cok cilveşiyorlar diye yuvalıkta aldım onlara bal vitamin hepsini veriyorum dişi 2 gundur yuvalıga girip cıkıyor bu çiftleşmeye hazır oldunumu gösterıyor erkek yavruyyken aldm geldnde 3 4 aylıktı 1 senedr bende dişi işe yetişkin eşlesebilirler mi

  • Dişinin üreme yeteneği kaybolmadıysa eşleşirler. Merak etmeyin kolay kolay bir şey olmaz dişilere. Üretkenliklerini korurlar. Güzel güzel uyum sağlamış gibi kuşlar hadi bakalım fotoğraf da bekliyorum ;)

 521. Değerli ziyaretçiler, muhabbet kuşu bakımı için bir forum oluşturalım mı ? Kuşlarımızın resimlerini paylaşır, sorunları ile ilgilenir birbirimize yardımcı oluruz. Olumlu görüş bildirirseniz ilgileneceğim bu mesele ile.

  • Bir aylık yavru muhabbet kuşum var ara ara yutkunmaya çalışır gibi kafasını aşağı yukarı hareket ettiriyor ama hiçbir hastalık belirtisi de yok yutkunma nedeni ne olabilir yem yemesinde sıkıntı da yok hareketleri de gayet canlı sebebi ne olabilir

   • Bu hastalık değil kuşlardaki genel yutkunma ve geviş benzeri harekettir. İleriki yaşlarda kızıştığı dönemlerde daha çok da yapar.

  • Sizden öğrendiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız tabiki..

 522. Alalı 1 2 hafta oldu bazen kanatları titriyor sebebi nedir bilemedim ama çok hareketli atlayıp zıplıyor massallah ve gaga taşıyla alakası yok aldığım gibi duruyor ona nasıl alıştırmam lazım? bi de iş yerim müsait, bi köşeyi ona ayırmak istiyorum, tavandan aşşa ve köşeyi çevirecek şekilde tül çekeceğim baya geniş alan olacak onun için ama ayağı tüle takılırmı onu soracağım yoksa başka birşey bulmam lazım çünkü. Teşekkür ederim..

  • Kanat titremesi zaman zaman olur bu kuşlarda. Ortam fazla soğuk değilse takılmayın ama cereyan olmasın cereyandan titrerler ılık rüzgar olsa da. Ayağı tüle takılabilir ama kurtarılır sıkıntı yok. Büyük geniş kafesler var insan boyunda iş yerine ondan da alabilirsiniz. Güzel olur. Ben de işyerine götürürüm yaz aylarında kızımı.

 523. Muhabbet Kuşumu alalı 1 2 hafta oldu 3 aylık olması gerekiyor. ama titriyor kanatlarında daha belirgin ilk günlerde yoktu yada ben farkedemedim neden dolayı olabilir?
  Ortam klimalı ama en düşük 26 derecede oluyor alakalı mıdır bilmiyorum.
  Bi de kuşumun gaga taşıyla hiç alakası yok aldığım gibi duruyor. ama kağıtlarla uğraşmayı kemirmeyi çok seviyor.

 524. merhaba ben kuşumu alalı 2 yıl oldu eşi var karnı şişti.internette baktığım belirtiler var. acaba kuşum hamile midir?

 525. kusura bakmayın yorumların hepsini okuyamadım. kuşumu 3 gün önce aldım yaklaşık 1 aylık falan erkek 3 gündür elimle yem veriyorum ama çok az yiyor kafesinde yemliklerini de takmadım bi de elime hiç gelmiyor elimden korkup kaçıyor elime nasıl alıştırabilirim.

  • Bunlar fazla yemezler. Az az ama sürekli yerler. Bizim gibi değil gün boyu yerler karınları acıktıkça. O yüzden siz yemi sık sık verin elden eğer yemlik takmayacaksanız.

   Fazla zorlamayın daha 3 gün olmuş. Biraz zaman verin ortama ve eve alışsın. Siz sevin konuşun ıslık çalın inş zamanla ısınacaktır sizlere.

