Televizyonda satılan telefonlar

Son günlerde özellikle Türksat uydusu üzerinde, yerel ve kalitesiz kanalların yayınları sık sık reklamlar ile kesiliyor. Bu televizyon kanallarını ortak özelliği genellikle başka kanallardan kaydedildiği belli olan Türk filmlerini yayınlamaları ve düşük görüntü kaliteleri. Televizyonlarda satılan telefonlar, genellikle bu reklam aralarında kullanıcılara tanıtılmaya çalışılıyor.

Aynı kişiye ait olduğu belirgin olan bir erkek sesi, farklı reklamlarda Apple iPhone 5s görüntüleri eşliğinde telefon satışı yaptığını iddia ediyor. Daha doğrusu satış da değil, sevabına gönderdiğini iddia ediyor. Sadece düşük bir “gelir/gider vergisi!” varmış kullanıcının ödemesi gereken. Bu palavralara gülmemek elde değil. Bizim vergi hukukumuzda gelir vergisi ve gider vergisi var ama ikisini bir arada ilk defa görüyoruz. Bir ürünün satışını yapan firmanın hem gelir hem de gider vergisini üstlenmesi ilginç. Sanıyorum kurumlar vergisine de tabii değil satış yapan firma?

İş bu kadarla bitmiyor elbette. Reklam ekranında herhangi bir fiyattan, ödemeden bahsedilmiyor. Orijinal Apple iPhone 5S’in görüntüleri ve akıcılığı ile insanlar aldatılıyor. Eline alacağı kutundan çıkacak telefonun reklamdaki telefon olduğuna inanan ve güvenen insanlar olabilir. Benim bu yazıyı yazmaktaki amacım da onları uyarmak. Satışı yapan erkek kişi, sözde bir canlı yayın edası ile telefon bağlantıları alıyor, bilmeceler soruyor, kendince komiklikler yapıyor. Bunların hepsinin sahte ve düzmece olduğunu anlamak için bir dahi olmaya gerek yok. Telefonu, bir sorunun doğru cevabını verenlere gönderiyorlar! Sorular ise bir anaokulunun dahi bileceği bir seviyede ve bu da düzmecenin bir parçası. “Telefonlar kitlendi, santral yanıt vermiyor, doğru cevabı bilemedin, sana telefon yok, hemem arayın bu satış sadece 5 dk devam edecek” gibi yalanlar ile müşteri kızıştırılıyor ve heyecanlandırılıyor. Bütün bunlar bir düzmecenin parçası. Bu paralara ne iPhone 5S, ne Samsung, ne de LG’nin herhangi bir akıllı telefonunu alabilirsiniz. Telefonlar, büyük markaların kaliteli telefonlarının birer kopyası ve muhtemelen bir kaç ay dahi dayanabilecek kadar kaliteli değiller.

 

Peki bu reklamlara inanır da telefonu sipariş ederseniz elinize ne geçecek? Muhtemelen iPhone 5/5S’in Çin malı bir kopyası elinize geçecek. Elinize gelecek olan telefon Android tabanlı, ucuz ve kalitesiz bir kopya olacak. Herhangi bir garanti, satış sonrası destek, yedek parça temin etme şansınız olmayacak. Telefonun IMEI numarasının orijinal olup olmadığını, telefonun sahte IMEI nedeniyle bir kaç ay sonra kapanmayacağından emin olamayacaksınız. Üstelik SAR değerini bilmediğiniz için ciddi bir radyasyon riski ile de karşı karşıya kalacaksınız. Dolayısıyla bu reklamlara aldanmamak, telefonunuzu faturalı ve garantili olarak satış yapan yasal kanallardan satın almanız en doğrusu.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linklere de göz atabilirsiniz;

http://www.frmtr.com/genel/6298176-kanallarda-satilan-s5lerden-siparis-ettim-ama-2.html?s=e8bfa99ebd014711b2c11572f665bb31

http://www.bilgisayarbilisim.net/elektronik-f74/televizyonda-reklami-yapilan-cakma-telefonlar-t131346.html

http://www.iha.com.tr/haber-televizyondan-telefon-siparisi-verdi-cin-mali-kopyasi-geldi-416431/

Televizyonlarda Satılan Cep Telefonlarına Dikkat!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.