Siyanürle yaşamına son veren 10 Nazi Lideri

Siyanür

Siyanür, oldukça etkili ve hızlı bir biçimde etkisini gösteren bir zehir olarak uzun yıllardır insanlık tarafından kullanılıyor. Nazilerin toplama kamplarında gaz odalarında Ziklon-B formatında gaz olarak kullandığı siyanür, bazı Nazi liderlerinin kendi yaşamlarına son verirken de kullandıkları zehir oldu.

1- Hermann Goering

Gestapo’nun ve toplama kamplarının arkasındaki beyinlerden olan Hermann Goering, savaşın sonunu görecek kadar uzun yaşadı. Nuremberg mahkemelerindeki yargılamanın ardından suçlu bulundu ve asılarak idama mahkum edildi. Mahkemeden infaz mangası isteyen Goering, bu isteği reddedilince asılmadan önceki gece siyanürler hücresinde yaşamına son verdi. Son fotoğrafını ABD ordusu arşivcileri çekti.

Goering_dead

9- Odilo Globocnik

Adını pek duymadığımız Nazilerden olan Odilo Globocnik, aslında Avrupa Yahudilerinin tamamen yok edilmesini amaçlayan Reinhardt planının her aşamasında uygulacıyı olarak yer almış bir Avusturyalıydı. Naziler Avusturyayı ilhak etmeden çok önce kendi seçimi ile Nazi olmuş ve Nazi hareketinin yerel halkta destek bulması için çok çalışmıştı. Müttefiklerin baskınında ele geçirilen Globocnik, mahkemeyle yüzleşmek yerine dilinin altına bir siyanür hapı attı ve uzun süre orada tuttu. Daha sonra hapı yutan Globocnik dakikalar içinde öldü.
Odilo_Globocnik

8-Goebbels’in Çocukları

Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels Hitler ve eşinin intiharından sonra Berlin’de hayatta kalan üst düzey son Nazi liderlerindendi. Sovyet savaş makinesi hızla şehre ilerlerken, yüksek rütbeli Nazi yetkililerini bir telaş hali almıştı. Goebbels gibi daha yetkili olanları sığınaklarda saklanabiliyordu fakat kaçınılmaz son yakındı. Çocuklarının müttefiklerinin eline düşmesini istemeyen Goebbels, Panzer birliklerinden bir doktor çağırdı ve altı çocuğunu zehirlemesini istedi. Lakabı ölümün başı olan bu panzer birliği doktoru bile altı çocuğu öldürmeye yanaşmayınca, Goebbels bir dişçiden yardım istedi ve uyutulan çocuklarının dişlerinin arasına siyanür kapsülleri sıkıştırılıp öldürüldüler.

Goebbels_children

7-Richard Glucks

Naziler işbaşına gelmeden önce de bir asker olan ve partiyi benimsemesi sayesinde hızla yükselen Richard Glucks, toplama kamplarının müfettişliğini yapmaktaydı. Kaç kişinin öleceği ve kaç kişinin hayatta kalacağı gibi kararlar da kendisinden çıkmaktaydı. Himmler ile birlikte tutsakların saçlarının nasıl kullanılabileceği gibi konulara da kafa yormuştu. Bir müttefik bombardımanı ile şoka giren Glucks, kaldırıldığı hastanede yaşamına siyanür ile son verdi. Bazı iddialara göre ise soykırımdaki rolü nedeniyle hastanedeki Yahudiler tarafından öldürüldü.

