The Angel’s Share (2012) Film İncelemesi

Meleklerin Payı

2012 tarihli bir Ken Loach filmi ile incelemelerime devam ediyorum. Senaryosunda Paul Laverty imzası bulunan film, şartlı tahliye ile kamu hizmeti zorunluluğu bulunan bir grup gencin, bu hizmet esnasında görevli olarak gittikleri viski imalathanesinde sefil hayatlarından kurtulmaları ile ilgili olarak ümitlenmelerini ve yaşadıkları maceraları anlatıyor. Dram komedi türünde bir İskoçya hikayesi olarak özetleyebileceğimiz film, arka planında viski ve tüketim kültürüne ilişkin önemli detaylar ve göndermeler de barındırıyor.

Ken Loach’tan bir İskoçya Hikayesi

Ken Loach sineması sevenleri tatmin edebilecek olan filmin başrollerinde Paul Brannigan, John Henshaw ve William Ruane gibi isimler yer alıyor. Oyunculuklar ve sinematografi olarak izleyenleri üzmeyecek olan film, filme adını veren Meleklerin Payı hikayesi ile de güzel bir final yapıyor. Filmin hayata dair fazla umutları olmayan bir kaç arkadaşın viski kültürü sayesinde kendilerine gelmeleri ve silkinmeleri kısmını anlattığı hikayesi gayet ilham verici. Bununla birlikte kanımca filmin süresini gereksiz uzatan bir giriş kısmı olduğu da söylenebilir. Film dram ile komedi arasındaki ibreyi komediye daha yakın tutuyor ve izleyiciyi güldürmeyi başarıyor. Olayların finalde çözülme kısmı da yine pek çok izleyiciyi duygulandıracak bir formatta yaşanıyor.

Ken Loach sinemasını ve bu tarz iyi hissettiren hikayeleri seviyorsanız, viski kültürü ile aranız iyiyse, Glascow’lu bir grup serserinin nasıl olup da bir şişe viski sayesinde iş güç sahibi olduklarını görmek istiyorsanız, The Angel’s Share size iyi gelecektir. Bunun dışındaki izleyiciler için ise film nispeten ağır bir sanat filmi olarak değerlendirilebilir ve sıkıcı bulunabilir. Filmde kullanılan İskoçya aksanı oldukça ağır ve filmi altyazısız anlamak epey zor. Bu nedenle filmin düzgün bir altyazı ile izlenmemesi de sanatsal kaliteyi düşürebilir. Benim bu filme notum 7/10. Biraz daha kısa ve özetlenmiş bir hikaye ile film daha iyi olabilirdi. Filmin ikinci yarısı izleyiciye daha ilgi çekici gelecektir.

Herkese iyi seyirler.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.