 526. bu da fotosu

  • benim facebook hesabım yok resmi göremiyorum. imgur.com gibi bir siteye yükle burada linki ver bakalım

 527. merhabalar bir dişi kuşum var 1 yaşını geçti. yanına bir erkek kuş getirdim sorum bu erkek kuşla alakalı. yeni kuşum fazla olgunlaşmış acilen çiftleşme istegi duyar gibi bir hali var. kuş hiç sakin durmuyor. kafesindeki aynayı alayım derken isiriyordu bu sefer de isirdi ama gagasının iki tarafı kanadı. kan tüylerine bulaştı öyle çok fazla değil ama korktum . ben bu kuşa ne yapmalıyım dişi kusu kafesine sokmuyorum ona da zarar verir diye korkuyorum gagası kanadıgı halde çok neşeli. ama narul uzattıgımda eskisi gibi yemiyor. yardımınıza ihtiyacım var.

  • Dişiyi sen sok kafese uzaktan gözlemle ne yapacak anlamaya çalış. Belli ki çok kızışmış o kuş. Acil eş istiyor.

 528. benim kuşum 2 günlük ve erkek bütün tırnakları kısa ama birtanesi çok uzun 2 parmak boyutunda napabilirim ve kuşumu ne zaman sala bilirim parmağımı ona uzatdığım zmn hemen parmağıma biniyor fakat kendisi büyük bir kuş gibi ama uçmayı bilmiyor lütfen cevap verin :) şimdiden tşk :)

  • Camı pencereyi kapat sal. Uçmayı öğrenmesi lazım düşe kalka. Tırnağını kuşçular keser. Sen evde zorlama

 529. Arkadaşımdan alacağım kuş bir aylıkken annesinden ayrılmak zorunda kaldı.Annesi dövüyormuş.Kendi kabuk kırmayı öğrenebilir mi?

 530. MERHABA KUŞUMU ALALI 2 HAFTAYA YAKIN OLDU. ALIŞMASINDA BİR SORUN YOK ÖTÜYOR YEMEĞİNİ YİYOR SUYUNU İÇİYOR AMA SEVMEYE GELİNCE HEMEN KAÇIYOR BENDE FAZLA ZORLAMIYORUM BUNLAR KALP KRİZİ GEÇİRİYORMUŞ ÇÜNKÜ. HER SABAH SAAT 7.30 DA BALKONA ASIYORUM ZATEN KUŞLARIN SESİNİ DUYUNCA BAĞIRIYOR :) MUTSUZ GÖZÜKMÜYOR AMA NE BİLİYİM ACIYORUM KUŞUM TEK, YANINA BİR ERKEK KUŞ ALACAĞIM AMA BİZİM KUŞUMUZ FAZLASIYLA DURGUN DİĞER KUŞLAR ÖYLE DEĞİL ANLAŞAMAZLAR DİYE KORKUYORUM :( ARA SIRA EVDE KAFESİNİ AÇIYORUM AMA KAFESTEN ÇIKMAK İSTEMİYOR KENDİM ÇIKARIYORUM ÇIKTIĞI GİBİ AVİZENİN TEPESİNE ÇIKIYOR İNMİYOR. BİRDE BUNLAR HAKKINDA BİR ŞEY DUYDUM FAZLA UÇMAYINCA KANATLARI KANIYORMUŞ BEN DE BU YÜZDEN BİRAZ KOVALIYORUM UÇMASI İÇİN. ACABA ALIŞMADI MI DİYE DÜŞÜNÜYORUM?? BENİM KUŞUMUN DA KAFASINDA BEYAZ TÜYLER VAR ACABA HASTALIK MI? BUNLARA CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM YANLIŞ YAPTIĞIM BİRŞEY VAR MI ACABA? HA BİRDE ŞEY BUNLARI NASIL YIKIYORUZ BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM TEŞEKKÜÜRLER :):)

  • Kovalamayın fazla yorulur. Nefes nefese kalır. Erkek kuş alın beraber takılsınlar. Kafadaki beyazlık hastalık değil rahat olun. Yıkamayı duş ahizesi ile ılık su ile yapın. Bazı kuş kendisi yıkanır su koyarsan kafese ama acelesi yok daha kücüklen yıkama.

