Nobody (2021)

Nobody – Önemsiz Biri

Dilimize çevrilirken “Önemsiz Biri” olarak adlandırılan Nobody, başrolünde Better Call Saul ve Breaking Bad gibi yapımlarla şöhretinin zirvesine ulaşan Bob Odenkirk‘i izlediğimiz bir aksiyon filmi. Uzun yıllar yapımcı, yazar, komedyen, yönetmen gibi roller üstlenen Odenkirk, şöhreti kariyerinin daha geç dönemlerinde elde edebilmiş isimlerden biri. Nobody /Önemsiz Biri filminin konusu kabaca aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Eşinin ailesinin şirketinde muhasebeci olarak çalışan ve sıradan bir banliyo yaşamı süren Hutch Mansell’in evine hırsız girmesiyle başlayan olaylar dizisini izlediğimiz filmde evine giren hırsızlara karşı koymaktan bile aciz, sinik ve korkak Hutch ailesinin saygısını ve güvenini yitirmiştir. Bu aşağılanmayı kaldıramayan Hutch evini soyan hırsızlara ulaşır fakat hasta çocuklarına acıyarak cezalarını kesmeden evine dönmek üzere yola çıkar. Hutch erkekliğini, eski yaşamını, kan dökme güdüsünü canlandıracak bir olay aramaktadır. Belediye ototobüsünde kendisine dalaşan Rus mafyasının ayak takımına gereken dersi vermesiyle aradığı aksiyonu bulur. Fakat Hutch’ın otobüste hırpaladıklarının içerisinde mafya liderinin kardeşinin de olması Hutch ve ailesini Rus mafyasının hedefi haline getirecektir. Hutch, geçmişte hükümet için önemli görevler üstlenmiş bir suikastçi ajandır ve Rus mafyası yanlış adama bulaşmıştır.

Yeni bir John Wick mi doğuyor?

John Wick filminin senaristinin elinden çıkan Nobody, aynı formüle sadık kalıyor. Geçmişini bırakarak inzivada sakin bir yaşam sürmeye çalışan kahramanımız yine kötü adamlar tarafından dürtülüyor ve intikam serisi başlıyor. Kötü adamlarımızın yine Rus mafyası olması, filmin karanlık atmosferi, aksiyonun büyük kısmının kapalı mekanlarda geçmesi filmi John Wick ile büyük ölçüde benzeştiriyor. Buradaki temel fark intikam motivasyonunun farklı olması. Ya da ortada intikam alınacak bir durum olmaması. Aslında kızının bilekliğini kaybeden hırsızların peşinden giden Hutch, hırsızlara acıyıp evine dönse de Rus mafyasının sarhoş elemanlarına biraz da kendisi bulaşarak aksiyonu üstüne çağırıyor diyebiliriz. John Wick en azından köpeğini kaybetmişti. Dolayısıyla eski yaşamını ve aksiyonu özleyen Hutch’ın biraz da belaya kendi isteğiyle bulaştığı söylenebilir.

Filmde oyunculuk yükünü neredeyse tek başına Bob Odenkirk sırtlıyor. Connie Nielsen, Michael Ironside gibi isimleri yan rollerde izlediğimiz film yaklaşık 90 dakikalık, katıksız bir aksiyon filmi. İlk John Wick filminin aksine burada aksiyonun biraz komedileştirildiği, özellikle finale doğru ciddiyetin belki de bilinçli olarak elden bırakıldığı söylenebilir. Film finale doğru ilerlerken bir belki de Wick tarzı aksiyon filmlerinin bir parodisine dönüşüyor diyebiliriz. Uzun olmayan süresi, kafa karıştırmayan hikayesi ile çerezlik, vasatın hafif üstünde bir aksiyon filmi Nobody. Finaldeki duruma bakılırsa aynen John Wick filmlerinde olduğu gibi bir seri haline de gelecek. Dolayısıyla devam filmlerini bekleyebiliriz. Bob Odenkirk’i bir aksiyon filminde görmek oldukça garip gelse de rolünün altında kalktığını söyleyebilirim.

John Wick tarzı filmleri sevenler Nobody (Önemsiz Biri) filmine bir şans verebilir. İzleyiciyi sıkmayan, süresi kısa, konusu basit ve anlaşılır, salt bir aksiyon filmi. Finale doğru parodileşen aksiyon filmin ciddiyetini biraz düşürüyor maalesef. Nobody bu parodileşen aksiyonu, karakter eksikliği ve derinleşemeyen hikayesi ile JW gibi kendi evrenini yaratacak tarzda derin bir yapım değil olmadığını gösteriyor. Belki devam filmleri bu eksiklikleri giderebilir. Puanım 7/10.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.