Django Unchained (2012) Film İncelemesi

Başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı, son Quentin Tarantino filmi ile uzunca bir aradan sonra karşınızdayım. Quentin Tarantino bu sefer güneyde geçen bir western filmi ile karşımızda. Amerikan iç savaşından ve zencilerin kölelikten kurtulmasından 2 sene önce geçen filmde, Alman asıllı diş hekimi ve ödül avcısı Dr.Schultz’un, bir köleyi (Django) esaretten kurtarması, silahşör olarak yetiştirmesi ve ortak amaçları için yol arkadaşı yapması hikaye ediliyor.

Quentin Tarantino, daha önceki filmlerinde rol verdiği Samuel L. Jackson, Christoph Waltz gibi isimlerle tekrar çalışarak aşina olduğumuz tavrını sergiliyor. Samuel Jackson’u rolü itibariyle tanımak gayet güç gerçi. Bunun dışında bence filmin ön plana çıkan oyunculuğunu Leonardo DiCaprio sergilemekte. 1997′de Titanik’in derinliklerine doğru batan o genç çocuktan bugüne kadar oldukça iyi mesafe katetti DiCaprio. Film içinde de yer yer, bir kaç dakika boyunca solo takılıyor ve şovunu yapıyor.

Silahların konuştuğu, Tarantino vari kafa, kol, bacak koparma, kan fışkırtma sahnelerinin bol olduğu, belki de diğer tüm Westernlere bir saygı duruşu bu film. Özgürlük ve intikam temalarına sahip film, hem türün meraklıları hem de Tarantino fanları için iyi bir seyirlik.

Ciddi bir olay derinliği ya da örgüsü barındırmayan, bol aksiyonlu ve kanlı bir intikam filmi. Bu sefer intikam peşinde koşan sarı eşofmanlı gelinimiz değil, sırtında kırbaç izleri olan zenci bir köle. Tüm beyazlardan film boyunca intikamını alıyor. Sorgulamadan, esaretinin ve sahiplerinin felsefesini yapmadan.

Film görsellik açısından oldukça başarılı. 1850′lerin Güneyli Amerikası güzel canlandırılmış. Teatral manzaralar, muhteşem mimarileri ile güney evleri, kostümler, sanat ve görüntü yönetimi bu çaptaki bir filmden bekleyebileceğimiz gibi üst seviyede. Film, gene Tarantino filmlerinden aşina olduğumuz muhteşem bir soundtrack albümü ile geliyor. Mutlaka edinmenizi tavsiye ederim.

Tarantino ve aksiyon, western severler için iyi bir seçim Django Unchained. Colanız ve çereziniz ile iyi giden bir intikam filmi. Derin karakter tahlilleri ve hikaye kurgusu peşinde olanlar için değil. Benim puanım 7.5/10

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.