 531. talip kurşuncu
  12 Temmuz 2014 - 21:42

  merhabalare benim 8-9 aylık erkek kuşum vardı geçenlerde ona dişi kuş aldım ve eş tuttu fakat bu kezde birbirlerinden hiç ayrılmaz oldular kafes dışına çıkınca girmek bilmiyorlar erkek kuşum evcil onu sokmakta zorluk yaşamıyorum fakat dişi ele vs gelmiyor erkekte onunla kaçıyor benden ne yapmam gerek bilmiyorum kafes dışına çıkmazlarsa kilo sorunu olmasından korkuyorum çıkınca benden kaçıyor dişi , dşi kaçınca erkekte kaçıyor ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Evin bir odasını onlar için güvenli hale getirin takılsınlar bence. Ne güzel bir araya gelmişler. Geçmişte öyle bir çift bende de vardı. İçeriye sokmak için yemliklerini kafesten alıp acıktırıyor, elimden beslerken ikisini de kafese atabiliyordum ancak. Yakalaması zor bunları. Tek çare yiyecekler içeri sokmak olabilir.

   İnşallah güzel yavruları olur. Hadi bakalım :)

 532. mustafa çelik
  12 Temmuz 2014 - 02:26

  hocam kuşların 2 şer tan olmak üzere toplam dört yavruu verdi yavrular buyuyor yem yemeye ve su içeye başladıktan en fazla 1 hafta sonra yavrular tek tek felç geçirerek ölüyolar yardım edin lütfen

  • Vallahi ne desem bilemedim. Uzaktan yorum zor. Geçmiş olsun. Genetik bir sıkıntı mı acaba. İhtimaller çok

 533. merhaba çok acil bi sorum olcaktı size 2 aylık kusum var yeni aldık 2 hafta oluyor kuslar hakkında fazla bilgim yok öyüzden sürekli internetten bilgi edinmeye çalışıyorum şuanda bir rahatsızlıgı var sanırım zaten cok ürkek ve bize alışmıyor ishal gibi bazen lekeli dışkı yapıyor ve çok kaşınıyor mantar yada bitlenmiş olabilecegini düsündüm ama hiç bir kanıta varamadım birde anlı normalde sarı ama beyaz sert tüyler çıkıyor napmam gerekiyor birde herhangi bir hastalıgı varsa ufak çocugum var bulaşırmı bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekürler

  • Siz şimdi rahat olun paniklemeyin az ortama alışsın o. Yazımı iyi okuyun.

 534. yok hocam tüneğe çıkabiliyorlar sadece yerde kalmıyorlar ama neden yemliklerinde yemlerini yemiyorlar bilmiyorum

 535. tanju çolakoğlu
  10 Temmuz 2014 - 22:07

  bizim muhabbet kuşlarımız enteresan bir biçimde ölüyor.öncelikle yeni yavrular sonrasında da ebeveynlerin ikisi öldü.bakımı veteriner kontrolü yemleri itinalı bir şekilde temin edilmasine karşın.sizce farklı ne olabilirki…?

  • çok ilginç. suyunuzu ve yeminizi tamamen değiştirmenizi, ayrıca kuşları ayırmanızı tavsiye ederim. bir de ağızdan antibiyotik başlayabilirsiniz enfektif bir rahatsızlık olabilir

 536. tanju çolakoğlu
  10 Temmuz 2014 - 22:00

  bizim bir muhabbet kuşlarımız enteresan bir şekilde ölüyor.bakımıdır…yemleridir…kardeşimin itinalı bakımı filan… daha bugün bir ebeveyn durumundaki kuşumuz öldü.olağanüstü ne olabilir sizce?!

  • uzaktan bir şey söylemek cidden güç. işin uzmanı da bakıyormuş hali hazırda

 537. anlaştıklarını nasıl anlıycam bide erkek olan sol ayağını kaldırıyo sürekli hasta falan mı?

 538. merhabalar. hocam ben iki tane yavru bir çift aldım ama dün aldım daha doğrusu. ben yem lerini ve suyunu önlerine bırakmadıkça onlar kafeste asılı duran yemini ve suyunu içmiyorlar ve hiç ötmüyorlar tabi ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler.

