La Voz Dormida (Uyuyan Ses) Film İncelemesi – 2011

Tarih genelde İspanya iç savaşını yazar. Komünistler ve Faşistler arasındaki mücadeleyi, Franco ve adamlarının zaferini ve sonrasındaki faşist ispanyayı anlatır. İç savaş bittikten sonra yaşanan acılar, İspanyol olmayanlar tarafından nadiren bilinir. Film, bu döneme odaklanıyor. Faşist rejimin bir aileyi nasıl parçaladığını, başka ailelerin kurulmalarını nasıl engellediğini, nasıl hayatları mahvettiğini ortaya koyuyor.

Sol perspektiften olaylara yaklaşan, rahatsız edici sahneler de içeren, insanların hayatlarının nasıl mahvolduğunu gösteren bir film bu. Ağır bir tempoda ilerliyor, iki kızkardeş üzerinden hikayesini anlatıyor ve direnişin, direnişçilerin, mahkumların hayatlarına odaklanıyor. Kızkardeşlerden birisi hapishanede ve politik bir suçlu, diğeri apolitik, tutucu bir Hristiyan. Bu iki kızkardeşi acıları, sıkıntıları ve sevgileri bir arada tutuyor. Faşizm onu da ellerinden alabilecek mi?

İyi vakit geçirmeyi vaat etmeyen bir film bu. Ağır sahneleri var, ağır tempoda ilerliyor ve hikayesini oldukça dramatize ederek anlatıyor. Ele aldığı dönem itibariyle ilgi çekici, türü sevenlere ve siyasi filmlerden hoşlananlara tavsiye ederim. Oyunculuklar, sanat yönetimi, dönemin canlandırılması da vasatın oldukça üstünde. 7 / 10

IMDB

You may also like...