Muhabbet Kuşu Bakımı

Esasında bir papağan türü olan Muhabbet kuşları, evcil hayvan beslemek isteyenler için sevimli, hesaplı ve zahmetsiz bir çözümdür. Bu kuşlar, insanlarla çok iyi dost olabilir, evinize pozitif enerji getirebilir ve moralinizi yüksek tutabilir. Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya’nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürmektedir(1). Bununla birlikte, muhabbet kuşları çok narin hayvanlardır ve bakımlarının düzgün yapılmaması halinde  kolayca hastanabilir ve ölebilirler. Yaklaşık 15 senedir bu kuşlarla ilgilenen biri olarak deneyimlerimi burada, muhabbet kuşları ile ilgilenen herkesle paylaşmak istiyorum. Sorularınızı yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Lütfen yorum yapmadan önce mevcut sorulmuş soruları okuyunuz.

muhabbet kuşu bakımı

1) Muhabbet kuşları neşeli, pozitif, sevgi ile yaşayan hayvanlardır. Genel olarak onları neşeli ve huzurlu görecek, yüz ifadelerinden bu durumu anlayacaksınız. Özellikle muhabbet kuşunuz tek ise, sürekli olarak onu sevmeli, onunla konuşmalı, omuzunuzda gezdirmeli ve evin içinde bol bol uçmasına, sizinle oynamasına izin vermelisiniz. Elinizden beslemek, sık sık öpmek, onunla konuşmak kuşunuzun neşesini artıracaktır. Bununla beraber, kuşu avucunuzun içine almanızı tavsiye etmiyorum. Bu durumda genelde korkarlar ve sizden uzak durabilirler. Omuzunuzda ve parmağınızda gezdirebilir, bol bol vakit geçirebilirsiniz.

Kuşunuz eve ilk geldiğinde bir kaç gün şok geçirecektir. Yeni bir ortama alışmak zorundadır. Arkadaşlarından, ailesinden ayrılmıştır. Bu esnada yemeden içmeden kesilebilir ve durgun olabilir. Siz fazla üzerine gitmeden bu süreyi atlatmasına yardımcı olunuz. Yem ve suyunu eksik etmeyiniz. Evdeki ilk günlerinde onunla ilgileniniz fakat abartmayınız. Rahat bırakınız. Zamanla ortama alışacak, yem yiyecek, su içecek ve ötmeye başlayacaktır.

İlk bir kaç gün kafesten çıkarmayın. Özellikle uçmayı bilen yavruları kafesten çıkarırken dikkat ediniz. Perdeleri çekin. Cama çarpmasın. İnişlerde ayaklarını incitebilirler. Buna da dikkat ediniz ve yumuşak iniş yapması için çaba gösteriniz.

2)Muhabbet kuşları soğuk, rüzgarlı ortamlarda ve cereyanda kalmamalıdır, üşütmemelidir. Bu kuşlar narin hayvanlardır ve soğuk algınlığı onlar için ölüm demek olabilir. Özellikle rüzgarlı ve cereyanlı bir ortamda kuşunuzu bırakmanız çok risklidir. Mümkünse cereyan olmayan bir odada kalmalı, güneş görmeli, özellikle sabah güneşini kuşunuz almalıdır. Bununla beraber güneşin altında fazla kalması da zararlıdır. Güneşi alması yeterlidir. Altında saatlerce kalmasına gerek yok.

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz

*****************************************

——————-

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

——————

Mutlaka kuşunuzu cereyandan koruyunuz. Bu onlar için genelde hastalık ve ölüm anlamına gelir.

3)Yem ve suyuna dikkat ediniz. Yemliğinin üzerindeki kabukları 2 günde bir üfleyiniz, kabuklar yem değildir. “Daha yemi var” diyerek yem koymamazlık etmeyiniz. 2 günde bir kabukları üfleyerek üstüne tekrar yem doldurunuz. Benim şahsi tavsiyem, vitaminli, ballı, ek maddeli çeşitli yemlerden uzak durunuz. Meyve sebze hallerinden  alacağınız tohum tipi yemler kuşunuz için idealdir. Ayrıca, suyunun da 2-3 günde bir değiştirilmesinde fayda vardır. Tatlı su veriniz, pek çok ilde musluk suları içilebilir seviyede değil ülkemizde. Yağlı besinler ve kirli su ile kuşu beslemeyiniz.

Yavru kuşlar yem kırmakta zorlanabilirler. Onlar için biraz daha pahalı olan kabuksuz yemlerden alınız ve yediklerinden emin olunuz. Daha sonra yavaş yavaş kabuklu yeme zaman içerisinde alıştırınız.

4)Geceleri uyuyabileceği sessiz ve ışıksız bir ortamda tutunuz. Gürültülü, ışıklı ortamlarda kuş dinlenmesini yapamaz ve bitkin düşebilir. Sessiz, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda geceyi geçirmesi onun için en iyisidir. Sabahları biraz gürültü yapacaklardır güneşi gördükleri anda. Bağırmayınız kızmayınız. Sabah neşesi bu hayvanların fıtratında vardır. Sabahları yaptığı gürültüye aşırı tepki verip küstürmeyiniz.

5) Sürekli olarak kuşunuza ilgi ve alaka gösteriniz. Onunla ilgilenmeniz onu mutlu edecektir. O da size fazlasıyla karşılık verecektir. Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır. Sürekli ilgi isterler ve alışık oldukları ilgiyi alamadıkları anda küseceklerdir. Küstürmeyin, kalplerini kırmayın.

