Bedava Web Hosting Alternatifleri

Neden Bedava Web Hosting?

Hosting fiyatları dünya genelinde düşüş eğiliminde. 2000’lerin başında 50 MB web alanı, bir veri tabanı ve bir kaç özellikle için aylık onlarca dolar talep edilirken, günümüzde senede bir kaç dolara gigabaytlar dolusu alan, bir sürü veri tabanı, PHP, CGI desteği alabiliyorsunuz. Hatta bütçeyi biraz arttırarak sunucu (dedicated) ya da sanal sunucu (VPS) da kiralayabilirsiniz. Bununla birlikte, henüz test aşamasındaki projeler, ziyaretçi tepkisini ölçmek amaçlı açılan deneme sürümleri, script testleri ve geçici web siteleri için bedava web hosting (barındırma) hizmeti sunan siteler güzel bir alternatif teşkil ediyorlar. Eğer amacınız topluluğunuz için basit bir forum açmak ise ve hiç bir teknik bilginiz yok ise buradaki yazıma göz atabilirsiniz. Şimdi bedava web hosting hizmeti sunan firmaları listeleyelim.

Nelere Dikkat Etmeli?

Bedava web hosting çözümlerini tercih edecek webmasterların dikkat etmesi gereken bazı kurallar var. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Yüksek işlemci ve bellek kullanan uygulamalarınızı bu tarz ortamlarda barındırmamaya dikkat etmelisiniz. Ücretsiz web hosting çözümleri ufak projeler, test amaçlı denemeler ve ziyaretçi sayısı düşük web siteleri için uygundur. Ziyaretçi sayısı arttıkça, sitenizin tükettiği kaynak da artacaktır ve hosting sağlayıcısı firmalar bu durumda genellikle ücretsiz hesapları kapatırlar.
  2. Daima yedeklerinizi kendiniz alın. Bedava web hosting hizmeti veren firmalar kapanabilir, hesabınızı askıya alabilir, el değiştirebilir veya ücretsiz hizmete son verebilir. Bu durumda mağduriyet yaşamamak için düzenli olarak web sitenizin ve veritabanlarınızın yedeklerini almalısınız.
  3. Web siteniz geliştikçe ücretli çözümlere geçmeye çalışın. Bedava web hosting firmalarının sloganları ve müşteri çekmek için verdikleri vaatler genellikle gerçek olmak için fazla iyidir. Sitenizin trafiği, kaynak kullanımı arttıkça sizi ücretli paketlere geçmeye zorlayabilirler. Böyle bir durumda onları beklemeden siz kendi bulduğunuz ve bütçenize uygun ücretli bir hosting paketine (başka firmadan da olabilir) geçmelisiniz.

 

1.Freehostia

Freehostia uzun yıllardır php ve MySQL destekli bedava web hosting imkanı sağlıyor. ResellersPanel altyapısı ile çalışan firma, güvenilir bir çözüm ortağı olarak değerlendirilebilir. Freehostia sunucuları ABD sınırları içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye’den gelecek ziyaretçileriniz için küçük gecikme değerleri olabilir. Freehostia ile ücretsiz olarak 5 web sitesi barındırabilirsiniz. Web alanı 250 MB, aylık bant genişliği limitiniz ise 6 GB olarak belirlenmiş. 3 adet ücretsiz e-mail hesabı ve 1 mySQL veri tabanı kullanma hakkınız var. Freehostia web sitelerinize reklam yerleştirmiyor. Kendi reklamlarınızı yerleştirme ve web sitenizden para kazanma imkanınız mevcut. Freehostia kendine özgü bir panel kullanıyor fakat cPanel kullanıcıları zorluk çekmeyecektir. Gördüğüm kadarıyla Freehostia kayıt esnasında bir subdomain kullanma imkanı vermiyor.  

https://www.freehostia.com

Freehostia

Freehostia

2. ByetHost

ByetHost, İngiltere merkezli bir iFast.net iştiraki ve uzun yıllardır bedava ve ücretli web hosting hizmeti sunan bir firma. Bedava web hosting işinde öncü firmalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Vista Panel adını verdikleri (aslında kırpılmış bir cPanel) bir panel ile web sitesi yönetme olanağını müşterilerine sunan şirket, ücretli planlara geçerseniz tam olarak cPanel ile sitenizi yönetmeye imkan tanıyor. ByetHost bedava web hosting planında 5 GB disk alanı, sınırsız bant genişliği, e-mail, mySQL ve PHP desteği sunuyor. Dosya sayınızda yaklaşık 6000 limiti var. Yani 5 GB alanı, web sitesi dosyaları ile doldurmanız pratikte mümkün değil. ByetHost, ücretsiz hesap kullanan müşterilerine Softaculous kolaylığı sunuyor. Yani bir tık ile phpBB, SMF, WordPress, Joomla ve daha pek çok scripti kurabilirsiniz. 