 539. merhabalar. bir yavru çift aldım dün ama bir türlü yemlerine ve suyuna yaklaşmıyorlar ya ve bende yemini suyunu kafeste yere bırakıyorum ara sıra açlıktan onlara bir şey olmasın diye ama ne yapacağım hakkında gerçekten hiç bilgim yok. yardımcı olursanız sevinirim. onlar acıkmıyorlar mı yoksa kafeste asılı duran yemi mi görmek istemiyor bir şey anlamadım.

  • Biraz yere yem dökün eğer kuşlar çok küçük ise. Bir kısım yem de yemlikte dursun gene. Merak etmeyin yerler. Su da içerler. Ortama yeni alışıyorlar.

 540. bu kuşu bugün aldım adam bana erkek dedi büyüyünce ceresinin rengi koyulaşır dedi ama adamı pek gözüm tutmadı her neyse bu kuş sizce erkek mi?

  http://i.hizliresim.com/X227rD.jpg
  http://i.hizliresim.com/GbbQO3.jpg

  bide bu(alttaki resimlerdeki) kuşum kesin kız demi
  http://i.hizliresim.com/Y3327E.jpg
  http://i.hizliresim.com/jzzPGD.jpg

  • Öyle duruyorlar. Ama yeni alınan kuş çok küçük değil gibi sanki. İnşallah anlaşırlar.

   • anlaştıklarını nasıl anlıycam?

   • İyi akşamlar bnm muhabet kuşum vr yeni sayılr bakımıyla ilgili hiç bilgim yok sürekli int bakıyorum ama bu kuş yavru oldugundan mı bilmem karanlıktn cok korkuyor onun korkması beni endişelendiriyor ne yapmam gerekiyor lütfn yardım edin ölmesindn korkyrm birde kafesin icnde demirlerw gagsnı sıkstryr sanki intihar edecek gibi

    • Merhabalar. Gece yattığınız odaya alın ve yakından gözlemleme şansınız olsun. Gagasını tellere sıkıştırması mesele değil bazı kuşlar o şekilde dururlar. Fazla dert etmeden ilgilenmeye çalışın inşallah sıkıntı olmaz

 541. merhaba.. bugün yeni bi kuşumuz oldu babam almış ama ne kadarlık onu tam anlayamadım da yavru sanırım. güzel büyütmek istiyorum. ne zaman kafesinden çıkarmalıyım ilk önce eve ve bize alışması gerekir mi? parmağıma almak istiyorum bu adımları ne zaman yapmam gerekir?

  • Bir kaç gün kafeste kalsın ortama alışsın. Yemine suyuna dikkat edin. Islık çalın konuşun ama çok da üzerine düşüp korkutmayın. 4-5 gün çıkartmayın. Çıkartmak için avucunuza asla almayın.

 542. Kuşum kakasını siyah yapıyor yeni aldığım için daha yem veremedim onun yerine galeta unu,buğday ve çiğ mısırla besledim yedikleri yüzünden mi kakası siyah olabilir ????

 543. kusum tuylerını yoluyor ucamıyor ve cok fazla korkuyor elımı ısırmaya bıle korkuyor yalnız kusu daha once ben beslemedım. bır yakınım bana bıraktı ve gıttı. dıger kuslar gıbı canlı degıl gagalamıyo bıle korkudan. kus ıcın ne yapmalıyım

  • O geçmişinde çok korkmuş ve çekinik bir canlıya dönüşmüş. Bir süre siz severek ilgilenin değişmezse bir şey artık zor.

 544. kuşlarım kavga ediyor ne yapmalıyım

 545. kuşların çiftleşdiğini nasıl anlarız

 546. biri dişi biri erkek 2 kuşum kavga ediyorlar ama ufak çaplı dişi erkeğin gagasına hasar veriyor bende ayırdım sizce ne yapmalıyım

 547. 1.SORU
  merhaba kusura bakmayın yorumların hepsini okuyamadım ama benim 2 adet kuşum var.biri dişi biri erkek.ikisini aynı kafese koyduğumda dişi erkeğin gagasından duyor iktiriyor onu az hIrpalıyor bende bugün onları ayırdım ama şimdide biri cikliyor diğeride karşılık veriyor ve çok ses çıkarıyorlar yaptığım şey doğrumu değilmi bilmiyorum sizin yorumunuz ne acaba?
  2.SORU
  kuşlarımın erkek olan sonra geldi ilk zamanlar erkek dişiyi gagası ile besliyor arada sıradada dişi erkeği besliyordu herkes bunlar çiftleşmiş diyorlardı o yüzden folluk koydum ama bişey yapmadılar ortamlarıda sessizdi ama folluk eski kuşlarımdan kalma idi o yüzdenmi yumurtlamadılar ?

