Bedava forum kurma – İnceleme Yazısı

Ülkemizde genellikle “forum sitesi”  olarak bilinen forumlar ya da tartışma panoları açmak için uzun yıllardır web geliştirme bilgisine gerek yok.  Sizin için bu tartışma panolara ilişkin dosyaları ve veri tabanlarını yöneten, size ücretsiz bir alt domain de sağlayan tamamen ücretsiz servisler var. Bugünkü yazımda bu forum sistemleri ile ilgili olarak bilgi vereceğim. Bedava forum kurma hiç de zor bir iş değil ve bir kaç fare tıklaması ile halledilebilir.

Neden forum kurmalıyım ?

İçinde bulunduğunuz topluluk (vakıf, dernek, okul, işyeri, mahalle, köy) elemanları için bir tartışma ve fikir alışverişi ortamı yaratmak için forumlar birebir. Hızlı mesajlaşma, sosyal medya entegrasyonu ve kolay kullanım özellikleri ile forumlar uzun yıllardır popüler olarak internet sitelerine eklenmekteler. Siz de topluluğunuz için hareketli ve etkili bir iletişim ortamı yaratmak istiyorsanız bir kaç tıklamayla tamamen iş görür bir forum kurabilirsiniz.

1. Proboards

http://www.proboards.com    –    Amerika’nın en popüler ücretsiz forum servislerinden. Sitenizin altında ve üstünde google reklamları gösteriliyor.  Kullanıcı , mesaj,  forum sayısında hiçbir sınır yok. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yıllardır aktif olarak çalışan güvenilir bir forum sistemi. MySQL ile değil CGI ve perl ile çalışmakta. Ücretli üyelik alırsanız reklamlar kalkıyor ve kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz. Proboards forumuna kendi temanızı ve kodlarınızı ekleyebilir, görünümü ve işleyişi tamamen kişiselleştirebilirsiniz. Bu işi 2000’den beri yapan, en baba firmalardan biri. Tek eksiği Türkçe desteğinin olmaması.

Türkçe Desteği : Yok

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : YABB

Alan adı               : siteadi.proboards.com ya da kendi alan adınız (ücretli)

——————

2. Forumotion

http://www.forumotion.com

 

Forumotion da önde gelen ücretsiz forum sağlayıcılarından ve yurtdışında oldukça popüler. Ülkemizde de yetkinforum adıyla faaliyet gösteren forumotion, phpBB2 ve 3,  invision power board ve punBB forum sistemlerini destekliyor. Bu seçeneklerden biri ile ücretsiz forumunuzu açabilirsiniz. Kullanıcı , mesaj,  forum sayısında hiçbir sınır yok.  Forumotion da güvenilir bir firma ve forumunuzu rahatlıkla emanet edebilirsiniz. Kodlar ve temalar ile forumunuzu kişiselleştirebilirsiniz. Forumotion ülkemizde yetkin forum olarak da faaliyet gösteriyor ve biliniyor. Şu sıralar IP bazlı engelleme nedeniyle forumlarına erişim zor oluyor. O nedenle tavsiye etmiyorum.

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : phpBB, invision, punBB

Alan adı               : siteadi.forumotion.com/net/org/yetkinforum vs…    ya da kendi alan adınız (ücretli)

http://www.forumotion.com/forum-create

3. Freeforums

http://www.freeforums.org/

phpBB altyapısını kullanan, stabil, admin panelinde önemli iyileştirmeler ve basitleştirmeler yapılmış sağlam bir sistem freeforums. Bir şeyler ters gittiğinde forumunuzun yedeğini de yükleyebileceğiniz, oldukça optimize edilmiş bir phpBB sistemi. Herhangi bir problem göremedim. ÜCretsiz üyeler için gene reklamlar mevcut. Forum kullanımına dair herhangi bir kısıtlama yok. Milyonlarca üye, başlık, mesaj içerebilir forumunuz. Eğer phpBB kullanmak istiyorsanız, FreeForums u şiddetle tavsiye etmekteyim. Tema ve mod desteği çok iyi. Ücretsiz olarak üye olsanız dahi çok kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : 2 adet banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : phpBB,

Alan adı               : siteadi.freeforums.org    ya da kendi alan adınız (ücretli)