Richard_Glucks

6-Hans-Georg Von Friedeburg

Nazi donanmasında komutan olarak görev yapan ve müttefiklere kök söktüren deniz altı operasyonlarını da yöneten Von Friedeburg, aslında bir savaş suçlusu değildi. Hatta ateşkes görüşmeleri sürecinde müttefiklere Nazilerin teslim olma koşulları ile ilgili hazırlık belgelerini de vermişti .Fakat yüksek rütbesinden ötürü savaş sonrası yargılanacağını anlayınca siyanür ile yaşamına son vermeyi seçti.

von_Friedeburg_dead

5- Martin Bormann

Partinin kuruluş günlerinden itibaren Hitler’in yakın arkadaşlarından biri olan Martin Bormann, Nazi almanyasının en karanlık ve gizli güçlerinden biriydi. Hitler ile doğrudan temas halinde olan Bormann, toplama kamplarının kuruluşunu en çok teşvik eden isimlerden biri oldu. Savaş bitiminde yakalanamayan Bormann’ın Güney Amerika’ya kaçtığı ve izini kaybettirdiği düşünülüyordu. Fakat 1998 yılında gerçek ortaya çıktı. DNA sonuçları, 2 May 1945’te Bormann ve Stumpfegger’i (Goebbels’in çocuklarını zehirleyen dişçi) ölü bulduğunun söyleyen postacının ifadesini doğruladı. İkili 2 May 1945’te siyanürle intihar etmişlerdi.

Bormann_skull

4- Robert Ritter Von Greim

İngiltere’ye dönük hava saldırılarının ve Battle of Britain gibi eylemlerin arkasındaki beyin olan Von Greim, Luftwaffe için çalışmaktaydı ve feld mareşalliğe kadar yükselmişti. Nazi hava kuvvetlerinin arkasındaki en büyük isimlerden biriydi. Müttefikler tarafından Avusturya’da yakalandıktan sonra siyanür ile yaşamına son vermeyi tercih etti.

Robert_Ritter_von_Greim

3- Heinrich Himmler

Partiyle ilişkisi henüz 1923’te başlayan Heinrich Himmler, Nazi döneminin en güçlü ve korkutucu adamlarından biriydi. Partiye sadakati ve acımasızlığı sayesinde basamakları hızla yükseldi. Diğer uygulayıcıların aksine, Himmler özellikle Yahudi soykırımının baş planlayıcılarındandı. SS ve Gestapo gibi askeri/polisiye birimlerin de arkasındaki isim olan Himmler 1943’te içişleri bakanı oldu ve müttefiklerle gizli teslim görüşmeleri yaptığı ortaya çıkınca aynı yıl partiden atıldı. Geçmişteki hizmetlerinden ötürü yaşamasına izin verilse de, savaşın kötü gidişatı ve müttefiklerin Almanya’ya girişi ile o da yargılama gününün yaklaştığını anladı. Kaçmaya çalışan Himmler müttefik askerleri tarafından yakalandı fakat mahkemeyle yüzleşmek yerinde o da intihar etti. Tabii ki siyanür ile…

Himmler_dead

1/2- Eva Braun & Adolf Hitler

Hitler’e uzun yıllar metreslik yapan ve son dönemlerinde evlenen Eva Braun da yaşamına siyanür ile son vermişti. Yıllarca beraber yaşadığı adamla birlikte. Müttefik orduları Berlin’e yaklaşırken, daha önce iki kez intiharı denemiş olduğu bilinen ve pek de mutlu bir hayat sürmediği anlaşılan Eva Braun siyanür dolu bir içkiyi yutarak yaşamına son verdi. Her ne kadar Eva Braun, Nazi acımasızlığının bir parçası olmasa da, rejimin yükselişini ve düşüşünü Hitler’in bizzat yanında deneyimlemişti.

Listede yer verdiğimiz Hitler, aslında siyanür ile değil kendi elleriyle kafasına sıkarak yaşamına son vermeyi tercih etmiştir. 1968’de yayınlanan bir Sovyet istihbarat raporuna göre ise Hitler Eva Braun ile beraber siyanür yutmuş, buna ek olarak kafasına tek el ateş etmiştir.

Braun_Hitler

Kaynak : http://listverse.com/2018/08/23/10-nazis-who-killed-themselves-with-cyanide-suicide-capsules/

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.