93. Oscar Ödülleri

Pandemi şartlarında 93.Oscar Ödülleri 

93.Oscar ödülleri 25 Nisan’ı 26 Nisan’a (2021) bağlayan gece Türkiye saatiyle 03:00’da başladı. Daha önce pandemi nedeniyle ertelen törenin bu tarihte yapılmasına karar verilmişti. Küresel korona virüs pandemisi nedeniyle önceki yıllara kıyasla sönük geçen törende altın heykelciğin sahibi kimler oldu? Bu yazımızda gecenin kazananlarını ve kaybedenlerini sizler için derledik. Tekrar kırmızı halının ve Hollywood parıltısının hakim olduğu bir Oscar törenine kavuşmak dileğiyle hemen gecenin kazananlarını yazmaya başlayalım.

En iyi Özgün Senaryo 

Promising Young Woman – Adını ABD’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir hukuk davasında yapılan savunmaya göndermeli bir şekilde alan (Promising Young Man) Promising Young Woman, gecenin özgün senaryo dalında galibi oldu. Film, en iyi arkadaşını üniversite yıllarında yaşadığı bir tecavüzün baskısı altında intihar sonucu kaybeden bir kadının, bu intihara sebep olanlardan almaya çalıştığı intikam öyküsünü dramatik bir dille aktarıyor. Film ülkemizde “Yetenekli Genç Kadın”, olarak tam aslını yansıtmayan bir çeviri ile biliniyor.

En İyi Kostüm Tasarımı

En İyi kostüm tasarımı dalında ödülün sahibi Ma Rainey’s Black Bottom oldu. Bir Netflix yapımı olan filmin Türkçe adı “Ma Rainey : Blues’un Annesi” olarak belirlendi. Filmde siyahi bir Blues sanatçısının albüm kayıt sürecinde orkestrası ve beyazlardan oluşan yönetim ekibi ile ile yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor.

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

En iyi makyaj ve saç tasarımı dalında ödülün sahibi de yine kostüm dalında ödül alan Ma Rainey’s Black Bottom oldu.

Yabancı Dilde En İyi Film

Danimarka yapımı Druk, yabancı dilde en iyi film ödülünü kapmayı başardı. Filmin detaylı incelemesini daha önce burada paylaşmıştık. Filmin uluslararası adı Another Round. Filmde, düzenli olarak alkol alarak yaşamlarını daha iyi hale getirmeyi amaçlayan bir grup lise öğretmeninin maceraları anlatılıyor.

En İyi Yönetmen

Çin asıllı yönetmen Chloe Zhao yılın ses getiren filmlerinden Nomadland ile en iyi yönetmen ödülünü almayı başardı. Nomadland filminde ekonomik kriz nedeniyle tüm kasabası haritadan silinen, evini ve eşini kaybeden bir kadının göçebelere katılmasını, minibüsünde geçirdiği yaşamı ve ABD kapitalizminin acımasız yüzünü izliyoruz.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ödül, Black Mirror ve Get Out ile tanıdığımız Daniel Kaluuya‘ya, Judas and the Black Messiah filmindeki rolüyle gitti. Filmin ABD’deki sivil haklar hareketinin yükseliş döneminde geçen ve Kara Panter partisini merkezine alan bir yapım olduğunu belirtelim.

En İyi Uyarlama Senaryo

En iyi uyarlama senaryo ödülünü The Father filmi ile Florian Zeller ve Christopher Hampton kazandı. Filmde usta aktör Anthony Hopkins ve Olivia Colman yer alıyor. Bir tiyatro oyunundan uyarlanan filmde yaşı ilerledikçe hayatı, ailesini ve kendisini sorgulayan bir adamın ve kızının hikayesini izliyoruz.

En İyi Ses

En iyi ses dalında ödül sürprize yer bırakmayacak şekilde The Sound of Metal‘e gitti. Filmi daha önce burada incelemiştik. 2020’nin en iyi filmlerinden biri. Başrolde Riz Ahmed etkileyici bir oyunculuk sergiliyor. Bir Amazon Prime Video orijinal yapımı olan filmi Amazon Prime üyeliğiniz varsa Prime Video uygulaması üzerinden izleyebilirsiniz.

En İyi Kısa Film

En iyi kısa film ödülünü bir Netflix yapımı olan Two Distant Strangers kazandı. Filmde köpeğine ve evine ulaşmaya çalışan bir adamın, sürekli olarak polise yakalandığı bir zaman döngüsünü izliyoruz.

En İyi Kısa Animasyon Filmi

En iyi kısa animasyon filmi dalında ödülü If Anything Happens I love You adlı yapım kazandı. Filmde, kaybettikleri çocuklarının yasını tutan bir çifti izlemekteyiz.

En İyi Animasyon Filmi

En iyi animasyon filmi dalında ödülün sahibi Soul oldu. Bir Disney / Pixar yapımı olan filmde sergilediği etkileyici performansın ardından dünya ile ahiret arasında sıkışan bir jazz piyanistinin öyküsü anlatılıyor. Jamie Foxx ve Tina Fey gibi ünlü isimler filmin seslendirme kadrosunda yer alıyor.

En İyi Film Müziği

Bir Disney / Pixar animasyonu olan Soul en iyi film müziği ödülünü de kazanmayı başardı. Filmin soundtrack albümü Trent Reznor, Jon Batiste ve Atticus Ross tarafından yapıldı.