4.Nabble

Eğer hızlı çalışan, arayüzü basit, etkili bir forum sistemi istiyorsanız Nabble sizlere göre. Rahatlıkla da sisteminize entegre olabiliyor. Herhangi bir hosting vs. derdi düşünmenize gerek yok. Nabble serverlarında forumunuz sizin için barındırılıyor. Bir kaç dakikada forumunuz hazır ve beyaz bir görünüm ile hızlıca yüklenebiliyor, üyeler birbiriyle iletişim kurabiliyor. Çok yakında Nabble ingilizce dışındaki diğer dilleri de destekleyecek. Oldukça hızlı çalışıyor  ve sadeliği ile ön planda. Nabble ı şu örnekteki gibi kendi sitenize çerçeve ile iliştirebilirsiniz. Bu çok önemli bir özellik. Pratik ve seri bir çözüm arayanlar için Nabble 1 numara !

http://www.rosencruz.com/forum.html

 

http://www.nabble.com

Türkçe Desteği : Var

Reklam                : alt kısımda banner reklam altta ve üstte.

Altyapı                : kendine özgü

Alan adı               : siteadi.n5.nabble.com

 5. Zetaboards

Daha önceden InvisionFree olarak bilinen ve ücretsiz IPB forum kurabilmenizi sağlayan sistem, IPB üzerinde büyük modifikasyonlar yaparak Zetaboards adını aldı. Güzel ve modern görünen, hızlı çalışan bir sistemleri var. Aylık 7.95 karşılığında paralı bir forum kurabilir, ya da reklamlar ile beraber ücretsiz ve siteniz.zetaboards.com şeklinde forumunuzu kullanabilirsiniz. Forumunuz üzerinde herhangi bir sayısal kısıtlama yok. Tema ve kod desteği yerinde. Kullanıcılar birbiri ile yardımlaşarak forumlarına destek olmakta ve teknik tavsiyeler vermekteler. Kullanıcılar tarafından çok beğenilen, oldukça gelişmiş bir yazılım Zetaboards.

http://www.zetaboards.com

Türkçe Desteği : yok

Reklam                : üstte banner reklam

Altyapı                : Invision Power Board

Alan adı               : siteadi.zetaboards.com

6. Sparklit

Sparklit, webmasterlar için pek çok ücretsiz hizmet sunan bir firma. Kendi forumunu, blogunu kurmak isteyenler için pratik ve tatmin edici bir çözümÜcretsiz forum hosting, blog hosting, oylama hizmeti (poll), site istatistikleri ve sayaçları, ziyaretçi defterleri, e mail ve reklam kampanyaları yöneticileri sunmakta. Hizmetlerin bazılarını test ettim ve oldukça tatmin ediciler. Forum sistemi eski phpBB 2‘yi kullanmakta ama epey modifiye etmişler ve hoş olmuş. Blog sistemi de eski WordPress sürümünü kullanıyor ama o da epey modernize edilmiş ve elden geçirilmiş. Sparklit başka hizmetlerde sunmakta, bu hizmetlerin paralı versiyonları daha çok imkan sunmakta ama ücretsiz versiyon hemen her işinizi görecektir.

EKLEME : Sparklit artık ücretli oldu. Ücretsiz forum vermiyor.

 

Türkçe Desteği : var

Reklam                : üstte banner reklam

Altyapı                : phpBB 2

Alan adı               : siteadi.sparklit.com

——————————————————————————

7. Forumup.com 

Türkçe desteği olan ve Türkiye’den de pek çok üye tarafından kullanılan forumup.com, phpbb2’nin modifiye edilmiş bir halini kullanıyor. Oldukça hızlı ve işlevsel bir yazılım olan phpbb2, forumup tarafından geliştirilerek modern ve işlevsel bir hal almış diyebilirim. Oldukça iyi bir destek topluluğu da barındıran forumup, uzun yıllardır hizmet veren güvenilir bir forum hizmeti sağlayıcısı. Eğer phpbb2 seviyorsanız, adresiniz forumup.com olmalı .