ByetHost da diğer ücretsiz web barındırma sağlayan firmalar gibi premium adını verdiği planlara geçmeniz için teşvik ediyor. Ama fazla trafik ve kaynak tüketmeyen bir web siteniz var ise sorunsuz kullanabilirsiniz. Test projelerim için bir kenarda tuttuğum ve senelerdir açık olan ByetHost hesaplarım var. Hepsi de sorunsuz çalışıyor. ByetHost web sitelerinize reklam enjekte etmiyor. Dolayısıyla kendi reklamlarınızı ekleyebilir ve sitenizden para kazanabilirsiniz.

ByetHost

ByetHost

https://www.byet.host

 

3. AwardSpace

AwardSpace, uzun yıllardır web barındırma sektörünün bilinen firmalarından. Almanya menşeili firma ücretli ve ücretsiz web hosting çözümleri ile 2.5 milyon web sitesi barındırdığını iddia ediyor. Kendine özgü bir kontrol paneli kullanan firma, bedava web hosting paketinde müşterilerinin web sitelerine reklam yerleştirmiyor. Kontrol paneli vasıtası ile kullanıcılar Grav ve SMF gibi bir kaç yazılımı tek tık ile kurabiliyor. Fakat yukarıdaki ByetHost örneğinde olduğu gibi yüzlerce scriptin kurulumu mümkün değil. AwardSpace ücretsiz paket kullanan müşterilerin tek tıkla kurabileceği yazılım sayısını 3 ile sınırlamış. Ücretsiz pakette yaklaşık 250 MB web alanı ve 5 GB trafik sunan AwardSpace, güvenilir bir barındırma firması arayanlar için iyi bir seçim olabilir. Her ne kadar ücretsiz müşterilerine sunduğu paket rakiplerine kıyasla daha zayıf kalsa da. 

www.awardspace.com

award

 

4. FreeHostingEU

FreeHostingEU, yukarıda bahsettiğimiz AwardSpace‘in bir çözüm ortağı. Ücretsiz hesaplar için 200MB disk alanı, 4 GB da bant genişliği imkanı veriyor. Yine PHP, mySQL ve CGI destekli olan bu barındırma çözümü, AwardSpace ile aynı kontrol panelini kullanıyor. eu5.net, ve eu3.org gibi subdomainler kullanma imkanı veren bu firmayı, kendi domaini olmayan fakat kısa bir web adresi kullanmak isteyen webmasterlar kullanabilir. FreehostingEU ile 1 web sitesi barındırabilir, 5 alt alan adı kullanabilirsiniz. Kontrol paneli içerisinden tek tık ile WordPress, Grav ve Joomla kurabilirsiniz.

www.freehostingeu.com

Freehosting-EU

Freehosting-EU

5. FreeWHA

FreeWHA, 2005’ten beri ücretsiz web hosting hizmeti sunan bir web sitesi. Benzerlerinden farkı ise sitenize reklam yerleştirmesi. Bunun karşılığında rakiplerine kıyasla daha fazla alan ve trafik imkanı sunuyor. 1500 MB web alanı sunan FreeWHA, herhangi bir trafik limiti uygulamıyor. Yeni sitelere reklam koymuyor fakat siteniz trafik için aldıkça reklam uygulaması ile karşılaşırsanız şaşırmayın. MariaDB destekli mySQL veritabanları, php, CGI, Apache destekli sunucular ile iddialı olduklarını ve diğer ücretsiz web hosting firmalarından ayrıldıklarını iddia ediyorlar. Diğer örneklerin aksine WHA test etme şansım olmadı. Kendiniz denerseniz yorumlar kısmında deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

freewha

FreeWHA

 

https://www.freewebhostingarea.com

 

6. 000Webhost (Hostinger)

000Webhost, web host camiasının bilinen ve uzun zamandır piyasada olan üyelerinden. Türk müşterilere özel Türkçe karşılama sayfası da olan firma, ücretsiz pakete ek olarak dileyen müşterilerine daha hızlı olduğunu iddia ettiği premium paketler de sunuyor. 000Webhost firmasının ücretsiz paketi ise aşağıdaki imkanları sunuyor kullanıcılara:

000Webhost

000Webhost Bedava Hosting Planı

000Webhost ile alakalı olarak internette pek çok olumlu ve olumsuz yorum var. Tabii yukarıda bahsettiğim diğer hosting firmaları için de aynı durum geçerli. Web sitenizi kurmadan önce yorumları dikkatlice okumanızı ve sizin için doğru olan firmayı seçmenizi tavsiye ederim.

000Webhost

Şimdilik bu kadar. Yazıyı güncellemeye düzenli olarak devam edeceğim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.