Fatal Attraction (1987) Film İncelemesi

80’ler Havası

New York’lu avukat Dan, eşini ve çocuğunu bir haftasonu gezisi için şehir dışına gönderdiğinde, bir süredir iş için birlikte çalıştığı Alex ile küçük bir haftasonu kaçamağı yaşar. Dan için haftasonu bitmiş, eşi evine gelmiş, hayat normale dönmüştür. Alex ise bir kadını haftasonu eğlencesi olarak kullanıp atmanın cezasını, Dan’e ağır ödetecektir.

Başrollerinde Michael Douglas ve Glenn Close gibi iki usta ismi seyrettiğimiz 1987 tarihli Fatal Attraction, ülkemizde çok bilinen Temel İçgüdü filminin aksine, nispeten daha az biliniyor. Sinemalarda gösterime girdiği dönemde yılın en çok izlenen gerilim filmlerinden biri olmayı başaran yapım, sosyal ve psikolojik açıdan dengesiz bir kadının hayatları nasıl mahvedebileceğini göstermesi açısından sıradışı bir seyirlik. Pek çok erkeğin korkulu rüyası olabilecek bir senaryoyu, usta oyunculuklarla, kaliteli müziklerle ve iyi bir görüntü yönetimiyle birleştirmeyi başaran yapımın yönetmen koltuğunda ise Adrian Lyne oturuyor. Özellikle Glenn Close’un muhteşem bir performans sergilediği filmin temposu yer yer düşse de, finalde izleyiciyi koltuğa yapıştıracak bir heyecan fırtınası ile film kapanışını yapıyor.

Kaliteli Bir Gerilim Filmi

Filmin tek gecelik ilişkiler, sosyopat partnerler, psikopatoloji gibi kavramlar ile alakalı pek çok alt mesajı olsa da, bunların hepsinin iyi bir gerilim filminde satır aralarına ustalıkla yerleştirilmiş detaylar olarak kaliteli bir şekilde verildiği söylenebilir. Alex ve Dan ilişkisine ilişkin tüm detaylar titizlikle düşünülmüş. Ülkemizde “Öldüren Cazibe” olarak bilinen film, 80’ler filmlerine ilgi duyanlar, gerilim türünü sevenler ve Michael Douglas ve Glenn Close’u performanslarının zirvesinde izlemek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. Benim filme puanım 7.5/10. Bunun tek sebebi ise yer yer düşen tempo, Alex’in geçmişi ve davranışlarının sebepleri ile ilgili detayların havada kalması ve alternatif son  (youtube’da görülebilir) yerine filmde izlediğimiz mutlu sonun tercih edilmesi. Herkese iyi seyirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.