Extraction (2020) – Film İncelemesi

24 Nisan’da Netflix ekranlarında bizlerle buluşan  aksiyon filmi Extraction, bir paralı askerin, bu tarz filmlerde artık klişeleşen hikayesini anlatıyor.

Avustralya ordusunda görev almış eski bir asker olan Tyler Rake, evladını kaybetmiş, evliliği yürümemiş alkolik bir adamdır. Ara sıra bulduğu özel görevler ile hayatını idame ettirmektedir. Hint ve Bangladeş’li uyuşturucu çetelerinin savaşına bir çocuğu kurtarmak için dahil olur. Bangladeş’e gelen Tyler’ın görevi maalesef sandığından daha zor olacaktır.

Sıkı aksiyon sevenlerin kaçırmaması gereken bir film olduğunu söyleyebilirim Extraction’ın. Hikayede tutarlılık, gerçeklik ya da derin karakterler bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacaktır. Biraz Rambo ve bolca John Wick sosu içeriyor. Bu tarz filmlerin klişesi olarak sorunlu, alkolik, ilaç bağımlısı ve ailesi ile sıkıntılar yaşayan veteran paralı askeri burada birkez daha izliyoruz. Yani filmin hikayesinde herhangi bir yenilik yok ve göreceği ilgi ile alakalı olarak da en azından karakterlerin hikayesinin ucu açık bırakılmış.

Başrolünde Chris Hemsworth‘ü izlediğimiz film durağan geçen bir film ortası sekansı haricinde izleyiciyi aksiyona doyuruyor. Özellikle filmin finalindeki köprü çatışmaları, mantıksal tutarlılık açısından sıkıntılar içerse de oldukça doyurucu. Diğer Netflix aksiyonlarının aksine daha yüksek bir bütçe ile çekildiğini izleyiciye başarı ile yansıtan film çekimi oldukça zorlu bir otomobil takip sahnesi ve bir kaç birebir dövüş sekansı da içeriyor. Bu sahnelerin genellikle ustalıkla kotarıldığını söyleyebilirim. Filmde tek çekim gibi duran yaklaşık 11 dakikalık bir aksiyon sekansı da var fakat bunun ustalıkla birleştirilmiş 36 çekimin montajı olduğunu yönetmen röportajlarında belirtmiş. Filmin yönetmeni, eskiden bir dublör olan ve bu filmde ilk kez yönetmenlik yapan Sam Hargrave. Burada da yine John Wick izleri görmekteyiz. Wick serisinin yönetmeni de eski bir dublör ve dövüş koreografı.

Extraction çerezini kolasını alıp aksiyona doymak isteyenler için iyi bir seyirlik. Görüntü ve CGI yönetimi açısından oldukça başarılı. Chris Hemsworth’ün üstüne fazla iş düşmemiş. Kendisi genellikle filmde ateş ederken ya da dövüşürken görülüyor. Yan roller genelde yerel Bollywood aktörlerince kotarılmış. Finalde de bir devam filminin sinyalleri verilmiş. Benim puanım 7.5/10.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.