Unknown (Kimliksiz) – 2011

Liam Neeson, Taken ile bizlere inanılmaz bir aksiyon filmi izletmişti. Basit ve çerezlik bir Holywood aksiyonu olarak beklediğimiz Taken, kaliteli olay örgüsü, yüksek gerilim dozu, başarılı aksiyon sahneleri ve Avrupa’da geçmesiyle beklenmedik bir gişe hasılatı elde etmiş, gayet olumlu eleştiriler almıştı.

İlerleyen yaşına rağmen formundan birşey kaybetmediğini Taken’da gösteren Neeson, bu sefer yanına Mad Men’den tanıdığımız January Jones, Diane Kruger, Aidan Quinn, Bruno Ganz ve Frank Langela gibi isimleri alarak yeni bir aksiyon ile karşımızda.

Bir konferans için Berlin’e giden ABD’li bilim adamı M.Harris geçirdiği trafik kazasının ardından komadan uyanır. Hatırladığı ve hatırlamadığı pek çok şey vardır. Fakat bu sırada kimliğini kaybetmiştir. Karısı başka bir adamladır, yerine başka bir adam geçmiştir ve yavaş yavaş aklını oynatmaktadır. Arkaplanda ise dünya tarım şirketlerinin gözünü çevirdiği ve açlığın kökünü kurutacak devrimsel çalışmalar içeren büyük bir bioteknoloji konferansı vardır.

———-spoiler————

Film gerçekten merak uyandırarak başlıyor. Henüz ilk sahnelerden itibaren Harris’in karısının birşeyler çevirdiğini anlamak güç değil. Daha sonra işin içine giren eski STASI ajanı, bioteknoloji konferansını finanse eden Arap prens, Harris’i takip eden adamlar bize hep bir komplonun parçasını gösteriyorlar. Fakat asla tamamını değil.

———-spoiler———–

Oyunculukları, aksiyon sahneleri ve iyi düşünülmüş senaryosu ile başarılı bir  seyirlik Unknown.  İşin içine katılan tarım komplosu yerinde denilebilir. Senaristler dünyanın gelecekte karşı karşıya kalacağı açlık problemini ve bu probleminin çözümü için GDO’ların nasıl kullanılacağını da hafifte irdelemekteler bu filmde.

Şu haliyle filmin eleştirilebilecek yanlarından biri olarak sonunu görmekteyim. Zira cidden iyi düşünülmüş bir giriş ve gelişme bölümü varken, sonuç biraz klişe bağlanmış. Daha etkileyici, daha çarpıcı bir son yazılabilirdi belki bu senaryoya.

———spoiler————
Patlayan binada alevler içinde dövüşen iyi ve kötü adamdan hangisinin kazanacağını sanırım hepimiz biliyoruz.
——–spoiler————-

Hafızasını kaybeden adamımızın temel yeteneklerini de kaybetmesi, Berlin polisinin olaylara seyirci kalması, başarılı gizli suikast ekibinin bir işi becerememesi ve profesörle ilgili komplo ne yazık ki senaryodaki boşluklar olarak göze çarpmakta.

January Jones dizi oyunculuğuna devam etmeli kanımca. Donald Draper’in karısı imajından kurtulamamış bir görüntü sergilemekteydi film boyunca. Bruno Ganz ve Liam Neeson gayet formdalar. Film diyaloglar değil olaylar üzerine kurulu ve bu olaylar hızlı bir şekilde aktığından yine de oyunculukların sırıtmadığı söylenebilir.

Unknown, size 1,5 saat boyunca iyi vakit geçirtebilecek bir aksiyon- gerilim filmi. Sonunu merak ederek, heyecan içinde izleyecek ve muhtemelen memnun kalacaksınız. Ayrıca bol bol Türkçe duyacaksınız. Biraz Taken, biraz Bourne Identity, biraz Frantic içermekte. Bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız, pişman olmazsınız.

 

http://www.imdb.com/title/tt1401152/

İyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.