Oldversion.com Malware Uyarısı

Oldversion.com Malware ve Virüslü Yazılım Uyarısı

Hepimizin bildiği gibi, kullandığımız yazılımların kendi web sitelerinde dağıtılan en son sürümleri daima en iyi çalışan, en kararlı sürümler olmayabiliyor. Ya da eski işletim sistemleri ve donanımlar ile uyumluluk problemleri olabiliyor. Bu durumda programların eski sürümlerine ulaşmak için kullanılan en popüler sitelerden birisi de oldversion.com. Uzun yıllardır binlerce programın eski sürümünü başarı ile kullanıcılara ulaştıran site son zamanlarda güvenlik endişeleri yaratıyor.

Bu siteyi Türkiye’de de kullanan pek çok kişi olduğundan buradan bir uyarı yapmak istedim. Özellikle format sonrası temiz bilgisayara programların istediğimiz sürümlerini kurarken çok kullandığımız bu site, son 1-2 senedir ciddi güvenlik ihlalleri gerçekleştiriyor. Geçen sene (2019), uTorrent programının eski ve en popüler sürümlerinden birinde virüslü installer ile karşılaşmış ve istisnai bir durum olarak değerlendirmiştim. Dün ise yeni formatladığım bilgisayara WinRAR kurmak için ziyaret ettiğimde indirilen .exe dosyası antivirüs tarafından trojan uyarısı ile engellendi. Bu sitenin webmasterının site üzerinde kontrolü kaybettiğini ya da art niyetli yollara saptığını düşünüyorum. Bu siteyi bundan sonra kullanırken çok dikkatli olun ya da uzak durun.

Oldversion.com Virus Warning

Famous for providing for oldversions of popular computer software, Oldversion.com recently seems to be distributing malware and virus infected software. Oldversion.com was one of my favourite sources for seeking old and more stable, less bloated versions of software. However, for the last 2 years webmaster of oldversion.com seems to be unaware of what he is doing or intentionally distributing malware. Beware when downloading “most popular” versions of your favourite software. In 2019, I wanted to download an older “most popular” version of uTorrent and the installer was nothing but a silent malware that does not even install uTorrent. Yesterday, when I wanted to download an older WinRAR (most popular, as web site says) version, Windows Defender warned me that my .exe download was a notorious trojan horse.

It is a shame because back in the day this web site was really useful. Oldversion.com might be hacked or webmaster might be distributing malware at his own discretion. I am not sure. However, I am sure that this web site is no longer a reliable source of older versions of software. Look for alternatives instead.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.