  YORUMUNUZU BEKLİYORUM
  LÜTFEN ACİL CEVAP VERİN (kuşlarımın haline
  çok üzülüyorum)

  • Bir süre ayrı kalsın özlesinler birbirlerini. Siz de yakından gözleyin ama çok abartmayın. Ufak tefek sürtüşmeler kavgalar olur kafeste. Birbirlerine çok zarar verirlerse çifti ayırın ve başka bir dişi ya da erkek ile deneyin. Uyum sağlayamamış demektir bu.

   • çok teşekkürler bir süre sonra gözlemlerimi size iletirim

    • sağolun öyle yaptım sonra folluk taktım civildeştiler sonra 2 gün sonra kavga etmeye başladılar dişide hem hiç follukta durmuyor ama folluğun tek bir köşesine kum yığdım onu eşit bir şekilde düzeltti bu neye işarettir

    • sağolun öyle yaptım sonra folluk taktım civildeştiler sonra 2 gün sonra kavga etmeye başladılar dişide hem hiç follukta durmuyor ama folluğun tek bir köşesine kum yığdım onu eşit bir şekilde düzeltti bu neye işarettir

 548. kuşumu aldığımdan beri bu dördüncü hafta ve artık parmağımdan ilk zamanlardaki gibi korkmuyo ama yaklaştırınca hemen kaçıyo ilk başlarda alışamadığı içindir dedim ama bir ay oldu nerdeyse ve bide kuşu aldığımdan beri sol gözü hep biraz şişti ve sanki bi şey batıyomuş gibi kapatıp açıyodu sol tarafta ani korkutucak bi şey olduğunda hemen sağ gözüyle bakmaya çalışıyo veterinere götürdüm ama kuşlarla ilgli bi şey bilmediğini söyledi ben de kuşçuya götürdüm o da alerji olmuş üç güne geçer demişti bir krem sürdü (terramycin) üç güne geçmedi tekrar götürdük bu sefer de günde bi kaç defa sürün dedi üç gündür sürüyoruz ama bi değişme olmadı şimdi de soğuk algını olmuş gibi hep neşesiz sadece sabahları ötüyo ve aldığımdan beri hiç banyo yaptıramadım suya bir türlü girmedi ne yapmalıyım?

  • Banyo için zorlamayın kuşu. Hele hastayken asla. Aman aman kirlenen hayvanlar değiller. Senede bir bile yıkama yeter kafesi temizse. Gözündeki mesele ile ilgili birşey söylemem zor. Tıbbi bir mesele. Ben hiç yaşamadım. Geçmiş olsun inşallah krem işe yarar. Soguk algınlığı varsa cereyandan uzak tutun, rüzgarda bırakmayın hayvanı. Camı balkonu fazla açmayın odasında. Devam ederse kuşçulardan soğuk algınlığı damlalarından alın ve ağzından damlatın.

   • tamam teşekkürler

   • Kusumu bugun aldim daha 1 hafta 10 gunluk falan onu nasil en iyi sekilde yetistirebilirim ve hasta olmamadi icin neler yapabilirim? Bana yakin olmasi icin ona nasil yaklasmaliyim smdiden tessekkurler

    • Yazımı iyi okuyun. Temel şeyleri anlattım. Ayrıca buradaki yorumlara da ara ara göz gezdirin. Benim cevaplarıma da.

 549. Merhabalar bizim kuşumuz 2 sene önce dükkanımıza geldi donmak üzereyken bulduk ve 2 senedir bizimle veterinere de götürdük herhangi bir problemi olmadı bulduğumuzda küçüktü ama yavru olup olmadığını anlayamadık şu an konuşuyor fakat çok ısırıyor kafesten çıkarmak istedik koltuklara çarpıp düştü şimdi kendine zarar verir diye çıkaramıyoruz ve ısırmaya devam ediyor kafesten çıkmamasında bir sakınca var mıdır cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim