10 Cloverfield Lane (2016) Film İncelemesi

2016 tarihli gerilim filmi 10 Cloverfield Lane, 2008 tarihli Cloverfield ile gevşek bağlantılara sahip bir gerilim filmi. Başrollerinde John Goodman, M. Elizabeth Winstead ve John Gallagher Jr. İsimlerini izlediğimiz filmin yönetmeni Dan Trachtenberg.

Filmde kahramanımız Michelle gözünü bir sığınakta ve kelepçeli halde açıyor. Hatırladığı tek şey geçirdiği trafik kazası. Sığınakta yalnız olmadığını anlaması fazla uzun sürmüyor. Emmett de kendisi gibi sığınakta yaşamakta fakat sığınağın esas sahibi eski bir asker olan Howard. Howard dış dünyada tehlikeli bir nükleer/kimyasal saldırı yaşandığını iddia ediyor ve Emmett ve Michelle’e büyük bir iyilik yaptığını iddia ediyor. Bununla birlikte sığınağın tek çıkış anahtarı kendisinde ve içeride kontrolü bırakmaya da niyeti yok. Howard gerçekten doğru mu söylüyor? Yoksa kontrol manyağı bir sosyopat mı?

10 Cloverfield Lane tek mekanda ve esasen üç karakter üzerinden geçen bir gerilim filmi. 2008 tarihli felaket filmi Cloverfield ile çeşitli bağlantıları olsa da, tam olarak bir devam filmi demek mümkün değil. Daha ziyade Cloverfield evreninde geçen bir film olduğunu söyleyebiliriz. Karakterlerin hayatları ve geçmişleri ile ilgili ufak ipuçları sunsa da, resmin tamamını izleyicinden başarıyla gizlemeyi başarıyor. Dış dünyada tam olarak neler olup bittiğinin anlaşılmaması da finale kadar izleyiciyi diken üstünde tutmayı başarıyor. Howard, Emmett ve Michelle arasındaki ilişkilerin inişli çıkışlı seviyesi de filmi heyecanla izlemeye devam etmenizi sağlıyor. Çok uzun olmayan süresi, akılcı hikayesi ve Cloverfield evrenindeki mücadelenin süreceğini işaret eden finali ile 10 Cloverfield Lane gayet izlenebilir bir film. Oyunculuklar ve hikaye anlamında sıkıntı yok. Finaldeki CGI kullanımının kalitesi filmin bütçesi ile (20 Milyon Dolar) sınırlı kalmış. Bunun dışında filmde herhangi bir eksi göremedim.

Benim puanım 8/10. İyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.