6)Çok küçük bir kafeste tutmayınız. Kuşun rahatça hareket edebileceği, düzenli olarak temizlediğiniz bir kafes kullanınız. Kafesi açık tutmanız, onun kendini özgür hissetmesini ve istediği zaman odanın içinde dolaşabilmesini sağlar. Benim tavsiyem kafesini açık tutmanız. Fakat nerede olduğunu da daima bilmeniz. Eğer yerlerde gezmeye alışırsa ayak altında ezilirler. Yerde gezmemesine dikkat ediniz. Kuşun olduğu odada bardak, kova ya da vazo içinde su bırakmayınız. İçmeye çalışırken düşer ve ölürler. Çıkamazlar suyun içinden. Buna dikkat ediniz.

7)Evdeki küçük çocuklara dikkat ediniz. Küçük cocuk varsa evinizde, kuşa göz kulak olunuz. Muhabbet kuşları çok narindir ve bir çocugun avuçlarında dahi can verebilirler. Çocuğunuza kuşu tanıtınız, sevdiriniz ve onunla oynamasını sağlayınız. Çocuğunuz kuşu sevdikçe ona zarar verme ihtimali azalacaktır.

8)Düzenli olarak uçmasını ve hareket etmesini sağlayın. Aksi taktirde kuşunuz kilo alır ve vücüdunda yağlanmalar başlar. Bu onun sağlığına zararlıdır. Böyle durumlarda kuşunuzu hareket ettirin, uçurun, yeşillik ile besleyin ve zayıflaması için çaba gösterin. Hareketsiz bırakılan kuşlar hızlıca kilo alırlar.

9)Hasta oldugunda kuşunuzu en yakın veterinere götürünüz. Hastalığını teşhis ettiriniz. Genelde ishal ve soğuk algınlığı teşhisi alacaksınız. İkisi içinde ilaçlar var.  Kuşunuzu bu ilaçlar ile ağızdan besleyiniz ve iyileşmesi için çaba gösteriniz. Hasta olan kuşların iyi bir bakımla kendilerine gelmelerini sık sık sağladım. Bu zordur fakat imkansız değildir. İyi bir bakım ile  kuşunuzu iyileştirebilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve ishal için damlalar vardır. Bunları genelde suya katmanız söylenir fakat kuşlar fazla su tüketmediklerinden ilacın etkisi zayıflamaktadır. En iyisi, ilaçlarla beraber bir de damlalık almak ve ilaçları damlalık ile ağızdan vermektir. Bu şekilde ilaçlar daha hızlı etki edecek ve kuş cana gelecektir.

10)Kuşunuzu yavru iken almaya dikkat ediniz.  Yavrular sizinle büyür, sizi sever, sizi tanır ve insanlara daha yakın olurlar. Kafes ortamında başka kuşlarla yaşamış ve büyümüş kuşları satın alsanız da artık insanlara fazla sıcak davranmaları ve insanları sevmeleri daha zordur.

Anahtar kelimelerimiz sevgi ve sabır.

Bu kuşlar hakkında genel bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Dostum Raşit artık bizimle değil. Onun anısını bu sayfada yaşatmak ve başka kuş sahiplerine yardım etmek istiyorum

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhabbet_ku%C5%9Fu

*****************************************

Bu kuşlar ile ilgili sorularınızı bana yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlar bölümünde sorularınızı cevaplamaktayım. Sıkça sorulan sorular için diğer yorumlara ve cevaplarıma göz gezdirebilirsiniz.

*****************************************

Muhabbet kuşları ile ilgili son yazım ve sıkça sorulan sorular burada

 


Comments

 1. Hocam benim kusum kuyrukğunda tüğ kalmayacak neredeyse. döküyor mu değiştiriyormu hastalıkmı anlayamadım nedendir? 5 6 aylık kuşum

 2. Merhaba Kusum cıftı yokken yumurtladı bu yumurtyı ne yapmalıyım yavrulama yapar mı ?

 3. Benim kuşum tünekte durup dururken ağzını açıp kapatıyor sizce ne olabilir?

 4. merhaba ben yavru erkek muhabbet kuşu aldım suyuna vitamin damlatılması gerekiyormuş damlat masam ne olur .

  • Damlatmazsanız dünyanın sonu değil ben de vitamin takviyesi vermem kuşlarıma size kalmış bir şey bu.

 5. neden ki böyle kurtlandı yem?? yeni yem aldığmda nerde hangi koşullarda saklamalıyım.?

  • Kapalı cam kavanozda hava almayacak şekilde saklayın. Her türlü gıda maddesi bozulmaya tabidir. Kilolarca bol bol almaya gerek yok bittikçe tazeleyin aktardan kuşçudan. 1 kilodan fazla almayın.

 6. merhabaa.benim kusum 5-6 aylik erkek bir kus. gagasinin alti normalde yavas yavas mavi ye donuyordu ama neden ustu kaniyor gibi kirmizi bir renk aldi cok endiseleniyorum.sadece ust gagasi burunun oralarda sizce neden olabilir tesekkur ederiim :(

  • Resim olarak buraya eklersen bir bakayım anlatımından canlandırmak zor oluyor. Kanatmış bir yere sürtmüş çarpmış olabilir

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>