The Purge (2013) – Film İncelemesi

İyi Fikir, Kötü Uygulama

2013 tarihli, James DeMonaco‘nun hem yazıp hem yönettiği film The Purge, sıradışı bir gerilim filmi. Başrollerde Ethan Hawke ve Lena Headey‘i izlediğimiz filmde, tüm planları tek bir evin içinde geçen bir distopya izliyoruz. Filmin konusu aşağıdaki gibi:

Yıl 2022, yer Amerika. Sürdürülemeyen ekonomik krizler, işsizlik, yüksek enflasyon ve baş edilmesi imkansız hale geçen suç oranları ABD devletini neredeyse yok oluşa itmiştir. Kendilerine devletin ikinci kurucu babaları adını veren bir komite hem bu sosyo-ekonomik problemleri gidermek, hem de ABD halkının vahşi ve saldırgan doğasını tatmin etmek için her sene bir akşam tüm suçların serbest bırakılmasına karar verir. Arınma gecesi adı verilen bu zaman diliminde cinayet, hırsızlık, yağma, toplu infaz gibi tüm suçlar bu geceden sabaha kadar işlenebilecektir.

Filmimizde bu gece, ikinci kurucu babalar tarafından ABD’nin kendisine yük olan işsizler, fakirler, evsizler ordusunun temizlenmesi için bir şans olarak görülürken, insan doğasının vahşi yanını tatmin ederek yılın geri kalanındaki suç oranlarını da büyük oranda azaltması planlanıyor. Başarılı da olunuyor. The Purge adı verilen arınma gecesinde evlerine güvenlik sistemi taktırabilen, silah alabilen, kendini koruyacak maddi imkanları olan orta-üst sınıf ayakta kalabilirken fakir ve güçsüz olanlar bu sene can vererek diğerlerinin eğlencesine meze oluyorlar. Bu noktada filmin başarılı bir sınıf ayrımı anlatısı olabilirmiş. Burada anahtar kelime olabilirmiş zira The Purge bu çok iyi başlangıç noktasını iyi değerlendirememiş.

Tüm film, arınma gecesi için güvenlik sistemleri satan bir adamın (James Sandin – Ethan Hawke) evinde geçiyor. Arınma gecesi engellerini aşıp ana karakterimizin evine girmeyi başaran iki davetsiz misafirden fakir olan, peşinde büyük bir av grubunu evin çevresine sürüklüyor. Av grubu gece boyu Sandin ailesine dehşeti yaşatırken sınıf farklılıkları, ırk ayrımı, aile değerleri teker teker gözden geçiriliyor. Bu haliyle film, korku-gerilim filmlerinde sık sık izlediğimiz bir evi basan psikopat grubun ev halkına işkencesi halini alıyor ve aslında çok şey vaat eden başlangıç noktasından kopuyor. Bol bol kan ve vahşet içeren, mikro odaklı bir korku/gerilim filmine dönüşen The Purge, başlangıçtaki makro felsefenin/anlatının derinine inmekte, çıkış noktasını ve sonuçlarını irdelemekte yetersiz kalıyor. Bu tarz filmleri seviyorsanız yaklaşık 90 dakika süresi ile yine de The Purge’a bir şans verebilirsiniz. Bir devam filmi ve aynı konuyu baz alan bir dizinin de bu yapımdan sonra çekildiğini bildirelim. The Purge (Arınma Gecesi) Amazon Prime Video üzerinden izlenebilir. Puanım 6.9/10.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.