http://www.forumup.com 

 • Ücretsiz İSİM.ForumUp.com adresi
  Kategoriler, Forumlar ve sınırsız tartışma
  Genel veya Özel Forumlar
  Gelişmiş Arama Motoru
  Özel İleti Sistemi
  En iyi arama motoru için dizinleme yapılmıştır
  Yalnızca kayıtlı kullanıcının görebileceği bağlantı
  Tüm kayıtlı kullanıcılara posta gönder
  Seçmeniz için bir sürü muhteşem arayüz
  Yüzlerce gülücük seçeneği
  50’den fazla dil seçeneği

 8.Forums-Free

http://www.forums-free.com/tr/

phpbb3 altyapısını kullanan ve Türkçe desteği olan son derece başarılı bir diğer servis ise forums-free.com. İşte özellikleri

    Sınırsız erişim! Sınırsız sayıda mesaj ve kullanıcı;
    Dosyalar, resimler, müzik, v.b. için 5GB alan; (unlimited bandwidth)
    40+ Temalar;
    Sohbet;  +   Portal;
    Smiley Central;
    Forum kişiselleştirme! (logo, avatarlar, v.b.);

Buradan kaydolabilir ve ücretsiz Türkçe forumunuzu hemen açabilirsiniz.

http://www.forums-free.com/tr/ucretsiz-phpbb-forumu-olustur/

——————————————————————————–

9.Ucoz

Özellikle Doğu Avrupa ve Rusya’da çok popüler bir servis olan uCoz, kullanıcılara 6 yıldır ücretsiz web hosting sunmakta. Ucoz sadece bir forum hosting sistemi değil, çok daha kapsamlı, forumu da içeren komple bir çözüm. Ülkemizde de pek çok webmaster tarafından kullanılabiliyor. 6 yıldır faaliyet gösteren kaliteli bir sistem. uCoz hakkında detaylı bir inceleme yazısı yazdım. Buradan okuyabilir ve kararınızı verebilirsiniz. uCoz forumları da,  phpbb2 altyapısı kullanıyor.

http://www.ucoz.ru

uCoz site açma ile ilgili sorularınızı bana forumda sorabilirsiniz. Sizlere elimden geldiğince yardımcı olurum. 

10. Make Forum

http://www.makeforum.org

Make Forum, hem phpBB hem de daha az özellikli ve basit Lefora forumları kurmanıza olanak sağlıyor. Yani iki forum sisteminden birini seçmenize imkan veriyor. Özellikleri şu şekilde;

 • Tamamen ücretsiz
 • Sınırsız forum, kullanıcı ve yazı
 • 2GB alan
 • 10GB Trafik
 • Eklenti yükleyebilme
 • 210+ Tema
 • Özel modlar
 • Tüm diller
 • Bedava alt domainler
 • Logo ekleyebilme
 • Tamamen kişiselleştirilebilme
 • Arama motoru dostu

http://www.makeforum.org

————————-

11. IcyBoards

phpBB ve Invision‘dan sıkıldınız mı ? Güncel, güçlü, vBulletin benzeri bir forum yazılımını ücretsiz hosting ile mi birleştirmek istiyorsunuz? O halde IcyBoard tercih etmelisiniz.

http://icyboards.com/

IcyBoards, myBB forum sistemi ile ücretsiz forum oluşturabilmenizi sağlıyor. Oldukça iddialılar. Oldukça fazla tema, mod, eklenti desteği sunmaktalar. Büyük forum hosting servislerine meydan okuduklarını söylemekteler. Nasıl bir altyapı ile çalıştıklarını kendi forumlarından görebilirsiniz.  Denemek isterseniz şu adresten kayıt olabilirsiniz.

http://icyboards.com/

12. Create a Forum

İşte bu sefer de, SMF tabanlı bir forum sistemi ile karşınızdayız. Bu sitenin arkasındaki isim, aynı zamanda http://www.mysmf.com/ ve http://www.smfforfree.com/ sistemlerinin de sahibi ve hem phpBB hem de SMF forumlarını host etme işinde tam bir uzman. Tamamen kendi yazdığı scriptler ile birden fazla forum hosting servisini aynı anda çalıştıran, bu alanda sözü geçen bir kişilik. Kendisi internet aleminde genellikle vbGamer olarak bilinmekte. Gönül rahatlığı ile onun SMF forum hosting servisini kullanabilirsiniz. Create Forum SMF 2.0 altyapısını kullanırken, mySMF ve SMFforFree SMF 1.11 altyapısını kullanmakta.  Arcade ve SEO modları, referral system gibi modlar her iki sistemde de mevcut.

