Bira hakkında sıradışı bilgiler

Tüm zamanların en eski içeceklerinden biri olan bira hakkında ne biliyoruz? Genelde düşük alkol hacmi ile üretilen bira, binlerce yıldır insanlığa eşlik etmekte. İşte bira hakkında muhtemelen bilmedikleriniz.

Not: Bu makale bir alkollü içki olan bira hakkındaki çeşitli tarihi verileri bir araya getirme amacıyla yazılmıştır. Özendici veya tüketimi teşvik edici  bir amacı yoktur. Eğer 18 yaşını doldurmadıysanız bu makaleyi okumadan siteyi terkediniz.

1. Antik Mezopotamya’da Bir Bira Tanrıçası Vardı

Evet yanlış duymadınız. Antik Mezopotamya’da insanlar birden fazla tanrıya inanmaktaydı ve bira içinde bir tanrıça vardı. Tam olarak görsel hakkında görsel bir bulgu bulunmayan bira tanrıçasının adının Nin-kasi olduğu biliniyor. Araştırmacılar Ninkasi ismini pek çok buluntuda tespit etmeyi başardılar ve dönemin popüler tanrılarından biri olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

2. Bira Kelimesinin Kökeni Nereden Geliyor?

Bira (beer) kelimesinin kökeni ile ilgili çeşitli tartışmalar. Britanya’nın Normanlar tarafından işgalinden sonra, beer kelimesi İngiliz sözlüğünden tamamen çıktı ve yerine “ale” (günümüzde İngiliz birası olarak adlandırılan türün adı) kelimesine bıraktı.  Latince bibere kökünden geldiği düşünülen beer kelimesi pek çok ülkede kullanılıyor. Bir diğer görüşe göre ise, kelimenin kökeni eski Almanca’daki arpa anlamına gelen “beuwoz” kelimesinden geliyor. Bugün pek çok devlet beer, bira, birra, bier şeklideki varyasonları ile bira kelimesini kullanmaya devam ediyor.

3. Dünyanın En Eski Bira Üreticisi Halen Faaliyetine Devam Ediyor

Almanya’nın Weihenstephan kentinde yerleşik bulunan bira üreticisi Weihenstephaner milattan sonra 1040 yılında bira üretimine başladıklarını belirtiyor. Firma bugün halen faaliyet gösteriyor ve lezzetli buğday biraları üretmesiyle tanınıyor. Bir başka Alman bira üreticisi Waltenburg ise kendilerinin 1050’de faaliyete başladığını ve o dönemde civarda başka bir bira üreticisi olmadığını belirterek Weihenstephaner’e meydan okuyor. Kim doğru söylüyor bilmiyoruz fakat ABD’deki en eski yerleşik bira üreticisinin 1829’da faaliyete geçen Yuengling olduğunu göz önünde bulundurursak, her halükarda bu Alman şirketlerine şapka çıkarmak gerekiyor.

4. En Uzun Akşamdan Kalma Süresi 1 Ay Sürdü!

2015 yılında, İskoçya’nın Glasgow kentinde bir adam acile başvurdu ve sürekli baş ağrısı ve bulanık görme gibi şikayetleri olduğunu belirtti. Yapılan kontrollere göre adamın herhangi bir sorunu yoktu. Durumu tetkik etmesi için bir de göz doktoru çağrıldı. Şahısın akşamdan kalmanın belirtileri olan optik disk zedelenmesi ve sinir liflerinin zarar gördüğü ortaya çıktı. Doktorların ısrarı üzerine, adam sadece bir kaç gün içerisinde 30 litre kadar bira içtiğini itiraf etti. Doğru tedaviyle kendine gelse de, akşamdan kalma durumunu atlatması 1 ay, vücudunu tamamen temizlemesi 6 ay sürdü!
i_Stock_920554794

5.  Almanların Bira Saflık Kanunu

Bu faktörü ülkemizde bilenlerin sayısı oldukça fazla. Zira ülkemizin önde gelen bira üreticileri sık sık bu Alman saflık kanununa atıf yaparak rakiplerine karşı yarışta öne geçmeye çalışıyor. %100 Malt pazarlama hamlesi ile pazarda ciddi yer edinen bir firma, şimdi de Alman saflık kanunu Reinheitsgebot ile tam uyumlu biralar ürettiğini iddia ediyor. Evet Almanya’nın böyle bir kanunu var.

