Upgrade (2018) Film İncelemesi

Black Mirror İzleyenler İçin Tanıdık Bir Hikaye

Ummadık taş bazen baş yarıyor. Sinema dünyasında işler daha da karışabiliyor ve beklenmedik anda çıkıp gelen ve gerek bütçesi, gerek oyuncu kadrosu ile mütevazi olduğu her halinden belli olan filmler büyük ses getirebiliyor. 2018 yılı söz konusu olduğunda, Upgrade bu filmlerden biri. Son günlerde sosyal medyada çok konuşulan filmi, sizlere kısaca bir de ben anlatmak istedim.

Filmin konusu özetle şöyle: Yakın bir gelecekte, teknoloji önemli ölçüde ilerlemiş ve yapay zekalar insan yaşamının önemli bir bölümünü ele geçirmiştir. Arabalar kendi kendine hareket etmektedir, evler akıllıdır ve ihtiyaçlarınızı sizden iyi farkedip bunları size sunabilmektedirler. Grey ise tüm bu teknolojik gelişmelere şüpheyle bakan bir adamdır. Vücuduna herhangi bir çip yerleştirtmemiş, arabasını kendi sürmeyi tercih etmiş ve mekanik bakım onarım işleri ile uğraşmaktadır. Fakat Grey’in karısı Asha, kocasının aksine bizzat bir teknoloji şirketinde üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır ve teknolojiyi hayatının odağına koymuştur. Bir gün Asha’nın otomatik aracı ile giderken yapay zeka bir hata yapar ve trafik kazası geçirirler. Sonrasında yaşanacaklar Grey’in yaşamını kökünden değiştirecektir. Grey kendisini felçten kurtaracak bir çip monte edilmiş halde bulur ve karısına ve kendisine bunu yapanlara karşı saldırıya geçer.

Düşük Bütçe ile Yüksek Başarı

Avustralya yapımı filmimiz, muhteşem görsel efektler ya da iyi kotarılmış geleceğin teknokentlerini içermiyor. Bu tarz geniş plan çekimlerden uzak durulmuş ve hikaye anlatımına odaklanılmış. CGI‘nın son derece pahalı olduğunu düşünürsek, eldeki bütçe ile mantıklı bir karar verilmiş gibi duruyor. Yakın plan çekimlerde özellikle dövüş sahneleri sıradışı bir biçimde kotarılmış. İzleyicinin hoşuna gideceğini düşünüyorum. Oyunculuklar hakkında fazla söylenecek bir şey yok. Daha ziyade Avustralya sinema ve TV sektöründen yerel aktörler kullanılmış. Başroldeki Logan-Marshall Green yer yer Tom Hardy’i andırsa da, kendisi üzerine kurulu filmi taşımayı başarıyor. Filme izleyiciyi uyuz eden siyahi kadın dedektif karakteri de yine eklenmiş. Bir benzeri için bkz. Death Sentence 

Film soluk kesici bir biçimde akıyor ve izleyiciyi finalde bir ya da bir kaç kez ters köşeye yatırarak kapanışını yapıyor. ABD sinemasından aşina olduğumuz ve izleyicinin hoşuna gidecek sonu göstermek yerine gerçekleri izleyicinin suratına çarpmasını ben takdir ettim. Muhtemelen bu film Holywood’un elinde bol görsel efektli bir aksiyon şölenine çevrilir ve filmin belki de teması olan teknofobi tamamen arka plana itilerek destekleyici bir unsur işlevi görürdü.

Özetlemek gerekirse, Upgrade filmini beğendiğimi söyleyebilirim. Yönetmen ve görüntü yönetmeni özellikle hareketli sahnelerde iyi iş çıkarmışlar. Dövüş koreografileri hiç fena kotarılmamış ve güncel kamera teknikleri ile birleşince yer yer izleyiciyi mest eder bir hal almış. Fakat filmin sosyal medyada anlatıldığı gibi yılın filmi olmadığını da söylemeliyim. Charlie Brooker‘in elinden çıkmış bir Black Mirror bölümünde bu hikaye 60 dk’da ve çok daha az şiddet ile de anlatılabilirdi. Zaten filmin konusu Black Mirror izleyicilerine tanıdık gelecektir. Aşağıda filmin imdb linkini bırakıyorum. Benim filme puanım 8/10.

İyi seyirler

https://www.imdb.com/title/tt6499752/

You may also like...

1 Response

  1. 6 Temmuz 2019

    […] Mirror bölümlerini andıran filmler dört bir yanı sarmaya başladı. 2018 tarihli ses getiren Upgrade filminin ardından bu kez de Netflix kendi distopya filmi ile ortama giriş […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.