SMF 1.1.X

SMF 2.0

http://www.smfforfree.com/                  SMF 1.1. X

http://www.createaforum.com/           SMF 2.0.

http://www.mysmf.com/                         SMF 1.1. X

—————————————

13. Forumer

Uzun yıllardan beri ücretsiz forum işinde olan, bu işin en köklü firmalarından biri olan Forumer, geçtiğimiz dönemlerde, bu forum kurma sitelerini satın alarak bünyesinde toplayan CrowdGather firmasına satıldı. Böylelikle yeni bir altyapıya ve önemli atılım imkanlarına kavuşan Forumer, birazdan bahsedeceğim Yuku ile aynı altyapıyı kullanmaya başladı.

Bir forumdan ziyade sosyal network oluşturuyor Forumer. Forum sadece ön planda görünen networkün yüzü oluyor. Chat odaları, kullanıcı blogları, profilleri hepsi açtığınız forum ile beraber geliyor.  phpBB‘ye oldukça benzeyen, modifiye edilmiş bir phpBB altyapısı var. Mobil, tablet ve PC arayüzü oldukça geliştirilmiş Forumer’ın. Modern cihazlarda forumunuzu gezmek kullanıcılar için çok kolay.

Türkçe Desteği : var

Reklam                : üstte banner reklam

Altyapı                : phpBB 2

Alan adı               : siteadi.forumer.com

—-

 

Uzun yıllardır bu işi yapan, köklü bir firma Forumer. Yarın ortadan kaybolmayacak olan, güvenilir bir forum hosting hizmeti arıyorsanız Forumer’ı tercih edebilirsiniz.

Forumer Ana Sayfa

————————————

14. Lefora

Lefora, kendi kodlarını kullanan, basit ve sıradışı bir forum platformu. Görünüş olarak daha modern, daha sade. Hızlı ve sorunsuz çalışan bir sistem. Maalesef bildiğim kadarıyla Türkçe desteği yok. Fakat özellikle yurt dışında oldukça popüler. Gördüğüm kadarıyla, Lefora da CrowdGather tarafından satın alınmış bir sistem. Forumer ile ana sayfasındaki benzerlikler dikkat çekecektir zaten.

Siteadi.lefora.com şeklinde forumunuzu kuruyor ve yönetmeye başlıyorsunuz. Yeni nesil web standartlarına uyumlu, gelişmiş bir altyapısı ve temiz kodları var. Denemek isterseniz ana sayfası aşağıdaki gibi;

Lefora Ana Sayfa

 

Yazıyı sürekli güncel tutmaya devam edeceğim.

Son olarak 08.10.2012 tarihinde IcyBoards ve Makeforum eklendi. 

Son olarak 18.10.2012 tarihinde SMF Forumları eklendi.

Son olarak 23.07.2014 tarihinde Forumer ve Lefora eklendi.

 

Sevebilirsin...

8 Yanıt

 1. hasan emre dedi ki:

  seriforuma girmeyin jopan sitesi çıktı bende

 2. ASdasDASd dedi ki:

  saol kardşm

 3. Emir dedi ki:

  SAĞOL KARDEŞ

 4. berkay dedi ki:

  helal arkadaşım eyw

 5. RosenCruz dedi ki:

  Hemen forumunuzu açabilirsiniz;

  http://destek.seriforum.info

 1. 8 Eylül 2012

  […] forum açmak istiyorsanız bedava forum hosting ile ilgili yazımı bu adresten okuyabilirsiniz.  This entry was posted in Inceleme and tagged bedava blog açma, bedava forum […]

 2. 28 Eylül 2012

  […] bir forum ya da portal sahibi olmak gibi bir fikir varsa okumanız gereken yazı şurada ve şurada. Hayır, ben kendi alan adım ile ya da bir subdomain ile, kendim forumumu blogumu portalımı […]

 3. 11 Kasım 2012

  […] önce sizlere şu başlıkta bedava forum açma servisleri ile ilgili detaylı bir bilgi vermiştim. Bu sefer yine benzer bir […]