Bu kanun 2016 yılında 500.yılını kutladı. Kanunun ortaya çıkma sebebi, o dönem kıt olan çavdar ve buğday bileşenleri ile bira yapılmasını önlemekti. Bu nedenle sadece arpa, şerbetçiotu ve su ile bira üretilmesine izin veriyordu. Sonraki dönemlerde buğday ve çavdar kıtlığı aşılsa da, pek çok Alman bira üreticisi reinheitsgebot kanuna bağlı kalmaya devam ettiler.

6. Balayı Adını Biradan Alıyor

Evliliğin ilk gecesi de ilginç bir şekilde adını biradan alıyor. Tabii bunun attığınız bir imza ile hayatınızı mahvetmek ve kendinizi içkiye vermek ile bir alakası yok. Bu isim tamamen yeni evlilere geçmişte ikram edilen ballı biradan adını alıyor. 15.yüzyılda pek çok kültürde yaygın olan bu gelenek, çiftimizin ilk gecesi (Moon) ile birleşince zaman içerisinde “honeymoon” (balayı) adını almış.

7. George Washington Bira Tutkunuydu

ABD tarihinin önde gelen isimlerinden George Washington’un büyük bir bira tutkunu olduğu biliniyor. O dönemde yüksek alkollü içkiler çok daha popüler olmasına rağmen Washington birayı tercih etmekteydi ve favorisi dark English porter ale türüydü. Hatta İngilizler’in New York’u işgal ettiği 1783 tarihinde yerel bir barı ziyaret ederek bir kaç bira içtiği de bir sır değil. Washington’un düzenli olarak ziyaret ettiği ve daha sonra ortak olarak kendi birasını da ürettiği İngiliz bir bira ustası da vardı.
George_Washington

8. Hamurabi Kanunları Birayı Sulandıranları Ölümle Cezalandırıyordu

Babil İmparatorluğunun acımasız hükümdarı Hamurabi, günümüzde koyduğu yasalar ve toplumsal düzene olan tutkusuyla biliniyor. Hamurabi, birayı sulandıranları, kalitesiz arpa ve şerbetçiotu ile üretenleri de cezasız bırakmamıştı. Daha fazla kazanmak için biranın tadını bozan üreticilerin cezası ölümdü.

Hamurabi bu kadarla da kalmamış, birayı bozanların nasıl öldürüleceğini de şekil şartına bağlamıştı : kendi ürettikleri niteliksiz biranın içinde boğulmak suretiyle…

9. Atatürk 1925 Yılında Türkiye’nin İlk Bira Fabrikasını Kurdu (**)(***)

Mustafa Kemal Atatürk‘ün kendisinin de bir bira sever olduğunu biliyoruz.  Atatürk’ün emriyle fabrika Ankara’da 1925 yılında kuruldu. Fabrikada görev alacak memur ve işçiler için lojmanlar da yapılmıştı. Fabrika için Viyana’daki Fermentasyon Endüstrisi Teknik Okulundan Prof. Kluger’in danışmanlığı kullanılmıştır. Ekipmanlar ise Macaristan’dan getirildi. Fabrika ile sadece bira üretimi değil, nitelikli arpa yetiştirme ve fabrikanın artık maltlarından hayvanların yararlanması da amaçlanıyordu. Nitekim fabrikanın artık maltları ile beslenen hayvanlar daha fazla süt üretmeye başlamışlardı. Yılda 7.5 milyon litre bira üretimi yapan tesisi Atatürk 1937’de kendi mal varlığından çıkartarak devlet hazinesine yani tekele bağışladı. Fabrika 1963’te viski üretimine de başladı ve yerli viski üretimi de başarılı oldu. Yıllar sonra özelleştirme kapsamına alınan fabrika satıldı. Alıcılar da daha sonra İngilizler’e sattılar ve üretim durduruldu. Ankara Bira Fabrikası da böylelikle tarihe karışmış oldu.
Dac_Prd_QW0_AAQz4_E
Dac_PTXs_Wk_AEEb9_S

Kullanılan Kaynaklar :

*http://listverse.com/2018/09/30/10-legendary-beer-facts-to-get-you-drunk-off-knowledge/

**https://listelist.com/ataturk-ankara-bira-fabrikasi/

*** https://twitter.com/ozanvural_/status/983771882519453696/

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.