21 Jump Street (2012) Film İncelemesi – Liseli Polisler

Liselerde ki suç oranlarının artması, bu okulları organize suç örgütleri için çalışan çetelerin ele geçirmesi üzerine, görünümü genç polislerden gizli sivil bir ekip kurulduğunu düşünün. Bu ekip, çeşitli okullara öğrenci şeklinde kaydolarak okullardaki uyuşturucu çetelerini, haraç gruplarını çökertmektedir. Filmimizin başrolündeki kahramanlarımız, yeni yetme akademi mezunları. Henüz ilk işlerinde çuvallayınca, onlarda kendilerini 21 Jump Street ekibinde buluyorlar. Görevleri bölgelerindeki lisede yayılan yeni bir uyuşturucunun kaynağını bulmak.

Filmim, esasında 80’lerin sonunda ülkemizde de gösterilen, başrolünde genç Johnny Depp‘i izleyebildiğimiz aynı adlı dizinin sinema uyarlaması. Kahramanlarımız iki kardeş rolünde liseye kaydoluyor, ortalığın altını üstüne getiriyor, uyuşturucu çetesinin peşinde koşarken, bir yandan da kendi lise dönemlerinde gerçekleştiremedikleri hayallerin tekrar peşinden koşma fırsatı yakalıyorlar. Başrollerde Jonah HillChanning TatumBrie LarsonDave FrancoRob Riggle gibi isimler. Genel olarak, Channing Tatum haricindeki tüm oyuncuların iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim. Kendisi hem bu rol için fazlaca büyük, hem de oyunculuk yetenekleri kanımca oldukça sınırlı. Jonah Hill verdiği kilolara rağmen halen sempatik ve filmi sırtlayan isim.
Elinizde cips ve kola ile, iyi vakit geçirmek için izleyebileceğiniz vasatın biraz üstünde bir seyirlik 21 Jump Street. Herşeyin karmakarışık bir hal aldığı ve finale doğru bu düğümün hızlıca çözüldüğü o Amerikan komedi filmlerinden bir diğeri daha. Bu sefer köklü bir yapıma dayanıyor. Esasında film IMDB, Rotten Tomatoes, Ekşi Sözlük gibi ortamlarda çok olumlu eleştiriler aldı. Ben tam olarak aynı görüşte değilim. Daha zekice espriler, daha ustaca bir güldürü bekliyordum belki de. Benim notumun, filmin genel aldığı tepkilere oranla biraz daha düşük olduğunu bu nedenle belirtme ihtiyacı hissediyorum. Film gişede de çok iyi bir performans sergiledi. Bunu da ekleyelim.

Filmin en güzel sürprizi finale doğru gizli. Sürprizi bozmak istemem. Kendiniz izleyerek görün çok daha iyi. 21 Jump Street’in finaline baktığımızda bir devam filminin de yolda olduğu görülüyor. Bu filmin üstüne çıkacaksa kalite olarak neden olmasın? Benim notum 6/10.

You may also like...