Druk (2020)

Alkol, Orta Yaş Bunalımı ve Dört Erkek

Danimarka sinemasının ses getiren yönetmenlerinden Thomas Vinterberg‘in son filmi Druk (Another Round) bir süredir heyecanla bekleniyordu. Pandemi nedeniyle kısır geçen 2020 sinema sezonuna yetişen yapımın başrollerinde yönetmenin kadrolu oyuncusu Mads Mikkelsen ve Thomas Bo Larsen gibi isimler yer alıyor. Daha önce uluslararası arenada sükse yapan Jagten filminde de beraber çalışan ekip ortaya yine oldukça kaliteli bir iş çıkarmış diyebiliriz.

Druk filminde, hepsi orta yaş bunalmı içerisindeki, evliliklerinde ve özel hayatlarında çeşitli problemler yaşayan dört lise öğretmeninin hikayesini izliyoruz. Ön planda Mikkelsen’in canlandırdığı Martin’in yer aldığı arkadaş grubu Norveçli bir düşünürün “insanların kanında düzenli olarak daha fazla alkol olmalı” hipotezini test etmeye kalkıyorlar. Tamamen sarhoş olmadan ve alkolizm batağına düşmeden, kanlarındaki alkol oranını düzenli olarak 0,05 seviyesinde tutmaya çalışan dörtlü kısa sürede iş ve özel yaşamlarının olumlu yönde etkilendiğini görüyorlar ve bahsi (tabii ki alkolü de) arttırıyorlar. Filmimizin gelişme kısmı da bu noktada başlıyor. Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içerebilir.

Bir Kadeh Daha

Vinterberg’in filminin bir alkolizm eleştirisi olduğunu söylemek güç. Filmde alkol saf kötülük olarak resmedilmiyor. Tam tersine alkol tüketimini arttıran dörtlünün çok daha mutlu olduklarını görüyoruz. Fakat bütün bunlar olurken ailelerini ihmal etmeleri, bazıları okulda çok daha başarılı eğitim verirken içlerinden birinin derslerini aksatması hatta işini tehlikeye atması izleyiciye düşünme fırsatı veriyor. Martin’in ailesi üzerinden, temel problemin alkol değil çok daha önceden adı konulmayan bir duraklama dönemine giren evlilik ilişkisi olduğunu görüyoruz. Esas tema, aile sorumlulukları ile birlikte bastıran orta yaş krizinin bu dört adamı mahvetmesi ve belki de bu noktada kararında tüketilen alkolün bir kurtarıcı rolü üstlenmesi.

Tüm oyuncuların üzerine düşeni başarı ile yerine getirdiği Hollanda – Danimarka – Belçika ortak yapımı olan film, 2020’nin en göze çarpan nitelikli işlerinden biri. Vinterberg kamerasını ustaca kullanırken oyuncularından maksimum verimi almayı bilmiş ve Danimarka gibi alkol tüketiminin Avrupa ortalamasının üstünde olduğu bir ülkede tartışmalı bir konuyu hassas bir terazi ile işlemiş. Filmi salt alkol teması üzerinden izleyenlere zaten yönetmen finalde esas mesajını vermeyi başarmış ama yine de tekrarlayalım. Druk alkolü yücelten ya da yere batıran film değil. Alkol üzerinden, orta yaş bunalmı içerisindeki dört adamın yaşamına pencere açan ve bunu bizlere seyrettiren bir yapım. Finalinde Mikkelsen’in yine şov yaptığı filmi tüm film severlere tavsiye ederim. Benim puanım 8.5/10.

Herkese iyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.