En İyi Kısa Belgesel

En iyi kısa belgesel dalında ödülün sahibi Colette oldu. İkinci Dünya savaşı yıllarında yaşadığı travmanın üstünden 75 sene sonra tekrar geçen bir kadının hikayesini anlatan drama türündeki belgeselin yönetmeni Anthony Giacchino. Belgesel, Nazi işgali altındaki Fransa’da direnişçiler arasında yer alan Colette’in geçmişin acıları ile yüzleşmesini anlatıyor.

En İyi Belgesel Film

Netflix, en iyi belgesel dalında ödülü My Octopus Teacher (Ahtapottan Öğrendiklerim) adlı yapım ile kazanmayı başardı. Filmde Güney Afrika yosun ormanında vahşi bir ahtapot ile bir sene geçiren film yapımcısı Craig Foster’ın yaşadıklarına odaklanıyor.

En İyi Görsel Efekt

Christopher Nolan‘ın merakla beklenen filmi Tenet, en iyi görsel efekt dalında ödülün sahibi oldu. Film zaman ve mekan kavramlarının bulanıklaştığı bir casusluk ve dünyayı kurtarma mücadelesi olarak nitelendirilebilir.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü, Minari filmindeki rolüyle Kore asıllı Yuh-Jong Youn‘a gitti. Filmde 1980’ler Amerika’sında California’dan çiftçilik yapmak için Arkansas’a taşınan bir ailenin Amerikan rüyası ile mücadelesi ve yeni memleketlerine uyum çabası anlatılıyor.

En İyi Yapım Tasarımı

En iyi yapım tasarımı (Best Production Design) dalında ödülün sahibi Mank filmiyle Donald Graham Burt ve Jan Pascale‘nin oldu. Filmde 1930’lar Hollywood’una alkolik senaryo yazarı Herman Mankiewicz‘in gözünden bakıyor ve sinema tarihine geçen eseri Citizen Kane‘ı bitirmeye çalışmasını izliyoruz. Filmin yönetmeni usta isim David Fincher. Kadroda ise Gary Oldman ve Amanda Seyfried gibi ağır toplar var.

En İyi Görüntü Yönetimi

En iyi görüntü yönetmeni dalında ödül, Mank filmindeki çalışmasıyla Erik Messerschmidt‘in oldu.

En İyi Kurgu

En iyi kurgu ödülünü, yukarıda bahsettiğimiz ve en iyi ses miksajı dalında da ödül alan The Sound of Metal kazandı. Filmde ani bir şekilde işitme duyusunu yitiren bir müzisyenin değişen yaşamı ve içine düştüğü çıkmaz anlatılıyor. Film Amazon Prime Video üzerinden seyredilebilir.

En İyi Özgün Şarkı

En iyi özgün şarkı ödülünü, Judas and The Black Messiah filminden H.E.R. şarkısı “Fight For You” kazandı.

En iyi Film

Merakle beklenen En iyi Film Ödülünü Nomadland kazandı. Filmin yönetmeni Chloe Zhao da en iyi yönetmen Oscar’ını kazanmıştı. Yukarıda, filmin ekonomik buhran sonucu kasabası tamamen boşalan ve kocasını kaybeden bir kadının yol hikayesi olduğundan bahsetmiştik. 60’lı yaşlarındaki Fern’in ABD’nin batı kesiminde günübirlik işlerde çalışarak göçebe bir yaşam sürmesini konu alan film, en iyi film dalında ödül almasına yüksek ihtimal verilen yapımlardan biriydi. Nomadland, en iyi film ödülünü alırken Mank, Minari, Promising Young Woman, The Father, Judas and The Black Messiah ve The Trial of Chicago Seven gibi iddialı yapımları geride bırakmış oldu.

En İyi Kadın Oyuncu

En iyi kadın oyuncu dalında ödülü, Nomadland filmindeki “Fern” performansıyla Frances McDormand kazandı.

Frances-Mc-Dormand-in-the-film-NOMADLAND-Photo-by-Joshua-Richardson-2019-Twentieth-Century-Fox-Film

En İyi Erkek Oyuncu

En iyi erkek oyuncu dalında ödülü, The Father filmindeki performansıyla Sir Anthony Hopkins kazandı. Hopkins filmde ileri seviye yaşlanmanın getirdiği mental ve fiziksel sıkıntılar sonucunda kendini, ailesini ve yaşamını sorgulayan bir adam rolünde karşımıza çıkıyor.

the-father

 

Pandeminin de etkisiyle sönük geçen bir Oscar töreninin böylelikle sonuna geldik. Bu seneki  Oscar ödüllerine damga vuran filmin Nomadland olduğunu söyleyebiliriz sanırım. 93.Oscar Ödül Törenini sizlere olabildiğince hızlı ve eksiksiz aktarmaya çalıştım. Umarım bu yazıyı beğenirsiniz. Yorumlar bölümünde filmlerle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Önümüzdeki sene evlere kapanmadığımız, sinema salonlarını doldurabildiğimiz, ekonominin, kültür ve sanatın daha canlı olduğu, pandemisiz bir yıl geçirmek dileğiyle. 

Herkese sinema ve sanat dolu günler dilerim.

RosenCruz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.