The Expatriate (2012) Film İncelemesi

Uzun zamandır kaliteli bir aksiyon / casusluk filmi seyretmemiştim. The Expatriate filmini görünce derhal izleme ihtiyacı hissetim. Bu tür için, içimde resmen bir açlık mevcuttu. Yeni Bourne filminin vasat çıkması da tuz biber olmuştu. Aaron Eckhart‘lı The Expatriate, bu manada beni epey heyecanlandırdı.

Film, eski bir CIA özel operasyonlar mensubunun teşkilattan atıldıktan sonra Belçika’da özel bir elektronik şirketinde güvenlik sistemleri üzerine çalışmasıyla başlıyor.  Bu esnada adamımız,  sorunlu ve ergen kızı ile de yalnız yaşamaktadır. Boşandığı eşi bir kaç sene önce vefat etmiştir. Bu güvenlik  firmasının aslında CIA için iş yapan ve aynı anda CIA’in de içine sızan büyük bir şirketin taşeronu olduğunu ortaya çıkardığı anda, adamımızın şirketi ve çalışanları bir gecede temizlenip ortadan kaldırılıyor. CIA’e sızan ekip, elbetteki başroldeki adamımız Ben ve kızını da ortadan kaldırmak istiyorlar. Belçika’nın ortasında bir kovalamaca ve hayatta kalma mücadelesi böylelikle başlıyor. 

Görüldüğü gibi, film orijinal bir şeyler ortaya koymakta, senaryo anlamında zorlanıyor. Yalnız yaşayan eski casus, sorunlu bir evlat, peşine düşen işverenler, uluslararası bir komploya çomak  sokma vs. Hemen hemen tüm klişeleri tek bir filmde görebiliyoruz. Bu açıdan önemli bir başarı. Ama bununla da kalmıyor. Aaron Eckhart dışındaki tüm oyuncular, resmen gıcık bir oyunculuk sergilemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Taş bebek Olga Kurylenko, Gerçek Kesit karakterlerini aratmıyor. Filmin en kötü performansı da kendisine ait kanımca.

Öyle böyle kötü oynamamış Olga Kurylenko. Rolü nasıl kaptı bilmiyorum ama tek telimeyle olmamış.

Daha bitmedi. Belçika’nın göbeğinde işlenen seri cinayetler, sokak kovalamacaları, çatışmalar. Belçika polisi beceriksizce tüm olayları seyretmekle yetiniyor. Sanıyorum filmin ülkelerinde çekilmesi için bu fedakarlığı göze almışlar.

Sonuç olarak film, benim gibi casusluk, aksiyon türünü sevenler için ancak vasatın altında bir yapım oluyor. Eğer izleyecek başka bir şeyiniz yoksa 100 dakikanızı verebilirsiniz. Aksi halde, Olga Kurylenko için bile izlenmez. Ki kendisinin oyunculuk yetenekleri ile ilgili de önemli şüphelerim var. Benim notum 5/10.

http://www.imdb.com/title/tt1645155/

 

 

 

You may also like...