North by Northwest (1959) Film İncelemesi

2. Dünya savaşı sonrası bolluğun, refahın ve üretimin simgesi olan Amerika’da, pahalı giysiler, davetler, iş anlaşmaları ve kadınlar dörtgeninde bir hayat süren reklamcı Roger O. Thornhill, bir gün hiç var olmayan bir soğuk savaş casusu George Kaplan ile karıştırılır ve kaçırılır. Bugünden sonra hayatındaki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, kendisini CIA, yabancı istihbarat servisleri ve güzel bir kadın casusun kollarında bulacaktır.

Bu haftaya,  Alfred Hitchcock’un klasik filmi ile başlamak istiyorum. Filmimiz, IMDB TOP 250 listesinde şu anda 41. sırada. Senaryo Ernest Lehman tarafından yazılmış. Başrollerde Cary Grant, güzeller güzeli Eva Marie Saint, James Mason gibi isimleri görmekteyiz. Film aksiyon, komedi, macera ve polisiye türlerinden ufak serpintiler içeriyor. Diyalogları ziyadesiyle zekice hazırlanmış, Cary Grant ve Eva Marie Saint uyumunun muhteşem olduğu, senaryodaki beklenmedik gelişmeler ile izleyiciyi sık sık ters köşeye yatıran gerçek bir sinema klasiği.

Filmimizi ele alırken, biraz da dönemin şartları ile değerlendirmek gerekir. Senaryo ve metinin bu bağlamda ele alınması daha iyi bir değerlendirme sonucu verecektir. Dönemine göre kaliteli bir hikaye örgüsü, karakterleri, senaryo dönüşleri ve diyaloglar içermekte.

Filmin alt metinlerinde soğuk savaşa, modernizmin doruğundaki New York’a ilişkin öğelere ve kadın erkek ilişkilerine dönük bölümler bulunabilir. Tekrar tekrar izlediğinizde farklı detaylar görebileceğiniz, sinema severlerin kaçırmaması gereken bir klasik kanımca North by Northwest. Fakat böylesine bir koşuşturmacadan sonra daha kaliteli bir son beklemek sanırım seyircinin hakkıydı. Benim notum 9/10.

North by Northwest (1959) on IMDb

You may also like...