Safety Not Guaranteed (2012) Film İncelemesi

Film altyazıları Calinos Films’in telif haklarına ilişkin uyarısı üzerine bu sayfadan kaldırılmıştır.


Zaman yolculuğu fikrini severim. Bu konuyu işleyen filmleri de severim. Bu konuyu işleyen bağımsız filmleri daha da çok severim. Dolayısıyla yazımın sonunda söyleyeceklerimi burada direkt olarak belirteyim. Safety Not Guaranteed‘i ben çok sevdim. Filmimiz, 750000 dolar bütçe ile çekilmiş mütevazi bir yapım ve çıkış noktası gerçek bir gazete ilanı.

Çılgın bir adam, yerel gazetenin seri ilan sayfasına, kendisine zaman yolculuğunda eşlik edecek bir partner aradığını belirten bir ilan verir. Ödeme dönüşte yapılacaktır, güvenlik garantisi yoktur ve herkes kendi silahını getirmek zorundadır. Seattle’daki bir gazete bu ilanı ve arkasındaki araştırmaya karar verir. O bölgede bir eski sevgilisi olan dergi yazarı ve 2 stajyer, Seattle’a 1 saat mesafedeki bu kasabaya yerleşir ve ilan veren adamı (Kenneth) takibe alırlar. Zaman geçtikçe Kenneth ve Darius (Stajyer -1) arasındaki ilişki farklı bir hal alacak, hükümet Kenneth’in çalışmalarından haberdar olacak, Jeff (yazar) eski sevgilisine tekrar tutulacak ve Arnau (stajyer -2) hayatında farklı bir dönemece girecektir.

Film ana hikayesini ve yan hikayeleri güzel bir şekilde harmanlıyor, uzatmadan seyirciyi finaline taşıyor. Süresi 85 dakika olan film, damaklarda güzel bir tat bırakmasının yanı sıra, düşük bütçe ve mütevazi kadrolar ile nasıl film yapılabileceğini de tekrar herkese gösteriyor.

Film altyazıları Calinos Films’in telif haklarına ilişkin uyarısı üzerine bu sayfadan kaldırılmıştır.

Aubrey Plaza film boyunca aşırı tatlı tavırlar sergiliyor.

——spoiler——

Güzellikler bununla da bitmiyor. Film seyiriciyi aynen Donnie Darko örneğinde olduğu gibi sorular sormaya ve film bittikten sonra da film hakkında düşünmeye itiyor. Kenneth ve Darius zaman yolculuğunu başardılar mı? Kenneth daha önce başarılı bir yolculuk yaptı ve kız arkadaşını kurtardı mı?Darius annesini ölümden kurtardı mı? Bu soruları ve muhtemel cevaplarını düşünmek filmi tekrar izlemenizi ve detaylara bir kez daha dikkat etmenizi de sağlıyor.

Kenneth garip bir adam. Kızların sevdiği türden.

——spoiler——

Sonuç olarak ben bunun son zamanların en güzel bağımsız filmlerinden biri olduğunu düşünmekteyim. Etkisi filmden sonra da devam eden, etkileyici bir içeriği var. Tekrar tekrar izlemenizi sağlayacak replikleri, sıcak oyunculukları ve ilgi çekici bir konusu da mvecut. Benim puanım 8/10.

http://www.imdb.com/title/tt1862079/ 

Film altyazıları Calinos Films’in telif haklarına ilişkin uyarısı üzerine bu sayfadan kaldırılmıştır.

You may also like...

2 Responses

  1. mehmet dedi ki:

    Çok sağolasın ya, sabahtan beri bunu arıyorum. Google’da tag olarak çıkmış yazı, o sebeple bulmam biraz zaman aldı. Yorumlar gözükmüyor yani, yazının başına veya sonuna ekleseydin daha iyi olurdu ama gene de kocaman teşekkürler!

    • RosenCruz dedi ki:

      Rica ederim. İyi seyirler. Elimden geldiğince arama motoru optimizasyonu yapıyorum ama amatör olarak bu kadar becerebildik demek ki 🙂